Ultima oară despre Elton

Cînd spune că Elton este driblangiu, Becali se gîndeşte la asta ca la o erezie. De fapt, cea mai importantă calitate a brazilianului nu este fenta, ci pasa. Elton a părut unul dintre cei mai rapizi şi ingenioşi distribuitori pe care campionatul nostru i-a avut în ultimul deceniu.

luni, 11 iunie 2007, 6:48

Cînd spune că Elton este driblangiu, Becali se gîndeşte la asta ca la o erezie. De fapt, cea mai importantă calitate a brazilianului nu este fenta, ci pasa. Elton a părut unul dintre cei mai rapizi şi ingenioşi distribuitori pe care campionatul nostru i-a avut în ultimul deceniu.

Vorbim degeaba, fiindcă decizia Stelei e luată. Dar nu asta contează. Dacă Becali poate miza pe frica lui Olăroiu, noi nu cotizăm la imnul pe care şi-l închină de unul singur. Nu se pricepe la fotbal! Şi o mai spunem încă o dată: NU SE PRICEPE!

Este generos, are un mare merit în schimbarea stării de competiţie din fotbalul nostru, dar nu are nici o treabă cu jocul în sine. E un neofit bogat şi capricios. Colecţionează fotbalişti, pe care-i consideră cînd buni, cînd răi, după propriile criterii aiuristice şi după sfaturile zecilor de curteni, prieteni sau cunoscuţi. Deciziile sale sînt atît de lipsite de logică sportivă încît nici nu le poţi discerne: cînd glumeşte, cînd se încăpăţînează, cînd face „aroganţe” sau cînd ar băga mîna în foc pentru că Elton e un jucător prost?!

Banii îi dau lui Becali dreptul să conducă un club de fotbal, dar nu să reinventeze fotbalul! Asta nu înţelege el. Dacă va continua să se creadă omniscient, sportul îi va servi lecţii una după cealaltă. Deocamdată, prima a venit de la campionat, unde el însuşi admite că, fără intervenţia financiară, n-ar fi obţinut locul doi.


Comentarii (267)Adaugă comentariu

danni  •  12 iunie 2007, 15:54

asa este…un cioban care nu se pricepe.

cătă  •  12 iunie 2007, 15:58

SA IL ASTEPTAM CU TOTII PE ELTON CAND VINE PE 14 IUNIE IN ROMANIA, LA AEROPORT, SA VADA CA TOTI IL IUBIM SI IL APRECIEM, MACAR SA PLECE CU INIMA IMPACATA SI……… CE E MAI IMPORTATNT SA MOARA CIOBANUL DE OFTICA CAT IL IUBESTE LUMEA PE ELTON, IAR PE EL SA PISA TOTII

jonell  •  12 iunie 2007, 16:05

becali tb.luat altfel ca e incapatinat,face asta din orgoliu.e ca un copil nevinovat.nu cred ca el chiar ar vrea sa plece elton.doar ca tb sa facem altceva noi suporterii!!!!!!!! pt.stelisti ionut_radu75

dan  •  12 iunie 2007, 16:09

cum apare un jucator in speta elton sau un conducator LACATUS care are o imagine mai buna si este in acelasi timp mai mediatizat decat ciobanul, acesta ia foc si ii da afara. e clar ca lumina zilei

Andrei  •  12 iunie 2007, 16:38

Domnule Tolonatan!! Vad in articolul asta o subiectivitate foarte mare. Eu stiu ca presa trebuie sa fie obiectiva, nu sa faca o caracterizare a lui Becali. Dar cum Becali este in „razboi” cu acel comunist numit Voiculescu, e „normal” k voi ,cei kre lucrati pentru el, sa latrati…Pana acum Gazeta Sporturilor nu a facut decat sa critice pe unul si pe altul sau sa laude ( in fuctie de preferintele lu’ Voiculescu), dar niciodata nu prezinta evenimentele obiectiv….

rares_ciortan din daurei  •  12 iunie 2007, 17:12

gigi credeam ca esti cel mai bun presedinte de culb din tara dar mi-am schimbat parerea acum cateva luni. gigi gandestete ce este in sufletul unui copil de 19 ani , este un copil care iti bati joc de el de un copil “gandestete ce este in sufletul lui” care chiar l-ai dorit la echipa,un copil de care ai nevoie,un copil dezamagit care i ai luat jucaria,un copil de care incerci sa scapi de el sa il dai afara ca pe o masea stricata”gandestete ca daca steaua nu are rezultate tu vei fi singurul raspunzator” si inca ceva incerarca sa nu ne mai jignesti,nici prin cap nu iti trece cat de mult rau iti faci singur si sa stii ca degeaba ai facut atatea biserici ca te-ai incarcat de pacate

