Istoria a două umbre

Dacă Steaua ar aduce toţi jucătorii echipelor pe care le-a întîlnit şi care au dat pe lîngă minge ar forma cel mai numeros lot. De nonvalori.

duminică, 29 aprilie 2007, 10:35

Dacă Steaua ar aduce toţi jucătorii echipelor pe care le-a întîlnit şi care au dat pe lîngă minge ar forma cel mai numeros lot. De nonvalori.

Asta e! Nu-i poţi cere finalului de campionat corectitudine. Sau îi poţi cere, dar cine ţi-o garantează? Vorba italienilor, ultima etapă merită un . La noi se poate extinde judecata pentru ultimele cinci, şase runde.

Amuzant e altceva. Că fotbaliştii din provincie cred în listele-miraj pe care Becali le flutură pe la televizor. S-ar putea gîndi doar la atîta lucru: cine le face? Olăroiu? Să fim serioşi, el nu mai alege nici titularii, darămite fotbaliştii din sezonul următor!

Victoria antrenorului, după îndepărtarea lui MM, e o falsă izbîndă. Nu-l ajută deloc pe Oli, nu-i consolidează poziţia. Dimpotrivă, îl lasă total la mîna capriciilor patronului, care probabil că l-a şi ales, dacă nu contractual, oricum mental, pe Hagi.

În completarea lui Hagi, se vorbeşte despre Crăciunescu şi, din nou, despre Gică Popescu, deşi e foarte puţin probabil ca acesta din urmă să-şi abandoneze afacerile imobiliare despre care se spune că i-au adus în cîţiva ani mai mulţi bani decît peste un deceniu de carieră la nivel de elită mondială.

În acest moment, nu locul doi pare miza cea mai dificilă pentru Steaua. Ci organizarea viitoare. Pentru că e de văzut cine îşi va asuma lucrul alături de Gigi Becali. I-aţi văzut pe MM Stoica şi Olăroiu cum arată. Ca personaje publice, parcă i-a emasculat cineva, parcă i-a transformat în două umbre, rătăciri de oameni care au traversat deşertul. S-au certat între ei, cu toată lumea şi se visează victime în scenarii complicate, cu oameni care le vor răul şi organizaţii atotputernice.

Dacă acesta e efectul coabitării cu Becali, mai bine lipsă!


Comentarii (240)Adaugă comentariu

DanTe  •  30 aprilie 2007, 13:42

Streaua este si va fi echipa mea de suflet…nu ma intereeseaza cine o detine…ia zi-mi daca echipa ta era condusa de Ben Laden tu nu mai erai suporterul ei???!!!!!

DanTe  •  30 aprilie 2007, 13:42

Ma simt foarte puternic si asta este o lege nescrisa a naturii…cei puternici se atrag…mie nu-mi placa oamenii slabi si frustrati…cum esti tu si ehipa ta de doi lei…poate asta te poate scuti de un drum la psiholog oligofrenule!!!!

cosmin  •  30 aprilie 2007, 13:43

cataline cred ca scrii acum ca un adevarat gazetar si pt acest lucru te apreciez mult

Gogu  •  30 aprilie 2007, 13:44

Daca la MM Stoica ma puteam astepta la o duplicitate conjuncturala favorabila siesi (vezi cazul Zenga), dezamagirea mea este Olaroiu care, ptr. un iluzoriu contract si in sezonul viitor, a fost in stare sa-si tradeze scutul anti-Becali cel mai eficient, sacrificandu-si linistea, imaginea publica si, poate cel mai important, o ultima umbra de personalitate.

