Becali, preşedinte de 12 minute

Dacă Gigi Becali va ieşi preşedinte al României şi ţara va fi lovită de un cutremur, el se va căra la pauză. E treaba medicilor, a pompierilor şi a cîinilor salvatori ce se va întîmpla după.

vineri, 27 iulie 2007, 9:01

Dacă Gigi Becali va ieşi preşedinte al României şi ţara va fi lovită de un cutremur, el se va căra la pauză. E treaba medicilor, a pompierilor şi a cîinilor salvatori ce se va întîmpla după.

Şeful Stelei a plecat în minutul 12, cînd Steaua era condusă, 0-1. Atît a durat încrederea sa în Hagi, în Neaga, în Dică şi în ideea de sport. Nu e nimic nou. Pe vremea lui Olăroiu, 80% dintre finalurile meciurilor cu rezultat dezamăgitor l-au prins în Maybach. La victorie, se suie pe capotă în Piaţa Universităţii, la înfrîngere, se suie la volan, dar numai după ce dă declaraţii din care el iese bine şi ceilalţi, rău.

În istorie, cine uită nu merită. În fotbal, cine nu se uită să-şi ţină gura! Becali se supără, pe bună dreptate, pe falşii suporteri, nişte exhibiţionişti care nu vin la meci, ci la olimpiada narcisismului violent.

Numai că, într-un fel, el e la fel! Nu-i place fotbalul, ci doar senzaţia de putere pe care ţi-o transferă. Singurele momente care contează sînt cele ale golurilor. Date, nu primite. Dar, dacă tot are răbdare cît pentru un clip publicitar, de ce nu şi-a cumpărat un rezumat de echipă?! Se chinuie cu un joc îndelungat şi răbdător, practicat de 11 bărbaţi ezitanţi, împiedicaţi şi curajoşi, ratangii ca Dică şi geniali ca Dică, se chinuie aşadar şi nu pricepe nimic Gigi Becali.


Comentarii (245)Adaugă comentariu

coman  •  28 iulie 2007, 8:56

http://www.renaissancekingdoms.com un joc super …interesant is captivan…daca va afceti cont scrieti va rog la sponsor ebola

super tare!!!!  •  28 iulie 2007, 8:57

http://www.gobet.ro – predictii, meciuri utile, stiri, sfaturi si analize fotbalistice, programul competitional al ligilor europene, insemnari personale

nasii  •  28 iulie 2007, 9:00

Ma baieti iata ce spunea nasul acum cateva zile: http://www.nasii.ro/2007/07/21/fotbalul-intre-aroganta-si-decadere/
Facem pariu ca Hagi nu rezista 5 etape?

livas  •  28 iulie 2007, 9:01

bai gica sper „sa faci bine” ca altfel te linseaza aia din tribune

dante  •  28 iulie 2007, 9:04

nu ii tin parte lui becali dar daca si tu tolo ai baga bani in fotbal ai face la fel poate.a adus acum cred ca tot ce a vrut hagi si ce s-a putut.cred ca hagi are un ghinion fantastic desi pana sa devina mare antrenor mai are mult.iar la steaua nimanui nu i se acorda rabdare mai ales acum cand s-au facut cat de cat performantze.incearca sa vi-l imaginatzi pe gigi daca doamne fereste steaua nu se califica nici in uefa.

mircea  •  28 iulie 2007, 9:17

Ii cerem domnului Becali prea mult.Iesirile domniei sale sunt marca inregistrata,au acelasi tipic de ani de zile.M-as fi mirat daca reactiona altfel.Adaptez o zicala:”fiecare echipa are conducatorii pe care ii merita”

Daniel I.  •  28 iulie 2007, 9:22

Extraordinar articolul.

Bafta Hagi! Forza Steaua!

rador  •  28 iulie 2007, 9:24

si uite asa se vede ca aia care arunca cu noroi isi acopera propriile urme… toata vara jiji a vorbit de „butoanele” lui Borcea… iar aseara s-a vazut ca steaua face ce stie mai bine: primeste penalty-uri gratuite… s-a vazut din avion ca Banel a fost impins in afara careului… dar echipa lui hagi (cu „h” mic) trebuia sa egaleze, nu? continuati tot asa baieti… ca de-aia s-a ajuns ca Zaglebie sa fie considerat un adversar dificil… Ce Barca, Lazio, Chelsea, Celtic? Cu campioana Poloniei e un meci pe viata si pe moarte… mi-e scarba…

cristi  •  28 iulie 2007, 9:27

Bineee Tolooo! Respect!

