Singuri împotriva vîntului

În timp ce Gigi Becali îşi aranjează pînă şi observatorii de joc, George Copos a refuzat să comenteze situaţia din fotbal, explicînd ieri, la TV Sport, că i s-a rupt vela de la yacht.

luni, 30 aprilie 2007, 9:05

În timp ce Gigi Becali îşi aranjează pînă şi observatorii de joc, George Copos a refuzat să comenteze situaţia din fotbal, explicînd ieri, la TV Sport, că i s-a rupt vela de la yacht.

Aşa s-a scris, din nou, finalul de campionat. În timp ce Steaua îşi foloseşte banii cu determinare şi chiar agresivitate, Rapid s-a împăcat cu statutul de victimă. Nimeni nu-i pretinde lui Copos să apeleze la metode oculte. Dar măcar ar fi putut să asigure o protecţie constantă echipei. Există trupe în acest campionat, Vasluiul şi CFR Cluj sînt doar două exemple, ai căror conducători au ştiut să nu-şi lase jucătorii călcaţi în picioare.

Fotbalul este o demonstraţie de forţă şi în afara gazonului. Fotbalul înseamnă politică faţă de Ligă şi faţă de FRF. Nu vă strîmbaţi! Politică fac şi oamenii de ştiinţă cînd obţin finanţări, politică fac rectorii, politică fac directorii de spitale. Ca să reuşeşti în sportul complex de azi, trebuie să-ţi construieşti un sistem de alianţe şi să răspunzi mediului ostil, cînd e cazul!

Privindu-i pe ceilalţi cum se duc spre Ligă, rapidiştilor nu le rămîne decît speranţa că s-a reparat vela.


Comentarii (215)Adaugă comentariu

Rambo  •  2 mai 2007, 2:18

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
ORA ADEVARULUI ! Says:
April 30th, 2007 at 9:21 pm
—————————————–
PS….toate aceste “FURACIUNI” facute de steaua…au fost facute in ultimii 4 ani…..ROMANIA TREZESTE-TE…..traim intr-un nou mileniu…..iar ce am scris aici,nu le-am cules de prin ziare….nu sunt ziarist….sunt din Constanta….am fost la meciul farul-Dinamo…si am vazut multa lume”frustrata”…multa lume,chiar uraste Dinamo…..le dau un sfat…sa citeasca ce am scris eu…..si sa se mai gandeasca…staeua ESTE CEA MAI CORUPTA ECHIPA DIN ROMANIA : din 23 de titluri 15 au fost castigate de valentin ceausescu…(normal,doar nu as fi vrut eu ca securitatea sa fie mai tare decat ceausescu),iar dupa 89….TOATE TITLURILE AU FOST CUMPARATE …LA FEL CA ULTIMILE 2……cand s-au disputat cele mai GROSOLANE NONCOMBATURI din istoria fotbalului din romania…..eu am o varsta destul de mare….sa spunem peste 35 de ani…..voi aduna ziare,comentarii,clasamente,sa arat copiilor…macar ei vor vedea care este adevarata realitate….si din acel moment…va asigur CA VOR URA steaua !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
AI PERFECTA DREPTATE CU “STEAUA – CEL MAI BLATIST CLUB DIN ISTORIA ROMANIEI” !
SI EU AM 41 DE ANI, SI STIU CUM CASTIGA STEAUA TITLURILE IN ANII ‘80, DOAR PRIN ORDINUL FAM. CEAUSESCU.
CINE SUFLA IN FATA UNOR DICTATORI, PANA SI SECURITATEA, MILITIA, ETC. STATEAU DREPTI !
ACUM, UN ALT DICTATOR FACE CE VREA IN CAMPIONATUL ASTA, FARA SA FIE LUAT LA INTREBARI, CU TOATE CA SINGUR ZICE CA FACE SI DREGE SI VA CASTIGA FARA PROBLEME ORICE MECI, DUPA CE TIMP DE 6 LUNI ABIA DADEA UN GOL CU ECHIPE MOTIVATE.
CUM NAIBA SA-SI REVINA O EPAVA DE ECHIPA, DUPA CE SE SPUNEA CA NU MAI ARE NICIO SANSA NICI LA CUPA UEFA ?
ASA MAGARIE CA ACUM, RAR AM VAZUT, DE CAND MA UIT EU LA FOTBAL, DE PESTE 30 DE ANI !!!
DESFIINTATI STEAUA URGENT, CA TOTUL PUTE ACOLO !!!
Si va imputi tot fotbalul romanesc, crezand toti ca doar cu sacosele cu bani ajungi sus !

Rambo  •  2 mai 2007, 2:42

Se pare ca va fi cutremur la Steaua si in fotbalul romanesc !!!

MM s-a jucat cu demisia si s-a ars
======================

ARTICOLUL INTEGRAL, AICI: http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/17477/mm-s-a-jucat-cu-demisia-si-s-a-ars.htm

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  2 mai 2007, 2:46

BLATUL SECOLULUI !
==============
Cooperativa: Gigi, vrei locul 2 ?
Becali: Da !
Cooperativa: Atunci scapa de Mihai Stoica URGENT si locul 2 e al tau !
Becali: Bine !

