Cu cine trage Nea Jean?

„Steaua şi Dinamo se vor bate pentru titlu, iar dacă le va lua somnul un pic, le va lua CFR campionatul”. Depinde unde le va lua somnul. În campionatul liniştit, al cărui admirator se declara Nea Jean acum ceva vreme? Sau poate că Steaua şi Dinamo vor aţipi pe autostrada spre Europa, unde tragi la un Autogrill şi recuperezi rapid?

luni, 18 iunie 2007, 5:50

„Steaua şi Dinamo se vor bate pentru titlu, iar dacă le va lua somnul un pic, le va lua CFR campionatul”. Depinde unde le va lua somnul. În campionatul liniştit, al cărui admirator se declara Nea Jean acum ceva vreme? Sau poate că Steaua şi Dinamo vor aţipi pe autostrada spre Europa, unde tragi la un Autogrill şi recuperezi rapid?

Declaraţia culeasă de Mediafax arată că Pădureanu nu-şi poate ieşi din rolul de om care manufacturează clasamentele. A devenit doar mai puţin vizibil, mai puţin influent, dar CFR Cluj, de pildă, e într-o măsură imposibil de calculat creaţia lui. Patronul clujenilor, Arpad Paszkany, n-a ascuns niciodată că Nea Jean l-a consiliat. Dar nici n-a spus tot.

Cum, de pildă, Sabău n-a spus de ce n-a venit la Rapid. Dincolo de contractul care-l leagă de Bistriţa, el a mers pe sfatul lui Pădureanu. Iar acesta îl vede într-o poziţie înaltă pe tînărul antrenor, cine ştie, poate şi la „naţională”.

Veţi spune că declaraţiile lui Nea Jean nu mai au sentenţiozitatea de altădată. Aşa e. Dar într-o luptă cumplită, cum se anunţă cea din campionatul viitor, e extrem de important cu cine ţine Pădureanu. Nu e vorba doar de Gloria sau de alianţele sale tradiţionale. Firele merg mult mai departe. Există arbitri care povestesc cum colegi de-ai lor au fost fabricaţi de influentul om. Îi sînt pe veci îndatoraţi. Nu are Bistriţa atîtea meciuri cîte brigăzi ţine încă în buzunar Nea Jean!

Dincolo de transferuri şi de meciurile de pregătire, vă vom ţine la curent cu mişcările de culise. E nu doar cea mai scurtă, dar şi cea mai riguros premeditată pauză din istoria campionatului nostru.


Comentarii (72)Adaugă comentariu

rimel  •  19 iunie 2007, 8:30

daca stii ceva de ce nu spui tot !!!

razvan  •  19 iunie 2007, 8:55

tolo… slab articol… ai inceput sa scrii povesti??

Tehnicu…  •  19 iunie 2007, 9:25

… spunea cineva nai sus ca ( la Dinamo, rapid, cfr se fac blaturi, iar la cea mai galonata echipa nu prea)… de ris, poate cea mai galonata echipa a facut in ultimii 3 ani cele mai MULTE ARANJAMENTE SI COMBINATII. JENANT PTR. CEA MAI galonata echipa.

Tehnicu…  •  19 iunie 2007, 9:27

…scuze, de fapt era invers. O.K. A lenatore !

da  •  19 iunie 2007, 9:41

alti sunt mult mai influenti ca nea’jan un singur ex:NETOIU

Cristian  •  19 iunie 2007, 10:08

——————————————-
AXIOMA:
Totdeauna vor exista blaturi.
Cu cat miza e mai mare ,mai multe.
Cu cat miza e mai mica ,mai putine.
——————————————-
Concluzie :
Fiindca va urma un campionat cu miza mare
nr. blaturilor va fi record in special in retur.

eddie the ‘ead  •  19 iunie 2007, 10:09

poate sa tina cu cine vrea el, e nevoie sa mai treaca o generatie, doua, ca sa se spele mizeriile din fotbalul nostru. Si poate nici atunci… ma distreaza pasiunile declansate pe blogul asta (dinamovisti contra stelisti, ardeleni contra „mitici”, pro-tolo contra anti-tolo etc, de parca ar fi vreunul mai breaz), pasiuni demne de o cauza mult mai buna. la cum s-a desfasurat finalul campionatului trecut, are cineva impresia ca cel viitor va fi curat, asa cum ar trebui sa fie? sa fim seriosi. va fi un campionat dictat de BAN. Cu parere de rau, dar cind vad invazia de Becali, Borcei, Turcusori, Dragomiri si „suporteri” pe masura lor care invadeaza tribunele si internetul, mi-e tot mai sila sa urmaresc fotbalul ca fenomen sportiv (iertat fie-mi limbajul de lemn). asa ca va urez tuturor: spor la aruncat cu noroi in continuare!

ion  •  19 iunie 2007, 10:10

va rog eu lasati mesajul,ca si-o merita.

