Stirea despre biserici

Modesta si consecventa, o informatie a fost publicata de toate ziarele romanesti. In aceste zile in care oamenii se simt amenintati de canicula, bisericile au devenit locuri de pelerinaj si de refugiu in fata caldurii.

joi, 19 iulie 2007, 11:18

Modesta si consecventa, o informatie a fost publicata de toate ziarele romanesti. In aceste zile in care oamenii se simt amenintati de canicula, bisericile au devenit locuri de pelerinaj si de refugiu in fata caldurii.

Este, in aceasta regrupare surprinzatoare, o pilda imposibil de evitat. Intr-o societate moderna, cu mall-uri, aer conditionat in supermarketuri, cu piete acoperite si concept store-uri gratuite si primitoare, romanii s-au intilnit mai degraba in vechile lacasuri de cult. Ca si cum, dintr-o data, riul obiceiurilor colective si-a inversat sensul.

Nu doar racoarea zidurilor grele, afumate de timp, a determinat multimile sa le populeze instinctiv. Mai e ceva!Oamenii cauta adapost in fata unui fenomen pe care-l simt amenintator si aflat abia la inceput. Cei adunati sub cupole fug asa cum se fugea in vehime din calea razboiului. Cel de azi e nedeclarat, dar la fel de primejdios. Dupa mii de ani de progres, cind acesta se intoarce impotriva noastra, ne tragem spre radacini, simtind ca vin vremuri anapoda. 


Comentarii (11)Adaugă comentariu

juve_MERDA  •  19 iulie 2007, 23:52

ori ti-a dat ala ceva de baut pe la castel ????

clujean  •  20 iulie 2007, 4:51

la asta nu m-am gandit, Cataline, dar e ceva in ceea ce spui tu

Mynsc  •  20 iulie 2007, 8:17

Trist si inspaimantator in acelasi timp. Tot progresul si toate micile inovatii le-am realizat doar ca sa traim noi mai bine si nu ne-am gandit aproape niciodata la ce-am putea face pt ca si pamantul care ne sustine sa „traiasca” in pace. Well, acuma incepem sa platim pretul pentru egoismul nostru.

Alex  •  20 iulie 2007, 10:23

Niciodată nu e prea târziu. Ar trebui să ne schimbăm stilul de viaţă. Să consumăm mai puţin, să nu ne mai batem joc de mediul înconjurător.
Cătăline îţi recomand un film-documentar făcut de Al Gore “An Inconvenient Truth”. Nu este de glumă şi ar trebui să realizăm asta cât mai repede…spre binele întregii omeniri.
Te salut!

Ionela Al  •  20 iulie 2007, 19:11

Da, dar stii ca nu li se intampla asta tuturor. Tinerii prefera totusi racoarea unui mall… Sora mea merge la plaja in miezul zilei. Oamenii au nevoie de consecventa si asta nu pot gasi in temperaturile de afara tocmai pentru ca nu protejeaza natura. Incalzirea globala a aparut din cauza noastra si tot noi fugim de ea. Ne e frica de schimbari, dar le provocam.

Vasile G  •  20 iulie 2007, 21:01

Acum aud.Ar fi f frumos.Ar fi f bine sa lase bisericile deschise non stop.Dupa modelul celor catolice si de alte confesiuni.Ar fi surprinsi sa vada cati oameni si-ar cauta refugiu acolo.Indiferent din ce motiv.In sfarsit biserica noastra are multe de recuperat.

Mynsc  •  21 iulie 2007, 13:27

Interesant cum acest articol a atras doar 7 (acuma 8) comentarii in timp ce cel despre banditul de la meciul cu Charleroi a ajuns pe la 400 de comentarii deja. Romania = Fotbal?

Elly  •  21 iulie 2007, 16:32

De frica furturilor, din lipsa de personal, din comoditate bisericile nu sunt deschise toata ziua (cu unele exceptii). Nu canicula trebuia sa deschida usa bisericilor ca mai apoi acest lucru sa devina stire. Dumnezeu are orar fix? De ce nu ma pot ruga intr-o biserica decat intre orele x-y??

deco  •  22 iulie 2007, 13:00

imi place din nou articolul Tolo, cred ca ai o inclinatie pozitiva sper religia, ceea ce nu poate deacat sa ma bucure. sigur, prea rara comentariile ce se fac pe marginea articolelor tale sunt pertinente sau se pot ridica la valoarea celor spuse. oricum multi pun problema lasarii bisericii deschise tot timpul ca si cum ei ar vrea sa mearga la biserica la 12 noaprtea cand nici nu merg Duminic la Lirughie. exista o anumita slujba numita Miezonoptica ce se savarseste acum doar la manastiri pentru ca in orase si sate nimeni nu mai merge la acea ora. asadar pentru cei ce vor priveghere exista manastirea. in rest sper sa treaca romania peste canicula. si oameni sa intre in biserici orican simt nevoia iar noaptea daca vor sa se roage sa deschida templul inimii lor, acolo are fiecare cheia potrivita, sau ma rog, codul pin.

Raluca  •  23 iulie 2007, 9:49

Retragerea in biserici, redescoperirea radacinilor? Cam tarziu, nu credeti?! Cam tarziu ne gandim la efectele actiunilor noastre asupra propriei case: planeta albastra, care s-a dovedit mai mult decat rabdatoare, iar acum, pare ca se razvrateste: prea multi paraziti, care sug, consuma, defriseaza, si aplica principiul . Cati dintre noi am plantat ultima oara un copac, o floare?! Se pare ca va fi Oare de ce nu ne-a speriat, poate pana acum, viteza cu care umanitatea a evoluat de la calul troian la…bomba atomica?!
Nu credem ca sosit momentul in care trebuie sa ne reconsideram atitudinea de „varf” al lantului trofic, nu credem ca ar trebui sa ne preocupe viitorul copiilor nostri?

mariana buzdugan  •  23 iulie 2007, 18:56

am cititun comentariu ca:de ce oamenii sa intre in biserica atunci cind este canicula? noi cei credinciosi noi ce sintem botezati in fata lui D-ZEU trebuie sa intram oricind si la orice ora in ea vorba unui alt cititor D-ZEU nu are program.dar preotilor le este frica sa nu fie pradati nu ca nu ar avea cine sa pazeasca SF.-tul ALTAR. HAIDETI OAMENI BUNI LA SFINTA BISERICA CATOLICA, ACOLO SINTEM PRIMITI ALTFEL, SI NIMENI NU O SA VA CEARA 5000 LEI PTR. INMORMINTARE SAU NUNTA. apropo daca nunta e mai de DOAMNE ajuta ATENTIE costa mai mult o spun din experienta cind am cununat acum 5 ani. nu va mai lasati jecmaniti de anumiti preoti care sint mai pacatosi decit noi.