11 puncte galbene

România e genul de echipă care se pliază pe adversar. Slovenia a fost modestă, noi am forţat cît să ne desprindem. Nu discutăm de suficienţă, ci de potenţial. Pur şi simplu, echipele naţionale au ajuns o colecţie de fotbalişti osteniţi, care se strîng ca să-şi mai revadă prietenii şi rudele şi ca să depene întîmplări trăite în cupele europene.

miercuri, 6 iunie 2007, 9:51

România e genul de echipă care se pliază pe adversar. Slovenia a fost modestă, noi am forţat cît să ne desprindem. Nu discutăm de suficienţă, ci de potenţial. Pur şi simplu, echipele naţionale au ajuns o colecţie de fotbalişti osteniţi, care se strîng ca să-şi mai revadă prietenii şi rudele şi ca să depene întîmplări trăite în cupele europene.

Nu ne place. Banii, încordarea şi lupta s-au mutat în campionatele naţionale şi în Liga Campionilor. Văzînd cît de la limită joacă Olanda, Bulgaria şi România, incapabile să se distanţeze, realizezi că trebuie să-ţi ponderezi aşteptările.

Pînă la urmă, selecţionerul nu are la dispoziţie decît cîţiva fotbalişti care să joace la cluburi mari. Chiar şi aceştia, ca şi colegii lor olandezi, francezi sau englezi, se mişcă cu o viteză în minus. Preliminariile au ajuns o cursă chinuitoare pentru toată lumea. Întrebaţi-i pe polonezi, care au pierdut ieri cu Armenia!

Singurele momente de graţie au rămas turneele finale, unde aşteptarea este atît de mare încît publicul, sponsorii şi media împing jucătorii să facă un turneu bun. Dar, amintiţi-vă de Ronaldinho, pînă şi asta le iese destul de greu!

Echipele naţionale au ajuns să trăiască din pasiunea tribunelor şi din metaforele media. A noastră nu face excepţie. Cînd priveşti 11 puncte galbene, concurînd mişcarea haotică a ţînţarilor atraşi de lumină, te gîndeşti că Platini are dreptate. Trebuie schimbat ceva. Dar nu va fi.


Comentarii (73)Adaugă comentariu

SuperstaR  •  7 iunie 2007, 7:58

Ma nu va inteleg sincer. Am dat 2 goluri spectaculoase, 2 bare in faze rapide de atac, ratari singuri cu portaru ( Mutu si Marica ) , posesie mai buna, driblinguri ale lui Mutu, Chivu , Zicu , Marica , pase cu calcaiul . Nici acuma nu a fost joc bun? joc spectaculos? Dar cand??????????? Ce suntem Brazilia sa facem joga bonito la fiecare meci cand conducem?
Polonia a pierdut cu Armenia, Italia ( campiona mondiala ) s`a chinuit cu Insulele Feroe. Si noi ne`am distrat cu Slovenia. In loc sa va bucurati, gasiti nod in papura 😐 . Sunteti patetici.
HAI ROMANIAAAAAAAAAAA!

piturca  •  7 iunie 2007, 8:26

K de obicei aberezi mai TOLO. Hai, marsh la culcare!!!! Eu sunt Piturca !!! Eu fac legea. Tzantzar e muma ta !!!

mirciulica  •  7 iunie 2007, 8:29

ultimuuul! uraaaaaaa! ultimul!…

claudi  •  7 iunie 2007, 9:01

ba, nu mai esti ultimul ba

claudi  •  7 iunie 2007, 9:05

ba, mie mi-a placut meciul, au jucat bine baietii. E normal, ca au jucat mai lejer, doar adversarul a fost slab de tot. Joc spectaculos, ocazii multe, joc cursiv, combinatii rapide. Ce va mai trebuie ba?

cg  •  7 iunie 2007, 9:29

nimic deocamdata, multumim

BONANO  •  7 iunie 2007, 9:31

Cand intalnesti asemenea adversari diletanti,( cam de 15 ani incoace) care joaca cu semnul mirarii pe spate , calificarea la un turneu final format din 24 sau 32 de echipe, nu mai inseamna nimic.

