O singură soluţie

Ceva e ciudat. Oţelul şi Gloria, două echipe din clasa de mijloc a campionatului, cea care asigură sănătatea întrecerii, bat trupe mult mai bine cotate, din Turcia şi Spania. CFR Cluj termină la egalitate cu Benfica. Două echipe se vor lupta pentru accesul în grupele Ligii, iar, la anul, o spunem de fiecare dată ca pentru a pune miracolul sub păstrare, vom avea o participantă calificată direct în cea mai tare competiţie a cluburilor.

duminică, 22 iulie 2007, 3:46

Ceva e ciudat. Oţelul şi Gloria, două echipe din clasa de mijloc a campionatului, cea care asigură sănătatea întrecerii, bat trupe mult mai bine cotate, din Turcia şi Spania. CFR Cluj termină la egalitate cu Benfica. Două echipe se vor lupta pentru accesul în grupele Ligii, iar, la anul, o spunem de fiecare dată ca pentru a pune miracolul sub păstrare, vom avea o participantă calificată direct în cea mai tare competiţie a cluburilor.

Pe de altă parte, şi aici intervine stranietatea, creşte violenţa. Nivelul de primitivism al unei părţi a publicului ne bagă în cod portocaliu. Vedem pe imaginile tv feţe sau funduri, greu de distins uneori!, ale unor indivizi care e clar că habar n-au de fotbal.

Aici nu discutăm de Baratki, de Dobrin, de Dinu, de Augustin sau de Belodedici. De respect pentru trecut. Aceşti tipi, o putem scrie apăsat, nu-i urmăresc nici măcar pe Rădoi sau pe Dănciulescu, în numele cărora pretind că devastează stadioanele!

Huliganii nu sînt aculturaţi prin consum de fotbal, aşa cum explică fenomenul cei care dispreţuiesc sportul. Ei nu consumă, în general, nimic. Se spală rar, nu citesc, se îmbracă neglijent şi vin în tribună doar pentru că li se oferă oportunitatea deversării frustrărilor. Obţin maxim de efect: notorietatea gestului sfidător şi anonimatul celui care l-a comis.

De fapt, nu e nimic ciudat! Ca un fluviu care îşi lărgeşte matca, rezultatele cresc atracţia fotbalului şi atrag noi categorii de public. Aşa cum internetul sau lumea divertismentului, alte domenii pronunţat la modă, au radicalii lor, sportul importă şi el gunoaiele unei societăţi amestecate. Pentru fiecare investiţie inteligentă, precum CFR Cluj, există cîteva zeci de descreieraţi. Pentru fiecare rezultat bun se găseşte un forum plin de abjecţii. Fiecărui jucător de valoare îi corespunde un nou cerc de decerebraţi.

Să nu ne victimizăm! Nu e nimic nou. Trebuie doar aplicată legea. Nu există soluţii miraculoase, feng shui, care să atragă murmure de admiraţie! Doar jandarmeria, poliţia, procurorii, tribunalul şi, după caz, detenţia, pot face ordine. Mai avem nevoie de încă ceva. Să spună cineva din statul român ceea ce un ministru de interne a rostit, cu tot riscul, atît de clar: „Da, doamnă, vă vom scăpa de această pleavă!”. Riscul a fost că a devenit preşedinte al Franţei.


Comentarii (95)Adaugă comentariu

dadu  •  23 iulie 2007, 0:01

for john:ce ai scris despre iliescu e ok.Am vrut sa mai comentez ceva,dar pur si simplu nu-mi intra articolul pe blog.Fara nici o explicatie.Am icercat sa-l mai trimit o data,la fel.ERA FARA INJURATURI.Doar vorbeam despre ILICI.Bine ca visiniu sau alti oligofreni intra fara probleme.

alexa  •  23 iulie 2007, 0:23

hei,am si eu o curiozitate,stai cumva pe langa parcul tineretului? te vad tot timpul la metrou,langa metrou,la eroii revolutiei,etc. stiu ca e o intrebare absurda,fara fond si lipsita de sens. just beeing curios.

ram  •  23 iulie 2007, 2:02

http://www.gsp.ro/Steaua/Scapa-ieftin.html?a=3147/33429

Ce golanie de club !

ioan plischi  •  23 iulie 2007, 5:50

mi s-a intimplat prin anii ’80. era un meci de la „onoare”. m-a injurat un individ din, ma rog, tribuna, de la fluierul de inceput si pina in ultimul minut. la sfirsit a venit la mine, si-a cerut scuze cu cuvintele: „dom’ arbitru, este singurul loc unde iti mai poti varsa naduful fara sa te lege astia!”.