DanTe  •  30 aprilie 2007, 13:44

commentruile mele au fost ptr Carlos…un om ratacit!!!

a  •  30 aprilie 2007, 13:44

redmania: dk toate aste sunt adevarate si dk steaua a facut atata rau fotbalului romanesc.. dc plecati mereu cu duba .. cand jucati in deplasare?:))

Bwana  •  30 aprilie 2007, 13:45

DanTe:
Isus spunea sa nu-ti faci chip cioplit!
Nu inteleg cu cine combati?

redmania  •  30 aprilie 2007, 13:48

Victor Petrini Says:

April 30th, 2007 at 1:34 pm
Clasament provizoriu pentru sezonul 2006/2007, la data de 12 aprilie 2007:
1. AC Milan Italia 119.677
2. FC Barcelona Spania 114.356
………………………………………
………………………………………
33. Steaua Bucureşti România 55.255
56. Rapid Bucureşti România 40.255
73. Dinamo Bucureşti România 34.255
138. FC Naţional Bucureşti România 15.255

Dupa un calcul simplutz se poate vedea ca intre Steaua si Dinamo sunt nu mai putin de 40 de pozitii….. Cred ca aia de la UEFA care au facut clasamentul au luat spaga de la jiji…
—————————————————————————
Asta e clasamentul coeficientilor cluburilor pe ultimii 5 ani.
Dar in 2006/2007 DINAMO a adus cele mai multe puncte Romaniei in acest clasament. Ar fi frumos sa ne prezinti si acest clasament Victore. Voi ati fost prea ocupati cu hegemonia sezonul asta 😉

DanTe  •  30 aprilie 2007, 13:50

in primul rand Iisus nu Isus…dar chiar nu inteleg de ce a trebuit sa aduci in discutie predicile Mesiei…mai bine redai din Vechiul Testament…”…ochi pentru ochi si dinte pentru dinte…!”…tot invataturi divine si foarte realiste!!!

Bwana  •  30 aprilie 2007, 13:51

DanTe:
vreau sa-ti spun un singur lucru care conteaza cu adevarat.
Steaua 86 a demonstrat ca SE POATE si cu o echipa romaneasca in fotbal!
Acum este infinit mai greu pentru ca indata ce o echipa „se misca” bine apar si rechinii si cumpara jucatorii emblematici! Nu este nimic rau in asta in final pentru ca fiecare isi doreste o soarta mai buna, dar „patriotismul” are de suferit!
Cand o sa avem si noi sute de brazilieni mioritici si o sa avem 3-4 echipe in semifinalele CL n-o sa ne mai pese dar pina atunci ramane punctul in istorie!
Asta insa obliga !

CARLOS  •  30 aprilie 2007, 13:53

DanTe Says:

April 30th, 2007 at 1:42 pm
Ma simt foarte puternic si asta este o lege nescrisa a naturii…cei puternici se atrag…mie nu-mi placa oamenii slabi si frustrati…cum esti tu si ehipa ta de doi lei…poate asta te poate scuti de un drum la psiholog oligofrenule!!!!
________________________________________________________________________
si viermele se simte puternic in lumea lui…depinde la ce te raportezi…
cand ‘te simti’ puternic…nu te asociezi cu cei puternici (si ii faci ‘de suflet’, ii idolatrizezi), ci vrei sa-i invingi, pentru a ramane tu singurul puternic…ASTA e o lege nescrisa…

Bwana  •  30 aprilie 2007, 13:55

DanTe:
Nu vreau sa polemizez pe teme religioase dar crestinismul pe care chiar dl. Becali il imbratiseaza a aparut in A.D. Vechiul Testament a fost scris de ..altii!

CARLOS  •  30 aprilie 2007, 13:58

pentru oaia ratacita….DanTe

cel puternic este foarte orgolios…vrea ca totul sa i se datoreze lui…nu-si aroga meritele altuia…
nu trebuie sa-ti fie rusine ca esti un om terminat…unora li se mai intamplaa in viata
si pana la urma o terapie cu steaua e buna…pacat ca ti-ai ales prost momentul.. 🙂

redmania  •  30 aprilie 2007, 13:58

a Says:

April 30th, 2007 at 1:44 pm
redmania: dk toate aste sunt adevarate si dk steaua a facut atata rau fotbalului romanesc.. dc plecati mereu cu duba .. cand jucati in deplasare?:))
——————————————–
pt ca numele FC Dinamo e inca asociat cu MI desi singura legatura intre clubul de fotbal si Minister e chiria pe care o plateste FC DINAMO pt stadion. Iar politistii (MI) sunt cei mai injurati. De aici ni se trag plecarile cu duba, pe urma e si proasta organizare de la alte cluburi care permit suporterilor sa ramana in jurul stadionului…ceea ce la Dinamo nu se intampla, de multe ori am vrut sa raman in zona vestiarelor la Dinamo si am fost indepartat uneori amenintator de aceeasi politisti/jandarmi/etc.

