7 campionate în Tibet

Cînd Paraschiv a venit în Ghencea, Gigi Becali nu văzuse încă nici un meci de fotbal cap coadă. Auzise el că e frumos şi, mai ales, că poţi deveni cunoscut, dar sfaturile lui Viorel Hrebenciuc aveau să prindă abia mai tîrziu.

luni, 11 iunie 2007, 8:44

Cînd Paraschiv a venit în Ghencea, Gigi Becali nu văzuse încă nici un meci de fotbal cap coadă. Auzise el că e frumos şi, mai ales, că poţi deveni cunoscut, dar sfaturile lui Viorel Hrebenciuc aveau să prindă abia mai tîrziu.

Aşadar, Paraschiv. A sosit la Steaua în 1999, cînd antrenor era Piţurcă, iar preşedinte, Emil Constantinescu. De atunci au trecut 7 campionate pline, cîteva rînduri de alegeri şi referendumuri.

Paraschiv a luat trei titluri şi două Supercupe. Are 46 de meciuri în cupele europene, doar Marius Lăcătuş (70) depăşindu-l în clasamentul prezenţelor continentale. La o echipă cu istoria Stelei, asta spune tot.

7 ani în Ghencea, acolo unde atmosfera este rarefiată şi unde, oriunde te-ai întoarce, se zăreşte un munte magic. Mereu e ceva de cucerit şi nimeni nu te întreabă dacă poţi. Pe acoperişul lumii, Paraschiv a fost şerpaşul discret. Dacă există un fotbalist care să demonstreze că un copil fără pile la ursitoare, dar ambiţios, echilibrat şi muncitor poate ajunge campion, acesta este Paraschiv.

Foarte probabil va pleca. Are ofertă de la Strasbourg. În două ore cu maşina ajunge la Alpi. Cînd a lăsat Himalaya în spate, legendarul alpinist Messner s-a retras la cabana sa din Tirolul de Sud. Cucerise tot ce putea cuceri şi învăţase că nu e nimic mai extenuant decît să trăieşti tot timpul sus, acolo unde fiecare pas înseamnă efort.


Comentarii (100)Adaugă comentariu

horia  •  11 iunie 2007, 10:39

voi astia mai netalentati credeti k jucatorii buni sunt astia care fac circ pe teren, dribleaza si trag la poarta. Paraschiv e un jucator foarte bun, pt orbii care nu stiu. Joaca la inchidere unde nu e cel mai spectaculos fotbal, dar munceste cat toata echipa la un loc, bravo paraschiv, frumos articol

validotcom  •  11 iunie 2007, 10:40

Merita si el un transfer in strainatate

Mereu Superiori  •  11 iunie 2007, 10:44

Pt. ultima data mai scriu cu referire la dinamo si rapid.

Intotdeauna va raportati la Steaua,mereu a-ti facut-o, o faceti si-o ve-ti mai face.Etalonul vostru este Steaua si va fii mereu.
Dragii mei, vedeti-va de echipele voastre si nu mai manjiti clubul Steaua, puneti mana pe istorie si cititi ce au facut echipele voastre in trecut.

Deocamdata e SINGURA echipa care tine steagul sus in Europa.Nu uitati asta chiar daca va doare.

Respect Para.

Dan 72  •  11 iunie 2007, 10:53

Interesant articolul,mai ales ca in sfarsit se face ceea ce nu s-a facut demult cu sportivii romani ai noului val,adica sa le fie recunoscute calitatile si aportul la echipele de club la care activeaza,pana acum limitandu-va doar la ai face betivi…anagramati…analfabeti…extrasportivi…etc…

cosmin  •  11 iunie 2007, 11:03

Para a fost omul din umbra care a dus in spate echipa in toti acesti ani. Sezonul trecut, in Champions League a fost cel mai bun stelist, dupa Dica, a reusit sa-l faca uitat pe Radoi. RESPECT SORIN PARASCHIV!!!

