Omul potrivit la locul meritat

Gheorghe Constantin a fost un arbitru potrivit. Cum zice românul, călduţ. Nici fierbinte, nici rece. S-a plasat mult sub Crăciunescu şi Porumboiu, dar peste cîţiva colegi de generaţie, al căror loc ar fi fost la Guantanamo. Nu că n-ar trebui desfiinţată, dar dacă tot a funcţionat…

joi, 14 iunie 2007, 1:38

Gheorghe Constantin a fost un arbitru potrivit. Cum zice românul, călduţ. Nici fierbinte, nici rece. S-a plasat mult sub Crăciunescu şi Porumboiu, dar peste cîţiva colegi de generaţie, al căror loc ar fi fost la Guantanamo. Nu că n-ar trebui desfiinţată, dar dacă tot a funcţionat…

În fine, revenim la Costică „Vîlcea”, cum îl numeşte lumea fotbalului, pentru a-l deosebi de celălalt Costică, „Suceavă”. Din calitatea sa de arbitru potrivit, „Vîlcea” a asistat la prăbuşirea onorabilităţii fotbalului românesc, misiune la care cavalerii fluierului au contribuit după puteri, după talent şi după lipsa de obraz a fiecăruia. Cum ziceam, el nu s-a remarcat nici într-un sens, nici în altul. S-a propăşit din fotbal şi şi-a făcut fiul arbitru. Situaţie medie, cum ar veni. Sînt zeci de cazuri asemănătoare.

„Vîlcea” nu şi-a schimbat conduita silenţioasă nici după ce a fost numit şef al arbitrilor. Şef pe naiba, mai degrabă un call center unde sună toţi preşedinţii de club şi-i mută pe arbitri după cum doresc. Interdicţii, nepotriviri de caracter, cereri de ultim moment, toate au stat pe capul lui „Vîlcea”, care s-a descurcat cum a fost obişnuit. Fără să facă valuri.  

Acum, FRF vrea să preia şi formal, că oricum Constantin Gheorghe n-a exercitat-o niciodată, decizia asupra delegării, promovării şi retrogradării arbitrilor. În faţa noii situaţii, „Vîlcea” a răspuns ca un personaj din cărţile lui Radu Paraschivescu, omul-nou care concurează deja personajele lui Mazilu. Ce-a zis omul-nou? „Nu e normal şi mă voi supune”. Perfect, domnule Gheorghe Constantin! Aşa trebuie să fie şeful. Discret pînă la inexistent. Iar centralii şi asistenţii or să se descurce ei cumva că sînt băieţi mari. Poate că nu e arbitrajul românesc pe drumul cel bun, dar pe cel potrivit e sigur! 


Comentarii (38)Adaugă comentariu

DonAdryan  •  14 iunie 2007, 13:49

🙂 in fine…

oarecare  •  14 iunie 2007, 13:50

sigur ca da! Costica e doar curea de transmisie. Dar se cramponeaza de scaun cu foarte multa indarjire, semn ca familia inca nu si-a facut plinul. Ce e mai rentabil: sa bagi multi bani in transferuri si salarii sau sa te scoti cu 2-3 mil pe final de campionat?

Tata Jean  •  14 iunie 2007, 13:52

Ai dreptate Cataline, dar dupa cum vad eu, sefii FRF-ului si/sau LPF-ului se cam sterg la fund cand vine vorba sa-i sactioneze si pe sefii cluburilor.
Sunt curios sa vad ce o sa faca Lupescu cand o sa trebuiasca sa delege brigazile arbitrilor, atunci sa te ti.
Si apropo: de ce nu se fac publice notele pe care le iau arbitrii in urma disputarii meciurilor, e chiar asa un mare secret de stat.

bobi  •  14 iunie 2007, 13:55

bun dar zi-le la oamenii aia pe acolo sa scoata stirea cu Boca Juniors, e o rusine sa pui asa ceva pe site fara sa stii ca finala Libertadores se joaca tur-retur

