Trenul lui Vîtcă

Cosmin Vîtcă a ajuns la Steaua pe cel mai periculos traseu emoţional. I s-a spus că e ca şi transferat, apoi că nu mai e şi, în sfîrşit, că va îmbrăca totuşi tricoul care a mai stat pe Voinescu, Iordache, Duckadam şi Stelea.

joi, 21 iunie 2007, 5:42

Cosmin Vîtcă a ajuns la Steaua pe cel mai periculos traseu emoţional. I s-a spus că e ca şi transferat, apoi că nu mai e şi, în sfîrşit, că va îmbrăca totuşi tricoul care a mai stat pe Voinescu, Iordache, Duckadam şi Stelea.

L-am întîlnit întîmplător cînd se afla pe partea întunecată a Lunii. Se închiseseră telefoanele şi orice legătură cu Steaua încetase. „La 25 de ani, e greu să ratezi o asemenea şansă”, povestea el. Stătuse o zi degeaba în Bucureşti, bătuse oraşul pe o căldură care i se părea insuportabilă, să vadă acum ce-l aşteaptă la revenirea din cantonament!, şi nu primise nici măcar un semn. Aproape că dezarmase. Era pierdut, ca în cîntecul Ilenei Sărăroiu… „O bătrînă într-o gară…”. Noroc cu blugii, cu geanta şmecheră de la piept şi cu aerul de om care ştie că un tren se poate întoarce. Nu era timp de romanţe.

N-a trecut decît o săptămînă şi Steaua l-a căutat. S-a urcat în vagonul de lux din Ghencea iar, astăzi, e unul dintre cei mai buni la antrenamentele din Spania. Adi Ilie l-a remarcat deja, deşi la Vîtcă nu fizicul impune. De regulă, aşa se întîmplă. Călăii portarilor sînt primii care le adulmecă valoarea. Principala sa calitate tehnică e priza la minge. Dar deţine ceva mai preţios: calmul. Nu se crizează niciodată, ştie că şi-a ales o meserie în care e imposibil să nu pierzi trenuri. Important e să le prinzi pe cele care contează.


Comentarii (74)Adaugă comentariu

CL  •  22 iunie 2007, 8:00

Vatca e o solutie de avarie mai degraba decat un titular pe post. Ca de altfel toate transferurile facute de Steaua in vara asta, in afara lui Neaga (singurul capabil sa intre direct in primul 11).
Am acoperit ceva pe benzi, dar doar la nivelul lotului pentru ca oameni mai buni ca Nicolita si Petre Marin tot n-au aparut. Pe dreapta totusi stam inca mai rau decat acum un an, in sensul in care chiar daca Neaga e peste ce era Nicolita ca varf lateral sau mijlocas de banda, Banel reprofilat fundas lateral nu e nicidecum de valoarea lui Ogararu (indiferent de fluturii din capul lui Piturca), iar Badoi vine de la Rapid nu pe cai mari ci mai degraba cu moralul la pamant din cauza felului cum a fost tratat de Copos. Nu cred ca Badoi va fi in stare sa treaca peste asta, mai ales ca pare a fi abia a 3-a solutie pentru banda dreapta si a mai avut si proasta inspiratie de a pasa „cantonamentul” din Spania care ar fi fost un prilej excelent pentru el de a intra in atmosfera lotului.
In rest, la mijloc vom vedea aceeasi lipsa de imaginatie cu 4 jucatori de profil defensiv, toti de picior drept si fara veleitati tehnice si care, dupa ce ca le trebuie 4-5 atingeri pana isi potrivesc mingea pentru o pasa laterala sau in spate, mai joaca si de parca ar fi certati unul cu celalalt: nu-si dau niciodata mingea pe piciorul de baza, toate pasele si le dau „la gat”, pe pozitia de pe care „andrisantul” tocmai a plecat, sau se trezesc sa paseze exact coechipierului presat de 2-3 adversari, cam cum facea Lita Dumitru pe vremuri cand avea boala pe cate unul…

razvan  •  22 iunie 2007, 8:01

„pierdut ca „o batrana intr-o gara” ” ! ce comparatie geniala ! tolo , ramai la sters mailuri si lins in dos varanul , nu-ti mai chinui fantezia debordanta !

grasu  •  22 iunie 2007, 8:29

SA TE IA DRACU PE TINE SI PE TOATA GAZETA VOASTRA.TOATA ZIUA SCRII NUMAI DE steaua, SPURCATULE. PRIMELE STIRI SI DIN ZIAR SI DE PE SITE SUNT DESPRE spurcati, ATI UITAT CUMVA CINE ESTE CAMPIOANA? PANA ACUM VA INTELEGEAM, SA ZICEM, CA steaua ERA CAMPIOANA LA ZI, DAR CAMPIONATUL S-A TERMINAT SI MI SE PARE NORMAL SA INCEPETI STIRILE CU DINAMO.
P.S: SA VA IA DRACU PE TOTI spurcatii

rossi46  •  22 iunie 2007, 8:55

Nici Hamu nu era mare portar cand a venit la Steaua si nici Tudor, dar au facut lucruri extraordinare

