Despre sinceritate

Hagi are o presă mai bună decît jocul Stelei din pregătiri. De ce? Pentru numele său. Pentru că e deschis cu jurnaliştii şi cu suporterii. Şi, peste toate, pentru că nu oboseşte să fie sincer, spontan şi lipsit de precauţii în legătură cu propria persoană.

joi, 26 iulie 2007, 8:59

Hagi are o presă mai bună decît jocul Stelei din pregătiri. De ce? Pentru numele său. Pentru că e deschis cu jurnaliştii şi cu suporterii. Şi, peste toate, pentru că nu oboseşte să fie sincer, spontan şi lipsit de precauţii în legătură cu propria persoană.

A spus-o şi ieri, la conferinţa de presă. „Dacă voi greşi, voi plăti. Fiţi convinşi că ştiu ce înseamnă asta în fotbal”, a amintit el. „Sportul trăieşte din azi, niciodată din ieri. Iar ziua de azi curge repede şi face loc celei de mîine”, crede Hagi. Par citate dintr-o carte budistă? Mai bine zis, învăţămintele a peste 30 de ani de cantonamente.

Măcar de asta pot fi siguri suporterii stelişti. Antrenorul lor nu e un fariseu. Sigur că ei ar prefera mai degrabă rezultate decît asumări. Liga Campionilor decît crize de sinceritate.

Începe un sezon greu pentru toată lumea. Se vor folosi presiuni, mase de suporteri, relaţii. Şi e treaba fiecăruia, de la generaţia noului arbitru Istvan Kovacs şi pînă la antrenori, să-şi păstreze cumpătul, buna-credinţă şi să-şi asume deciziile, „bune sau rele”, vorba lui Hagi. Poate că e doar o senzaţie sau o preferinţă subiectivă. Dar fotbalul nostru pare mai deschis şi mai corect cu oameni ca Hagi în el. La începutul celui mai dur campionat, e o veste bună.


Comentarii (112)Adaugă comentariu

Vivi  •  27 iulie 2007, 12:38

http://www.manelelagreu.wordpress.com

methos  •  27 iulie 2007, 13:17

Bine mai Tolo ti-ai pus reclama si in interiorul articolului tau …va e chiar atat de foame? NU va ajunge ca aveti mii de bannere peste tot, ca v-ati facut editie online cu plata(nu mai poate omu sa vada nici macar prima pagina a ziarului, ca v-ati facut 10 de site-uri paralele ca sa le umpleti si pe alea de reclame? Asa fac si ziarele mari de pe afara (gazzeta, marca, as, etc)?
CU foamea asta o sa ajungeti sa puneti bannere dupa fiecare cuvant.
DACA suferiti atat de mult din pricina banilor mai bine faceti site-ul pe baza de abonament cu cateva reclame, prea l-ati impopotonat cu reclame si promo la stirile de la antena1 (care numai stiri de sport nu sunt: cu cine e chivu, pe cine a dat mutu gata, nevestele de fotbalisti fac plaja, frumoasele marii,etc).
Puneti si voi articole de sport cu cateva spatii publicitare (pe care sa le vindeti scump) si faceti un site separat pentru stirile de la antena.
Bafta!

constantin_chirila  •  27 iulie 2007, 13:34

cataline, am o intrebare :
zaharia are drept de joc in preliminarii pt steaua daca a jucat in intertoto pt bistrita?
ca l-or folosi si, doamne fereste, am mai pierde la masa verde…

http://www.youtube.com/horhe7002  •  27 iulie 2007, 14:04

http://www.youtube.com/horhe7002

craiova campioana

Andrei  •  27 iulie 2007, 16:32

Tolonta N,
Ma chinuie o intrebare. Cum e posibil ca un om care se vede de la o posta, nu are treaba cu fotbalul, poate sa emita parari si sa fie editorialist?
De fapt cazul nu e unic, la pro sport exista specimenul chiotea, de care ma intreb acelasi lucru.
Calitatea si stiinta fenomenului chiar sa nu aibe nicio importanta??
E absolut revoltator!
Andrei

Cătălin Tolontan  •  27 iulie 2007, 18:29

andrei: te provoc la un fotbal ca sa vedem care dintre noi nu are treaba cu el. ce zici? 🙂

Cătălin Tolontan  •  27 iulie 2007, 18:30

andrei: sper sa nu te ascunzi. vorbesc serios!

Adrian  •  27 iulie 2007, 18:54

Stiti ultima? Steaua trateaza achizitionarea lui Marco Ferrante , italianul a cerut 200.000 euro/an , fiind liber de contract.Italianul trateaza si cu Slavia Praga si incearca o ultima lovitura inainte de a pune ghetele in cui la 36 de ani.E o stire de ultima ora.Totul s’a intimplat azi la prinz.Nu ratati!

Cătălin Tolontan  •  27 iulie 2007, 19:11

andrei: eram convins ca te vei piti. E mai usor de jucat fotbal in vorbe 🙂

aaHu  •  27 iulie 2007, 19:48

http://globalwarmingproblem.com

costel  •  27 iulie 2007, 20:47

Voi jurnalistii cumparati de alde becali si borcea, de ce nu comentati mizeria asta pe care o face becali si mafia impresarilor in cazul Herea ? Intreb si eu asa sa ma aflu in treaba.

Cătălin Tolontan  •  27 iulie 2007, 21:08

andrei: daca totusi te razgindesti, imi poti scrie pe catalin.tolontan@gsp.ro si stabilim unde jucam