Lunea cînd vom veni din nou

„Veniţi luni!”, le-au spus tipii de la stadionul Naţional reporterilor gsp. Venim. Dar ce or să le spună inspectorilor de la UEFA, care vor apărea pe 10 august ca să vadă transformarea stadionului într-unul de Liga Campionilor?

vineri, 6 iulie 2007, 4:56

„Veniţi luni!”, le-au spus tipii de la stadionul Naţional reporterilor gsp. Venim. Dar ce or să le spună inspectorilor de la UEFA, care vor apărea pe 10 august ca să vadă transformarea stadionului într-unul de Liga Campionilor?

Atenţie la următoarele rînduri! Se vor enerva steliştii şi rapidiştii! Dinamo are cea mai spectaculoasă echipă românească a ultimilor ani. Nici cînd a atins semifinala Cupei UEFA, Steaua nu a respirat acelaşi aer ofensiv. Sub Rednic, Dinamo joacă modern, compact, agresiv şi cu faţa către modernitatea fotbalului.

Numai că această echipă, acum or să se enerveze suporterii dinamovişti, nu are încă certificare europeană. Condiţia minimală a unei cariere, la care valoarea îi dă dreptul să viseze, este să aibă unde să joace.

Deocamdată, conducătorii dinamovişti n-au făcut nimic. Şi-au pus o întrebare în decembrie anul trecut. Şi au rămas agăţaţi în dubiul socratic: jucăm pe Naţional, pe Dinamo, în Ghencea sau la Sofia? Acum aşteaptă probabil 3 august, cînd e tragerea la sorţi a adversarului din turul III. Apoi mai au o săptămînă să se mobilizeze, dacă e cazul.

E la modă să spui că fotbalul a luat-o înaintea stadioanelor. Dar asta presupune o cursă de urmărire. De fapt, jocul merge, în timp ce investiţiile în infrastructură stau pe loc. Aşa ni se pare că evoluăm!


Comentarii (88)Adaugă comentariu

RED  •  6 iulie 2007, 20:31

Cine afurat „bolul”?

DR.ING. DECENEU  •  6 iulie 2007, 20:31

Bravo! Iata 2 oameni care lupta pt binele fotbalului! Bravo Dixit! Ai rezolvat cu 2 fraze problemele stadioanelor,infrastructura , loturi, etc…..si asta numai dintr-un condei…Te-as alege la conducerea ligii!

DR.ING. DECENEU  •  6 iulie 2007, 20:34

Bine ca ai avut timp in seara asta Dixit, pt ca amanand pe maine, poate era prea tarziu! Multumim din inima pt VIRULENTA!

Gabi Koreanu  •  6 iulie 2007, 20:34

exuberanta conducerii de regula aduce mai mult rau decat bine. S-a vazut la Steaua. Sa dea Domnul sa ma insel in cazul lui Dinamo.

DR.ING. DECENEU  •  6 iulie 2007, 20:35

Bravo! Iata 2 oameni care lupta pt binele fotbalului! Bravo Dixit! Ai rezolvat cu 2 fraze problemele stadioanelor,infrastructura , loturi, etc…..si asta numai dintr-un condei…Te-as alege la conducerea ligii!Bine ca ai facut-o acum sa nu fie prea tarziu , maine!

DR.ING. DECENEU  •  6 iulie 2007, 20:36

Bravo! Iata 2 oameni care lupta pt binele fotbalului! Bravo Dixit! Ai rezolvat cu 2 fraze problemele stadioanelor,infrastructura , loturi, etc…..si asta numai dintr-un condei…Te-as alege la conducerea ligii!Bine ca ai facut-o acum sa nu fie prea tarziu , maine!MULTUMIM DIN INIMA !

RED  •  6 iulie 2007, 20:39

Am spus mai sus ca nici un conducator nu va face nimic durabil daca nu va investi in infrastructura.La Dinamo este nevoie de un nou stadion lucru pe care actionari se fac ca nu il vad .Dar vor plati indesat odata si odata.Dar parte cea mai proasta ca vom suferi si noi suporterii Noi poate cel mai mult .

mihai  •  6 iulie 2007, 20:47

lasati mai titlurile la bloguri in ros albastru

nu-i frumos pt restu

gsp- gazeta spurcatilor

DCNU  •  6 iulie 2007, 21:08

Subscriu MIHAI! Cu entuziasm! Ma intreb…cum de s-a intamplat ca 99 % dintre ei sa fie stelisti? Nu inteleg!

marilou simpson  •  6 iulie 2007, 21:11

Se intampla ca steaua sa aiba multi simpatizanti intr-o perioada neagra pt ei ca echipa si antrenor!

leo  •  6 iulie 2007, 21:31

De ce a fost Borcea la Melescanu?

