De ce Bergodi şi nu Boloni

Cînd e în negocieri şi-l întrebi despre ele, Boloni spune că pliveşte florile. Caz autentic, i s-a întîmplat reporterului Viorel Tudorache. Loţi nu mimează. Doar se ascunde. Are suficiente hobbyuri paravan. Aleargă, ascultă muzică simfonică, citeşte.

joi, 7 iunie 2007, 10:52

Cînd e în negocieri şi-l întrebi despre ele, Boloni spune că pliveşte florile. Caz autentic, i s-a întîmplat reporterului Viorel Tudorache. Loţi nu mimează. Doar se ascunde. Are suficiente hobbyuri paravan. Aleargă, ascultă muzică simfonică, citeşte.

A ieşit din muţenia sa legendară şi a luat o ţeapă pe care o va ţine minte toată viaţa. A recunoscut că-l interesează poziţia de antrenor în Giuleşti, a venit în România, s-a lăsat fotografiat la Carei, aşteptînd telefonul lui Copos, şi, cînd şi-a dat seama că patronul Rapidului nu caută o soluţie, ci un low cost, a luat avionul spre Franţa. Niciodată, Boloni nu s-a expus atît, ajungînd să pară că pretinde postul. Ceea ce nu e cazul.

E dreptul lui Copos să angajeze ce antrenor doreşte şi să folosească pentru asta criteriile proprii. În acest caz, a cîntărit argumentul financiar. Şi nu doar salariul antrenorului. Boloni a pretins angajarea unor secunzi şi a unor tehnicieni, inclusiv pentru zona de tineret, care să cîştige bani buni. Rezultatul ar fi fost dezechilibrarea şi apoi calibrarea diferită a afacerii Rapid, un alt buget, iar patronul a decis că nu e momentul.

În fotbalul modern nu mai e suficient să angajezi un lider charismatic, căruia să-i dai ce salariu doreşte. Cheltuielile abia încep. El are nevoie de un staff, de investiţii. Cu Boloni, Rapid ar fi urcat la un alt nivel de pretenţii. Era, practic, un alt drum.

Copos a preferat unei schimbări riscante, care putea aduce însă clubul într-o nouă eră, o soluţie de continuitate, mai ieftină, mai comodă şi mai puţin telegenică. Bergodi e un tip care a făcut lucruri rezonabile la Naţional şi la Cluj, dar care nu stă sub presiunea marilor aşteptări la Rapid. Ceea ce s-ar putea să-i fie favorabil.

În schimb, Copos va fi plasat sub semnul lui „Dacă era Boloni…”. Riscul oricărui om care ia decizii.


Comentarii (50)Adaugă comentariu

r.p.  •  7 iunie 2007, 23:00

Daca era Boloni alesul sa inteleg Copos ar fi riscat sa fie plasat sub semnul :” Daca era Hizo…” 🙂

Encipi  •  7 iunie 2007, 23:03

E incredibil ce om poate fi Copos. 🙂 Pana la urma sunt banii lui..alege pe cine vrea…dar nu are caracter deloc.Isi bate joc de oameni in ultimu hal

r.p.  •  7 iunie 2007, 23:13

Daca Copos si-ar fi cladit afacerea pe creatie vestimentara, probabil ar fi excelat in linii de lenjerie intima. Putin material, insa incitant. Dovada cazul Ganea: cateva goluri in tot sezonul pentru Rapid, insa ce atmosfera stimulativa a facut in vestiar.

Durata antrenamentelor marita la 24 de ore, clauze de prime in contractele jucatorilor conditionate de existenta ninsorilor abundente pe timpul verii, sau invadarea pamantului de extraterestrii, iata cateva din conditiile ce ar asigura performanta la Rapid, in viziunea conducatorului giulestean.

Acum cativa ani Copos isi plimba jucatorii prin uzinele din subordine. Omul le arata cat de greu este sa castigi o paine in afara gazonului si cat de fericiti ar trebui sa fie ei, fotbalistii. Asa ca singura lor datorie la intoarcerea din voiajul muncitoresc, era sa joace fiecare, cel putin ca Ronaldo, Ronaldinho sau Kaka. Si asta “3 in unu” daca era posibil, nu neaparat pentru valoare, ci mai degraba pentru economie.

