Hagi, mereu unic, mereu în pericol

„Hagi nu ştie să piardă”, observă pe blog un cititor, Sorin Dinu. Aşa e. El nu ştie mai multe lucruri. De pildă, nu cunoaşte uşoara dezamăgire de după ce a atins ce şi-a propus. Din acest punct de vedere e altfel decît noi. Recunoaşteţi! După ce dobîndiţi un lucru pe care vi l-aţi dorit, după ce atingeţi o bucurie, simţiţi o decompresie. În lumea consumului, psihologii i-au dat şi un nume: „Decepţia post-cumpărare”.

luni, 25 iunie 2007, 12:51

„Hagi nu ştie să piardă”, observă pe blog un cititor, Sorin Dinu. Aşa e. El nu ştie mai multe lucruri. De pildă, nu cunoaşte uşoara dezamăgire de după ce a atins ce şi-a propus. Din acest punct de vedere e altfel decît noi. Recunoaşteţi! După ce dobîndiţi un lucru pe care vi l-aţi dorit, după ce atingeţi o bucurie, simţiţi o decompresie. În lumea consumului, psihologii i-au dat şi un nume: „Decepţia post-cumpărare”.

Latinul Lucretius, un jucător mai dificil chiar şi decît Emeghara, o spunea astfel: „Atîta timp cît obiectul doriţelor noastre rămîne îndepărtat, el ni se pare superior tuturor celorlalte lucruri; îndată ce îl obţinem, dorim altceva şi aceeaşi sete de viaţă ne ţine mereu treji”. Tare, nu-i aşa, şi incredibil de actual pentru un tip care a trăit înainte de Christos!

Ei bine, Hagi nu are nevoie de perfuzii cu nemulţumire. El s-a născut aşa. Poartă ceva insuportabil în genă, un cromozom care-l transformă într-o maşină vie de competitivitate. E mereu în stare de întrecere; lipsa de complexe o ia uneori în faţa mijloacelor pe care le are la dispoziţie. Inclusiv propria sa pricepere e depăşită de dorinţă. Asta s-a observat în cariera ca antrenor. În barajul cu Slovenia a atacat tot timpul, iar echipa n-a putut să ducă ritmul cerut de pe bancă. Cînd conduce, o trupă trece instinctiv la un joc de aşteptare, îşi cruţă eforturile. Cu Hagi pe bancă, aşa cum observa un ziarist turc pe parcursul mandatului la Galatasaray, fotbaliştii sînt mereu sub presiune. Fiecare dintre ei şi în fiecare secundă!

Acest lucru e benefic în mare şi toxic în mic. Pentru un club e util să gîndească în termenii mizelor curajoase şi să nu-şi fixeze limite scunde. În economia fiecărui sezon şi a meciurilor însă, permanenta ardere pe care Hagi o exportă către ceilalţi îi poate lăsa fără oxigen. Simplificînd aproape ridicol pericolul, nu poţi alerga maratonul în regim de sprint.

De felul în care Hagi va şti să-şi echilibreze această latură a personalităţii sale cu resursele pe care le are la îndemînă, lot, bani, propriile cunoştinţe şi experienţe, depinde în bună măsură succesul său la Steaua. Ceea ce-l face preţios şi unic e şi principala sa slăbiciune.


Comentarii (165)Adaugă comentariu

patryk  •  25 iunie 2007, 21:45

Eu zic sa ii dam timp. Are acum la dispozitie o echipa buna, cat de cat inchegata, ceea ce nu a avut la Timisoara. Si apoi Steaua e un nume cu o traditie care cere mult jucatorilor, conducatorilor, chiar si fara a cere antrenorul.
Primul hop, pe care daca il vatrece cu bine ii va da incredere, dar si unul foarte important este calificarea in grupele ligii campionilor. Dupa ce va fi trecut acest hop vom putea analiza prestatia lui Hagi atat in bataliile din campionat cat mai ales in cele din liga.

phlorin  •  25 iunie 2007, 21:56

sunt stelist si cred o sa fie vai de popoul nostru.
sper,sper din suflet sa ma insel,fa-ma de ris gica,arata-mi ca nu ma pricep la oameni si ca te-am judecat gresit.

lilu82ade  •  25 iunie 2007, 21:57

lasa-l pe hagi…e varza ca antrenor!! mai bine scoate-l pe porumboiu de pe lista observatorilor!!! cum dreaq e posibil asa ceva????

D`Artagnan  •  26 iunie 2007, 2:07

Va multumim,surogate de ziaristi,ca nu ati pomenit nimic de ziua noastra,a rapidistilor,in fituica voastra ordinara.