Matei  •  6 iulie 2007, 22:04

Adevarul e ca nu prea aveau ce sa faca. O modernizare capitala a propriului stadion ar costa foarte multi bani si nu cred ca Ministerul de Interne este nerabdator sa cotizeze (mai ales ca la anul bugetul va fi afectat de cresterea pensiilor).
Steaua a alergat spre semi-finalele Cupei UEFA si s-a calificat in Liga pe stadionul National, cred ca si Dinamo ar putea face la fel.
Din ce am vazut pana acum, se pare ca Dinamo si-a pastrat apetitul ofensiv. Nu stiu de ce Steaua nu incearca 4-3-1-2, mai ales ca are atatia jucatori ofensivi, dar asta este alta discutie.

Andres  •  6 iulie 2007, 22:08

Catzeilor,lasati lamentarile pe bloguri si dovediti ceva in Europa…..pana acum……pauza nu aveti valoare decat cu Bistrita si Vaslui.Haha!!!Rusine!!

dicanio  •  6 iulie 2007, 23:15

vezi tolo k se poate si un articol bun? parerea mea e k stadionul o sa fie gata altfel nu-i vad bine pe borcea&co in fata suporterilor si ultimul lucru care le trebuie e un scandal de genul asta…Nu ii vad chiar atat de dobitoci incat sa ne duca la piatra neamt…oricum pe mine ma intereseaza mai mult ce va fi la anul(in sensul pe ce stadion jucam atunci) pt ca nationalul de darama iar in stadionul dinamo nu vor baga bani pentru k nu il concesioneaza ministerul si mi se pare logic sa nu bage bani(nici yo nu as face-o).Asa k mai bine s-ar apuca sa faca stadionul dinamo de pe acum k in campionat gasim unde sa jucam(ex cotroceni).Dak asta ar fi un pret k la anul sa jucam cu adevarat „acasa” atunci sunt d acord sa nu bage nici un ban la national si sa jucam la ceahlaul…In plus peste tot la stadioanele noi cotizeaza si primaria la noi nu se inceark absolut nik…nu cred k e atat de dificil sa aloci niste bani nu k sa faci stadion nou da macar sa-l consolidezi pe cel vechi sa arate cat de cat acceptabil…
PS marcel popescu: ma k.k in atletismul tau(avem si multi atleti buni in prezent ne trebuie mare reuniune de atletism) stadionul ala tre sa fie numai si numai pt fotbal macar acolo incep sa fie si performante dupa atat timp

maistor kokir  •  6 iulie 2007, 23:27

dr ing deceneu ,esti paranoic frate , am furat noi locu rapidistilor,pai de ce i-am batut in giulesti , cand a avut performante rapid mai mari decat steaua in ultimii 20 ani in europa? steaua sevilia a avut culoar , pai daca bati barcelona la ea in tzara,mai poti vorbi de culoar ? a avut noroc steaua ca n-au fost englezii, dar de ce dinamo n-a profitat de ocazie ? ca a avut ghinion si a picat cu 17 Nentori ?… bla bla bla ,mi-e greatza de atatia invidiosi si frustrati …

eddie the ‘ead  •  7 iulie 2007, 0:49

o sa le tin pumnii dinamovistilor pe orice stadion ar juca, cu toate ca unii dintre suporterii lor (deceneu, wlm shkspr etc) nu ar merita bucuria unei calificari in CL. sunt prea ingimfati, se cred prea superiori si cred ca, daca folosesc un limbaj elevat, curat, sunt nemaipomeniti, in timp ce suporterii stelisti sunt niste biete oi agramate. promitem sa ne lasam si noi impresionati de vreun film de doi bani si sa ne luam un nume asa de frumos ca voi. Spartanii lu’ tata…

unq_flipmo  •  7 iulie 2007, 0:59

wlm shkspr, Steaua a facut o imagine dezastruoasa Romaniei in Europa ?