Ajungand in primele 8 la Campionatul European sau primele 16 la Mondiale inseamna ADMIS, de acolo in sus, orice pas inseamna valoare , restul -meciuri amicale de palmares.

Numai Generatia 70-72 a avut performante notabile ,cu calificari adevarate(doar prima ) in fata unor echipe mai bine cotate ,la turnee finale cu echipe pe spranceana.
Generatia lui Hagi , a fost una buna,( dar cu mult sub cea din 70),altoita cu norocul incepatorului,incepand cu meciul impotriva Tarii Galilor.

In 1994, unde am ajuns noi si unde vecinii nostrii cu CEAFA LATA ?

Magister  •  7 iunie 2007, 9:35

Scuze,mai sus mi-a scapat o gresala.Cititi „Mi-e o mare lehamite…”! Nu ma caracterizeaza dar merit o amenda substantiala de la Politia Gramaticala!

DannY-L  •  7 iunie 2007, 9:46

Polonia a facut egal cu Armenia.

Chilotzel  •  7 iunie 2007, 10:05

Se pare ca ii cam dai dreptate lui Becali.El a spus ca daca juca Steaua se umplea stadionu.

dumi  •  7 iunie 2007, 10:25

e greu sa joci bine,cand publicul nu face atmosfera si ieri nu s-a facut deloc atmosfera,e timpul ca nationala sa revina in Bucuresti sau Craiova,unde publicul face spectacol adevarat

Muzica, Stiri, Divertisment  •  7 iunie 2007, 10:48

Va invit pe toti cei care doriti sa accesati noul site: http://www.kronimedia.com

Cristian  •  7 iunie 2007, 11:05

Da’ mari sunt exigentele presei romane!! Luati si mai cititi ce scrie Gazzetta dello sport, etalon jurnalistic in Europa , despre evolutiile actuale ale Italiei. Probabil sa fi avut noi rezultatele lor in grupa respectiva, ce mai spuneati? Afara cu Piturca, demisia, jos Sandu, etc/ etc.
Iar despre reperul Polonia, ce sa mai povestim !?? Polonia are o caricatura de echipa nationala de vreo 5 ani incoace, nici cluburile lor nu misca absolut nimic in Europa!

pink pig  •  7 iunie 2007, 11:36

Batrin jocul, lent. Cred ca Romania este campioana mondiala la mimat fotbalul sau la mintit fotbalul. la ce viteze se joaca in lume, n-avem nici o sansa la turneele finale. Nu e de acum – cam dupa 1994 am jucat asa mereu.

simi  •  7 iunie 2007, 12:48

daca faceam un egal sau ne trezeam cu o infrangere in ultimele minute , cum era? nu poti face spectacol cu o echipa asa cum a fost slovenia. tot la fel de bine daca era 4-0 tot gaseam ceva de comentat. sunt meciuri de calificare pe care trebuie sa le castigi. obligatoriu cu echipele mai slab cotate. un pas gresit costa imens. o sa vedeti la sfarsit cat de mul va conta egalul bulgarilor acasa cu albanezii! in meciurile de calificare nici nu poti pretinde spectacol. da am jucat spectaculos in campaniile trecute. amintiti-va meciul din danemarca din deplasare sau cel cu cehia de acasa.
in acele meciuri romania a jucat extraodinar! degeaba. am stat acasa. cu alte doua egaluri facute cu bulgaria si olanda si victorii cu belarus, albania si luxemburg – romania e calificata cert. nu cred ca ne vom face de ras la europene. la nivel de echipe nationale doar portugalia face spectacol acum in europa. da, meciurile din liga campionilor sunt mult mai disputate. mai mult fotbal mai mult spectacol. e o competitie total diferita fata de o campanie de calificare. imi pare foarte rau pentru ca cel mai in vana atacant din campionatul romanesc a ratat sansa sa joace in acest meci.
ca o mica observatie, cuplul mutu-zicu deocamdata nu merge. am impresia ca intre ei e o competitie , care sa faca driblinguri mai reusite. noroc ca mutu a ajuns la maturitate si i-au mai iesit fitele din cap. zicu- un mare talent dar daca nu-l va prinde un antrenor de mare echipa sa-i disciplineze jocul in folosul echipei, ramane numai cu frumusetea tehnicii ineficiente. spectacol fara rezultate .