KKK  •  28 iulie 2007, 9:43

la ce meci s-o fi uitat ala care a facut cronica meciului dintre setaua si ceahlaul??? goian 5??? hmmm… si cernea??? penalu ala o luat mai mult ca goian? cernea trebuia sa primeasca 4!!!

hrisostomake  •  28 iulie 2007, 9:47

Razboinicu’ lupii triste Becali asta!!

eminescu  •  28 iulie 2007, 9:51

hagi+ becali = drumul catre matineu

The Truth  •  28 iulie 2007, 9:54

Aveam 12-13 ani cand Steaua era condusa cu 4-o de Milan. Speram, totusi sa se intre in prelungiri si, mai apoi, Steaua sa castige la penaltyuri. O sa spuneti ca naivitatea mea se datora varstei, dar sunt convins ca exista destui care, hipnotizati de pasiunea pt. echipa favorita, sunt deposedati de ratiune. Si mai sunt convins ca asta inseamna sa traiesti fotbalul.Altfel nici nu ti’ar place, l-ai privi asa cum ma uit eu la un Maybach.

nastyboy  •  28 iulie 2007, 9:55

Am mai citit o data articolul.M-am frecat la ochi,imi iau inima in dinti,si spun:”Felicitari !”.

Syser  •  28 iulie 2007, 9:58

Becali a promis la sf. campionatului trecut ca in acest an se va implica de la inceput in lupta ptr titlu. Uite ca s-a implicat. Becali nu trebuie sa stea 90 de minute in tribune ca Steaua sa castige. El trebuie sa stea cateva minute de vorba cu cine trebuie INAINTEA meciului.
La primul meci, Steaua deja a fost favorizata direct de arbitraj. Daca N-ar fi mutat faultul in careu, n-ar fi fost 11m, n-ar fi marcat. Atsa-i statistica.
Va rog nu incercato s-o dati ca arbitrul n-a vazut. Astea-s argumente de gaga, ptr sefii corputi si spectatori fraieri. Daca nu stie, sa se duca la tras la saiba intr-o fabrica. Nu se poate sa tot auzim de ani de zile aceleasi scuze stupide, si sa ne miram de ce arbitrajul RO este vazut corupt. Vorbim de personal calificat in arbitraje, nu voluntari! Nu se poate sa nu stie ca faultul se acorda in locul in care se comite infractiunea, si nu unde cade victima. Comparativ Kovacs in supercupa a dat foarte corect doar lovitura libera ptr Rapid de la marginea careului si nu 11m, desi Sapunaru a cazut in careu. Dar Kovacs a fost impartial. Ptr ca a VRUT sa fie!
Inca un campionat care se decide in maniera tiganeasco-romaneasca.

qwe  •  28 iulie 2007, 10:07

http://rodut.3xblog.ro/

Dezyderius  •  28 iulie 2007, 10:21

aveti perfecta dreptate!pe mine unul, altceva mi-a umplut inima.cand a ajuns antrenor Hagi la steaua,am zis ca cel mult 3 luni o sa stea la steaua.ma mira atitudinea schimbata(in foarte bine!!!)a lui Hagi!degajat,calm,daca continua in felul acesta atunci am castigat cu totii!nu arunca cu vorbele ca pina acum,nu se supara asa repede,sper din tot sufletul sa tina la atitudinea aceasta!

Chupacabra  •  28 iulie 2007, 11:03

Nu va suparati , vorbim de acelasi paranoic care atunci cand un intreg stadion il fluiera-injura, dadea din maini a la ceausescu ?
Il bagam prea mult in seama….gigi a dovedit inca o data ca nu el reprezinta Steaua.
Bravo Gica ….suntem alaturi de tine si asemeni tie , o sa-l ignoram in continuare pe „patron”!

makron  •  28 iulie 2007, 11:12

BUN articol!felicitari!
dak l-ar citit si domnul Jiji,mai marele peste oi si stane, poate l-ar unge un pic la suflet;oameni buni baga-ti-va mintile in cap ;omul asta nu merita nici un vot la prezidentiale; uita-ti-va la el cat de infatuat este;nu-i ajunge nici varful Omul la nas;tara n-are nevoie de asa lepre;paralela dintre cum conduce clubul sportiv Steaua si cum ar conduce romania este cum nu se poate mai buna…
in orice caz trebuie sa mai asteptam inca vreo 10 ani pana scapam de comunisti si poate chiar de ‘cocalarii’de manelisti(ceea ce nu cred ca este posibil-peste 10 ani s-ar putea ca tiganii sa puna stapanire de-a binelea pe tara)

