Ora de fotbal a lumii

Andrei Niculescu este corespondentul Marca în România. Săptămînal, el scrie un articol de două pagini, pe care cel mai citit cotidian spaniol îl găzduieşte într-o secţiune dedicată marilor comunităţi de emigranţi din Peninsula Iberică.

joi, 28 iunie 2007, 7:08

Andrei Niculescu este corespondentul Marca în România. Săptămînal, el scrie un articol de două pagini, pe care cel mai citit cotidian spaniol îl găzduieşte într-o secţiune dedicată marilor comunităţi de emigranţi din Peninsula Iberică.

Asistăm la o formă discretă şi inteligentă de captare a publicului, şi, totodată, de integrare socială. Românii, polonezii, bulgarii, columbienii sau peruanii lecturează, în limba ţării gazdă, informaţii despre echipele pe care le-au iubit acasă, dar şi despre cele pe care le-au înfiat odată ajunşi în Spania.

Fotbalul îşi probează capacitatea unică de punte între civilizaţii. Ţii cu Levski Sofia şi cu Barcelona şi rămîi curios în legătură cu Steaua Bucureşti sau cu Millionarios Cali. În sport, rivalitatea e fertilă şi se reprezintă prin cunoaştere, nu prin ignorarea celuilalt. Alteritatea inspiră. Un fan al lui Real nu va nega niciodată pe Barca în sine; o va bîrfi, o va ironiza, dar va fi interesat de transferurile ei, de ceea ce spune şi de felul în care joacă, aproape în măsura în care îl preocupă propria echipă.

Prezenţa fotbalului românesc în acest mix de culturi trebuia să ia o pauză. În Europa e vacanţă şi dincolo de Atlantic se dispută Copa America. Colegul meu fusese anunţat că nu va preda nici un material vreme de o săptămînă. Sună telefonul. Surpriză! Discuţia are loc în spaniolă. E Madridul. „Andrei, avem nevoie de un articol despre schimbările de la voi”. „Păi, aţi spus că nu vreţi nimic săptămîna asta”. „Ai dreptate, însă e despre Hagi. Cînd e vorba de el, oamenii sînt interesaţi. Mult! Nu doar românii, ci şi ceilalţi, inclusiv spaniolii”.

Aceasta e povestea articolului de săptămîna viitoare din Marca. Şi, cine ştie, poate că e povestea unei lumi care se schimbă discret, fără raiduri aeriene şi în care maximul politicii neoconservatoare e să-l demiţi pe Capello de la Real şi să-l pui pe Hagi la Steaua. Un intervenţionism energic, nu-i aşa?!


Comentarii (20)Adaugă comentariu

giovani  •  28 iunie 2007, 19:28

soooc!!!!!!! chivu s-a transferat la Arsenal……..www.marca.com….intrati sa vedeti…

daniel  •  28 iunie 2007, 19:29

s-a transferat chivuuuuuuuuuuuuuuu…:-o

ady  •  28 iunie 2007, 19:31

la-ti tot dat pe al inter pe la barca ..uite ca a ajuns la arsenal…..ce bine im pare ca n-ati nimerito;

ady  •  28 iunie 2007, 19:32

in fiecare cica negocia ba cu inter ba cu barca, ba real…….si in final ARSENAL la luat

BELEAUA  •  28 iunie 2007, 19:45

e cacealma bre Chivu la Arsenal …cat despre articol …eu sunt in Madrid de vreo 5 ani , iar suplimentul de marti Marca il prind mereu ….insa despre Romania articole nu prea ..ci doar stiri despre transferuri si pura statistica. AAAA…scuze….s-a vazut mana GSP …cand a aparut un articol despre Nea Jiji Becali…puteati voi sa-l ratati ..?..ce naiba 🙂

jiji  •  28 iunie 2007, 20:22

http://www.intimi.ro

www.unjurnalist.blogspot.com  •  28 iunie 2007, 20:22

despre capello… http://www.unjurnalist.blogspot.com

vicu  •  28 iunie 2007, 20:44

Ce-i cu chivu?
cred că va rămâne cu buza umflată şi va juca pe loc

Reddog Alex  •  28 iunie 2007, 21:39

Pai daca n-ar fi toata agitatia asta cu Chivu, ce ar mai da saracii la sport? La asta se rezuma stirile, plus ceva imagini din cantonamente, acuma ca au cam plecat echipele…

