Timpul care li s-a luat

„Eu am o educaţie bună, comunistă, sănătoasă!”, spune Mircea Rednic în cantonamentul derulat în decorul, slavă Domnului!,  deloc comunist din Austria. Antrenorul îşi explică nostalgiile: „Cine nu-şi face treaba bine, are de suferit. Dacă băieţii se comportă bine, aşa le voi răspunde şi eu”.

joi, 19 iulie 2007, 1:02

„Eu am o educaţie bună, comunistă, sănătoasă!”, spune Mircea Rednic în cantonamentul derulat în decorul, slavă Domnului!,  deloc comunist din Austria. Antrenorul îşi explică nostalgiile: „Cine nu-şi face treaba bine, are de suferit. Dacă băieţii se comportă bine, aşa le voi răspunde şi eu”.

Un antrenor remarcabil, Rednic bate cîmpii cînd pune semnul egalităţii între comunism şi meritocraţie. Dacă ar fi fost atît de productiv comunismul pe care-l evocă, un fotbalist simbol ca el n-ar fi trebuit să plece în Belgia ca să adune în cîţiva ani mai mulţi bani decît a strîns în peste două decenii jucate în România!

Tocmai pentru că astăzi e un om realizat, care a traversat prin propria strădanie sisteme, ţări, meserii şi generaţii, Rednic ar trebui să facă diferenţa. Şi să nu simplifice caraghios în faţa unor jucători care nu ştiu ce a însemnat comunismul, nici măcar în sport, un domeniu oricum ocrotit. De pildă, i-ar putea povesti lui Claudiu Niculescu beneficiile de a fi vedetă în comunism: nu te transferai niciodată în străinătate, iar primele constau în aprobări de televizoare color şi în butelii. Nici o trimitere la Borcea 🙂 !

Într-o carte pe care Humanitas a reeditat-o recent, Annie Bentoiu povesteşte cum instaurarea regimului importat de la ruşi a coincis cu demitizarea muncii. Cei mai buni profesori, cei mai pricepuţi medici, cei mai apreciaţi savanţi şi cei mai harnici ţărani sau meşteri au început să fie înlocuiţi de personaje care nu se pricepeau la nimic. Annie Bentoiu îşi aminteşte cum unul dintre tipografii legendari ai epocii, un om simplu, a fost bătut şi dat afară de către o ceată violentă  pentru că a vrut să tipărească ziarul liberalilor.

În ciuda a ceea ce se aude dinspre cantonamentul austriac, comunismul a înlocuit cultul muncii cu delăsarea. Asta nu înseamnă că în comunism nu s-a muncit, ci doar că, sistemic, truda a fost devalorizată, pînă cînd glume precum „ei se fac că ne plătesc, noi ne facem că muncim” au devenit tactici sociale de supravieţuire. Iar meritul individual a devenit obiect de invidie generală şi prilej de monitorizare din partea statului totalitar. Chiar şi campionii din sport, univers care presupune prin definiţie ierarhii transparente, născute din efort, se simţeau urmăriţi pentru că erau cei mai buni. Un lucru suspect în comunism!

„Timpul ce ni s-a dat”, aşa se intitulează cartea. Nouă nu ni s-a dat, ni-l luăm singuri. Tocmai de aceea, ar trebui să respectăm timpul pierdut de alţii şi să nu inventăm, prin omisiune, un trecut care n-a existat niciodată.


Comentarii (113)Adaugă comentariu

liv  •  20 iulie 2007, 8:12

Este de-a dreptul … interesant cum dintr-o chestiune atat de banala si falsa se face atata conversatie.Se vede treaba ca multi au timp liber. Oricum trebuie sa spun ca si eu am suportat 30 de ani de comunism si adormeam deseori noaptea imaginand asasinate la cel mai inalt nivel politic.