Probabil ca in urma ultimelor declaratii de atasament fata

andrei  •  7 iunie 2007, 23:18

intra pe http://www.smart-bets.com pentru cele mai bune pronosticuri sportive

Nr. predictii: 61
Corecte: 37
Gresite: 24
Punctaj: +86.41

http://www.smart-bets.com

ahmein2  •  7 iunie 2007, 23:18

http://www.gotik.ro

tuka_steaua  •  7 iunie 2007, 23:23

MIE MI-A PLACUT DE COPOS CA SE BATEA CU PUMNI IN PIEPT CA EL VOIA SA-L IA PE BRATU SI CA A FOST VICTIMA UNOR JOCURI. DE ASEMENEA, M-AM AMUZAT FOARTE MULT CAND AM VAZUT CA ACELESI COPOS SE OFTICA DE NU MAI POATE CA JUCATORII CARE AU FACUT ODATA CARIERA LA RAPID (BRATU, LOBONTZ, DOLHA) VOR SA REVINA IN ROMANIA INSA, SUB NICI O FORMA LA RAPID.HA HA HA. SE PARE CA ODATA GUSTAT FRUCTUL CAPITALISMULUI, NU TE MAI POTI INTOARCE IN COMUNISM(LA COPOS) CHIAR DACA ODINIOARA AI JURAT CREDINTA VESNICA CULORILOR VISINII. HA HA HA!!!!! FORZA STEAUA!!

DaNy  •  7 iunie 2007, 23:26

Bergodi e un antrenor mai indicat in acest moment la Rapid tocmai ca nu ar resimti o presiune asa mare din partea patronului. Sincer vorbind orice antrenor e bine venit fie el Bergodi, Boloni sau Zenga in conditiile in care sistemul va fi schimbat la „revolutionarul” ,pentru rapidisti , sistem de joc 4-4-2 . Sistemul falimentar cu 3 fundasi ne’au dus pe un nemeritat loc 4 avand in vedere investitiile facute si valoare jucatorilor. Nu trebuie acuzat Copos ca nu plateste salariul cerut Boloni , mai ales ca sunt sigur ca daca oferea 500 mii si nu 1 milion , Razvan mai statea 5 ani aici. Oricum sa ne amintim ce a facut Dinamo sezonul acesta venind tot dupa o asemea ” revolutie” . Singuri impotriva tuturor.

adevaratii_turbati  •  7 iunie 2007, 23:26

boloni e stelist, iar bergodi nu va reusi niciodata sa intreaca performantele lui lucescu. steaua forever!!!!!!!!!

gino  •  7 iunie 2007, 23:33

am o nelamurire pt ca umbla vorba pe net, tu chiar esti fetita lui basescu? sper ca n-ai ajuns poponarul jigoniei de la cotroceni. tolo,cred ca ai capul pe umeri,nu?

gino  •  7 iunie 2007, 23:38

nu de altceva dar eu sunt popo si eram CURios

michigan  •  7 iunie 2007, 23:40

articol ft bun.Pacat, pt ca daca venea Boloni si Copos asigura bugetul ,clubul era asigurat pe urmatorii 10-15 ani.Nu e de ajuns sa aduci un om,iti trebuie o infrastructura completa.Asta nu intelege,sau nu vrea sa inteleaga Copos.Boloni a gandit pe termen lung…..Copos,pe moment.In fine,sunt banii lui.

PRIMUUUU’!!!!  •  8 iunie 2007, 0:07

primu baa!!

PRIMUUUU’!!!!  •  8 iunie 2007, 0:07

ah, la naiba, iar n-am reusit!

PRIMUUUU’!!!!  •  8 iunie 2007, 0:08

bulangiilor care sunteti!

Adrian Enache  •  8 iunie 2007, 0:13

Povestea lui Cănuţă, om sucit cred că a fost inspirată de Copos

oborapid  •  8 iunie 2007, 0:24

da ce e cu noua grafica a site-ului???

ca e naspa…. :((

Dorin  •  8 iunie 2007, 0:29

bergodi nu e antrenor. cu el rapidul va ajunge o echipa de pluton, o sa dispara jocul spectaculos practicat in ultima vreme

piti_lasa_ne  •  8 iunie 2007, 1:03

Cocos e un zgarcit, si in consecintza crapizii o sa termine numai pe trei si patru in anii care urmeaza – ca doar acolo e locul lor, si n-o sa-l ia nimeni

soc  •  8 iunie 2007, 1:43

ce labagii sunt aia cu primu…n-au fost si ei primii la nevasta si nici la servici nu sunt…asa ca sa-i intelegm.