Poti justifica aceasta afirmatie te rog ?

juve_MERDA  •  7 iulie 2007, 1:14

hmmmm….. iti dai seamna ca ma enervez…. de un lucru sunt absolut sigur: nu dai tu certificate de calitate (:D) pt parcursul in europa…. in schimb, neputand sa-ti depasesti conditia de gazetar emblematic al presei sportive romanesti, ar fi mai indicat sa dezvolti despre modul (fiind tocmai invers asa cum ar fi dorit sleahta dumneavoastra) cum s-a castigat campionatul editia 2006-2007, despre usturimea ce au simtit-o (nu spui unde) celelalte pretendente la locul 1 (aici ma refer doar la steaua si rapid)
p.s. stilul dumneavoastra de a baga zanzanie intre suporteri e dovada clara a faptului ca sunteti doar un amarat cersator de intrigi.

wlm shkspr  •  7 iulie 2007, 1:23

da, nu pot!

Alex Stratia  •  7 iulie 2007, 9:47

Am publicat articol despre Otelul Galati pe mysport, ceea ce nu ati mai facut voi de ceva timp. Daca nu stiati dragi ziaristi, cititi-l de la userul alexxossu si veti afla ca Otelul joaca in seara asta in Cupa Uefa Intertoto, si culmea, reprezinta Romania.

Alex Stratia  •  7 iulie 2007, 9:51

Am publicat articol despre Otelul Galati pe mysport, ceea ce nu ati mai facut voi de ceva timp. Daca nu stiati dragi ziaristi, cititi-l de la userul alexxossu si veti afla ca Otelul joaca in seara asta in Cupa Uefa Intertoto, si culmea, reprezinta Romania.

Tracer  •  7 iulie 2007, 17:50

eu spun ca o sa termine stadionul la timp, doar mai au timp doi, trei ani de zile. trebuie doar sa creada.

cojocaru  •  7 iulie 2007, 18:37

🙂
hmm rautacisme.

bogus  •  7 iulie 2007, 19:30

ii doare undeva pe patroni de infrastructura. tot ce vor e sa scoata profit din vanzare de jucatori, sa isi scoata banii investiti in echipa si cam atat. In rest, mici bisnitze cu statul care le concesioneaza stadioanele – vezi doamne ca ei nu sunt proprietari si nu vor sa investeasca. se complac in status quo si sunt multumiti daca le intra banii in conturi. La plata de prime catre jucatori se tin de balcanisme, le dau pe ochi frumosi si favoritisme… Patronii nu investesc pt ca sunt concesinari, statul nu investeste ca n-are de unde… si iata cercul vicios. Cine rupe pisica??

bogus  •  7 iulie 2007, 19:36

apropo nea tolo, ca esti mare in gsp… fa cumva fie sa nu mai bagati poze cu femei nud pe site – fie sa puneti un avertisment pentru copiii sub 18 ani – e scandalos si ar trebui sa va fie rusine – va ma isi laudati ca sunteti cel mai citit ziar de sport – va dati seama cum educati tanara generatie care mai intra la voi pe site.

adris  •  7 iulie 2007, 21:35

Celor care cred ca Steaua a luat locul 2 nemeritat si ca acesta li s-ar fi cuvenit Rapidului sau lui Cfr Cluj le spun doar atat:
atat Rapidul cat si Cfr-ul au fost invinse de Steaua in meciurile directe.Sau sa fi cumparat Steaua si aceste doua meciuri?

catalin_zalau  •  7 iulie 2007, 22:01

de ce nu mai este in fiecare gazeta de marti cd`u cu muzica ??? au aparut 2 apoi nimika :((((( imi cer scuze ca despre ce vam spus nu face refrire la ce se vorbeste pe acest blog

waka  •  7 iulie 2007, 23:36

O sa joace pana la urma la PIATRA NEAMT

eduard  •  8 iulie 2007, 1:18

ARTICOL PENIBIL…DINAMO NU-I ECHIPA OFENSIVA CEL PUTIN PANA ACUM.. PANA SA PRINDA EI PRIMAVARA EUROPEANA (ATENTZIE FEBRUARIE NU-I LUNA DE PRIMAVARA)MAI E MULT SI NICI ATUNCI NU VA FI ECHIPA..ECHIPA VA FI CAND VA SCOATE O TRUPA CUM A FOST HAMBURG SAU FAYNORD IN MECIURI TUR RETUR PANA ATUNCI NU MAI FACE AFIRMATZII AIUREA..AVEAM PRETENTZII DE LA TINE STELISTULE
IAR PROBLEMA CU STADIONUL E CALRA ..BORCEA SI TURCU = GARGARA..