DINAMO.RO  •  12 iunie 2007, 17:12

daca esti stelist si cauti motiv de sinucidere…intra aici…

http://www.dinamovisti.ro/index/VIDEO__VEZI_CARE_E_GOLUL_SEZONUL.html

nu spera ca la anul va fi altfel…va fi mai rau…deci, just do it…now… 😆

freedom  •  12 iunie 2007, 17:55

Dupa ce a anuntat ca baga 30 mil in trasferuri Becali a adopotat urmatoarea tactica:
1. Il vrea pe Beluschi, costa 8 mil el da 7
2. Il vrea pe STANKEVICIUS, costa 3.5 mil el da 2.5 mil
3. Il vrea pe Carizo, costa 10 mil, se razgandeste
In schimb a facut bagajele la 10 jucatori.
Spune ca vrea un jucator si da cu 1 mil, sub pretul lui ca afacerea sa cada. Unde sunt cele 30 mil investite? Unde sunt acei jucatori de 5 stele? Unde este lotul ala de 45 de jucaori valorosi? Pana si la Emegara se zgarceste. In ritmul asta Steaua nu va conta in urmatorul campionat iar in Liga e greu de crezut ca va ajunge.

freedom  •  12 iunie 2007, 17:57

Am uitat sa spun ca a zis ca isi cumpara avion de 16 mil si ca baga 30 mil in stadion sa il renoveze. Avionul a zburat si stadionul e la fel.

Miroase a Copos II.

ciprian chiriac  •  12 iunie 2007, 18:42

Interesanta treaba asta cu blogareala.Mai toti isi dau cu parerea si mai nimeni nu spune nimic concret sau cel putin nu vine cu o idee.De ce? Poate si datorita frustrarilor de zi cu zi, iar blogareala reprezinta acel perete de dat cu capul si unde culmea nimeni nu zice nimic culmea sunt chiar indiferenti. Desi la prima pedala ar fi cam mult spus jurnalism, totusi acest tip de exprimare in soledad si citit de vreo cativa seamana a …. Asemenea blogarelii nervoase practicate de unii si supersenzationalindirect si excluzivitate da cu batul in balta uitand astfel prima regula in pescuit…linistea…

lau10000  •  12 iunie 2007, 18:56

bah voi care lucrati in gsp il pupati mreu in fund pe voiculescu, pe copos, pe borcea, … da pe mine cand ma pupati in fund?

mastic  •  12 iunie 2007, 19:04

Fals! Tocmai in cazul lui Elton au luat o decizie corecta, Steaua trebuie sa joace spectaculos, dar asta nu inseamna miuta. Elton nu are ce cauta intr-un joc modern, nu poate initia nici un fel de duel fizic.

GreenSpam  •  12 iunie 2007, 22:00

http://bloguresti.blogspot.com/2007/06/greenspam.html

MiCuTz  •  12 iunie 2007, 22:11

Dle Tolontan,sunteti cam „ratacit”,continui sa cred ca inca sunteti victima unui COMUNIST(voiculescu).PACAT.sunt sigur ca aveti stofa de mare jurnalist sub „carpacea”in care sunteti ascuns acum.Apropo sunt tare curios daca citeste cineva mesajele astea.GSP???? e cineva acolo?? alooooooooooooo…..pff,clar nu se citesc mesajele pt ca nu sunt raspunsuri..

vlad  •  13 iunie 2007, 11:13

lasaneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee baaaaa tolontate !!!

Billy  •  16 iunie 2007, 16:15

Nu pot intelege de ce un jucator ca ELTON este considerat un „mingicar si circar”. Oare e asa de greu sa te recunosti invins??? Oare acest baiat chiar nu ar face diferenta in teren. Eu zic ca e greseala mare… s-a vazut in mai putin de jumate de an ce poate el face. TEHNICA si RAPIDITATE in joc. asta e fotbalul de care are nevoie Steaua, nu jocul mdefensiv asa de bine jucat incat si-au luat-o „din toate pozitiile”. Nu sunt %la % stelist, pt. cA altii sunt trup si suflet, dar ma doare faptul sa vad cum o echipa e distrusa.

Billy  •  16 iunie 2007, 16:24

toti trag ca il vor pedepsi pe becali. dar cum il vor pedepsi, ducandu-se la meciurile care le cumpara el biletele ? Nu fratilor nu va prezentati la meciuri, sau intrati , scandati ELTON, nu se face mutarea plecati de pe stadioane , asa ceva ar trebui facut. Nu mergeti la meciuri ca nu veti suferi vreo 2-3 etape sa vada si el cu cine se pune, urmati-le la televizor.

hai ca va las, BAFTA MULTA ELTON oriunde vei ajunge!!!!

„nu vrem astfel de jucatori ca doar nu vrem sa ajungem ca in campionatele straine!!!! „:) 🙂 🙂 🙂 🙂