Ce fac ziarele pe net

Grezegorz Piechota, editor proiecte speciale la Gazeta Wyborcza, legendarul ziar polonez al Solidaritatii, astazi unul dintre cele mai mari trusturi media din Europa de Est, a prezentat la Congresul Mondial al Ziarelor succesul unei campanii de Internet.
„Imaginati-va 40.000 de oameni care lucreaza la un sigur articol pentru ziarul dumneavoastra”, a spus el. Gazeta Wyborcza a lansat o campanie pe tema problemelor intimpinate de femeile gravide din Polonia. Rezultatul? 40.000 de femei au intrat in dialog pe site-ul ziarului, referindu-se la problemele din 413 spitale si postind peste 200.000 de fotografii! Concluzia: „Da-le cititorilor o cauza pentru care sa lupte! Ei vor sti ce sa faca”.

joi, 7 iunie 2007, 1:31

Grezegorz Piechota, editor proiecte speciale la Gazeta Wyborcza, legendarul ziar polonez al Solidaritatii, astazi unul dintre cele mai mari trusturi media din Europa de Est, a prezentat la Congresul Mondial al Ziarelor succesul unei campanii de Internet.
„Imaginati-va 40.000 de oameni care lucreaza la un sigur articol pentru ziarul dumneavoastra”, a spus el. Gazeta Wyborcza a lansat o campanie pe tema problemelor intimpinate de femeile gravide din Polonia. Rezultatul? 40.000 de femei au intrat in dialog pe site-ul ziarului, referindu-se la problemele din 413 spitale si postind peste 200.000 de fotografii! Concluzia: „Da-le cititorilor o cauza pentru care sa lupte! Ei vor sti ce sa faca”.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

Gabi Koreanu  •  7 iunie 2007, 14:01

Acum si „Tu faci gazeta” intra cam in aceeasi categorie, doar ca la alta scara.
„Da-le cititorilor si alte subiecte decat fotbal si vezi ce stiu sa faca?” 🙂

Cătălin Tolontan  •  7 iunie 2007, 14:05

gabi koreanu: „fa-ti gazeta” e chiar un pas in plus. Marcheaza participarea cititorilor la alcatuirea agendei ziarului.

Gabi Koreanu  •  7 iunie 2007, 15:40

Un articol foarte bun al lui Geambasu si despre altceva decat fotbal. Sunt curios cati vizitatori a avut, in comparatie cu alte articole ale lui despre fotbal. ???

nume nume  •  7 iunie 2007, 16:53

esti tare… tot inainte

nume nume  •  7 iunie 2007, 16:54

DannY-L  •  7 iunie 2007, 16:59

I-auzi, „Geambasu”, ai scris un super articol ! 🙂

vader  •  7 iunie 2007, 18:30

As vrea sa pun o intrebare si nu stiu pe ce blog sa o pun,asa ca desi voi fi off topic,o sa scriu aici
Este adevarata si daca da ce parere aveti despre informatia conform careia televiziunea ce va transmite Premier League va plati echipei de pe ultimu loc 60 de milioane de Euro iar celei de pe primu loc aprox 200 mil Euro?Va dati seama ce ar insemna asta?salarii la nivel de NBA,doar echipele puternice din Spania si Italia ar mai putea rivaliza,si ce sansa ar mai avea fotbalul din Est,care asa sarac abia incepuse sa mai echilibreze situatia atat financiar cat si la nicelul performantei?ar fi o lovitura fatala pt fotbalul din Est si pt echipele mici in general fie ele si din vest,sau nu?

ro  •  7 iunie 2007, 19:05

in sfarsit arata si gsp.ro a site :>

Luc1aN  •  7 iunie 2007, 20:01

Deci cine o avut ideea cu siteul acesta..noul lui design…este genial….chiar ca arata a site de sport 100%…felicitari

vicu  •  7 iunie 2007, 21:13

Cei care preferă să fie conservatori nu sunt încântaţi. Atenţie la cei care v-au fost fideli după plecarea de la ProSport!

Adrian Enache  •  8 iunie 2007, 0:09

Ziarele ar trebui să facă ce zice Juan Antonio Giner, directorul Innovation: să creeze comunităţi şi să le fie de folos acelor comunităţi. Iar Gazeta văd că se descurcă destul de bine în acest domeniu. În loc să te lupţi cu cititorii ca să-i faci să te citească, mai bine îi implici în realizarea ziarului şi ei îţi vor rămâne fideli…

Gabi Koreanu  •  8 iunie 2007, 8:52

Danny-L
Chiar faceam referire la articolul lui Geambasu „Roland-zgurros”. Dar daca nu citesti decat fotbal, n-ai de unde sa stii

barflai  •  8 iunie 2007, 11:08

Gazeta Wyborcza, care nu este tabloid si nici macar ziar de sport, vinde 500.000 de exemplare pe zi. Director este Adam Michnik, cunoscut dizident anticomunist. Acum vreo niste zile a fost in Romania si a povestit cate ceva. Barflai l-a intalnit. Ca asa l-a indemnat Nicolae Manolescu sa se laude.