Banii albi versus banii negri

Banii lui Gigi Becali strigă. Poate nu de la început, dar sigur după o săptămînă. L-aţi văzut de atîtea ori la televizor, făcînd acel semn al negustorilor din piaţă, cu degetele frecîndu-se unul de celălalt! „I-am dat”, dezvăluie el şi nu-mi amintesc măcar un singur om care l-a dat în judecată pentru că ar fi fost băgat pe nedrept în ceata debitorilor.

miercuri, 11 iulie 2007, 9:40

Banii lui Gigi Becali strigă. Poate nu de la început, dar sigur după o săptămînă. L-aţi văzut de atîtea ori la televizor, făcînd acel semn al negustorilor din piaţă, cu degetele frecîndu-se unul de celălalt! „I-am dat”, dezvăluie el şi nu-mi amintesc măcar un singur om care l-a dat în judecată pentru că ar fi fost băgat pe nedrept în ceata debitorilor.

Pe cîţi a cumpărat?! Dacă şi Borcea a luat de la el, asta e o ştire bună pentru economia de piaţă, dar o veste proastă pentru campionat. Una e să-i livrezi lui Becali un gard ca să şi-l pună la palat, una e să fii angajatul lui la vedere şi alta e să-i vinzi corectitudinea propriei echipe, aşa cum susţine stelistul că a făcut Borcea la meciul cu CFR.

Da, sigur, a fost o trimitere indirectă, nu o acuză explicită, n-a zis ce monedă, poate că se referea la 300.000 de scoici, hai să fim serioşi, că ştim cu toţii despre ce vorbeşte Becali!

Rămîn un naiv chiar şi după aceste mărturisiri involuntare. Nu le neg, le iau în calcul, după cum ţin cont şi de influenţa arbitrilor şi de sforăriile de la Ligă şi de la Federaţie, dar cred că ierarhia în campionatul viitor se va decide pe teren! Altfel, la ce folos toate transferurile, toate cantonamentele, toată strădania? Banii albi din fotbalul românesc au ajuns să-i depăşească pe cei negri. Aceasta este calea prin care sînt lăsaţi în ofsaid şmecherii. Cealaltă variantă ar fi legea, însă aici chiar că nu ne facem iluzii!


Comentarii (75)Adaugă comentariu

gicu  •  12 iulie 2007, 5:06

daca ambele echipe ale noastre si steaua si dinamo se califica in grupe vor veni bani albi care trebuie gestionati la vedere.asta nu le place baietilor bazati din fotbal.dar poate ca se vor schimba lucrurile.macar sa bage banii albi in baze pentru juniori sau in transferuri de jucatori.nu sa isi cumpere avion.

Nicu  •  12 iulie 2007, 8:29

Frate dar ce va place sa scrieti de Becali si sa va lamentati ca se poarta cu presa nu stiu cum ca va agreseaza etc……….Va meritati soarta pt ca nu reusiti sa-l ingnorati pe Bercali & co…..

Sili  •  12 iulie 2007, 8:33

Samsung cu camera de 5 megapixeli http://www.telefonie-mobila.ro/2007/07/12/slider-samsung-de-5-megapixeli/

momo  •  12 iulie 2007, 8:37

Si am vazut ca PORCEA a tacut frumos, la fel si ceilalti din conducerea lui dinamo; nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le pute…

CAMPIONI LA ARANJAMENTE…

Cred ca viitorul campionat va fi unul al marilor aranjamente nerusinate, deoarece lumea fotbalului este pana la urma plina de oameni santajabili, care au luat, au dat, au facut, au dres…

Paulo  •  12 iulie 2007, 8:45

pt momo:

oare a tacut ????

„Sa nu vorbeasca niciodata de bani! Daca e un om credincios, sa jure cu mana pe Biblie daca mi-a dat vreodata bani. Sa nu uite ca a promis un milion de euro pentru Centrul de Copii si Juniori de la Dinamo. Daca nu se va tine de cuvant, nu se va califica in Champions League! Stie ca suntem foarte puternici, simte asta in fiecare dimineata. Incearca sa ne dezbine, insa vom fi mai uniti ca niciodata in acest sezon. Vom fi mult mai puternici”, a declarat Cristi Borcea pentru site-ul oficial al clubului

FORZA DINAMO FOREVER !!!

red-tico  •  12 iulie 2007, 9:13

trage oieru o basina, repede si voi s-o comentati …

momo  •  12 iulie 2007, 9:21

Am mai vazut eu d-astea cu mana pe Biblie…La dinamo nu exista onoare, numai banii conteaza…

visiniu  •  12 iulie 2007, 9:27

M.U.I.E steOAIA

HUOOOOOO

visiniu  •  12 iulie 2007, 9:29

M.U.I.E steOAIA

OI SI MAIDANEZI SPURCATI

visiniu  •  12 iulie 2007, 9:30

M.U.I.E steOAIA

SA VA PIS IN CUR

Rambo  •  12 iulie 2007, 9:30

Jiji se pare ca va avea locul asigrat la Mititica !
Ati observat ca de la un timp, cu toate ca a scazut imens in sondaje, nu prea mai ciripeste mult, sau sa se dea la vreun politician ?
Nu dureaza mult si-l va balacari si pe Basescu, acest mafiot care credea ca scapa permanent !
Poate scapam de fatza lui de „maimuta curentata” !
SI ASTA DEFINITIV, CA DEJA APROAPE TOATA ROMANIA (CHIAR SI STELISTII, DAR SI OCCIDENTUL) RADE DE STEAUA !