Cătălin Tolontan  •  11 iunie 2007, 11:09

robert: inteleg ca tu ai fixat jurnalismul sportiv intre cornere si ofsaiduri. Pacat! Ar fi eliminati, printre altii, Ioan Chirila, Radu Cosasu, Traian Ungureanu, Razvan Boanchis, Radu Banciu…

caine_rosu  •  11 iunie 2007, 11:12

Da „draga (S)tolo”, iarasi ai dreptate, au trecut alegeri si referendumuri, dar in final ne-am gasit matca fireasca, cu Base presedinte si PD-ul partid majoritar (partid unic intr-un viitor apropiat), asa ca Para poate sa se retraga linistit la 2 ore de Alpi.

stalingrad  •  11 iunie 2007, 11:18

Daca ar fi fost mai ponderat in declaratii paraschiv ar fi meritat respectul tuturor, inclusiv al nostru, fanii adversarelor.
A jucat intre modest si acceptabil 7 ani, a suportat multe schimbari si evenimente in ghena si mai ales a indurat 5-6 ani un patron cu caracter infect. Mai mult ca sigur merita si el sa miroasa 2-3 ani Franta si civilizatia de acolo.
Pun pariu ca dupa cateva luni de la desprinderea de influenta mizera a staulului va redeveni un tip echilibrat care stie sa accepte superioritatea adversarului si care respecta valori excluse in RO
Pt noi plecarea lui este totusi un lucru rau – ghenistii au scapat de unul care se plimba degeaba pe teren. Speram sa fie inlocuit de lovin sau ovpetre

stalingrad  •  11 iunie 2007, 11:28

Catalin
Stai linistit, sunt destui microbisti care deschid ziarul sa vada mai intai editorialele tale sau ale colegilor tai si abia apoi dau pagina sa citeasca despre ultimle nastrusnicii ale lui cristi, jiji, jorje, mitica sau marean-jabba
Cornerele, ofsaidurile sau cifrele din contracte sunt si pe teletext sau pe net, comentarii si analize nu
Numai bine – frumos articolul despre paraschiv

Cupa Campionilor, Supercupa Europei, 4 semifinale Europene  •  11 iunie 2007, 11:32

Paraschiv are meciuri in cupele Europene cat au celelalte echipe la gramada din campionat dupa Revolutie.

Dinha Stoarpa  •  11 iunie 2007, 11:33

superb articolul.

stalingrad  •  11 iunie 2007, 11:37

Plecarea lui Parschiv este prima veste proasta pt Dinamo in acest intersezon. Una dintre cele 7-8 maini moarte ale ghenistilor a disparut…
Intrebare: de cate ori a atins mingea, cate pase bune a dat, cate deposedari si cate goluri a reusit para in aceste multe meciuri europene???? (era sa intreb si cate driblinguri, dar mi-am reamintit – driblingul nu se mai poarta de ani buni in cartierul periferic…)

Mihai  •  11 iunie 2007, 11:37

Dragii mei care ati carcotit mai sus, articolul este despre un jucator, nu despre echipa lui de club. Si dupa 7 ani de munca la nivelul asta, Paraschiv merita un articol omagial. Majoritatea dintre noi nu avem rezistenta de a munci 7 ani in conditii de competitie de varf, chiar daca ni se ofera la un moment dat ocazia …

stalingrad  •  11 iunie 2007, 11:43

Mihai
pai si eu l-am omagiat – are toata stima pt ca a stat 7 ani la marginea Capitalei. Deranjante au fost in multe cazuri declaratiile lui despre adversari – Rapid si Dinamo. para, ghioana si mirela si-au facut un obicei de a lua la misto si in deradere adversarii.
Noroc ca mai exista si baieti cu bun-simt precum Goian, dica sau chiar banel care au capul pe umeri si 7 ani petrecuti cu spor pe acasa, altfel atmosfera degajata dinspre ghencea ar fi fost irespirabila

gherghiceanu ionel  •  11 iunie 2007, 11:47

Paraschiv nu este genul de jucator cara sa poata castiga de unul singur un meci, dar este muncitor si foarte util echipei.
Plecarea de la Steaua poate fi un pas inainte ca realizari materiale, dar ca realizari profesionale depinde la ce echipa va ajunge si daca antrenorul ii va da posibilitatea sa joace.

momo  •  11 iunie 2007, 11:56

Un articol foarte bun pentru un STELISTA ADEVARAT. Om de caracter, modest si muncitor. Nu a marcat multe goluri, dar cand a facut-o, a facut-o cu stil.

