Difuzarea din Romania, la pamint!

Romania: 6.000 de chioscuri de distributie a presei la 20 de milioane de locuitori. Fata de
Polonia: 75.000 de puncte de vinzare la 38 de milioane de locuitori
Franta: 30.000 de puncte la 60 de milioane
Germania: 115.000 de puncte la 80 de milioane

miercuri, 11 iulie 2007, 12:49

Romania: 6.000 de chioscuri de distributie a presei la 20 de milioane de locuitori. Fata de
Polonia: 75.000 de puncte de vinzare la 38 de milioane de locuitori
Franta: 30.000 de puncte la 60 de milioane
Germania: 115.000 de puncte la 80 de milioane

Cifrele din strainatate provin din articolul de azi al Dianei Gradinaru, din Ziarul Financiar, care explica cum Axel Springer a renuntat la lansarea unui tabloid in Franta in primul rind din cauza lipsei unei distributii adecvate.
Cifra din Romania este culeasa dintr-un studiu, ultimul disponibil, care a vizat anul 2005.


Comentarii (15)Adaugă comentariu

Cristi Roman  •  11 iulie 2007, 13:26

Daca mergi intr-un oras care are sub 30,40 mii de locuitori, sansele de a cumpara un cotidian din ziua respectiva tind spre zero.
La munte, sanse ai doar daca treci prin statiuni gen Sinaia&Azuga.
Si tot asa.

Bodola Zsolt  •  11 iulie 2007, 13:31

Da Catalin, insa eu cred ca nu numarul redus (sau poate nu) al chioscurilor este problema. Ci faptul ca tot business-ul de distributie a presei e facut de companii ce dau impresia de amatori. Ei stiu doar sa creasca procentele cerute pentru serviciile de proasta calitate ce le ofera. Fara sa ofere nimic in schimb.
Cel putin noi, nu am primit inca de la distribuitorii nostri informatii in timp real (LOL, ce gluma!!) despre unde si in ce cantitatati se vind revistele noastre. Poate e o problema la noi, insa acum, in luna iulie, de abia reusesc sa stiu cat am vandut in aprilie. Si nimic nu imi garanteaza ca peste 2 luni nu mai trezesc cu ceva retur gasit de unul sau altul prin magazii.
De asemenea, in multe orase in centru se ingramadesc mai multe chioscuri pe metru patrat. In centrul Clujului, de exemplu, pe hectar gasesti vreo 15-20 de chioscuri. Ca, deh!, si PD-ul si PSD-ul trebuie sa isi distribuie presa…..
Si tare mi-e ca multi isi tin retelele in viata, doar pentru a castiga din vanzarea de tigari, incarcari de cartele GSM si alte alea, ca atunci cand discuti cu ei, mai toti iti plang pe umeri ca dau faliment…..
E trist….

iann  •  11 iulie 2007, 14:06

in franta si germania business-ul de presa ajunge la 10 miliarde de euro dupa cum spuneam aici aici .
problema din romania e editorii se lamenteaza nu fac mai nimic.
plus ca in franta exista subventii din partea statului pentru distributia de presa

iann  •  11 iulie 2007, 14:08

problema din romania este ca editorii se lamenteaza dar nu fac mai nimic. rodipet, acces press?

Cătălin Tolontan  •  11 iulie 2007, 14:48

Bodola Zsolt: ai dreptate, dar exista, totusi, si firme serioase. Regula o vor face acestea, incet, incet

Gabi Koreanu  •  11 iulie 2007, 15:24

sincer nu cred ca sunt numai 6000. Eu cred ca 1000 sunt numai in Bucuresti, dar ma rog, s-ar putea sa ma insel.

Victor  •  11 iulie 2007, 15:54

Cel mai rau e ca si daca te duci la firme specializate pe distributie presa gen Inmedio risti sa cumperi ziare de acum o saptamana.Eu am patit din pacate in Timisoara chestia asta….

Si inca ceva.Pe langa cele 6000 de chioscuri de distributie cred ca mai vand inca pe atatia ambulanti..

Cătălin Tolontan  •  11 iulie 2007, 16:01

Gabi Koreanu:sint aprox 6.000 in toata tara si putin peste 1.500 in Bucuresti

SteauaGirl  •  11 iulie 2007, 23:11

Probabil la nivel de tara ai dreptate, sunt putine chioscuri de ziare insa eu una m-am saturat de ele , la piata romana sunt cel putin trei astfel de chioscuri la distanta mica intre ele, si iti mai pot da exemple suficiente

blowfish  •  12 iulie 2007, 8:31

De ce sa existe mai multe chioscuri cand nu exista cerere de ziare?

old zzz  •  12 iulie 2007, 8:55

foarte adevarat difuzarea presei este varza..exp.in urziceni duminica nu se gaseste gsp(nu se aduce nici un exemplar)iar lunea trebuie sa ma trezesc la 5 sa stau la coada ca la lapte pe timpuri ca sa prind unul din cele aprox.10 exemplare de gsp,sau sa ma pun bine cu vinzatoarea si contra sumei de 3lei sa mi-l doseasca…apropo gsp nu poate face nimic?…nu-mi spuneti de abonament caci eu vreau sa-l citesc dimineata nu la ceaiul de la ora 5(17)

Centralista  •  12 iulie 2007, 10:51

Am intalnit realitatea descrisa de Bodola Zsolt. Intr-adevar, distributia este oribila, mai ales in afara capitalei.

DannY-L  •  12 iulie 2007, 10:58

La cate ziare raman oricum de pe o zi pe alta…

gogo  •  12 iulie 2007, 14:48

oameni buni , studiati preturile ziarelor de dincolo si cate centre de tipar sunt(eficienta in timp optim)? studiati ce categorie de oameni stau in ploaie, zapada, canicula samd, la taraba? ei sunt ieftini cu ei se face distributia de presa, de unde atata optimizare a comenzii (sa gaseasca omul in urziceni gsp la ora 12), cand vom avea numai POS-uri conectate la internet( sa vezi vanzarea in timp real) mai dureaza cel putin 5-10 ani,

cantona  •  12 iulie 2007, 16:11

problema eu o vad altfel: de ce ziarele mari nu intra puternic in zonele neacoperite, prin abonamente la preturi promotionale, in licee sau la tara prin oferte atractive?