Ne ati fi patat numele,blazonul si mandria visinie.

Continuati sa fiti perfuzia pestilentiala a poporului stelist.

25 iunie 1923-25 iunie 2007

84 ani.

La multi ani Rapid!!!

Singuri si demni impotriva tuturor!

Singuri si unici deasupra clonelor comuniste!

http://www.fzr.ro

Siljanoski  •  26 iunie 2007, 8:56

Vreti mail pe mobil? http://www.telefonie-mobila.ro/2007/06/26/windows-mobile-e-mail-de-la-vodafone/

mhcoman  •  26 iunie 2007, 12:08

Vedeti aici declaratii din Europa despre venirea lui Hagi la steaua ! http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=17324

CASTRAVETE  •  26 iunie 2007, 12:33

INCA DIN 1986 BANUIAM HOTIA stelei

CASTRAVETE  •  26 iunie 2007, 12:36

LEPADATURI COMUNISTE, CITI ASTA :
http://www.adevarul.ro/articole/blat…-60/316759

un_rapidist  •  26 iunie 2007, 13:03

………

catalin27  •  26 iunie 2007, 15:38

buna ziua tuturor,

inainte de toate vreau sa cer scuze pentru continutul mesajului.nu are legatura cu articolul, insa trebuie sa scriu undeva despre asta deoarece este enervant.
nu inteleg de ce este aproape imposibil sa achizitionezi un tricou al echipei nationale de fotbal in romania.eu lucrez peste hotare, dar parintii mei locuiesc in brasov.de doua saptamani cauta sa cumpere un tricou replica al echipei nationale si nu gasesc nicaieri.un magazin care comercializeaza echipament sportiv si unde se pot gasi tricouri ale diferitelor echipe de divizia A precum si europene, nu a avut nici o data un tricou al echipei nationale.
pe net, “.ro” nu exista nici un magazin on-line, nici o mentiune despre o locatie de unde ar putea fi achizitionat.
este ridicol ceea ce se intapla.nu pricep de ce ceea ce in alte tari este privita ca o importanta sursa de venituri de catre forurile de conducere, este complet ignorata la noi.pe pagina web a FRF nu exista nici o adresa, nici o referire la echipamentul echipei nationale, la modalitati de achizitionare. jenant.
am sa postez aceasta opinie pe toate blog-urile.inca o data, scuze.
am sa inchei cu un link al unui magazin on-line din marea britanie unde tricourile echipei nationale de fotbal a romaniei s-au vandut, din pacate.

http://www.football-shirts.co.uk/romania-shirt.html

sper ca nu am suparat pe nimeni, iar daca cineva ma poate ajuta va rog sa lasa-ti un mesaj pe blog.
multumesc

dadu  •  26 iunie 2007, 17:12

pt pelicanu:BRAVO TATA!MAI RAR ASA SUPORTER!Eu sunt din Constanta,sunt dinamovist si chiar m-am ofticat ca nu v-au lasat bulangii sa intrati in”A”.Poate la anu’!

dadu  •  26 iunie 2007, 17:19

@U Clujanu’:nu te mai semna tata asa.Esti stelist vopsit?Spui altora sa vorbeasca despre echipele lor,dar tu nu scoti un cuvintel despre”U”.In rest te doare sufletelul de Hagi…

dadu  •  26 iunie 2007, 17:39

Sa vedeti ce teapa(el zice afacere”jmechera”)si-a luat GIGI INIMA DE OAIE cu Thereau.Ajunge tatic la Anderlecht si-l dau aia cu o caruta de bani,ca are stofa buna baietasul ala.A comis-o si Rednic cu Vranikovici la Ceahlaul,stia sa dea pasa verticala,trebuia sa-l mai incerce un an.Si cu Ganita ala mic la fel.Sunt curios ce mare branza o sa faca Oprita sau Mendy.PAREREA MEA(vorba lu’Vacaroiu)

dadu  •  26 iunie 2007, 18:20

AVEM PALAT,AVEM BUFON(CARE SE VISEAZA PRESEDINTE),ACUM AVEM SI REGE.REGINA A FOST GONITA DE BUFON LA URZICENI.CICA ERA CIORDITOARE…BINE VENIT IN TARA POVESTILOR- STEAUA BUCURESTI(BEECALYLAND)

traian bugescu  •  27 iunie 2007, 12:07

trecutul de antrenor al principelui Hagi nu il recomanda nici pe la un Minerul Lupeni sau o Mamma Mia Becicherecul Mic, deci macar vom avea divertisment la Steaua.