Para, te rugam nu pleca.

Daca totusi vei pleca, iti multumim pentru ce ai facut pentru Steaua si iti dorim multa BAFTA, oriunde te-ai duce (mai putin dinamo si rapid)!

stalingrad  •  11 iunie 2007, 11:59

momo
stai linistit, nu ajunge para vreodata la Dinamo – avem si noi inutilii nostri admirabili (balace, margaritescu etc)

maimultdecatstelist  •  11 iunie 2007, 12:02

din cand in cand mai surprinzi si tu cu obiectivitate

momo  •  11 iunie 2007, 12:02

A, uitasem. Titlul este superb…Mai bine tibetan decat spart anus…

Ionut  •  11 iunie 2007, 12:08

Pentru unii fotbalul inseamna doar jucatorul care o baga in poarta… ceilalti nu mai conteaza!
In realitate, orice echipa are doi-trei jucatori care „nu rup gura targului”, dar alearga si scot adversarul din ritm… iar in final vine si golul, vine si victoria!
Fotbalul se joaca in 11, iar Para are destule motive sa fie mandru ca a practicat acest sport, ca a fost unul dintre cei 11. Ca suporter al Stelei sunt mandru de Para; ca iubitor al fotbalului am tot respectul pentru toti cei care isi dau viata pe teren!
Pentru cei care stiu ca fotbalul se joaca doar cu un jucator- vedeta, sanatate!

mihai  •  11 iunie 2007, 12:10

bun articol

marian luican  •  11 iunie 2007, 12:13

voi,astia complexati,gropari si feroviari,nu ar fi mai bine sa va vedeti gunoaiele din gropile voastre decat sa vorbiti despre un jucator care aduna singur mai multe prezente in cupele europene decat cluburile voastre in ultimii 16 ani???RESPECT PT. PARASCHIV!

MARY  •  11 iunie 2007, 12:18

tolo,hai ca iti revii…

stalingrad  •  11 iunie 2007, 12:21

Complexatii din groapa va saluta si va promit o noua lectie la voi in ghena. Incercati si voi sa vorbiti mai frumos, ca anul asta nu ne mai oprim in min 32 si va dam 7, nu 4. la ce echipa de muraturi aveti…

ionica  •  11 iunie 2007, 12:23

Cine? Paraschiv si mai cum? 🙂

Valentin L.  •  11 iunie 2007, 12:28

hai mah tolo. despre un jucator cu adevarat bun nu ti-ai gasit sa scrii? cine e paraschiv asta??? faceti cum ati facut cu croitoru. ati scris 2 saptamani despre transferul lui la steaua si nici macar nu a prins echipa…. ce naiba..

andruxand  •  11 iunie 2007, 12:30

Bun articol dar ce facem fratilor cu c-r-e-t-i-n-u de becali care vrea sa il trimita in diviza B sau C pe elton daca acesta nu se duce la UTA? gsp nu are nimic de zis in privinta asta contra retardatului de becali gigi? Cum e posibil ca numele elton sa fie terfelit in noroi in halul acesta de un m-iz-e-r-a-b-i-l, un i-m-p-u-t-i-t si un analfabet ca becali? Suporterii Stelei sunt vagabozi…Cat mai rabdam aceste injurii si cat va mai dura tevatura asta? Suntem milioane de stelisti si nimeni nu zice si nu face nimic…

steaua 86  •  11 iunie 2007, 12:36

stalingrad,o minune ca asta se intampla odata la multi,multi ani.nu mai tii minte zicala:„va bate dinamo pe steaua cand se va scula cucul discobolului de la poarta stadionului„?si a fost spusa de catei…