SSLazio  •  8 iunie 2007, 2:00

Il vrem pe Bergodi ! Un simbol Lazio Roma .. un adevarat caracter. Boloni sa se duca la stelistii lui..sau la bozgorii lui ..

Gigione  •  8 iunie 2007, 2:13

De cat sa vina la Rapid un Stelist
Mai bine un Italian Stilist

Zicu  •  8 iunie 2007, 3:34

Copos este o jigodie ordinara iar Lucescu si Boloni sunt prea buni pentru mocirla campionatului romanesc. Cu CFR, Timisoara, Craiova si Vasluiul in crestere Rapid nu va pupa decit locul 7-8 in campionatul viitor sau poate cine stie, poate a venit timpul ca Rapid sa se intoarca in B.

babardel  •  8 iunie 2007, 5:54

bai primu…ce te babardesti asa cu gino prin toate tufisurile?

The Coach  •  8 iunie 2007, 6:01

Copos=j’u la bani.

googol  •  8 iunie 2007, 6:39

Daca ar fi venit in Giulesti, Boloni ar fi luat o tzeapa si mai mare 🙂

szili  •  8 iunie 2007, 8:11

Catre SSLazio: Bozgor es tu ma tarane ,Boloni e mai ROman catine.

zabriskie.  •  8 iunie 2007, 8:47

szili, nici tu nu prea stapanesti limba romana…ma rog nu ca mi-ar fi rusine cu sslazio pe care nu l-a prea tinut mami in brate cand era mic…hai sa ne gandim si la alta varianta: ” Daca era Harpagon…si-si manca de sub unghii…” cum toate acestea trebuiau sa poarte un nume…li s-o zis George care nu mai vine…nu de alta da si sa „vina” il costa, ar trebui sa dea de la el…las ca mai bine duce acasa

mircea  •  8 iunie 2007, 9:05

NU antrenorul conteaza,ci jucatorii ,daca nu investesti sa aduci jucatori de valoare poti sa ai cel mai mare antrenor din lume ca nu mai conteaza ,DACA ADUCE COPOS JUCATORI DE VALOARE, ATUNCI POATE ANTRENA SI EL

gherghiceanu ionel  •  8 iunie 2007, 9:16

Raspunsul la intrebare este simplu.
Bergodi il va costa pe Copos cel mult 200000 euro cu tot staful pe care si-l aduce italianul iar Boloni are pretentii foarte mari la nivelul fotbalului romanesc, plus ca mai dorea sa aduca multi antrenori francezi pentru loturile de juniori ale clubului.

Relu  •  8 iunie 2007, 9:41

Copos vrea sa faca performanta de Champions League cu buget de Liga 2. Oare se va trezi omul asta la realitate. Ce noroc a avut cu vremurile de dupa revolutie cand se facea bani din orice pe baza relatiilor comuniste si a furturilor.

Dani  •  8 iunie 2007, 9:42

in 1 rand zicu esti un dobitoc, iar Copos asa zgarcit cum e a luat si campionate si cupe si a scos si capul in europa cu mult mai putini bani decat au investit celelante echipe asa ca nu il mai criticati atat ca are si el meritul lui.

schatzy  •  8 iunie 2007, 10:05

Pt ZICU(no name,fraierica de mai sus) esti o nulitate…marsh afara de pe site si nu iti da cu parerea…cred ca esti suporter sHTOIA d-asta vb asa..Cat priveste ce a scris Dani mai sus,te sustin frate…ai pus punctul pe „I”.No servus

PanculetZ  •  8 iunie 2007, 10:07

Sa vina Bergodi…Forza RAPID…

mircovucinic23  •  8 iunie 2007, 10:17

bai dar de ce sa nu vina o fosta glorie a clubului la conducere??? nae manea sau nae stanciu(aqm in D LA BRAGARIRU..) ??? dak nu astia macar altii care au jucat la rapid in trecut …

gheo2004rghe  •  8 iunie 2007, 10:41

ba nene, mai terminati o data cu porcariile … am scris i/d/i/o/t si n/a/i/b/a … awayting moderation pentru asta ? da’ de ce nu bann lu’ iancu si gigel ? iancu va cere dezafilierea frf de le uefa !!!!!!!!!!!!!!!!!! pentru asta nu awayting moderation ??????????????????????????????

gheo2004rghe  •  8 iunie 2007, 10:42

copos e un ___ … oare cat va mai trebuie sa va convingeti de asta ? se vede ca nu cunoasteti nimic despre el … pitesti, eforie, loterie … m-am saturat de perdelele de fum pe care le tot arunca unii (nu e vb de tine, totlo) … nu suntem toti handicapati

georgica, poate cand te uiti in oglinda iti spui “ah, ce baiat destept sunt … si ce gigea … si cum mai performez eu …” pe mine insa, nu ma poti pacali du-te la ___ !!!

coty10  •  8 iunie 2007, 10:46

nu-mi place noul format al siteului. 🙁 nu pot sa citesc nimic si ma dor ochii

gheo2004rghe  •  8 iunie 2007, 10:50

vad ca „Dani” isi injura tovarasii de blog … el nu awayting moderation … d/o/b/i/t/o/c e permis … cataline, nu crezi ca e prea de tot ?????????????