steaua forever  •  12 iulie 2007, 9:56

toti sunt din acelasi aluat; una da, altul ia; judecati voi ce e mai rau…

steaua forever  •  12 iulie 2007, 9:56

unul

bulldog  •  12 iulie 2007, 10:21

Vezi aici golurile din copa america ale atacantului ce va veni STEAUA !!!!!!!!!! http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=17324

CEZAR  •  12 iulie 2007, 10:29

DA….EXISTA SEMNE CA IN FOTBALUL INTERN SE FAC PROGRESE(BANI ‘ALBI’)DAR SENTIMENTUL DE ‘BLAT’INCA EXISTA

TuroniaN  •  12 iulie 2007, 11:59

visiniu
esti sarac cu capul!

moldoveanu  •  12 iulie 2007, 12:07

STEAUA E UNIC SI ETERN

Reddog Alex  •  12 iulie 2007, 12:36

Daca puneti pret pe vorbele „voievodului”, asa va trebuie. Cataline aici ai fost chiar slab. Si Becali face ce stie mai bine. Tii minte nu? „Io nu o sa mai vorbesc de Dinamo”. Nici 3 zile n-a tinut „minunea”. In loc sa puneti pret pe toate rahaturile nefondate si imposibil de dovedit sau de respins, faceti ceva treaba calumea. Inteleg ca e pauza competitionala si sunt cam putine subiectele, dar puteai gasi ceva mai de Doamne-ajuta…Iresponsabil de-a dreptul…
Chiar asa pe fata ati ajuns sclavi? Sau sunteti chiar niste ordinari? Ziceam de aia de la Fanatik ca-s dobitoci, dar voi nicicum nu va lasati si trecuie sa va tineti tot timpul in directia proasta…

Rambo  •  12 iulie 2007, 13:03

Ce m-a distrat Borcea ca l-a facut mielusel pe Jiji macar pt. o zi sau doua !
Facea precum un animal dresat (exact ca o maimuta), laudand Dinamo, numai sa i se dea osciorul pt. locul 2, sa aiba sanse sa mai ia cu japca bani din Ch. League !
Jiji cu Steaua lui penala joaca doar investind in blaturi si santaje contra arbitrilor sau adversarilor mai periculosi !
Cataline, luati atitudine odata, ca deja Liga 1 a devenit Cooperativa condusa de Jiji, Corleone si Sandu !
FACETI CEVA SI OPRITI FARISEUL !
ACEASTA MAIMUTA CURENTATA NU MAI POATE SA NE „DELECTEZE” DECAT DUPA GRATII, CA PREA MULTE MAGARII A FACUT !

alex  •  12 iulie 2007, 13:08

catalin, gigi n-a cumparat corectitudinea echipei Dinamo, ca nu a facut-o pe Dinamo sa joace incorect! Sincer, as fi vrut sa-l vad pe cioban in afara europei anul asta! oricum a dovedit ce fel de om e cand a inceput sa faca augh augh augh cu fularul lui Dinamo!!! becali TREBUIE INTERZIS!!!!!!!

independentu  •  12 iulie 2007, 13:09

iar ai dreptate cataline, dar retine un lucru: de multe ori gigi blufeaza, ori majorand sumele (la inceput au fost chiar 2 milioane, nu 300.000 sau vezi cazul thereau) ori chiar bagand de la el (vezi transferul lui radoi in anglia)

Rambo  •  12 iulie 2007, 16:02

Nu vrem sa auzim de acest fost bisnitar si mafiot, chiar si actualmente !
Daca a ajuns sa puna gorilele sa-i bata si pe suporterii stelisti, creand stare de razboi acolo, acest om trebuie interzis cu desavarsire !
Chiar daca-l vreau pe Basescu Presedinte inca 2 mandate, pe slugoiul de Jiji nu vrem sa-l vedem nici macar in Parlament !
Asta e scopul lui, nu clubul Steaua, care e doar un instrument in mana lui !

1986 Gave Us Hope To Be Huge  •  12 iulie 2007, 18:27

Draga Tolo, tu vorbesti despre banii pe care ia dat Becali lui Borcea pentru a juca Dinamo pe bune cu CFR Cluj. Mai bine hai sa vorbim despre trasferurile lui Marica (2 mil sau 6 milioane) , Mutu (1 mil jumate sau 10 milioane) si lista poate continua la nesfarsit. Asta este adevaratul motiv pentru care nu progreseaza fotbalul nostru. Suntem niste prosti daca ii credem pe patroni ca nu castiga bani din fotbal. La cate minusuri are Becali , macar de el sunt convins ca nu-si baga bani in propriul buzunar.

Natural born drinker  •  12 iulie 2007, 19:35

Am mai spus-o! Imi pare rau de mor cand vad decaderea Stelei sub hegemonia ciobanului schizofrenico-paranoic si a neamurilor sale. Urmarea va fi insa una logica: odata cu derapajul(temporar-pana pleaca tzantzarii)Stelei, se va duce si Fecali pe tobogan. Isi va pierde credibilitatea, notorietatea, banii si, daca nu e atent, chiar libertatea!…

Rambo  •  14 iulie 2007, 16:29

Rar am vazut club mai jenant ca Steaua !
Si blestemat (vezi accidentarile stupide, pe banda rulanta) ! ===>>> JIJI, AI PACATE PREA MULTE, ESTI FARISEU !
De ce oare Steaua s-a bazat numai pe dictatori (fam. Ceausescu si comunisti) si ciobani mafioti fara creier ? Plus un alt mafiot, Paunescu ?
STEAUA E CONSTRUITA DOAR PT. SATISFACTIA UNOR NEMERNICI CA ASTIA, CARE AU DERANJAT SI DERANJEAZA MULTI ROMANI !