Sa inchidem cercul. Azi!

Slovenia a fost candidata certa pentru un razboi, dar a iesit din el in citeva zile si acum are cea mai ridicata calitate a vietii din fosta Europa comunista.
Pe noi nu ne-a amenintat nimeni si atunci ne-am declarat razboi de unii singuri, intrind in conflictul romano – roman, expresie care apartine lui Octavian Paler si care se verifica, iata, in fiecare zi, inclusiv in cea a meciului cu Slovenia.

sâmbătă, 2 iunie 2007, 8:32

Slovenia a fost candidata certa pentru un razboi, dar a iesit din el in citeva zile si acum are cea mai ridicata calitate a vietii din fosta Europa comunista.
Pe noi nu ne-a amenintat nimeni si atunci ne-am declarat razboi de unii singuri, intrind in conflictul romano – roman, expresie care apartine lui Octavian Paler si care se verifica, iata, in fiecare zi, inclusiv in cea a meciului cu Slovenia.

Nu se cade sa faci comparatii istorice, pentru ca fotbalul are propria sa ironie, nu e nevoia sa imprumute de la altii. Dar nu ne-am putut abtine. Pentru ca ne roade eliminarea de acum cinci ani din fata echipei lui Katanec. Am intors infringerea aceea pe toate partile, de la Stelea la PIB si de la Hagi la Adrian Ilie.

N-a mai ramas nimic de zis, ci doar de jucat. Si da, in ciuda locului comun, avem nevoie de o revansa! Pentru ca leatul lui Mutu a intirziat la triaj din cauza acelui baraj pierdut! De acolo a plecat intregul folclor al „generatiei de tinichea”, tot complexul lor si al nostru, de atunci am capatat stilul prapastios de a ne raporta la echipa nationala.
Astazi trebuie sa inchidem cercul, sa iesim de pe ramura de looseri a timpului si sa revenim printre invingatori!


Comentarii (44)Adaugă comentariu

Dr. B  •  2 iunie 2007, 9:28

Din celalalt capat de lume fotbalul se vede altfel decat ca si o „chestiune de viata si de moarte”. Cam grav tonul articolului, Tolo. De eram acasa sigur il percepeam altfel. Asta arata ca exista atat de multe lucruri mult mai importante pe lumea asta…

Salutari din Hsinchu, Taiwan.

B0ssu  •  2 iunie 2007, 9:40

Am mai vazut reclame pe bloguri, dar asta este chiar nesimtita…

yon  •  2 iunie 2007, 9:41

Cataline, unde vezi meciul ?

vlad  •  2 iunie 2007, 9:42

DRAGA (S)TOLO…din pacate ai dreptate..”razboiul romano-roman” continua si nu e de ajuns o singura „voce”,e nevoie de mult mai multe voci.Cu tot respectul..cred ca „strigi” in van,asta nu iti micsoreaza meritul ….pt ” Dr. B „:FERICITULE….

Liviu TM  •  2 iunie 2007, 9:42

Daca generatia de tinichea (si aici afirm ca suntem prea duri in exprimare asa cum prea pompos suna generatia de aur care a ramas totusi nepremiata) castiga cele 6 puncte coroborat cu 2 meciuri bune cu Bulgaria si Olanda si printr-un concurs de imprejurari va termina pe locul I in grupa (nu e neaparat super optimism, ci doar un optimism moderat) chiar vor prinde curaj baietii, iar la un campionat european in care ne intalnim nu doar cu cele mai bune, dar si cu cele mai obosite nationale, putem crea o surpriza de proportii – si aici de-abia am fost super optimist.
HAI ROMANIA!

Liviu TM  •  2 iunie 2007, 9:45

Si inca ceva: diferenta dintre tinichea si aur stiti care este? Norocul de la Cardif sau ghinionul de la Copenhaga. Decideti voi.
IMI IUBESC TARA! adica HAI ROMANIA!

andy  •  2 iunie 2007, 9:47

Bine zici cataline. Hai Romania. Trebuie sa invingem, avem si o cota buna la pariuri. Eu o sa pariez pe romania. Bafta baieti.

Site  •  2 iunie 2007, 9:48

adsf

Site  •  2 iunie 2007, 9:49

ads

tmi  •  2 iunie 2007, 9:53

Pt aia mai tari de ureche again aveti add-onuri resp fctii de blocare a reclamelor nu va obliga nimeni sa le inghititi daca nu vreti.
Despre articol mai nika de zis doar ca si daca ne calificam tot nu faceam mare branza atunci ba mai mult poate il mai tinau cativa ani pe Hagi care e orice dar nu antrenor.

bla  •  2 iunie 2007, 10:00

loser-pierzator,pagubas, looser-nu exista, loose-larg,vag etc
altfel bun articol

gheorghe  •  2 iunie 2007, 10:11

Nu zice nimeni sa nu faci reclame…DA NU PESTE ARTICOL!!!!!