claudiu  •  8 iulie 2007, 2:15

apropo daca 1 din 4 stelisti stiu chestia asta,adica echipele cu care a jucat steaua eu ma impusc, de fapt nu cred ca stiu macar jucatorii care au castigat aceata cupa

Cubanito  •  8 iulie 2007, 7:21

uneori luptele din arena sunt mai interesante decat cele din terenul de fotbal… http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=25414

cristi  •  8 iulie 2007, 9:15

bravo TOLO
Dinamo nu are nevoie de stadion….ce sa fak cu el?…….la ce ai foloseste lui dinamo un stadion de champions league, au jucat vreodata in CL sa aibe nevoie si de acum incolo?…..chiar nu au nevoie acesti ingamfati de stadion ….au groapa lor…!

gaganu  •  8 iulie 2007, 9:19

Steaua este singura echipa din Romania care a jucat si va juca anul asta in CL….FORZA STEAUA

eugene o’neil  •  8 iulie 2007, 9:26

Observatii

De cate ori citesc „chestiile” astea deloc vietuite de nerv, ma gandesc ce ii lipseste unui „semi-editorial” sa devina editorial. Pai in primul rand, nu necesar, ii lipseste dialogul cu cei care posteaza, ii lipseste simplitatea in abordare, ii lipseste complexitatea, ii lipseste autorului „bagabonteala”…O bagabonteala fara de care Marquez nu ar mai fi fost Marquez, si Fanus nu ar mai fi fost …Neagu…
De ce nu dialogati cu baietii si fetele care posteaza pe aici?
De ce nu va inselati nevasta, prietena sau ce aveti?
De ce sunteti asa de plin de Dvs?
De ce asa arogant?
De ce asa vanitos?
De ce asa lipsit de viata?

Margelatu  •  8 iulie 2007, 11:01

Mi se pare ca atentia a fost putin distrasa de la subiectul principal. De ce s-a ajuns oare la performantele sau esecurile altor echipe in Europa? Este vorba despre situatia de la Dinamo, mai precis stadionul pe care vor juca in CL.
S-a spus ca este nevoie de 1 milion de euro pentru aducerea Stadionului National la standarde de CL. Mi se pare o aberatie… Sa investesti intr-un stadion ce urmeaza sa fie demolat. De ce nu se gaseste o solutie impreuna cu MAI pentru modernizarea stadionului din Stefan cel Mare? De ce mai multi actionari cu foarte multi bani nu au o strategie pe termen lung?
Anul acesta va fi foarte greu pentru Dinamo sa ajunga in grupele CL, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te pregatesti pentru anii urmatori. Si iar mi se pare inacceptabila lipsa de transparenta: Borcea nu pierde nici o ocazie sa abereze pe orice tema, dar nu iese in fata suporterilor sa spuna clar: unde va juca Dinamo in Europa, care este planul si cat va dura.

marianb  •  8 iulie 2007, 12:12

Stadionul Steaua este concesionat pe multi ani,in favoarea lui Jiji.Rapid si Dinamo inca nu au rezolvat problema aceasta.Dl.Copos sigur asteapta o pomana!La Dinamo sunt prea multi actionari care se baga in seama,in loc sa vorbeasca unul singur.Si ina alta ordine de idei,voi aveti curaj sa miscati in front in fata
unui general{chestor}?
NIMENI nu investeste in ceva care nu-i apartine!

un_rapidist  •  8 iulie 2007, 12:32

marianb

arena din ghencea este concesionata catre fc steaua pe 2ani ! nu mai multzi! la fiecare 2ani, se reiau negocierile, se prelungeste concesionarea shi toate cele…

caro  •  8 iulie 2007, 14:41

De-aia nu face nimic Dinamo de 18 ani in cupele europene. Pentru ca nu are stadion. Sic!
Copii care s-au nascut atunci sarbatoresc acum majoratul. Se maturizeaza. Numai Dinamo mai asteapta….