cineva  •  11 iunie 2007, 12:37

fara pile la ursitoare, dar cu pile in alte parte… mult mai importante…

1986 Gave Us Hope to be Huge  •  11 iunie 2007, 12:40

Paraschiv a fost util Stelei in anii astia , acum sa vedem pe cine ia Becali in locul lui. A anuntat buget de 30 de milioane asa ca eu ma astept la un inchizator de 6-7 milioane :))) Numai ca patronul nostru minte de ingheata apele
Personal nu-l inteleg pe Adi Ilie (de altfel un baiat bun) si ce s-a intamplat cu declaratia sa : „In Ghencea vor veni numai jucatori de 5 stele”. Haide bai Adriane ce dracu si inceput si tu cu d’astea.
Singurul lucru pe care il apreciez la Becali este faptul ca nu a vandut jucatori exponentiali in sportinskyi ucrainyinskiy , asa cum s-a intamplat cu Marica , Rat , Cernat si Mitea care stim noi de cine au fost vanduti acolo.
In rest nu pot sa spun decat ca sunt foarte invidios pe Shakhtar , datorita noului stadion pe care il are si pe care nu-l merita.

stalingrad  •  11 iunie 2007, 12:43

86
La cum arata echipa voastra acum se va repeta isprava chiar in sezonul asta. Stati si voi si indurati asa cum am indurat si noi in anii 90. Pana cand nu veti scapa de cioban, de oli si de numeroasele ciurucuri din lot: ovp, coman, cernea, croitoru, balanel, nesu, bostina, lovin, iacob,cristocea, ghionea si inca vreo cativa nu aveti cum emite pretentii.
Primul pas este plecarea lui para, de oprita v-am scapat noi, hai ca nu mai e mult!

pictorul  •  11 iunie 2007, 12:52

Buna ziua!
Ati putea va rog sa ma ajutati sa iau legatura cu domnul Becali?

Multumesc anticipat

Pedro  •  11 iunie 2007, 13:01

Pleaca ca nu mai are loc de „copiii de suflet” ai lui Olaroiu …. antrenor de rahat si fara pic de caracter …. il intereseaza numai banii oferiti de oier ….

OO7  •  11 iunie 2007, 13:03

Bine, moderez: para e praf la fel ca toti ceilalti de la steaua! Chiar credeti ca o sa-l ia cineva? Poate la Brasov in B!

bogdan.timisoara  •  11 iunie 2007, 13:32

din cite il cunosc eu pe para e posibil sa plece doar daca are o oferta buna daca nu va ramane la STEAUA si va pune umarul la cucerirea celui de al 24 lea titlu din istorie si tot odata la intrarea in liga campionilor deoarece acum nu mai este pustiul care se sufoca in meciul cu dinamo kiev de acum citiva ani buni … asa ca daca pleaca PARA iti multumim ptr tot ce ai facut iar daca ramane vom fi alaturi de tine mereu …

zzz  •  11 iunie 2007, 13:45

fara pile la ursitoare, dar pile in alta parte.
amintiti-va de ce zicea, ca l-a tinut tatal sau vreo 2 ani pana sa scoata capul. parca spunea
ca ducea carne cu portbagajul

jonathan  •  11 iunie 2007, 14:26

ma intreb cine i-a pus pe aia sa zica lucruri de genu „bravo tolo,esti tare”

MOTANUL FELIX  •  11 iunie 2007, 14:46

para este un jucator care are meciuri bune si meciuri mai putin bune deci nu este constant ,iar in ultima vreme rar a jucat intr-un meci 90 de minute.
multumim paraschiv.multa bafta

vader  •  11 iunie 2007, 14:59

Pt toti stelistii acum in final fara nici o ranchiuna,declaratia lui Thereau de final a fost:”Nu stiu de ce am fost eliminat la Vaslui”asta pt ca in Groapa stie de ce a fost eliminat,pt un cot,asa ca nu va mai legati de momentul ala e timpul sa mergem mai departe eventual si unii si altii in CL

Amalia  •  11 iunie 2007, 15:02

E bine ca oameni isi exprima parerea.
E pacat ca putini stiu fotbal cu adevarat si cu opiniile lor pot jigni sau pot minimaliza valoarea si eforturile unor profesionisti, cum este si Paraschiv.
Un articol foarte bun pentru un jucator foarte bun care merita aprecierea nostra.
Mult succes Para!