CARLOS  •  30 aprilie 2007, 13:58

pentru oaia ratacita….DanTe

cel puternic este foarte orgolios…vrea ca totul sa i se datoreze lui…nu-si aroga meritele altuia…
nu trebuie sa-ti fie rusine ca esti un om terminat…unora li se mai intamplaa in viata
si pana la urma o terapie cu steaua e buna…pacat ca ti-ai ales gresit momentul..

mm  •  30 aprilie 2007, 14:04

un singur lucru ne impiedica sa fim cu adevarat un club european si sa ne rupem odata pt totdeuna de restul echipelor din liga lu mitica.. JIJI.. sper sa scapam cat mai repede de el..

redmania  •  30 aprilie 2007, 14:15

mm Says:

April 30th, 2007 at 2:04 pm
un singur lucru ne impiedica sa fim cu adevarat un club european si sa ne rupem odata pt totdeuna de restul echipelor din liga lu mitica.. JIJI.. sper sa scapam cat mai repede de el..
—————————————————————————-
fara Jiji ati fi ca Bistrita, in afara cupelor europene, cam asa cum erati inainte sa vina Jiji prin 2000 cand va batea Petrolul cu 5-1 tur si 4-1 retur.
Ar trebui sa-i fiti recunoscatori lu’ Jiji ca e turma asa de mare acum 😉

coco  •  30 aprilie 2007, 14:23

eu cred ca steaua de acum, dupa mm, o sa fie dinamo de acum cativa ani. slabiciune, patron peste echipa, adica nimic. o sa vedem ce a fost mm. parerea mea e ca a ridicat steaua.

coco  •  30 aprilie 2007, 14:27

redmania

tata, sa fim seriosi…

DanTe  •  30 aprilie 2007, 14:31

pentru carlos…taratura ratacita…nu mai incerca sa ne explici ce vezi tu in olginda…sa nu crezi ca toata lumea este ca tine…ratata si neinteleasa…incearca o terapie prin electrosocuri ca sa-ti revii si sa iti dai seama cine esti!!!!! Forza Steaua!

mm  •  30 aprilie 2007, 14:35

redmania: du-te si plimbate maiDANEZULE.. fara jiji steaua s-a calificat de 3 ori in UCL(consecutiv).. am castigat mult mai multe cupe si campionate .. mai exact vreo 6 cam ..din 89 pana sa vina jiji investitor sau ce plm o fi . cupe numai stiu:)

redmania  •  30 aprilie 2007, 14:38

@coco

probabil tii cu stiaua de 2-3 ani…si nu stii ca inainte sa vina jiji nu ati jucat in cupele europene.
Uite ce inseamna sa te comporti asa cum s-a comportat Mimi cu „echipa de sub pod” sau cu „Iancu-puscarie”…Probabil acum isi gasea lejer un loc la un alt club, nu neaparat la Rapid sau Poli, dar a avut multe contre peste limita normalului cu multi conducatori (i-a mai zis si lui Padureanu de la Bistrita „sa te vad mort”).