UTA_FOREVER  •  2 iunie 2007, 10:14

HAI ţara mea…hai ROMANIA !!!! 😀 😀 😀 😀

tije  •  2 iunie 2007, 10:18

Din tot articolul am retinut numai reclama la bere care este foarte reusita!

Mihai  •  2 iunie 2007, 10:20

Cei ce cred ca fotbalul este o chestiune de viata si de moarte se inseala.Este mai mult decat atat. (Bill Shanckly):-)

Hai ROMANIA. Este momentul revenirii pe scena. acolo unde ne este locul.

Silviu  •  2 iunie 2007, 10:36

looseri? tare, ce sa zic! nenea tolo, incearca loseri, poate iese!

Edi Torial  •  2 iunie 2007, 10:36

Bravo Tolo!

Hai Romania!

Tot de departe, sunt de acord: sa fim uniti!

Sa nu ne mai fie rusine…

Sa fim o natie de invingatori!

Rasputin  •  2 iunie 2007, 10:41

Întradevăr, o abordare dură… Slovenii sunt peste noi la multe, dar sa sperăm acum că nu şi la fotbal… Cine-o fi mai câştigat?
http://themad.wordpress.com/2007/06/01/2-x-slovenia-pe-tonuri-de-apel/

buba  •  2 iunie 2007, 10:41

FELICITARI TOLO !

ARTICOL FRUMOS, POATE PUTIN CAM DRAMATIC, DAR EXCELENT CA SUBSTANTA !

Ionescu Ionut  •  2 iunie 2007, 11:02

Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele

Ionescu Ionut  •  2 iunie 2007, 11:02

Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele
Dan Ciotoi & Generic – Se vor ofili garoafele

biancorossi  •  2 iunie 2007, 11:10

mda
intr-adevar, ingrozitor de inutil acest articol. oare ce o fi vrut catalin sa zica/? o fi fost treaza, sau inca isi bea cafeaua? ciudat, lipsit total de sens, artticolasul asta.. plus aerul asta martial, care se asorteaza deminune cu figura indeobste martiala a lui tolo…plus inserarea numelui marelui carturar comunisto-bolsevic, ptiu, cu neamullui oprimat si sa treci apoi la comunisti cu arme si bagaje…sa le edifici ode, sa le canti osanale, cuma facut ala, apoi tu sa te identifici cu el, citandu-l, oricum anapoda in tramvai adica exact atunci cand despre un meci de fotbal omu se asteapta la cu totul altceva, asa cum ar fi si firesc la un meci al nationalei…e grav tolo, f grav…sincer, erai treaza cand ai scris, sau tu te jucai si mazgaleai ceva pe hartie, cu gandul aiurea, insa ai uitat si ai trimis chestia asta la tipar, asa, fara orice minima corectura, ca sicum de fapt asta si voiai sa scrii ?? caci atat de mare este semnul mirarii in dreptul acestui articol al tau si mai ales in dreptul tau personal..

dan  •  2 iunie 2007, 11:21

cataline, ratat in engleza e loser, nu looser.

asarat  •  2 iunie 2007, 11:36

”daca vrei pace pregateste razboiul” ase se zice la romani.Cat despre a deveni invigatori in primul rand n-am fost invingatori,ci doar participanti.Un prieten de-al meu, argentianian,m-a intrebat cate stele avem pe tricou?poti sa-i raspunzi tu.Eu i-am spus ca avem una luata in 2008.se poate?

luckyone  •  2 iunie 2007, 11:37

TOLO E UN PIC CAM DRAMATIC ,DAR CRED CA ESTE UN MOMENT CRUCIAL IN FOTBALUL ROMANESC.TRE’ SA INVINGEM PT A NE FACE MUNCA MAI USOARA LA TIMISOARA. HAI BAIETII. HAI ROMANIA

Laur  •  2 iunie 2007, 11:45

Bun articol. Stie cineva unde pot asculta meciul pe internet? RRI pare-mi-se ca nu mai transmite nimic.