rene  •  28 iulie 2007, 11:17

fotbalul e doar un joc. intr-o lume normala mergem la meci ca sa ne distram. urmarim un meci de fotbal, mai schimbam o parere, mai cunoastem pe cineva, intr-un cuvant ne simtim bine. nu investim averi intr-un meci de fotbal. plecam acasa dupa 90 de minute fericiti ca am vazut un spectacol cu multe faze/goluri. eu asa vad eu fotbalul.
insa noi traim intr-o anormalitate care ni se pare normala. pe stadion nu te poti duce din cauza huliganilor care nu stiu sa faca altceva decat sa injure, sa distruga, sa tulbure linistea de pe stadion. niste fraieri pt ca ei se agita prin tribune, mai iau si bataie si amenzi iar jucatorii, antrenorii, presedintii de club sunt tot bine mersi cu bani gramada si lipsiti de griji. sa fim seriosi! sunt jucatori profesionisti! sa-si faca treaba pe teren! iar noi sa fim niste spectatori detasati. o sa vedeti ce frumos e fotbalul cand nu va implicati emotional.

Adrian  •  28 iulie 2007, 11:26

E usor sa scri un blog, e mai greu sa citesti comenturile, iar parerea ta este STRICT SUBIECTIVA! nu inteleg de ce te legi de suporteri, violenta se acumuleaza treptat iar din pacate ea explodeaza la un moment dat (suntem totusi latini)… iar evenimentul de la meciul de prezentare se datoreaza in primul rand lui Becali!!! Iar daca stai bine si analizezi fenomenul sportiv, el devine din ce in ce mai dubios in ultimul timp, problema dopingului trebuie luata la fel de serios si in fotbal nu numai in ciclism. Spectatori vor sa vada SHOW pe teren, iar in sport SHOW-ul este transmis mai bine pe sticla de dopaj…asa ca atentie, o sa ajungem sa ne uitam la un WRESTILNG al SUBSTANTELOR DOPANTE!!!

esopluca  •  28 iulie 2007, 11:26

Daca se mai lucreaza la faza de finalizare, in special pe concentrarea maxima a momentului de sut pe poarta rezultatele vor fi cele asteptate…S-a vazut ca Zaharia poate deveni o solutie f. eficienta..Sper sa se mai lucreze si la coeziunea fundasilor centrali, la o mai buna mobilitate a lor si la un mai bun dublaj din partea mijlocasilor..Parca prea usor s-a trecut printre fundasi la inscrierea golului de catre Ceahlaul…

lion  •  28 iulie 2007, 11:59

De laudat articolul… nu mai are rost au facut-o si altii inaintea mea. Foarte bine spus… mai bine zis SCRIS. Insa am o curiozitate… ce o sa zica GURA MARE cand o sa il citeasca… cred ca o sa apari pe o lunga lista de persoane neagreate. Si ce!?! BRAVO

Mamalischi  •  28 iulie 2007, 12:22

Trist este faptul ca Becali, desi investeste in acest sport, chiar nu intelege fotbalul, vorbeste de norocul pe care trebuie sa-l aiba Hagi dar el nu are rabdare sa urmareasca un meci intreg, ar trebui sa urmareasca mai des fotbalul international si ar observa ca echipe ca Chelsea, Mancester, Milan, Inter, Real, Barcelona, si lista ar putea continua, au fost conduse si uneori au si pierdut in fata unor echipe cu un buget de 10 ori mai mic, important este rezultatul de la sfarsitul meciului si chiar al campionatului, dar oare cine are rabdare pana atunci? Sa speram ca cine trebuie.

nonameman  •  28 iulie 2007, 12:29

Pe Becali il supara un singur lucru… ca nu mai poate impune echipa. Sunt sigur ca daca „aranja” el primul 11 statea pana la sfarsit si zicea ca e meritul lui. E greu sa iesi in evidenta 8 zile din 7 dar Becali incearca orice. Cat despre Steaua sa faca ceva cu defensiva ca nu merge deloc, si nu ca nu am avea jucatori e vb de organizare. Echipele mari au defensiva buna si apoi atac. Dl. Tolontat sa nu lasati pe nimeni sa va schimbe, avem nevoie de oameni care sa puna punctul pe i.

cornel  •  28 iulie 2007, 13:08

poate sa dat sema ce alegere proasta a facut cu hagi dar bine ca sa luat masuri de siguranta cu arbitri ca altfel era rau de steaua lui

cornel  •  28 iulie 2007, 13:11

cum poate gigi sa fie suparat pe suporte cum ii inveti asa ii ai iar uitati prea repede cum va fugarea becali si va dadea la pateu prin cafenele aia nu mai conteza acuma

my  •  28 iulie 2007, 14:08

Foarte bun articolul.
Tolo, ai baut gaz inainte sa realizezi acesta expunere scrisa?