COSZS  •  7 iunie 2007, 13:01

DE CE NU BAGATI TOATE MESAJELE PE FORUM , LA BAGATI DOAR CELE CARE VA CONVIN?

validotcom  •  7 iunie 2007, 13:25

Hai Romani! La multi ani Steaua!

me  •  7 iunie 2007, 13:36

acum vreti spectacol?oameni buni nu va inteleg…hai sa ne bucuram k avem sanse imense la calificare cu o conditie:sa-l avem pe mutu la toate meciurile in teren,el poate face diferenta in acest moment…dc era el mergeam si in Germania…in fine veti vedea ca vom face un rezultat bun cu Olanda si la Bulgari nu pierdem,Bulgarii se vor impiedica undeva sigurat, iar noi nu mai avem unde..in albania era cel mai greu…ca in bielorusia…:)

mitu  •  7 iunie 2007, 14:46

de acord cu biancorossi…chivu marica si rat chiar au inlocuitori mult mai valorosi si mai modesti…dar la presa da mai bine chivu decat goian sau tamas…marica decat niculescu sau v badea….rat decat p marin.
asta e si vina presei…prea ii ridica in slavi …a si ar mai fi ceva :fratii becali…mafiotii aia 2

gherghiceanu ionel  •  7 iunie 2007, 15:40

Am jucat conform proverbului „Scopul scuza mijloacele”.
Nationala respira doar prin cativa jucatori si de aceea jucam si forte modest.
Nu mai spun ce greseli face Piturca de fiecare data cand face selectie.
Spre exemplu in meciul de ieri putem spune ca am jucat fara un om pe teren din cauza ca F Petre si Rosu au fost ca si inexistenri atata timp cat au jucat.
Ma bucura rezultatul dar cineva ar trebui sa-i spuna lui Piturca ca trebuie sa-si planurile de selectie.
Nu m-a suparat meciul in sine cum m-au suparat anumite articole din cotidienele de sport in care gazetarii se intrec in superlative la adresa jucatorilor si a celebrului Piturca.
De-aia nu jucam nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Din cauza chestiilor astea cu superlativele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emil mihai  •  7 iunie 2007, 17:41

BECALI VODA de AUSCHNIT !!!!
CE PRETENTII POTI AVEA DE LA UN PERSONAJ CU 2 NEURONI ??? CIOBAN FARA SCOALA ???? MA ” BUCUR ” PENTRU SUPORTERII F.C. STEAUA NOU INFIINTATA ACUM 5 ANI !!!
CA DACA DOMNUL PORUMBOIU CUMPARA DE LA MINISTERUL APARARII NATIONALE ECHIPA DE FOTBAL , ACUM F.C VASLUI – STAR ERA IN ANALELE FIFA , CISTIGATOAREA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI ????
ESTE DOAR UN CARAGHIOS CARE AVEA NEVOIE DE UN VEHICOL ELECTORAL !!!! SI L-A CUMPARAT : F.C. STEAUA !!!!! DOAR DE 5 ANI !!!!

gibit  •  8 iunie 2007, 13:40

Ptr. rapidistu: mah tigane tu nu ai dreptul asta sa spui ” HAI ROMANIA!”..ca rapidistii sunt minoritati in tara asta..du-te in tara ta..la tomberoane…