Zicu  •  23 iulie 2007, 7:04

Toata lumea stie
Steaua-i pushcarie!!!

http://www.gsp.ro/Steaua/Scapa-ieftin.html?a=3147/33429

BORCICA URATUL  •  23 iulie 2007, 7:16

FOOOORZA STEAUA!!!!!!!

vlad  •  23 iulie 2007, 8:28

de unde pina unde comceptia asta ca suporteri stelei sunt cei mai nenorociti?uita toata lumea cum se comporta galeria lui dinamo,peste tot,sau a rapidului[nu numai galeria]tot stadionul,cu scuipat,nu uitati prosopul lui dinu,sau alergatul antrenoilor pe sine..ca sa nu mai vb de craiova,cite batai ordinare ne-am luat pe acolo[si rapidisti si dinamovisti si noi stelisti]sub ochii jandarmeriei….

stibor  •  23 iulie 2007, 8:28

Mi-e teama ca e o lupta cu morile de vant. Aplicarea legii este greu de realizat cat timp tot ceea ce se intampla in jurul fotbalului indeamna la violenta. Seara de seara, de la un post TV la alt post TV grobieni pusi la 4 ace isi scuipa mitocania si incultura la adresa rivalelor. Daca X a spus despre Y si Z ca sunt niste fraieri, vor exista intotdeauna jurnalisti care sa se transforme in purtatori de cuvant si sa adreseze, inevitabil, lui Y si Z intrebarea „Ce parere aveti despre ce a spus X?”.
Apoi sa aruncam o privire pe blog-uri. Te sperii pur si simplu de barbaria unor exprimari. Uneori jurnalistul scrie despre cerul albastru, iar „comentatorii” spun ceva la modul ca in Sahara nu se cultiva cartofi! Exemplele pot continua. Va trebui probabil sa se intample ceva in genul finalei de trista amintire Juventus-Liverpool pentru ca apele sa se mai linisteasca.

freedom  •  23 iulie 2007, 8:39

In primul rand treuie „facuta legea” dupa care „aplicata legea”. Si de data asta sa nu o mai dea in balarii cum au dat-o cu Tweety.

ruiz  •  23 iulie 2007, 8:43

Pur si simplu ceea ce se intimpla pe stadioane e de neinteles.Huliganii snt tratati cu manusi, sunt rugati frumos sa vina la sectie, scapati pe drum si apoi amendati simbolic.Jandarmeria compusa din supraponderali e prezenta peste tot la TV si dispare atunci cind se intimpla ceva. In orice tara civilizata ii rupeau cu bastoanele pe turbulenti. La noi se agata cite 3-4 ciorchine de individ incercind sa-l dea jos de pe gard.Probabil ca si Bostina ar fi trebuit sa incaseze un baston pe spinare. Ce cauta el sa intervina in apararea infractorilor e greu de spus. Si jandarmii sa asculte de el ca si cum ar fi fost superiorul lor…
Mitica Dragomir tocmai ne spunea ca s-a votat in parlament legea impotriva huliganismului pe stadioane si ca de acum incolo asa ceva nu va mai fi posibil. Urmatorul episod va fi miercuri la supercupa…

o noua interfata?..APASA AICI ACUM!  •  23 iulie 2007, 8:53

http://www.addsite.ro ….gasesti orice…un fel de google nou

alex  •  23 iulie 2007, 9:16

otelul si gloria? abureala! ambele echipe or sa-si ia 0-3 in retur si gata.Sa fim seriosi a fost o pura imtamplare

SUT BARA GOL  •  23 iulie 2007, 9:36

e de neinteles de ce rezultatele gloriei si ale otelului nu se regasesc pe prima pagina…chiar nu ma intereseaza de ce se cearta coman etc
e un moment f bun si din cite stiu sinteti un ziar de fotbal nu de culise rapidiste
sorry

Manimal  •  23 iulie 2007, 9:36

galeriile sunt de vina in romania… mai se si plang ca iau bataie de la jandarmi, nu ar trebui batuti ci arestati