@dani … frate, imi place ca ai simtul umorului … cu mai putini bani … daca luam 2006-2007 … hehe, ma faci sa ma raz … putini bani, nu titi, plenty of money … kancy rezultate … cupa imi place si mie, dar e un premiu de consolare, sa va amagiti voi ca sunteti cea mai buna echipa din tara, un fel de campioana morala (la fel de morala ca si finantatorul)

see you in supercupa fainăl … moamăăăăăăăăăă, ce-am să mă mai râz !!!

okigalbeni  •  8 iunie 2007, 11:11

Faza cu „cel mai bun lot” este doar o bucatica din amorul propriu rapidist…

Rapid nu a avut in sezonul precedent jucatori, ci echipa. Este adevarat, a fost un jucator ca Zicu in teren, dar ideea de baza a fost echipa. La randul ei, echipa avea o baza sa, in persoana lui Razvanel. Fara Razvanel si fara Zicu, impreuna cu un Copos vesnic incoerent in actiuni, cred ca Rapid va avea probleme mari in noul campionat.

In acelasi timp, sistemul de joc de sub bagheta lui Razvanel si-a aratat limitele. Prin urmare, nici ramanerea lui Razvanel nu ar fi fost o solutie.

Rapid va avea un an de constructie, iar pozitia in clasament va fi nerelevanta. Nu cred ca Rapid sa aibe norocul lui Dinamo de a-si lega jocul intr-un timp atat de scurt.

Constantin  •  8 iunie 2007, 11:12

Nu stie nimeni ce s-a intamplat intre Copos si Boloni, ce anume si-au promis sau ce anume nu au mai respectat. Cateva lucruri imi sunt limpezi insa: Boloni se alinta prea mult si are impresia ca valoarea lui ca antrenor este comparabila, cel putin, cu a lui Benites sau Murinio. Uita ca tocmai a fost inlaturat ca antrenor si numai o clauza bine pusa in contract face ca el sa mai primeasca foarte multi bani. Nu afirm ca Boloni nu este un bun antrenor. Afirm ca Boloni se comporta, mai ales cu cei din Romania, cu o superioritate fara acoperire, cel putin in acest moment. Sa ceri un milion de euro salariu fara sa te uiti in jurul tau si sa te intrebi: cum mama dracului sa strunesc niste jucatori care castiga de noua ori mai putin decat mine astfel incat sa-mi justific pretentiile? Iar daca ma gandesc cat de repede si de lipsit de regrete a parasit „nationala”, de parca astepta orice fel de oferta, numai sa nu stea in Romania, inclin sa cred ca pe Boloni trebuie sa-l tratezi la fel cum si el abordeaza fotbalul romanesc: ca o solutie de avarie.

mujotutun  •  8 iunie 2007, 11:40

Sunt multe taraturi in fotbalul nostru, (aproape) toti conducatorii. Dar individ mai scarbos, gretos, dezgustator si scandalos decat Copos, nu poti gasi. Un limbric, o tenie, un broscoi veninos, un limax, o omida cheloasa, o musita, o midie putrezita, un avorton recuperat, un zombie resapat, un ghull, un ganglion metastatic, un scartait de creta pe tabla, o flatulatie in catedrala, o sosie dismorfa a lui ceausescu…mi-e si rusine ca-i acord atata atentie: atractia morbidului. Dar mai presus de orice este capusa ce suge Rapidul de bani si prestigiu si, in toti acesti ani, a fost singura piedica serioasa in calea evolutiei naturale a clubului.
Si mai este o elocventa ilustrare a dramei si nevolniciei romanesti. Acest Tanase Scatiu postcomunist a ajuns, din slugoi bolsevic, viceprimministru al Romaniei „europene” si, pe cai obscure si obscurate, unul dintre cei mai bogati oameni din tara. Alminteri om modest, muncitor si cumpatat. Uriah Heep este un model de virtute pe langa el. Aceasta flegma purulenta are pretentii, are principii, se simpe jignit si chiar da cu pumnu-n masa. Iar presa este ahtiata. Halal de noi!