Restul se cunoaste ! Blaturile cu Cluj-ul si cu Galati-ul s-au vazut din avion ! Asa troc, mai zic si eu !
P.S. Sunt stelist de 37 de ani,dar dupa tot ce se intampla la ora asta la STEAUA, parca nu m-as mai mandri atat de tare cu asta !

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  2 mai 2007, 3:22

Lupta pentru locul doi, viciata de blaturi
1 Mai 2007
Octavian Cojocaru

In fotbalul romanesc au reaparut sarsanalele cu bani, meciurile „amicale” si jucatorii contactati pentru a trada in momentele-cheie

Finalul de campionat in Liga I este, ca de obicei in ultimii ani, plin de suspiciuni privind corectitudinea meciurilor. Tot ca de obicei, nimeni nu le sanctioneaza. Tot de la un meci suspect, CFR Cluj – Steaua, s-a declansat cutremurul care zguduie din temelii acum clubul din Ghencea.

Steaua, in forma maxima

Cel mai „in forma” club la jocurile de culise pare, in acest moment, Steaua. Partidele cu Poli Iasi, CFR Cluj si Otelul Galati au fost niste formalitati pentru „ros-albastri”.
———————————
ARTICOLUL INTEGRAL E AICI: http://evz.ro/article.php?artid=302822

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  2 mai 2007, 3:34

Îşi scot ochii
========

Ieri, MM a avut mai multe schimburi de replici dure cu Becali, Olăroiu şi Argăseală.
_________________________________
ARTICOLUL INTEGRAL E AICI:
http://www.gsp.ro/index.php?a=80335&shift=1

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  2 mai 2007, 3:43

„Dane, să nu joci cu răutate!”
__________________________________
ARTICOLUL INTEGRAL E AICI: http://www.gsp.ro/index.php?a=80337&shift=1

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  2 mai 2007, 3:57

De ce tace Liga
==========
Dragomir s-a împăcat cu Becali şi i-a promis că Steaua va avea protecţie în finalul sezonului.
__________________________________
ARTICOLUL INTEGRAL E AICI: http://www.gsp.ro/index.php?a=80339&shift=1

Stefan  •  2 mai 2007, 9:47

Un comentariu interesant …. http://funblog.ro/2007/05/02/liverpool-chelsea-sau-gigi-becali-mm/

aciduzzu  •  2 mai 2007, 11:02

aici are dreptate tolo, in romania campionatele nu se iau pe cinstite doar avand o echipa buna. Nu, e un fel de licitatie ca la piata, anul trecut steaua a dat prea mult asa incat rapidul s-a multumit cu mai putin si dinamo nici macar n-a mai licitat, anul asta dinamo a revenit in forta cu o oferta “de nerefuzat” la care steaua s-a multumit cu ce a mai ramas si rapidul a zis “pas”.
Asta pt ca Borcea a vrut si el sa fie la dinamo mai mult decat mana a n-spea ca pana acum. Si astia de la conducere (Badea si cu generalii) i-au zis “vrei mai mult? baga-te, sa te vedem!” si l-au lasat pe el anul asta sa rezolve treburile pe banii lui. Iar el plin de entuziastm ca orice nou-venit dornic de afirmare in noua lui postura de “aproape-patron”, a bagat material. Berbecali-mana-larga a fost si el surprins de entuziastmul noului sosit, pe care nu il credea in stare sa faca altceva decat sa aduca paharele pe la conferintele de presa ale patronului Badea si pana la urma a ramas al doilea.
Copos zgarcit ca de obicei a zis “baieti, e prea mult pentru mine, eu nu dau atatia bani, ma retrag, mie imi ajunge si uefa”.

Atata tot, degeaba iei tu brazilieni peste brazilieni ca pana la urma campionatele tot asa se castiga 🙂

aciduzzu  •  2 mai 2007, 11:13

ganea are dreptate cand zice ca rapidul nu vrea sa joace in liga.
Eu cred ca la Bistrita Copos a incercat sa reintre in gratiile lui Padureanu si sa-si asigure „spatele” pentru la anul, constient fiind de faptul ca oricum locul 2 intra in turul 2 preliminar al ligii ceea ce e egal cu sanse destul de mici la grupe si deci iti trebuie noroc mare chiar daca esti cap de serie.
Asa ca mai bine (din punctul lui de vedere) te multumesti cu uefa anul asta (pe care daca pierzi turul 2 preliminar nici n-o mai prinzi) si ai „spate” la anul pentru a face o oferta buna pentru locul 1.

REM  •  3 mai 2007, 2:35

CLUBUL STEAUA TREBUIE DESFIINTAT, CA E PLIN DE ILEGALITATI:
http://www.antena3.ro/sport/Marea-si-misterioasa-greseala-a-lui-Meme-Stoica_19350_ext.html