Alin  •  23 iulie 2007, 9:46

pentru sanatatea fotbalului romanesc ar fi bine sa castige campionatul o echipa din afara bucurestiului, ar aduce un aer proaspat si am scapa de penalii din capitala

tony  •  23 iulie 2007, 10:19

kiar nu vedeti k aceste incidente sunt provocate de oi sau de ciori adik de nespalati…..ar fi o imensa greseala sa generalizez si sa zic k toti stelistii sau rapidistii sunt la fel…..NU,categoric,NU…steau si rapid au si suporteri civilizati……..zice lumea k suntem 300,da,poate k suntem…insa 300 si buni pt k suorterii nostri n-au facut nici 10% din ce au facut stelistii…apropo,zilele trecute am fost in cluj….esti in alta lume…efectiv mi e scarba de bucuresti

jj bkl  •  23 iulie 2007, 10:29

pt tony
va dca te opui generalizarilor, dar vorbesti despre „ceea ce au facut stelistii”.

tony  •  23 iulie 2007, 10:48

jj….nu ma refeream decat la huliganii de care vb jj toata ziua……aia kiar sunt huligani si aici becali are dreptate..respoect pt steaua ,pt ceea ce a facut steaua…pt k dk nu era steaua acum nu vorbeam de benfica la cluj sau de liga campionilor sau de meciurile super ok facute de gloria si otelul…sau de nus kte ekipe in europa….insa stelistii trebuie sa fac ceva aq sa se desprnda de aceseti huligani…care ii trag in jos…forza dinamo

visiniu  •  23 iulie 2007, 10:48

catalin catalin si eu te iubesc …

Reddog Alex  •  23 iulie 2007, 11:16

Sorry sa va dezamagesc, dar bulaul nu e o solutie. Cel putin nu pentru unu de 17-18 ani, din care mai poti scoate un om serios. L-ai bagat acolo, l-ai pierdut pe veci. Cunosc paznici de inchisori la Gherla si Poarta Alba si mi-au spus lucruri ingrozitoare de-a dreptul. Daca e sa-l bagi in inchisoare, asigura-te ca merita…Sefii, instigatorii eventual. Exista peste tot un responsabil, nu neaparat seful. Unui adolescent nu poti sa-i ceri multe, e influentabil. Io zic ca ar trebui cautat ala care i-a pus piatra in mana.
Cand e vorba de scelerati in toata regula, adulti, da, acolo trebuie schimbata placa.

Daniels  •  23 iulie 2007, 11:19

bravo pentru rezultatele celor doua ! chiar daca au batut nu pot emite pretentii in retur pentru ca nu au castigat la diferente care sa le dea dreptul la speranta !
cat despre tovarasii care de fapt sunt in afara fenomenului , nu ii mai mediatizati ! si binenteles trebuie facute legi ca la englezi care sa curete fotbalul de aceste mizerii !

Reddog Alex  •  23 iulie 2007, 11:19

Lasa tony ca nici la Cluj nu tine minunea. Stia de la CFR is destul de civilizati, fotbalul si atat. Dar cei de la „U”…Acolo deja e alta treaba. Au un descreierat pe post de sef de galerie…Iti dai seama ce oameni poate atrage in jurul sau…

Emil  •  23 iulie 2007, 11:20

GAZETA SPORTURILOR ARE CEL MAI DE RAHAT SITE DIN CELE DE SPORT!
E O NESIMTIRE FARA MARGINI CA VOI SA SCRIETI DOAR DESPRE CE CIURUCURI TRANSFERA STEAUA SI ABIA SA MENTIONATI 2 VICTORII ALE UNOR ECHIPE ROMANESTI IN MECIURI OFICIALE!
SINTETI NISTE GUNOAIE! NU AVETI COLOANA VERTEBRALA! RUSINE!!!

visiniu  •  23 iulie 2007, 11:37

HUOOOOOOOOOOOOOO

Antipaste  •  23 iulie 2007, 11:50

Replica corecta a fost: „Oui madame dès demain, on va nettoyer au Karcher ces racailles”

Nu sunt talentat la traduceri. Insa „tiganca nespalata” a lui Basescu a fost mult mai soft decat cea de sus a lui Sarko.