Laur

2good4u  •  2 iunie 2007, 12:00

looser?:))

razvanstatescu  •  2 iunie 2007, 12:17

http://razvanstatescu.wordpress.com/

PONTURI PARIURI

chupac  •  2 iunie 2007, 12:23

vom tine mereu cu Romania cu oricine va juca vreodata doar suntem romani,nu conteaza calificarile ratate si emciurile pierdute.In primu rand nu trebuie sa se uite ce ne-au facut sloveni asti-a in 2001.Trebuie sa fie dorinta de victorie azi mai mult ca niciodata.trebuie sa ii batem pe asti-a azi si miercuri sa nus tie ce i-a lovit.PE EI PE MAMA LOR

sorin-arges  •  2 iunie 2007, 12:27

,,Calcati-i pe ochi !” – E. Jenei

Sohil  •  2 iunie 2007, 12:28

Mda. E vorba de un razboi romano-rroman. Ultimii sunt, din cauza democratiei, tot mai multi si mai tupeisti, apropiindu-se de o victorie certa. E plin de ei si in presa, nu e cazul sa dau exemple.
Comunismul Iugoslaviei a fost relativ, cetatenii beneficiind de mai multa libertate decat in SUA anilor ,,vanatorii de vrajitoare”. Iugoslavia nu a putut fi dezintegrata decat prin brutalitate, prin invrajbire etnica, prin bombardamente sadice. Noi am fost mai lasi, mai venali, mai lipsiti de caracter, ajungand sa ne decoram tradatorii. Dar asta e alta discutie.
Avem o echipa mult mai buna decat a slovenilor, dar, ca si in 2001, pastorita de un antrenor mediocru. Probabil ca jocul va fi decis de sclipiri individuale, pentru ca de joc consistent nu poate fi vorba la Piturca.

don silvio  •  2 iunie 2007, 15:01

Imi pare rau,dar esti pe langa,si in barajul cu Slovenia,si in gr. cu scandinavii ,cu ”Olanda si Cehia este favorite”nu mai vorbesc ,nationala noastra a dovedit ca nu are ”stiinta”de a se califica,nu stie sa castige meciurile decisive.Ne ascundem ,dar adevarul e ca nu mai avem valoarea generatiei HAGI.Azi noi nu mai avem macar un jucator de valoare incontestabila.Chivu si Mutu dau randament inconstant,plus ca Roma si Fiorentina sunt echipe de mana a doua.HAGI+POPESCU ne place nu ne place erau determinanti in mai mare masura decat ”italienii”,erau mai cunoscuti,mai respectati si de colegii de la nationala si de adversari.E adevarat doar ca nu apareau asa de des in ”ziare” si la tele.

B0ssu  •  2 iunie 2007, 15:06

@ don silvio
Chivu si Mutu dau randament inconstant,plus ca Roma si Fiorentina sunt echipe de mana a doua.HAGI+POPESCU ….

Cand Romania a facut performanta aia mareatza in 94 Hagi venea din serie B de la Brescia iar Popescu juca la Eindhoven(sau totenham)…
abia dupa aceea a ajuns hagi la Barcelona si Popescu la fel.

Si randament inconstant dai tu cand gandesti…

dinica  •  2 iunie 2007, 15:09

frumos spus! dar cu individul ala la conducerea nationalei, mai mult decat barbut pe nervii nostri nu o sa vedem. norocul nostru ca nu cred ca bulgarii sa scoata ceva din belarus. aia sunt mai penali ca noi

B0ssu  •  2 iunie 2007, 15:10

A nu se intelege ca apar (de)generatia lui mutu si chivu….

TEORETIC DAAAA!!!!!  •  2 iunie 2007, 15:36

EXACT

rox  •  2 iunie 2007, 17:58

..mi se pare cam exagerat ca incepi post-ul cu slovenia si razboiul…apoi romania..si aungi la fotbal..nu prea ma prind:)..parca vad ca imi aud glume, ca sunt fata si de ce m-as pricepe eu la fotbal:P

gabi  •  2 iunie 2007, 19:23

HAI ROMÂNIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

razboinicuBeznei  •  2 iunie 2007, 20:10

@ sorin-arges + Mutu&Co
Muscati-i de ochi!!

de  •  2 iunie 2007, 21:05

@ bravo sohil
unul dintre putinii romani care stie pe unde traieste

arh.Gheorghe Petrescu  •  2 iunie 2007, 22:04

Daca echipa Nationala nu este constienta sa puna osul
la bataie in dubla cu Slovenia, atunci,..La Revedere…!
Articol bun si amuzant, chiar. HAI ROMANIA!

Gabi Koreanu  •  2 iunie 2007, 23:18

Am invins, dar n-am convins. Cred ca asta e cel mai bun titlu. M-a dezamagit Mutu, nu a jucat deloc pentru echipa (dar nu stiu de ce ma mai surprinde asa ceva), astept insa statistica lui Vochin sa vedem ce reiese de acolo, poate sunt eu subiectiv.

al3xx_stelistu  •  3 iunie 2007, 11:47

daca ar fi kiar asa? kiar daca au batut aseara… nu imi prea pare cine stie ce ekipa … Mutu declarat fotbalistul nr 1al Italiei dar sincer aseara nu a fost fotbalistul nr 1 al nationalei si cu multsi anonimi celebri care au fost in ekipa … generatia de tinikea inca este… din pacate cu aceaisi conducatori de maidan …