Hemoragia a cuprins stana, toti isi fac sepuku dupa cum insusi Ursul a zis „M-am dat si pe mine afara”.

forza mm  •  30 aprilie 2007, 14:39

tolontan

coco  •  30 aprilie 2007, 14:44

redmania

cand tinem deja cu steaua, …. am batut in oale de ciorba cand a luat cupa campionilor, sa nu mai zic de mingiile de 35 desenate cu pixul. deci, nu e asa. insa mm a fracut ceva cu clubul asta. prin comparatie, ce a facut zotta sau borcea (pana acum) ?

redmania  •  30 aprilie 2007, 14:50

@mm
mielule, dupa Revolutie Ianul a furat clubul Dinamo si dupa titlul din ’92 practic am ajuns in faliment. A trebuit sa crestem si sa promovam o generatie de juniori (Hildan, Petre, Lica, Tararache, etc) fiindca nu mai erau bani de transferuri si astfel ati dominat voi perioada ’93-’97…UCL in actualul format s-a infiintat in ’93 iar voi ati profitat din plin ca ati iesit campioni atunci fiindca Romania inca beneficia de coeficientul bun realizat in principal pana in ’90 inclusiv. Dar totul s-a terminat si la voi in ’98…dupa care urma prapadul ca nu mai investea nimeni la echipa…iar Paunescu nu avea bani de stiaua…Asa ca noroc cu Jiji care a venit si a mai cumparat niste jucatori, niste meciuri si a mai adus ceva trofee.
Nu mai vorbi aiurea.

coco  •  30 aprilie 2007, 14:52

redmania

deci, e corect, ca steaua a fost mai buna atunci . nu?

coco  •  30 aprilie 2007, 14:54

redmania

eu nu inteleg un lucru. daca noi am fosat mai buni, asta e. daca acum voi sunteti mai buni, tre’ ca noi sa comentam sau sa ne vedem de echipa noastra? asta e. oricum, meritati.;)

scheloo  •  30 aprilie 2007, 14:56

se vede maniera de a scrie contra Stelei,ai fost si vei ramane un antistelist

chardet anda  •  30 aprilie 2007, 14:59

de ani de zile auzim de blaturi si tot felul de chestii . De ce nimeni nu a fost acuzat oficial pt astfel de practici . Daca Becali a mituit cei 4 jucatori de la Cluj Steaua trebuie sa fie retogradata in liga a II a . Daca acesti domni ziaristi au astfel de dovezi TREBUIE sa le publice daca nu sa taca odata pt ca eu personal m-am saturat de praf in ochii . Si pt suporterii lui Dinamo , eu locuiesc in Olanda unde fotbalul se mananca pe paine daca ii intrebi ce echipa cunosc din Romania iti vor spune Steaua . Oare de ce ?????????
Fortza Steaua

mm  •  30 aprilie 2007, 15:00

redmania: pe mine nu ma intereseaza cine va furat sau cine va conduce .. mi se rupe!!! tu ai spus k fara jiji.. steaua n-ar juca in cupele europene sau n-ar mai castiga cam.. io ti-am raspuns

redmania  •  30 aprilie 2007, 15:08

coco Says:

April 30th, 2007 at 2:44 pm

cand tinem deja cu steaua, …. am batut in oale de ciorba cand a luat cupa campionilor, sa nu mai zic de mingiile de 35 desenate cu pixul. deci, nu e asa. insa mm a fracut ceva cu clubul asta. prin comparatie, ce a facut zotta sau borcea (pana acum) ?
————————————————————–
Nu stiu de Zotta, n-am urmarit.
Dar cu Borcea am ajuns in primavara europeana dintr-o grupa in care nimeni nu ne dadea vreo sansa cu Besiktas, Bruges, Leverkusen, Tottenham.
Pe urma am luat titlul probabil la vreo 20 puncte avans, asta daca nu cumpara Jiji restul meciurilor ca sa ajungeti si voi pe 2. Am jucat un campionat intreg fara sa primim macar un 11m. Am batut in toate cele 4 derbyuri, am stabilit mai multe recorduri.
Probabil vom prinde grupele UCL direct sau prin baraj. Marti si miercuri vom avea un prim raspuns daca vom juca direct.
Toate astea cu Borcea. Desigur un mare merit il are MIRCEA REDNIC dar si Borcea are meritul lui ca i-a asigurat linistea pe intreg campionatul, ca i-a adus un portar ca Lobont, ca a avut incredere in jucatorii moca propusi de Rednic. Daca Borcea il asculta pe Cohn acum poate ca nu-l mai aveam pe Rednic iar titlul era pierdut.
Dar la voi Jiji e indispensabil. Pai voi nu aveti antrenor (Oli e varza si cu cat ramane mai mult cu atat strica mai mult…ce mai e de stricat ca sunteti deja la pamant), nu aveti ochi la jucatori (numai panarame a adus Mimi). Asa ca singurul om de baza ramane Jiji cu sacosele lui de bani in cursele lui haioase dupa diverse echipe 😉