Paul  •  19 iunie 2007, 10:16

oameni buni faceti ceva cu reclamele astea care ocupa tot monitoru si nu poti vedea nimic……vezi pagina Video cu stiri si reclama la UPC, asta e goana dupa bani

ion  •  19 iunie 2007, 10:18

nu mai cenzurati mesajele,fratilor, ca nu era nimic vulgar!permiteti-le insa altora sa scrie toate mizeriile.nu va inteleg!!???

jonell  •  19 iunie 2007, 11:05

pai anu acesta a fost asa pt interesu rom.era firesc sa ia dinamo campionatu,si steaua pe doi,fiindca e interes national fratilor,dinamo ar fi avut sansa sa ajunga direct in liga,iar steaua cap de serie in turu trei.vedeti o varianta mai buna de clasament pt.liga capmionilor??hai romania ca tine smecheria 😉

Gaby  •  19 iunie 2007, 11:11

pai e clar ca va tine cu blatistii de Dinamo,n-ati vazut ca cu Steaua toti isi rup gatul?

alex  •  19 iunie 2007, 11:26

Habar n-ai despre ce vorbesti tolo’. Ai avut si vei avea tot timpul ceva de comentat la adresa Gloriei si a lui Padureanu, dar niciodata nu ai avut vreun argument logic la ceea ce afirmi…crezi ca mai ales akuma la varsata pe care o are si la problemele sale de sanatate il mai intereseaza pe Padureanu lucrurile astea…te inseli amarnic…PS:sa stii ca sunt f in cunostinta de cauza si te asigur ca „Nea Jean” e tip foarte modest si care pune suflet in ceea ce face…Forza Gloria!!!!!!!!!!!!!!

Christiansen  •  19 iunie 2007, 11:32

In primul rand Padureanu o sa tina cu Bistrita, pentru ca acolo este un nucleu valoros, creat (si sa fim foarte clari aici) de Sabau.
Dupa aceea … e absolut norma ca Bistrita sa simpatizeze cu Clujul. Nu vad nimic aiurea intr-o astfel de alianta.

Milan  •  19 iunie 2007, 11:54

Numai blaturi avetzi in cap. In loc sa vedetzi fotbalul nostru cum merge spre Europa voi va intoarce tzi la ere glaciare.

Teo  •  19 iunie 2007, 13:08

O sa tina cu un tolo(mac).Ce fraieri pot sa fie unii!!!

Siljanoski  •  19 iunie 2007, 13:21

http://www.telefonie-mobila.ro/

VIDEO:Matricea lui Nostradamus  •  19 iunie 2007, 13:22

Pai va zic eu ca anul asta toti or sa tina cuu steaua sa ia campionatul, nu ati vazut ce avhizitii au facut?

ziaristu_rulii  •  19 iunie 2007, 13:55

CFR Cluj, de pildă, e într-o măsură imposibil de calculat creaţia lui.

mori gunoiule!

Archibald  •  19 iunie 2007, 16:16

Tolo(makule) l-am dat jos pe Ceausescu degeaba ! A promovat cultul personalitatii iar voi il cultivati!Daca nu va place ce scriem, stergeti imediat ! Barvos ! Oricum m-am convins inca odata ca sunteti un ziar aservit intereselor de grup ( steaua, dinamo, rapid) si a celor personale ( santajeaza, denatureaza, manipuleaza, instiga pentru buzunarul propriu )!
Pacat insa ptr. ca, asa cum i-ti spuneam si ieri ai talent dar nu sti sa-l folosesti pentru cauze nobile!NU UITA INSA CA FIECARE PASARE PE LIMBA EI PIERE !

tim  •  19 iunie 2007, 17:03

Mai intai o precizare: PROSPORT E O FITUICA DE RAHAT, N-O MAI CITITI!!!! Clapaugii de acolo inventeaza chestii, in frunte cu seful lor…nu stiu cum il cheama…unul stramb rau!!! In alta ordine de idei, aveti perfecta dreptate! Nenea Jan ramane un lord!!!!

murry  •  20 iunie 2007, 11:41

ei Tolo…desi imi esti antipatic, cine „stie” sa citeasca ce ai scris iti poate da dreptate…