O întîlnire complicată

Lupescu poate fi huduit. Pentru că stă la tribuna oficială, cea către care, pretutindeni în lume, se flutură palmele, batistele albe, degetele sau armele, în funcţie de cultura protestatară a locului. Poate fi huiduit pentru că, în general, aprecierea se exprimă mai greu, în timp ce dezaprobarea stă pe ţeava fără piedică a naturii umane.

luni, 4 iunie 2007, 10:27

Lupescu poate fi huduit. Pentru că stă la tribuna oficială, cea către care, pretutindeni în lume, se flutură palmele, batistele albe, degetele sau armele, în funcţie de cultura protestatară a locului. Poate fi huiduit pentru că, în general, aprecierea se exprimă mai greu, în timp ce dezaprobarea stă pe ţeava fără piedică a naturii umane.

Poate fi huduit pentru că Timişoara e în miezul unei dileme birocratice în ceea ce-i priveşte palmaresul. Chiar, ce se va întîmpla cu colegul lui Lupescu, Adalbert Cassai, dacă se va dovedi că a trimis un document strîmb la Laussanne, în urma căruia a fost favorizat Zambon?!

În fine, Lupescu poate fi huiduit pentru că a fixat un preţ greu digerabil la bilete.

Pentru ceva însă, Timişoara nu trebuie să-l huiduie pe Lupescu. Fără el şi fără colegii săi din Generaţia de Aur, echipa naţională n-ar fi căpătat niciodată prestigiul afectiv care o îndreptăţeşte azi să aleagă în ce oraş joacă, stîrnind suspine din partea stadioanelor care aşteaptă la coadă.

Lupescu e secundă a istoriei glorioase a „tricolorilor” şi parte a geografiei emoţionante a unor succese pe care echipa de azi încearcă să le ajungă. Şi nu e întîmplător că reîntoarcerea lor în Federaţie, în costume, concincide cu momentul în care cei în treninguri, aşa cum erau ei odată, se apropie de o nouă calificare.

Să nu-şi facă iluzii! Va fi probabil fluierat mîine, la Timişoara. Nu e o tragedie. Oricine ar păţi la fel. Dar el e Lupescu.


Comentarii (261)Adaugă comentariu

Nazarbaiev  •  5 iunie 2007, 7:04

Bai dar aurolaci sunt timisorenii astia. Ce e mare scula sa dai 100 de lei pe un meci? Stati la televizor.

100leipreamult  •  5 iunie 2007, 7:08

5 lei nu mai mult…nationala nu face mai mult

Vasile  •  5 iunie 2007, 7:10

Lamentabil Tolo, sa inteleg ca te dai bine cu federali. Ca suporter al Echipei Nationale asteptam si eu o explicatie pentru diferenta foarte mare de pret intre Piatra-Neamt si Timisoara. Daca vrei totusi sa fi un jurnalist corect intra pe saiturile federatiilor de fotbal din Europa si vezi ca suporteri din tari cu nivel de trai mult mai ridicat merg la stadion pe bani mai putini. As mai dorii sa-ti amintesc ca pana mai ieri va apucase jalea ca nu sunt stadioanele pline si iata consecinta….niste suporteri consecventi sunt tinuti departe de stadion cu preturi ce reprezinta 25 % di salariul minim pe economie. As mai ridica o problema; nu ar fi curata discriminare daca la urmatoarele meciuri vor fi preturi mai mici? Eu personal ma voi adresa Consiliului pentru Combaterea Discriminarii daca se intampla acest lucru. Cineva trebuie sa plateasca pentru mojicia asta.
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!
Hai Romania!!!

Nazarbaiev  •  5 iunie 2007, 7:19

Degeaba te adresezi tu consiliului impotriva discriminarii, pentru ca trebuie sa depui plangere scrisa, iar tu nu stii sa scrii.

costi  •  5 iunie 2007, 8:48

balena de iancu e o hahalera si o jagardea batrana

noway  •  5 iunie 2007, 9:03

cassai in romania, promovand excrocheria!!!