Liga1  •  28 iulie 2007, 16:28

interesant!
ptr a vedea rezumaturile meciurilor fiecarei etapa intra pe http://www.rezultateliga1.blogspot.com

so_be_it  •  28 iulie 2007, 18:16

bravo tolo!

don ciobanni  •  28 iulie 2007, 20:58

extrem de corect pusa problema!

insurgentu  •  29 iulie 2007, 0:50

NU VA SUPORT ANTENISTILOR !

Joao  •  29 iulie 2007, 9:37

Echipa joaca bine, asa ca Gigi ar face bine sa nu puna presiune cum punea Copos la Rapid !

DAN  •  29 iulie 2007, 9:38

Acesta este domnul Gheorghe Becali,daca asa va face si in politica mai bine lipsa, nu pot sa i-mi pot da seama cine il tot voteaza????

Amma  •  29 iulie 2007, 11:44

urat gest. debutul lui hagi?! ar trebui sa iasa sa isi ceara public scuze pentru cat de oier e.

ew  •  29 iulie 2007, 12:46

citeste aici ca sa afli despre iacov http://rodut.3xblog.ro

Danny  •  29 iulie 2007, 13:25

Draga Tolo, iti urmaresc destul de des articolele si de cele mai multe ori sunt f multumit de ele. Acuma insa ma deranjeaza ceva si aici nu ma refer la articolu de fata. Azi, 29.07.07 debuteaza in liga I dupa o pauza de aproape un deceniu una dintre cele mai frumoase echipe de fotbal din campionatu nostru. Astazi U Cluj se intoarce si nimeni nu a dedicat un articol revenirii. Cunoscandu-te (dupa articole) ca fiind si un sentimental, ma asteptam sa vad macar niste randuri asemanatoare cu: „U a incercat de citeva ori sa fie mai mult decit poate. A incercat, in ultima instanta, sa nu mai fie U, jertfind minunata potcoava neagra de pe pieptul ei studentesc, in numele dorintei de a fi ceea ce niciodata nu va putea fi. Universitatea Cluj va fi intotdeauna doar o campioana a elanurilor nestavilite.” Din pacate insa, lucrurile pure au pierit odata cu clasicii.

Doruvax  •  30 iulie 2007, 1:48

Felicitari ptr articol, o comparatie foarte buna. Imi dau seama foarte bine ca aceste actiuni ale lui Becali afecteaza moralul jucatorilor si al antrenorului; echipa are nevoie deopotriva de suporteri si de patron. Sper ptr binele nostru, al romanilor, sa nu ajunga vreodata presedinte. Si asta nu numai din cauza acestor „iesiri” pe care le are.

mabial  •  30 iulie 2007, 1:51

becali a bagat bani la echipa..da..nu contesta nimeni ..da de acum nu mai e treaba lui…o echipa cu 2 jucatori adusi de 3 zile si alti care ink nu s-au omogenizat cu echipa ,nu poate sa faca 10- 0 cu ceahlaul,iasi,cluj etc…el din min.13 pleaca ca de c nu e scorul 10-0 si c cauta bostina in teren…aia e treaba lui hagi..el e tras la raspundere daca echipa nu merge ..nu patronu …asa ca jiji sa-si vada de afaceri deocamdata .

silviu  •  30 iulie 2007, 9:43

da mai lasati l in pace pe Becali……
doar nu voi da ti bani……nu?
si ia uitativa la voi ……daca nu va place de un om voi ce facetzi?……….lasati comentariile

Paul  •  30 iulie 2007, 14:04

sa-ti fie rusine draga jiji….Mihai Viteazu nu si-ar fi abandonat oastea niciodata…un om dedicat Stelei nu isi pune fularu cainilor la gat si nu-si abandoneaza echipa in min 12. TU ESTI UN SUPORTER AL INTERESELOR

Liga1  •  30 iulie 2007, 14:44

http://www.rezulateliga1.blogspot.com
aici poti vedea rezumatul fiecarui meci al fecarei etape!

george  •  30 iulie 2007, 15:53

Cred ca HAGI a facut o greseala cind a venit la Steaua.Sa antrenezi aici e o aventura teribila cu un asemenea patron.Doar un antrenor fara coloana poate antrena STEAUA,HAGI oare.

Lucian  •  31 iulie 2007, 11:05

Bine zis!

kostyal  •  1 august 2007, 18:34

dar cine e nebun sa-l voteze pe Becali presedinte ?