viola  •  8 iunie 2007, 11:47

RUSINE GSP, RUSINE GSP, RUSINE GSP

adevaratii  •  8 iunie 2007, 11:55

naspa noaua grafica a site-ului si , sincer seamana cu cea a pro sport-ului

Laurian_SDK  •  8 iunie 2007, 12:29

In primul rand schimbati grafica site-ului. Nu da bine si ma dor ochii cand citesc.
Apoi, legat de Rapid.
La Rapid nu cred ca problema antrenorului este cea mai importanta. Problema e stilul, dispunerea jucatorilor in teren, ineficienta accentuata a atacantilor cateodata si vulnerabilitatea in aparare.
Copos si-a facut in mare parte datoria ( a adus pe Zicu, Mazilu, Ganea, Sapunaru, Lazar 0. Cu toate hibele lui, anul asta si-a facut datoria. Ca doar nu era sa joace el.
Si pentru cei ce critica faptul ca Boloni nu e inca la club sa nu uite ca nimeni nu ar da in Romania 1 mil. de euro pe an unui antrenor, indiferent cine ar fi, nici chiar mascariciul ala de Becali.
Important e ca cel ce va veni sa stie sa pune echipa in valoare asa cum a facut Rednic cu jucatori tineri ca Bratu sau Niculae si a luat titlul.
Cred ca Walter Zenga ar fi mai bun decat Bergodi pt. ca Rapidul nu prea se muleaza pe stilul mai defensiv al fostului lazial.
Cred ca pierderea cea mai mare este plecarea lui Zicu si nu ratarea lui Boloni.

Dorobanti_Hooligans  •  8 iunie 2007, 12:41

Il vrem pe BERGODI ! Rapid tre sa devina o echipa tacticizata + sa-l aduca Copos pe Hidisan , Balan, Keseru

andrei  •  8 iunie 2007, 14:16

intra pe http://www.smart-bets.com pentru cele mai bune pronosticuri sportive

Nr. predictii: 61
Corecte: 37
Gresite: 24
Punctaj: +86.41

http://www.smart-bets.com !

coco21  •  8 iunie 2007, 16:00

Cel mai mult imi place discursul lu Copos , este atat de linistitor incat te duce la somn , si chiar cred in el. Pai Rapidist fiind tu , cum tiar placea sa arate un Patron de echipa ? Ca Copos care vrea sa aduca jucatori super buni pe 50.000 de Euro sau sa ii faca o oferta tentanta dupa ce Bratu a semnat cu Dinamo , sau Becali care arunca cu stanga si in dreapta si in doare in ,,scula,, de toti.

Eu cred ca Becali.Si Iancu . FORTA STEAUA 😉

ioan plischi  •  8 iunie 2007, 19:52

ma duc la supermarket sa-mi cumpar tenesi. sunt acolo din aia chinezesti si din aia americanesti. primii costa 20 de lei, ceilalti 200 de lei. de zece ori mai mult. eu am o avere cifrata la sute de milioane. de euro. ghiceste cineva ce tenesi mi-am cumparat, daca inainte eram secretar utc?

Bogdan Nita  •  8 iunie 2007, 20:15

Copos vrea multe dar n-ar scoate bani din buzunar nici sa-l pici cu ceara. Scorneste tot felul de povesti cu care isi inchipuie el ca pica in mare negociator dar de fapt se umple de rusine in fata tuturor oamenilor capabili din fotbal. La cum s-a purtat cu Razvan, cu Boloni, cu Rednic, cu Buga – si lista poate continua – eu n-as vrea sa am de a face cu el cat de rapidist sunt eu. Si ce e cel mai trist, ca orice om avar va plati si mult si va alege si o solutie proasta.

Din pacate singura sansa ca Rapid sa faca pasul spre fotbalul mare este sa scapam de Copos. Nu neg ca ii datoram multe si faptul ca banii lui ne-au transformat dintr-o echipa de cartier intr-una de cupa UEFA dar de aici in colo Copos este o piedica si asta se vede de 2-3 ani incoace. Si cum singur nu va pleca singura sansa e sa intre un pic la mititica pentru toate combinatiile pe care le-a facut.

Trist dar adevarat.

Silver  •  13 iunie 2007, 14:23

ULTIMUUU !!!