Machedonul  •  22 iunie 2007, 9:03

Orisice portar cit de bun ar fi are nevoie de o aparare stabila in fata lui.
Si mai are nevoie si de un antrenor de portari cu adevarat.
Calmul este si bun si rau! Daca portarul nu este si un pic „nebun” si nu „dirijeaza” fundasii atunci mai bine fara!
Concurenta este insa cea mai buna solutie pentru a avea prestatii la nivelul unei echipe precum Steaua!

pepeman  •  22 iunie 2007, 9:23

dle redacteur en chef, vezi ca situl dvs merge din ce in ce mai puturos.
daca nu luati masuri voi fi nevoit sa ma pun la corent de pe prosport.ro. auguri!

pelicanul  •  22 iunie 2007, 9:26

TRAIASCA DULCEA NOASTRA ECHIPA FC DELTA TULCEA!!!!

semnat: cel mai infocat suporter al echipei FC Delta Tulcea

foaie verde  •  22 iunie 2007, 9:35

Tot nu reusesc sa inteleg de ce tot continuati sa scrieti despre nimic chiar daca prin lumea sportului se mai si intimpla cate ceva.Abia astept sa inceapa Turul Frantei si Wimbledon-ul ca sa pueti halucina linistiti despre statura lui Elton ori inelele nevestei lui Niculescu.Chiar va mai cumpara cineva?

gigel  •  22 iunie 2007, 9:39

http://sport.anunt123.com/index.php?search=cosmin+vitca interesant ce zice si restul presei despre cosmin

paul  •  22 iunie 2007, 9:46

TOTOLNAN ESTI CEL MAI TARE….CHIAR DACA AI SCRIS PT STEAUA ART ASTA….TE IERTAM

Marshall  •  22 iunie 2007, 9:47

De ce nu incercati aducerea lui Guso … mie imi place mult cum apara … mai ales pe la nationala Bosniei face minuni !!

Dark_Templar  •  22 iunie 2007, 9:50

Catalin, ai uitat ca Vatca a fost portarul care a incasat cele mai multe goluri din Liga1 in sezonul trecut?(chiar daca Otelul a fost pe 5)
Eu sunt stelist…si tare-as vrea un portar bun in Ghencea. Dar sincer, nu am asa multe sperante cu Vatca. Bine-ar fi sa ma inshel.

amigo  •  22 iunie 2007, 9:50

http://s2.gladiatus.ro/game/c.php?uid=25275

Stefan  •  22 iunie 2007, 10:59

@ Catalin T.
Off Topic
Din curiozitate: aluzie fina la Pink Floyd sau pura coincidenta ?

magnolia  •  22 iunie 2007, 11:03

De ce mi-ati sters ce-am postat, pt. ca am spus un adevar? De ce toate stirile incep cu steaua, campioana fiind DINAMO? Pentru ca sunteti sclavi. Cand, cate o oaie beata injura pe Dinamo, nu le mai stergeti mesajele.

Doctor Acula  •  22 iunie 2007, 11:16

din oradea. confirm calitatea lui vatca. vazut live de multe ori. e ok. poate mai bun ca popa (si el a jucat mult aici).
in alta ordine de idei: cine imi poate spune cum e facut „toolbar-ul” ala din susul paginii (sau cum se cheama)unde-s linkurile cu icon-urile care de fac mari cand pui mouse-ul ??

gtr  •  22 iunie 2007, 11:32

http://s5.gladiatus.com/game/c.php?uid=37967 un click!!!!

Francisc Cune  •  22 iunie 2007, 11:47

Modul cum s-au purtat cei de la Steaua cu acest baiat mi se pare mizerabil. Sa fi fost in locul lui, chiar daca stiam bine ca asta este ultima mea oportunitate, nu as mai fi venit sub nicio forma la Steaua.

metall_gold  •  22 iunie 2007, 11:54

cred ca vatca va face o treaba buna la steaua avand in vedere ca la steaua nu este o echipa ci o familie in care toti jucattori se acomodeaza ff repede si apropo sa se oftice cainii spurcati ca steau isi va face o echipa de 7 stele !!!!!! m..e DINAMO!!

momo  •  22 iunie 2007, 11:57

Ii urez BAFTA in poarta STELEI…

raikks  •  22 iunie 2007, 13:29

sa iti bagi in cur reclama de la axe

Quaresma  •  22 iunie 2007, 14:55

ca bine zice Andrei(vezi al doilea comment)…
otelul-rapid 0-7…

room  •  23 iunie 2007, 13:37

Il asteptam pe Vatca in meciurile oficiale, ca la amtrenamente si Carlos era zmeu.

aciduzzu  •  26 iunie 2007, 8:42

Vatca tata, tare mi-e ca ai luat calu’ gresit (ca aia din filmele alea western cand se urcau pe cal cu fata la spatele calului), la Steaua nimic nu merge bine si cum intotdeauna se cauta tapi ispasitori pe cine crezi tu ca or sa dea vina data viitoare cand iau 4-5 boabe? Pe Radoi cumva? Nici gand, pe tine!