UltraMihai  •  5 iunie 2007, 11:17

Lupescu, negustorul de iubire

Câti dintre copiii Timisoarei vor ramâne pe dinafara fiindca parintii lor nu vor avea banii suficienti?

Meciul România – Slovenia de mâine, de la Timisoara, a intrat în istorie cu mult înainte de a începe. El reprezinta deja meciul cu cele mai mari preturi la bilete din istoria echipei nationale. Uite asa, Ionut Lupescu puncteaza decisiv si dupa ce s-a lasat de fotbal. Golurile din acel 5-1 istoric contra Tarii Galilor si prestatia memorabila din meciul cu Argentina de la World Cup sunt amintire. Prezentul e viu si se traduce simplu, sec si necrutator: 100 de lei tribunele, 200 de lei tribuna 0.

Unde se joaca, la Timisoara? Pai Timisoara iubeste fotbalul, se stie. Si daca-l iubeste, trebuie sa si plateasca, probabil ca si-a spus bravul director general al FRF. Si probabil ca Lupescu n-ar fi urcat atât de mult stacheta batjocurii daca meciul nu s-ar fi jucat în orasul de pe Bega, oras care, pe lânga iubirea fata de fotbal si de echipa nationala, n-ar mai avea si o a doua caracteristica: e unul dintre orasele cu standard de viata ridicat.

Ca Ionut Lupescu si-a facut prost socoteala, nu încape discutie. Reactia timisorenilor se traduce prin vidul de la casele de bilete si prin huiduielile pe care respectivul cocon federal le-a primit cu vârf si îndesat la antrenamentul de duminica seara. Poate ca stadionul se va umple. Dar persista riscul ca în tribune sa nu ia loc veritabili suporteri, ci multi fani de ocazie, gata sa se laude ca au fost la meci, nu sa si raguseasca sincer.[b] Mai mult, vor fi destui copii care vor privi cu jind la televizor, fiindca parintii lor n-au putut scoate din buzunar contravaloarea preturilor fixate de Ionut Lupescu. Fiindca, domnule Lupescu, copiii vin la stadion, în general, cu parintii. Ceea ce înseamna 100 de lei înmultit macar cu doi.
Mircea Sandu e huiduit la „oficiala” dupa 17 ani de domnie. Ionut Lupescu a reusit performanta de a fi fost huiduit, dupa vreun an si ceva, înca de pe tunelul de acces.

oli  •  5 iunie 2007, 11:47

de ce trebuie ca inaintea unui meci al nationalei voi,ziaristii sa scrieti intotdeauna cite un articol cu care sa involburati apele,sa incitati suporterii la huiduieli,de ce aceasta nationala nu are linistea necesara unei calificari?
Faceti ce faceti si promovati violenta si incitati publicul

Justitiarul  •  5 iunie 2007, 11:57

@Nazarbaiev

Lasa ca dati voi 100 de lei pe bilet la meciul cu Albania. Tu te auzi vorbind? Cata lume a fost la meciul impotriva Belarusului? Cat a fost pretul biletelor?
Cand o sa fi in stare sa-ti raspunzi la intrebarile astea atunci sa-ti mai dai cu parerea despre Timisoara!

lemon  •  5 iunie 2007, 13:50

Tolo, editorial mai patetic nu cred ca ai scris vreodata. Lupescu a ales singur plecarea din legenda „generatiei de aur”. A devenit un functionaras la federatia nasului, care pe deasupra se crede si mai cumot. De, daca nu-i si fudul, nu-i destul. Si daca am sanctionat incompetenta de antrenor a lui Hagi (el e cu adevarat intrat in legenda, nu restul) sau intrarile criminale ale lui Lacatus, nu trebuie sa ezitam a condamna nesimtirea si autosuficienta cu care ne trateaza marele Lupescu.

sport  •  5 iunie 2007, 14:59

Intrati pe noul http://www.kronimedia.com