Reddog Alex  •  14 iunie 2007, 13:58

Cu alte cuvinte e un mediocru, un ratat care niciodata nu si-a dorit mai mult, ci doar sa stae unde e bine, la caldurica. Aia ne spui tu. Si ca, daca interesul cere, da-o dracului verticalitate, se poate si cu slugarnicie…Aici a pierdut mult Craciunescu. El a incercat ceva…

Redlabel  •  14 iunie 2007, 14:04

cucu bau

gherghiceanu ionel  •  14 iunie 2007, 14:11

Eu cred ca Gheorghe Constantin are bun simt si si-a dat seama ca nu se poate lupta cu mafia din FRF.
La ultima sedinta a FRF, M Sandu ameninta pe toata lumea: conducatori, presedinti, arbitri, etc.
Cel mai tare l-a amenintat pe arbitrul Coltescu care a fost mult peste Corpodean cel care a scris istorie in acest campionat fixand clasamentul final.
Cat priveste pe Craciunescu, cunoaste toata lumea activitatea fostului arbitru atat cand fura pe teren cat si dupa ce a fost seful arbitrilor si avea tupeul sa ia apararea oricarei greseli de arbitraj chiar daca nu avea niciun dram de dreptate.
Acum a iesit la atac ca vrea sa ocupe iar post in ierarhia mafiotilor.
Lupescu vrea sa preia el sarcina numirii arbitrilor ca si asa in campionatul trecut il anunta pe Borcea cu mult timp inainte, cine il va arbitra, ca omul sa poate face strategiile in cele mai mici amanunte.

caine_rosu  •  14 iunie 2007, 14:31

Am uitat sa te intreb ieri ! Tu nu ai fost la intalnirea de la Neptun alaturi de „pretenii” TRU si Avramescu ? Daca nu, inseamna ca esti marginalizat, si trebuie sa te straduiesti mai mult. Vezi ce faci cu articolul Urziceni-Elena Udrea!

michigan  •  14 iunie 2007, 14:32

Dar de suporterii criminali de la Cuj ( U-isti)nu scrieti nimic?

nea vasile  •  14 iunie 2007, 14:42

„al căror loc ar fi fost la Guantanamo. Nu că n-ar trebui desfiinţată, dar dacă tot a funcţionat…”

————————————
De ce ar trebui sa fie desfiintata? Uite asa, de kiki, sa ne putem admira pe noi insine de cit de democrati si „adevarati” suntem. Ce mai conteaza ca la Gitmo sunt conditii mai „cool” decit in orice inchisoare din Romania? Ce mai conteaza ca, de ex, „chiriasii” de acolo sunt niste monstrii cu chip uman, adeptii unei ideologii politice si religioase de tip totalitar, si in stare oricind sa se „explodeze” in mijlocul unui McDonald plin cu copii? Nu nenica, ei ar trebui tratati, in opinia campionilor democratiei (de tip anti-american), ca orice cetatean normal (la cap).
(Scuze pentru paranteza, sa raminem la sport…)

dadu  •  14 iunie 2007, 14:45

Credeti ca ne intereseaza cat de mare are putza Njock?Va afecteaza caldura cerebelul?CRACIUNESCU era nebun nu-i asa domnilor Porumboiu,Sandu sau Becali?

claudiu  •  14 iunie 2007, 14:46

Nu inteleg de ce nu aveti bunul simt sa vb si despre crima de la Cluj.Suntem aproape de a se crea un precedent si nici SPORT.RO si nici PROSPORTUL,GAZETA sau alte publicatii nu iau nici o atitudine.Ma dezgusta atata indiferenta si nu inteleg de ce se vorbeste si se arata mai mult femei goale in stiri decat sa vb de acest incident si fenomen ultras care devine din ce in ce mai periculos.

