Despre noul „Adevarul”

Ca sa nu ma pronunt eu primul, l-am intrebat pe Marian Toader, designerul care a creat forma grafica la ProSport, Gazeta Sporturilor, ziarele locale MediaPro, Evenimentul Zilei, Cotidianul si, mai nou, Cancan.

vineri, 27 aprilie 2007, 12:29

Ca sa nu ma pronunt eu primul, l-am intrebat pe Marian Toader, designerul care a creat forma grafica la ProSport, Gazeta Sporturilor, ziarele locale MediaPro, Evenimentul Zilei, Cotidianul si, mai nou, Cancan.

„E riscant sa evaluezi un ziar dupa primul numar. <Adevarul> in varianta noua mi se pare o declaratie grafica si editoriala de pozitionare spre mid-market, spre modelul de succes a ceea ce in presa din Vest se numeste <tabloid intelectual>. Am senzatia unei orientari asemanatoare, nu neaparat grafice, cit ca viziune, lui The Independent, cel care a facut legenda prin trecerea de la format mare la compact” – Marian Toader

Sint de acord cu Marian.

Cred ca, dintr-un ziar dificil de citit, „Adevarul” a devenit un produs usor de parcurs. Se simte o presiune din partea redactiei, socata de faptul ca a pierdut spatiu pentru text. De pilda, corpul relativ mic de body-text este probabil un compromis intre partea grafica si cerenitele autorilor. Cu timpul, editorialistii si rubricantii isi vor adapta lungimea articolelor noului format si atunci se vor integra mai bine in pagina.

Pe total, „Adevarul” pare ca a inteles ca ziarele trec printr-o perioada dificila in intreaga lume nu pentru ca oamenii au prea putin de citit in ele, ci pentru ca au prea putin timp si trebuie sa le livrezi rapid o informatie de calitate si analize clare, totul intr-o forma grafica comod de parcurs.

UPDATE: Dupa noua pozitionare a Adevarului, probabil ca piata de quality a ziarelor se imparte in doua sub-categorii: Jurnalul, Evenimentul si Adevarul in quality si Gandul si Cotidianul in super quality. Mi-e greu sa asez undeva Romania Libera, cred ca mai degraba in a doua categorie.


Comentarii (16)Adaugă comentariu

Cristi Roman  •  27 aprilie 2007, 12:40

Am luat si eu Adevarul azi. Intr-adevar, e usor de citit.
Cu adevarat revolutionar mi se pare insa noul layout al „Cotidianului”, din ce am vazut in capturi/poze. Sa asteptam insa 3 mai pentru lansare.

Incep parca sa ma simt mai bine cind vad cum incep sa evolueze design-urile de ziare de la noi. Pina acum, de fiecare data cind ajungeam pe afara, intii ma uitam ca la un spectacol valoros la aspectul ziarelor, si dupa aia le parcurgeam.

GabiKoreanu  •  27 aprilie 2007, 13:09

Nu am vazut, de altfel nici nu am cum, insa atat The Independent, cat si alte publicatii de afara, au un format atipic, mai lunguiet. Adica nu prea lat, ca sa i se creasca manevrabilitatea, insa aproape la fel de inalt. Sper ca si noul „Adevar” sa arate in genul asta.

Off-topic: Felicitari pentru decizia de a modera comentariile. Mai bine pentru noi, mai greu probabil pentru tine, ca iti ia din timp.

Cătălin Tolontan  •  27 aprilie 2007, 13:16

GabiKoreanu: Nu se modereaza.

george  •  27 aprilie 2007, 15:00

conform profilului demografic al cititorilor, RL e mai aproape de Cotidianul si de Gandul

oligarhul  •  27 aprilie 2007, 15:04

ma bucur ca sustinatori ai capitanului de la anvers (iovan a fost la sevilla, coreene) ajung sa faca reclama ziarelor controlate de moguli. astept acuzatiile de tradare din partea forumistilor.

suporter  •  27 aprilie 2007, 16:16

……..ei si tu mai CATALINE cui ai gasit si nod in papura ! acu deja esti iar in slujba STELEI sau a rapidului ……..si l-ai suparat tare si pe domnu TURCU ! DA SI TU AI PRETENTII CAM MARI DE LA MULTI DIN FOTBALUL ROMANESC ! Cat despre respect si civilizatie in fotbal te sun eu din timpp… da inca din pacate nu este cazul ! apropos vezi ce fac alde razvanel rapidistu si cu mircica dinamovistu ,ca tare frumos i-si mai zic ! Asa pt, bascalia generela in care se complace boboru asta !

ziaristu’  •  27 aprilie 2007, 16:39

da, arata chiar ok adevarul. l-am agat si eu azi de dimineata. imi plac coloanele de stiri scurte. e ok ca-l tii in mana mai bine. ca pe gazeta!!

nu mi-a placut insa materialul cu copos. adica se ne mai lase copos asta ca-si muta afacerile afara din romania!!!

Cristi Roman  •  27 aprilie 2007, 16:44

Cum bine spunea cineva si la Comanescu, parca totusi prima pagina de astazi cuprinde prea multe poze cu fete de oameni si atit.
Din 7 fotografii – 7 sint fete.

Ionut  •  27 aprilie 2007, 16:46

Pe mine ma bucura mai mult faptul ca acum nu mai seamana cu „Scanteia”. Pentru ca semana. Intr-adevar, acum e un ziar mai usor de citit, cu un site la fel. E ok.

Andrei  •  27 aprilie 2007, 16:48

„editorialistii si rubricantii isi vor adapta lungimea articolelor noului format ”

Foarte bine. Si asta face parte tot din „mai usor de citit”. Poti transmite mai usor o idee in mai putine cuvinte. Articolele lungi oricum plictisesc.

Gabi Iordache  •  27 aprilie 2007, 16:51

Imi placea mai mult vechea varianta. Partea asta cu tabloidizarea imi repugna. Poate pentru ca sunt mai conservator.

niky  •  27 aprilie 2007, 16:53

lol, nici nu stiam ca adevaru are site

Valentin  •  27 aprilie 2007, 16:56

Profesionistul spune ca e riscant sa evaluezi un site dupa primul numar. Cititorul exact asta face. Imi place noua varianta. 🙂

Marian Visu  •  27 aprilie 2007, 17:00

Catalin: Pai nici nu te chinui prea mult sa asezi undeva Romania Libera. Cred ca nici ei nu stiu cam pe unde sunt.

Marian Visu  •  27 aprilie 2007, 17:03

Cristi

Atata timp cat sunt pe prima si nu la pagina 5-a e ok.

Adrian Enache  •  28 aprilie 2007, 0:28

Nu am pus mâna pe ediţia pe hârtie a Adevărului, dar din ce am văzut pe site arată bine. Noua sigla mi se pare destul de curajoasa, doar cu litere mici. Sitele e acelaşi ca şi până acum, continuă să nu se vadă bine cu Firefox.
Off the topic: ce se mai aude cu noul site gsp?