redmania  •  30 aprilie 2007, 15:10

chardet anda Says:

April 30th, 2007 at 2:59 pm
de ani de zile auzim de blaturi si tot felul de chestii . De ce nimeni nu a fost acuzat oficial pt astfel de practici . Daca Becali a mituit cei 4 jucatori de la Cluj Steaua trebuie sa fie retogradata in liga a II a . Daca acesti domni ziaristi au astfel de dovezi TREBUIE sa le publice daca nu sa taca odata pt ca eu personal m-am saturat de praf in ochii . Si pt suporterii lui Dinamo , eu locuiesc in Olanda unde fotbalul se mananca pe paine daca ii intrebi ce echipa cunosc din Romania iti vor spune Steaua . Oare de ce ?????????
————————————-
Pt ca stiaua se pregateste an de an la Mierlo ??? 😛

neatza  •  30 aprilie 2007, 15:14

Help me to keep the project alive
http://www.mygreatservices.com/advertise.php

redmania  •  30 aprilie 2007, 15:19

coco Says:

April 30th, 2007 at 2:54 pm
redmania

eu nu inteleg un lucru. daca noi am fosat mai buni, asta e. daca acum voi sunteti mai buni, tre’ ca noi sa comentam sau sa ne vedem de echipa noastra? asta e. oricum, meritati.;)
—————————————————-
nu a comentat nimeni de trofeele luate atunci (intre’93-’98). Dar e bine sa stii de ce ati castigat voi in acea perioada.
Dar in 2005 si 2006 ati cumparat meciurile ca sa iesiti campioni, ultimele etape cu Poli respectiv Vaslui fiind doar varful iceberg-ului…
Acum Jiji apeleaza la aceleasi metode murdare ca sa ajungeti pe 2. Si nu se sfieste sa o spuna clar si la TV. Bleah !

maximus craioveanus  •  30 aprilie 2007, 15:19

FORTZA CRAIOVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!steaua,dinamo- blatishti militieni-securisto-comunishti!!!!!!toata tzara shtie asta!!!!!spurcate ekipe spurkati suporteri spurkatzi conducatori!!!!!!!!!!!!spurkat orash,-Timisoara,Cluj,Brasov ar merita sa fie capitale ale tzarii!!!!!!!!!unde eshti tu Tzepesh doamne…..Tolo te rog io sfinteste blogu asta cu agheazama!!!!!sa i arda pe spurkatzi:))))))

redmania  •  30 aprilie 2007, 15:28

prazare,prinserati si voi glas dupa ce scaparati de retrogradare ?! a dracu’ pielea pe voi;)

maximus craioveanus  •  30 aprilie 2007, 15:35

pt redmania- nu s oltean da imi place prazu:))aliment olimpik:))voi nu mancatzi praz k va arde bampirilor!!!:)))Tolo ce te-am rugat io?e gata agheazma?!!!!toarn-o pe blog sh da-i sh cu nishte tamaie sa fim siguri k scapam de ei!!:)))))))

MosIonRoata  •  30 aprilie 2007, 16:06

O fi Becali cum o fi, dar tu Tolontane esti prizonierul lui.

Sanatate!

Oroles  •  30 aprilie 2007, 16:44

http://www.monstersgame.ro/?ac=vid&vid=109006682