Paul  •  20 iulie 2007, 8:27

Tolo: si eu is de parere ca daca nu era comunismu asta imputit Romania era la fotbal si in multe alte domenii peste Spania, Italia etc.

neo  •  20 iulie 2007, 10:03

bogdanski sa stii ceva.tu zici ca daca nu era comnusmul ne luau cluburile din vest jucatorii cei mai buni.io zic ca daca nu venea comunismul acum aveam noi cluburi de 100 milioane euro pe an buget si salarii de cateva mii de euro pe luna.cand a venit comunismul nu era chiar asa mare nenorocire in Romania iar leul era una dintre cele mai cautate valute.daca nu venea comunismul poate nu existau dinamo si steaua si chiar nu vad care ar fi fost problema :).

neo  •  20 iulie 2007, 10:04

ptr simex: pe mutu l-a impins spre droguri prietenia cu nicu gheara! 😛

gheo2004rghe  •  20 iulie 2007, 10:24

TEST

rador  •  20 iulie 2007, 10:51

mai tolo, pe zi ce trece devii tot mai pueril, anost, aberant, mistificator etc… ai ajuns un gazetar ridicol… macar daca te-ai documenta putin inainte de a incepe sa debitezi aiurea… spusele lui Rednic, cu educatia comunista, sunt un raspuns la atacul lui copos, care i-a facut comunisti pe cei de la Dinamo… contextul il poti cauta si singurel…

auzi, da’ pana la urma, nu vrei tu sa te apuci de o alta meserie? iar daca nu gasesti una care sa ti se potriveasca, fa-te politician… n-ai cum sa dai gres…

iulian  •  20 iulie 2007, 11:15

esti slabut……,

Piorel  •  20 iulie 2007, 11:43

Mă Cătăline, eşti chiar naiv! A fost glumă curată. Până la urmă, de ar fi vorbit serios… comunist sau oligarh, monarhist sau semi-prezidenţial… regimul lui Rednic e cel mai bun de când a preluat pe Dinamo şi până în prezent. Aşteptăm rezultate pe măsură şi de la Hagi.

Daniel  •  20 iulie 2007, 11:59

Mi-am schimbat parearea despre tine Cataline!
Pacat ca te-ai apucat sa scrii despre altceva decat despre sport…..sau vrei sa pleci la Jurnalul National si sa te faci politolog sportiv :).
Cat despre comunism sa nu uiti ca o parte buna , ma refer strict sportiv, a fost ca nu lasa valorile sa dispara si sustinea juniorii in orice sport, pe cand acum ….banul dicteaza(ai bani si te duce taticu la echipa automat unul care poate are talent este inlaturat ca sa joace fotbal nepotu sau fiu lu’….).
Este adevarat ca fotbalistii nu aveau salariile astea atunci dar sa fim seriosi sa ai 200 000 euro pe luna si sa nu poti lega 2 cuvinte e jenant.
Oricum te rog revino la articole sportive ca la alea te pricepi.

fan UTA  •  20 iulie 2007, 13:51

Cat de orbi si ignoranti puteti fi astia care considerati ca fara comunism nu am fi avut fotbal. Comunismul a tinut in brate 2 echipe si a desfiintat cateva cluburi de traditie.
Pe UTA nu au desfiintat-o dar l-au alungat din tara pe finantator.
Fara comunism, am fi castigat mai multe cupe ale campionilor, nu doar una.(ma refer la fotbalul romanesc, dsi nu-i exclus ca si UTA sa fi puut castiga una) Ca sa nu mai vorbesc de noi ca si tara unde am fi fost….

VULPASIN  •  20 iulie 2007, 16:05

@Tolo

Articol bun.

Doar o precizare: Rednic a glumit, si poate tocmai de aia articolul este bun pt. ca pune punctul pe „i” si nu lasa loc la erori de interpretare in privinta glumei lui Rednic…mai ales cand tara e plina de becalizati analfabeti care nu prea pricep glumele si subtilitatile.

Ionela Al  •  20 iulie 2007, 19:21

Am eu un profesor de muzica….un nostalgic… e cat se poate de paralel cu ce inseamna sa-l inveti pe un licean muzica, dar inca mai are loc intr-un liceu din mediul rural…

Sohil  •  20 iulie 2007, 19:44

Nea Tolo, probabil ca esti incantat de huliganii care tocmai strica spectacolul de prezentare a Stelei. Alta mizerie a epocii moderne.