MOTANUL FELIX  •  14 iunie 2007, 14:48

tot borcica o sa faca delegarile
CORPODEAN V-A ARBITRA CEL PUTIN 6 MECIURI STATEGICE ALE LUI DINAMAO

Reddog Alex  •  14 iunie 2007, 14:50

Pai era fan ceferist sau nu era? Pana acum doar zvonuri…Pacat de echipa „U”, probabil Hateganu se intoarce in mormant acum…

r.p.  •  14 iunie 2007, 14:53

Suna telefonul la comisia de arbitrii. Nimeni nu da sa raspunda.
Dupa 2 minute, suna telefonul din nou. Nici de data asta nimenea nu raspunde. Si telefonul suna …
La un moment dat deranjat de zbarr-ul telefonului seful se rasteste la subalterni.
„Va rog sa raspundeti si voi, nu vedeti ca sunt manjit pe maini!”
Raspunsul timid veni de undeva din esalonul secund: „Raspund eu sefu, poate asa reusesc sa termin mansarda aia!”
„Bine raspunde si spune ca esti promovat in esalonul I, pentru urmatoarea etapa!”

avo  •  14 iunie 2007, 14:56

…si daca mai vreti o mica picanterie pe nastase la dinamo l-a transferat mutu in urma meciului firenze-ascoli,cand au stat de palavre o noapte intreaga,convingandu-l ca e cea mai buna solutie ptr el,desi nastase avea oferte din liga 1 germana.Pe bune!Jur!

milionaru  •  14 iunie 2007, 14:56

fan catalin tontolan pana la moaaaarteeeee

A.G.M.DINAMO.  •  14 iunie 2007, 15:17

costik valcea e un sclav si atat …n-are caracter…n-are personalitate…linge si roade si el oasele p care i l arunk mircea sandu si dumitru dragomir…e un simplu pion p harta strategik a ligii I-tai…c rusine sa fii asa slugarnic si pupincurist!!!

A.G.M.DINAMO.  •  14 iunie 2007, 15:21

@UTA_FOREVER:sincer respect echipa UTA si istoria ei dar…sunt doar curios:c urmaresti cu acest mesaj al tau p care il postezi zi d zi?nu mi-o lua in nume d rau…repet:respect echipa UTA!inteleg k dinamovistii sunt bine primiti acolo!…

delphi  •  14 iunie 2007, 15:23

nu are nici o parere. doar sa-l lase in „functie”. si cred ca e ok pentru nevoile federatiei 🙂

Leon  •  14 iunie 2007, 15:34

Nu l-am citit pe Radu Paraschivescu, dar „si”-ul ala e intr-adevar bucatica rupta din Mazilu.

cristian alexandru  •  14 iunie 2007, 16:19

intr-o tara in care 70% din oameni n-au coloana vertebrala, noi vrem ca arbitrii sa fie corecti si fara frica in fata patronilor de club? pai nu trebuie sa „mananca si gura lor”? arbitru hot este cel mai la moda pleonasm…:)))))))))))

dezinformare copa libertadores  •  14 iunie 2007, 16:25

cupa libertadores?!

mujotutun  •  14 iunie 2007, 17:57

Faptul ca aveti asa o inalta opinie despre microhipopotamul asudat Radu Paraschivescu va priveste. Nu inteleg de ce trebuie sa ni-l bagati pe gat. Deh, ASSINUS ASSINUM FRICAT!

PE_TRISOR  •  14 iunie 2007, 22:49

Meciul FC Bihor-Steaua (2-3), disputat in toamna anului 1988, este relevant pentru felul in care militarii isi indeplineau obiectivele. Istoria acelui meci, povestita chiar de Viorel Mateianu , tehnicianul de atunci al oradenilor, a fost data publicitatii in exclusivitate de Evenimentul zilei.

Pe 25 septembrie 1988, FC Bihor primea acasa vizita stelistilor. Formatia oradeana, nou-promovata, fusese deja avertizata sa nu se opuna. Cu toate acestea, Mateianu a indraznit sa sfideze regimul si familia dictatorului. Generalii de la Bucuresti si demnitarii judetului aveau sa devina furiosi constatind ca, in teren, gazdele opun rezistenta! FC Bihor a intrat la pauza in avantaj: 2-1.
Repriza a doua a fost de cosmar. In caietele sale, Mateianu rememoreaza acest incident care i-a marcat nefast viata, declansindu-i boala ucigasa. Doresc sa informez opinia publica fotbalistica si pe sustinatorii FC Bihor Oradea ca, in 1988, noi n-am pierdut cinstit jocul cu Steaua, ci numai la ordinul primului-secretar Sorcoiu si al adjunctului acestuia, Vulturar, amenintati la rindul lor de Ilie si Valentin Ceausescu cu pierderea scaunelor.

