O întîmplare autentică

Hagi s-a schimbat. O spun cei care-l cunosc de multă vreme şi care se îngrozeau în faţa crizelor lui de om care se visa mereu DiCaprio strigîndu-şi condiţia de Stăpîn al Lumii pe puntea Titanicului.

joi, 5 iulie 2007, 8:39

Hagi s-a schimbat. O spun cei care-l cunosc de multă vreme şi care se îngrozeau în faţa crizelor lui de om care se visa mereu DiCaprio strigîndu-şi condiţia de Stăpîn al Lumii pe puntea Titanicului.

Da, a fost! A fost cel mai bun; Regele, magicianul, cel care şi-a salvat coechipierii de nenumărate ori şi cel după retragerea căruia „naţionala” n-a mai ajuns la un turneu final. Era însă insuportabil. Nu pentru că ar fi fost lăudăros, dimpotrivă, a avut întotdeauna o timiditate a relaţiilor umane, ci pentru că pretindea celorlalţi, situaţiilor şi, în general, vieţii, să se supună controlului lui. „Să stea satelitul!”, vă mai amintiţi fraza care i-a trădat dorinţa insaţiabilă de control?

Acum e altfel. Secvenţă povestită de reporterul gsp Dan Udrea din cantonamentul Stelei în Austria. Hagi comandă nişte execuţii colective. Şi apoi începe să-şi aşeze jucătorii. Ochiroşii iese din rînd şi-i spune: „Dar n-ar fi mai bine aşa?”. Hagi se apropie de puştiul de 18 ani şi urmează un dialog cordial, în care fiecare argumentează. N-a fost o întîmplare. Ceva mai tîrziu, Dică are o altă părere decît antrenorul său. Hagi îi dă dreptate.

Pe bancă a rămas tumultuos, vorbeşte nonstop, vrea parcă să-şi aşeze jucătorii cu mîna. Era să scriu „ca pe nişte soldăţei de plumb”, dar 80% dintre cititori ştiu mai degrabă de lemingi. A rămas nevoia de coordonare, dar a dispărut iluzia controlului total. Şi, pe această uşă, a intrat una dintre calităţile antrenorului Hagi: toleranţa. Antrenor în devenire


Comentarii (109)Adaugă comentariu

muttley  •  6 iulie 2007, 13:35

Degeaba. Zero barat ca antrenor acest gica

fruncea  •  6 iulie 2007, 13:42

Hagi la Steaua a inceput cu ce stie el mai bine: sa amestece jucatorii pe posturi pana cand nici ei nu mai stiu ce trebuie sa joace.
Exact la fel a facut si la Poli. Ii aranjeaza si pe stelisti pana nu mai stiu de ei!!!!

alex_poli-tim  •  6 iulie 2007, 14:26

Robert

ideea ta era ca nu se poate face performanta din primul an, sau asa am inteles eu

dinamo n-a cumparat vara trecuta cine stie ce, sau oricum a vandut mai degraba decat a cumparat

la fel a facut rednic si la rapid, dupa mai multe plecari, a luat titlul, desi de abia venise

ideea e ca hagi n-are nici o scuza, ori are rezultate ori n-are, e simplu
nimeni nu-l astepata 3 sezoane

pronosticul meu:
eliminare cu zaglabie, demisie, acuzat arbitraj, ghinion, lucraturi..

apare peste vreun an la alta echipa ca un nou nascut

hezbollah  •  6 iulie 2007, 14:38

astept in continuare si vad ca o fac degeaba
stire mai importanta decat transferul unui roman in serie a este ca porumboiu supervizeaza antrenamentele sc vaslui.
rusine sa va fie
articolul cu cigan ar trebui sa tina capul de afiis al siteului

eu  •  6 iulie 2007, 14:39

Hagi s-a schimbat (sau macar incearca) , dar va avea Gigi BKLi rabadre si timp sa se schimbe si el? si sa nu asuclte la „sfatuitorii” din jurul lui …. va avea rabdare sa-si stapaneasca orgoliul si sa accepte ca echipa e in reconstructie sau cel putin asa pare si sa accepte si infrangerile(care sigur vor aparea…) ?
eu nu cred … de aceea la steaua nu vor rezista prea mult oamnii de valoare si cu caracter puternic…

mario  •  6 iulie 2007, 14:42

@goanta

goanta on 6 Iulie, 2007 9:43 am

Entuziasmul generat de venirea lui Hagi ca antrenor (subliniez: ca antrenor) la o echipa (oricare ar fi aceea) ma face sa imi imiginez o situatie similara. Sa ne imaginam reactia presei si a jucatorilor la urmatoarea stire:
“Senzational, fantastic: Jose Mourinho, fostul mare antrenor al lui Chelsea a semnat un contract pe 3 ani cu Steaua Bucuresti. Acesta va evolua pe postul de mijlocas central.”
Bineinteles, 3 saptamani toti ziaristii se vor perinda prin studiourile TV si vor comenta entuziasti. La fel si jucatorii.
Goian: “Mourinho este idolul meu ca antrenor, nu am visat ca o sa ajunga la Steaua, cu el in teren vom castiga tot.” Dica:”Va fi o onoare sa joic alaturi un mare antrenor”. Radoi: “Nici in cele mai frumoase vise ale mele nu am visat ca voi juca alaturi de cel mai mare antrenor al tuturor timpurilor. Va fi un pliant la mijlocul terenului…”.

TOT RESPECTUL – SENZATIONAL COMENTARIU

oitza  •  6 iulie 2007, 16:08

daca hagi e antrenor…eu m-am nascut ieri

toteu  •  6 iulie 2007, 16:28

de ce? netrix on 6 Iulie, 2007 4:25 pm Your comment is awaiting moderation

toteu  •  6 iulie 2007, 16:32

doua simple observatii:
1. “Să stea satelitul!”, vă mai amintiţi fraza care i-a trădat dorinţa insaţiabilă de control? – Aceasta nu e o fraza domnule redactor sef, cel mult o propozitie.
2. Faptul ca Hagi dialogheaza cu jucatorii, e bine, e dovada unui spirit deschis, dar daca acestia au dreptate e rau 🙁