Iar de Arsenal…Nu-i exclus…Senderos alterneaza evolutiile bune cu alea dezastru(dar de altfel si Chivu)…Dar au englezii destui pusti talentati la echipa a doua, au ei destui oameni…Atacul o sa-l intareasca acum ca l-au pierdut pe Henry :(( Wenger sa nu plece…

dobe  •  28 iunie 2007, 21:50

Nasol! Chiar daca e echipa mare Arsenal, nu il vad pe Chivu (Swarowski) sa reziste duelurilor tari din Premier League. I se potrivea Barcelona ca o manusa.

da`nel  •  28 iunie 2007, 22:02

Mi se pare buna idea cotidianului Marca de a face astfel de articole, dar totusi cred ca este vorba de ceva comercial pentru asi mari numarul de cititori.

http://www.test-online.8k.ro

Sorin-stelist  •  28 iunie 2007, 22:26

Soc!!! Chivu ramane la Roma ! Surpriza de proportii :transferul la FC Burduful Bran a cazut dar totusi Chivu nu si-a pierdut marea masa de admiratoare de pana-n 14 ani care-l apreciaza pentru modestia,inteligenta si figurile din cap pe care le are.

mrTM  •  28 iunie 2007, 22:28

In urma cu vreo luna, stimabilul A.N.umplea rubrica sa din Marca cu ,,ciobanasul”Jiji.Nu era de ajuns ca semna articole copiate din Marca, ci trebuia sa faca si publicitate – nu gratuita,cred – acestui personaj bizar.
Cum nu cunosti prea bine realitatile din fotbalul spaniol,si cu atat mai putin cele din domeniul social, tin sa iti spun ca sunt putini si spaniolii care isi arunca privirea peste rubricile despre campionate care ii lasa reci, si emigrantii care sa dea 1 euro pe Marca pt a citi ceea ce scriu asa-zisii corespondeti ai numitului cotidian.

dobe  •  28 iunie 2007, 22:35

Ba, dar de unde le scoateti cu transferul lui Chivu? Nu mai raspanditi zvonuri fara acoperire!

cristian  •  28 iunie 2007, 22:38

catalin zi-mi si mie in ce zi apar articolele lui niculescu in marca pentru ca eu locuiesc in spania si citesc marca si as in fiecare zi da nu am vazut niciodata un articol scris de cineva din tara

vlad  •  28 iunie 2007, 23:36

poate ne dati un link catre un articol? mai ales ca sunt multi care spun ca nu l-au vazut

multumesc

Daniel  •  29 iunie 2007, 7:27

Nici Arsenal nu ar fi o echipa mica pentru cat de mare e Chivu!!! Asa ca bine de el…
fiti bless
http://www.sutalasuta.ro

Claudiu  •  29 iunie 2007, 9:05

Parerea mea ca intre, Chivu si Mutu, exista o diferenta destul de mare… Chivu va fi totdeauna primul intre cei doi… cel putin pentru mine, asta e parerea mea

sjymmy  •  29 iunie 2007, 10:11

Tolo, promoveaza si tu proiectul urmator:

http://www.copaculdehartie.ro/proiect.html

E un proiect in care un ONG strange hartie de la firme mici si mari (pe gratis), o duce la un centru de colectare si cu banii rezultati planteaza copaci.

Thanks!

bau bau  •  29 iunie 2007, 10:44

ia nu mai umple frate paginile ziarului cu steaua si dinamo….. pana si ce mananca si ce dau afara trebuie sa stim… mai da-o in colo neica nu ne dezamagi in halu asta tolo ca doar esti baiat mare…