Arbitrul Gheorghe Constantin primise ordin sa tina meciul pina inscriu oaspetii
La pauza, cind Steaua era condusa, Valentin Ceausescu a sunat la sediul clubului oradean, cerind insistent sa discute cu Mateianu. Pina ca antrenorul sa ajunga din vestiar la telefon, legatura se intrerupsese. Acesta nu a mai asteptat un al doilea apel. Incepea repriza a doua. Mi-am ingaduit, cu de la mine putere, sa joc cinstit cu Steaua, scria antrenorul, care a trait atunci cele mai cumplite ore din viata lui. Vazind ca, in ciuda tututor ordinelor, Mateianu continua sa-si apere sansele, prim-secretarul judetului Bihor si toti generalii de la oficiala au coborit la gardul din spatele bancii de rezerve a gazdelor. De acolo, ei au recurs la amenintari cu moartea la adresa antrenorului. Mateianu a fost supus unui stres insuportabil, amplificat de prestatia oribila a centralului Gheorghe Constantin.

Impinsi de la spate, stelistii au egalat in repriza secunda, dar nu reuseau sa inscrie si golul victoriei.

Arbitrul primise ordin sa nu fluiere finalul pina cind militarii nu inscriu!
Steaua a invins, pina la urma, cu 3-2, cu un gol marcat de Gabi Balint in minutul 100 !
Dupa partida, am fost bagat in sedinta.
Mi s-a spus, reproduc textual, – Mateianu a incercat o lovitura de stat, sa schimbe Consiliul Judetean de Partid Bihor.
Pina la urma, pe la doua noaptea, Vulturar a recunoscut ca a discutat cu arbitrul Constantin sa nu opreasca jocul pina nu cistiga Steaua, avea sa dezvaluie antrenorul. La aproape doua luni de la acel joc, Mateianu avea sa sufere primul accident vascular cerebral.

Reddog Alex  •  15 iunie 2007, 1:02

Pai da sigur…Nimic nu vi se pare normal. Adica nu dau 70 e bani, sau 80, cat o fi, sa citesc ziaru, mai bine intru gratis pe net, da am si pretentii. Adica bai, io nu va cumpar ziaru, intru pe site, de ce ma sufocati cu reclame? Acuma de ce nu-mi aratati prima pagina? Da’ ultima? Da de fapt de ce sa platesc sa vad ziaru ca f_raierii care-l cumpara? Mai da-te ma d_racului, ce mai vrei? Si asa ti se pun prea multe la dispozitie, mai ai si pretentii. Culmea, mai si umpli pagina ca un c_retin. Ce d_racu ai ma, crezi ca toti sunt p_rosti ca tine si nu pricep din prima? Trebuie sa repeti de 100 de ori?

Reddog Alex  •  15 iunie 2007, 1:04

Ce chestie, comentariul meu trebuie moderat, dar aia care apar cu sute de randuri de obscenitati si injuraturi, nimic…Fain, fain…

ioan plischi  •  15 iunie 2007, 6:33

este cel mai controversat domeniu dintre cele care au legatura cu fenomenul. nici perfectiunea nu va putea stinge contradictiile legate de faptul ca in orice partida oficiala exista doua parti adverse, care isi revendica dreptatea conform intereselor si fara sa tina cont de evidenta. acest aspect, plus malaiul, provoaca crize de tot felul, iar daca cineva din presa isi imagineaza ca o schimbare de fond, de forma, de clima sau de orice altceva o sa rezolve ceva, inseamna ca poate sa urce pe orice frosinanta si sa numere eolienele patriei.