Nota explicativa:

Kärcher est une entreprise souabe qui fabrique des aspirateurs et des appareils de nettoyage à haute pression. « Karcheriser les banlieues » annança l’ancien premier ministre et actuel président français et rendit ainsi la marque tristement célèbre.

tony  •  23 iulie 2007, 11:57

aaaaaaaaaaaaaaaa si ink ceva ………la gazeta de transilvania cataline aveti homosexuali ,k aia nu s jurnalisti……..sa nu ai u un rand de dinamo intr un ziar intreg?????ce amai tare ekipa din romania la ora actuala si u nu scrii nimic cat e transilvania aia de mare????dati-o incolo de treaba

DinaMuistii cu rozeta sparta(na)!!!!  •  23 iulie 2007, 13:11

E normal sa nu se scrie de dinaMuisti……
Si asa m-am plictisit de ei, toata ziua sunt pe la stiri!
Abia astept sa rateze calificarea in UCL!!!
Sa vezi atunci stiri super misto…….

DinaMuistii cu rozeta sparta(na)!!!!  •  23 iulie 2007, 13:11

Probabil va fi de vina antrenorul…..
hahahahahahahaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!

o noua interfata?..APASA AICI ACUM!  •  23 iulie 2007, 13:41

http://www.addsite.ro super….am ramas masca serios. Felicitari ceor care au avut ideea jocului… Va pup

Dragos  •  23 iulie 2007, 13:44

DUCETI-VA DRAQ DE ANALFABETI CU BECALI AL VOSTRU…SUNTETI SUB ORICE CRITICA … CE VEDETI VOI LA BECCALI ??? ANALFABETISM SI INCULTURA ??? E CUMVA DE APRECIAT ASA CEVA ??? DIN CAUZA ASTA NE DUCEM DRACULUI CU TARA CU TOT…DIN CAUZA VOASTRA SI A MANELISTILOR…NU INTELEG CUM DRAQ VA PUTETI LASA INFLUENTATI NUMAI DE ANALFABETI SI ANAGRAMATI … INCA ODATA CU CEA MAI MARE PARERE DE RAU VA SPUN K SUNTETI SUB ORICE CRITICA, IRECUPERABILI…IMI E MILA DE VOI …

o noua interfata?..APASA AICI ACUM!  •  23 iulie 2007, 14:14

apropo ati vazut ce se spune de ea pe http://www.addsite.ro ?

soriyn  •  23 iulie 2007, 14:26

sunt un colectionar de meciuri…..care doreste sa schimbe cu mine ma gaseste pe adresa de email soriyn90@yahoo.com sunt foarte serios!!!!!!!!

dadu  •  23 iulie 2007, 15:28

pt.Dragos:eu sunt de acord cu tine,dar ai grija se spune AGRAMATI nu ANAGRAMATI.

STELIST1  •  23 iulie 2007, 16:25

@ dragos

Noi vedem la Becali ceea ce nu vreti VOI sa VEDETI … ! atat am rabdare sa scriu , ca daca asi scrie toate calitatile lui Becali ar insemna sa scriu mai mult decat toti care au postat pe acest forum pana acum !

… iar asta cu analfabetismul si incultura , las-o ca e uzata !

..Eu unu il apreciez pe Gigi si cu asta basta ! asta e parerea mea … ! fiecare are parerile lui …

STELIST1  •  23 iulie 2007, 16:26

Forza Steaua !

Tavi  •  23 iulie 2007, 17:32

Si eu il apreciez pe Gigi ca este mai filantrop asa … chiar daca unii zic ca e un prefacut … macar da banii nu ca ceilalti milionari care au ariciu-n buzunar …

ram  •  23 iulie 2007, 20:58

http://www.gsp.ro/Steaua/Scapa-ieftin.html?a=3147/33429
Ce golanie de club !

xxx  •  23 iulie 2007, 22:58

ha ha ha

Claudiu Romaniuc  •  23 iulie 2007, 23:03

Ma scuzati,

Tot incerc sa ajung la nivelul comentariilor postate pe blogul dvs. , si tot nu reusesc sa fiu postat.

Ptiu … fir-as al naibii … mai am mult ?

Cu respect,
mon cher

PREMII NOI  •  23 iulie 2007, 23:53

Super tare frate…felicitari pentru noul portal http://www.addsite.ro