SuperstaR  •  11 iunie 2007, 15:05

Paraschiv si-a facut datoria fata de Steaua. Daca isi doreste sa joace in Occident poate ca a venit momentul sa plece. Dar se va intoarce la Steaua pe viitor, sunt sigur. Adica… daca tot Jiji o sa fie finantator… nu mai sunt asa sigur

Tavi  •  11 iunie 2007, 15:20

Ia uitati aici :)))

http://retusuri.blogspot.com/search/label/Gigi%20Becali

LiviuRO  •  11 iunie 2007, 15:53

Paraschiv are un atu pentru postul de inchizator, nu-l incurca prea tare mingea. Cand l-a adus Piturca, el juca mijlocas ofensiv sau dreapta. Abia dupa „lipsa de aer” din meciul cu Kiev a fost reprofilat.

Ar fi bine sa plece, avea o contributie importanta la prestatiile Ghionea – Goian, coafate si periate de GSP in ultimele 2 sezoane (deh, tirajul, ratingul, vizitatori online).

cri5ti  •  11 iunie 2007, 16:04

aduceti-va aminte, acum un an la semifinala UEFA cu Rapid, cine a fost singurul jucator de la Steaua care a dat declaratii urate despre Rapid, intr-un meci in care ambele echipe au fost aprope egale !!!
… jucator mediocru – caracter josnic !!!

Memet Timur  •  11 iunie 2007, 16:07

Este un jucator bun care a demonstrat atat in campionat,.cat si in cumpele europene ca are valoare.La urma urmei fiecare jucator profesionist are dreptul sa plece la echipa doreste,era si normal sa plece dupa o perioada foarte lunga petrecuta la Steaua.Bafta Paraschive pe mai departe!.

Margelatu  •  11 iunie 2007, 17:25

Paraschiv este cam singurul crescut de mic la Steaua daca nu ma insel. Faptul ca nu este un talent extraordinar l-a compensat prin munca si ambitie. Multi dintre voi va aduceti aminte de faptul ca se sufoca acum cativa ani cand am jucat cu Kievul. Eu imi aduc aminte de golul cu Standard din deplasare. Altii va aduceti aminte de declaratii rautacioase la adresa adversarilor traditionali. Eu imi aduc aminte de autocarul care behaia, de I love you Boro! sau de trivialitatile scandate de jucatorii altor cluburi impreuna cu galeria la adresa Stelei.
Faptul ca familia are posibilitati ma face sa il apreciez si mai mult, altii baieti de bani gata nu stiu decat sa tureze motoarele si sa umple mesele de la Bamboo cu sticle de bautura tare, sa schimbe gagicile ca pe ciorapi si sa „faca arogante”. El a ales munca, o munca grea. Si pe un post care nu te scoate prea mult la rampa.
Paraschiv, daca va pleca, o va face cu fruntea sus, si va fi respectat de suporterii Stelei pe viata.
Restul sunt metafore jurnalistice, iar statuie n-are nici macar Lacatus, deci ce sa mai vorbim…

Un stelist  •  11 iunie 2007, 18:30

Cataline… Paraschiv nu e pilos.. E FOARTE PILOS !!! Ia intereseaza-te tu cine e tatal lui Paraschiv. Ia intereseaza-te ce salariu avea Paraschiv cand era antrenat de Piturca.. ia intereseaza-te si dupaia scrie un articol.. eu te simpatizez dar cand scrii asa neinformat mi se face scarba.. Jucatori ca Paraschiv mai sunt inca 10000000 ! Asta e articol la comanda ?

claudiu_03  •  12 iunie 2007, 9:43

In Tibet? Pai mersi, tata nu mi-a dat si mie primul Audi TT cand am facut 18 ani cum i-a dat lui tacsu.

claudiu_03  •  12 iunie 2007, 9:45

sau ti-a dat tacsu si tie unul ca sa scrii articolul asta?

claudiu_03  •  12 iunie 2007, 9:49

faci pariu ca toti stelistii care au postat mai sus mesaje pro-Paraschiv de genul „lasa-l ma saracu ca merita si el” nu stiau de asta?

Oare cum o fi sa-ti dea tactu un Audi TT cand faci 18 ani ? 🙂 (in Bucuresti tacsu zice ca erau doar 4 la vremea aia si ca atunci a dat un miliard pe el)