dinamovistul de mures  •  15 iunie 2007, 7:34

asta ce conduce acum arbitrajul de la noi e un becalit un stelist [vedeti delegarile de la sfarsitul campionatului]sau a-ti uitat cat a durat meciul fc bihor -steaua de pe vremea cand el se credea mare cavaler al fluieratului

jiji becali  •  15 iunie 2007, 9:09

http://www.adult-tv.ro

adywb  •  15 iunie 2007, 10:44

„Sandu a scris pe o foaie numele celor 8 „centrali” pe care nu-i mai doreşte: Salomir, Serea, Lajos, Heleşteanu, Silviu Bogdan, Lucian Dan, Berbecaru şi Viorel Sandu”.

Corpodean si Augustus de ce nu e pe lista? au spatele asigurat? federatie de kko, condusa de oameni de kko!

costica valcea  •  15 iunie 2007, 11:04

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
FORTZA STEAUA !!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

savicevici  •  15 iunie 2007, 11:07

nu inteleg de ce moderati comantariile …..

vasilica  •  15 iunie 2007, 11:19

circula o stire cum ca mittal preia clubul englez birmingham , este adevarat, cica e data tranzactia ca sigura de presa britanica….am citit si eu acum pe socerway.com…..ce inseamna afacerea asta?

vasilica  •  15 iunie 2007, 11:21

revin stirea e data pe soccerway.com am pierdut un c……merita incredere stirea asta?

CL  •  15 iunie 2007, 13:12

🙂
Scapam de-o duda, da’ intram cu masina in dud! Cu Lupescu sef peste delegari, putem sa-i numim de-acum pe Dinamo campioni si sa trecem sa jucam direct campionatul 2008-2009.
Daca, asa cum citit, arbitrii tineri care urmeaza a fi promovati vor fi dati spre indrumare lui Dan Petrescu „Fibra”, e clar! Vom avea o noua generatie de corpodeni, helesteni si savanisti.
Sictir.

Gigi  •  15 iunie 2007, 14:04

Valsam pe aceeasi tema,Cataline. Atata timp cat generatia de aur a spagarilor din arbitrajul romanesc va alcatui CCA, ninmic nu se va schimba. Sunt oameni care odata intrati in Camora, nu mai pot iesi nici macar la cerere…e drept ca nici ca si-ar dori acest lucru. Sunt tributari pe viata , celor care in anii 1990-1998 i-au platit ptr a-si asigura serviciile lor pe viata. Dl senator Suceava, cel al carui stil elevat de a FURA, incanta pe toata lumea, Valcea care zicea multumesc si se abtinea sa pluseze( asta face si acuma, baiat modest,ce sa mai…)Huzu rebelul, care la sfarsit de cariera crea cosmaruri dlui Stroe de la Dacia Pitesti, fiindca ajunsese la DOUA dacii pe meci, Luxten-Grigorescu care il ruga pe Lica sa-i ia spaga de la Dinamo ca sa nu-si strice imaginea si care a umplut stadioanele tarii cu nocturne Luxten,Avram acest Miki-spaga al fotbalului romanesc, Craciunescu care a inaugurat moda magazinelor Samsung si a micului dejun servit cu Copos, de Salomir n-are rost sa mai vorbesc,Abrudan care pe un ofsaid nesemnalizat la Craiova, in ultimele 6 luni de activitate , si-a tras o casa de vacanta din lemn de Piatra-Neamt iar mai apoi ca si observator si-a aranjat spatii ptr sediile Bancii Transilvania in toate orasele de divizia A si B,acestea sunt reperele de moralitate ptr actualul corp de arbitri. Nu sunt un defetist , dar atata timp cat acestia vor ramane in structurile fotbalistice alaturi de dl Bella,cel care face delegarile observatorilor la B si C , nimic nu se va schimba. E un cerc inchis in care se procedeaza , din cand , ptr a va aburi pe voi presa, la Rotirea Cadrelor. Spaga la romani e o a doua natura – din pacate e valabil si ptr voi ziaristii, ti-o spune unul care a dat!-obisnuiti-va cu ideea.

Gigi  •  15 iunie 2007, 14:10

Na