Un trofeu invizibil

Elanul nu ajunge în fotbal. Ceahlăul, Dacia Mioveni şi Buzăul au încercat, dar intenţiile s-au spulberat în faţa pragmatismului granzilor. În cazul primelor două echipe, piticii au avut şi arbitraje potrivnice.

duminică, 29 iulie 2007, 8:49

Elanul nu ajunge în fotbal. Ceahlăul, Dacia Mioveni şi Buzăul au încercat, dar intenţiile s-au spulberat în faţa pragmatismului granzilor. În cazul primelor două echipe, piticii au avut şi arbitraje potrivnice.

Chiar. Curios cum doi arbitri experimentaţi, Colţescu şi Augustus Constantin, au greşit adecvat celor mari, în timp ce debutanţii Istvan, la Supercupă, şi Ivan, prezent la Buzău, au dus pînă la capăt meciuri grele, presărate şi cu mici erori, dar nu cu acea slinoasă intenţie de a ajuta muntele în defavoarea văii.

Şi totuşi, nu asta e important. Performanţa week-end-ului nu s-a consumat în Liga 1, ci pe malul sudic al Mării Negre, la Trabzon, acolo unde o zecime din populaţia oraşului a aplaudat la finalul meciului victoria cu 2-1 a oaspeţilor. Se întîmplă ca acea echipă să fie Oţelul Galaţi şi nu e întîmplare, ci e vorba de muncă, valoare şi modestie, ca Petre Grigoraş să califice în premieră o trupă românească din Cupa Intertoto în Cupa UEFA.

Cînd auzim tot timpul la tv „Liga lui Mitică” ne permitem să zîmbim. Liga nu mai e, demult, a lui Dragomir, ci a exemplelor de succes, a muncii serioase şi a modelelor pe care, de multe ori, le căutăm sub reflectoare şi le găsim unde ne aşteptăm mai puţin. Sigur, Oţelul nu e candidată la titlu. Dar a cîştigat deja trofeul respectului.


Comentarii (149)Adaugă comentariu

smb  •  30 iulie 2007, 7:47

Nu stiu daca este simpla coincidenta ca arbitrii au gresit pentru Steaua si Rapid…Cel putin pentru rapid ma indoiesc puternic la cat de hot este Copos…oricum i se infinda ca nu poate fura la infinit

ignorantul  •  30 iulie 2007, 7:52

pai daca ai fost atent au gresit si pt dinamu

supporternou  •  30 iulie 2007, 7:55

au gresit ei pentru dinamu ignorantule, dar asta e trecuta la batista pe tambal de tolo & co, ca nu se cade sa suparam oamenii cu bani, deh

constantin chirila  •  30 iulie 2007, 7:59

zaharia are drept de joc cu zaglebie??????????

I.V.  •  30 iulie 2007, 8:00

Oare cine a lansat sintagma „Liga lui Mitica” ? Nu ziaristii care ar trebui sa scrie despre sport ? Ziaristii au o mare parte de vina in ascensiunea dubioasa a celor care se afla in fruntea fotbalului romanesc si in crearea unor false vedete. Oare cum se va numi Liga I dupa ce nu va mai fi M.D. presedinte?!

DicaNio  •  30 iulie 2007, 8:00

bravo SuperOtelul! RESPECT GRICORAS!!

andrei  •  30 iulie 2007, 8:01

de ce o trebui sa traim in aceeasi tara cu mizerii de oameni (ciini sau ce or mai fi astia) ca voi???

ignorantul  •  30 iulie 2007, 8:03

buna intrebare

gherghiceanu ionel  •  30 iulie 2007, 8:05

Cei trei arbitri care au arbitrat SDR-ul au gresit in corpore in favoarea granzilor, viciind rezultatele.

ignorantul  •  30 iulie 2007, 8:06

ai dreptate

paul  •  30 iulie 2007, 8:07

ba.. plm.. hai sa fim seriosi.. nu zic k arbitrul nu a gresit la meciul Dacia – Rapid.. corect.. sa fie sanctionat cum se cuvine.. sa se fi inteles cu Copos? :)) sa fim seriosi.. ala nu-si plateste jucatorii si vinde jucatori valorosi de zgarcit ce e.. oricum.. daca stergem greselile de arbitraj scorul ramane 1-0 pt rapid… daca la golul rapidului a fost offside.. ok.. sa recunoastem..la cel al gazdelor.. care s-a dat dupa o loviura libera care era de fapt pentru rapid.. sa recunoastem si asta.. deci nu mai bagati rapidul in aceeasi oala cu spurcatii si cainii ca nu se cuvine.. va bate D’zeu…

billyboy  •  30 iulie 2007, 8:12

de acord, dar de ce nu se scrie adevarul despre ce face dinamo???

MSV  •  30 iulie 2007, 8:27

Felicitari Otelul.
Ca sa fim corecti pana la capat, trebuie spus ca lovitura libera din care Mioveniul a egalat a fost acordata eronat, pentru ca nu a fost fault(Cesinha a deposedat corect, apoi, din inertie, jucatorul gazdelor a intrat in Emil Dica, rapidistul impingandu-l pentru a se autoproteja).

amarij  •  30 iulie 2007, 8:31

La Steaua? Ce sa caute la Steaua? Ar fi jenant. Echipa aia are cel mai mic IQ din Liga I. Cumulat. Hei-rup.

cristiann  •  30 iulie 2007, 8:43

Felicitari Otelul! Felicitari Gloria!
Meritati respectul tuturor romanilor.
Cinste voua.

pink pig  •  30 iulie 2007, 8:57

Draga Tolo, daca crezi ca arbitrul de la Buzau a arbitrat corect inchizind ochii la un sut in oua, sa fii sanatos. Cu citeva minute a mai fost un procedeu din lupte libere – peste sold – tot din partea lui dinamo. Normal ca buzoienii au prins frica dupa asta.

reddog_dinamo  •  30 iulie 2007, 9:24

bai pig… tu la ce naiba te-au uitat vineri? sa vezi acolo ce a facut derbedeul ala de arbtiru. stia becali ce stia cand a spus ca magariile se fac cu tusierii…

chupac  •  30 iulie 2007, 9:26

arbitru impecabil la meciul buzau-dinamo,intrari sai omoare pe aia,parerea mea penalty neacordat la sf meciului,da nah suntem obisnuiti cu dinamo de anu trecut,la fel a facit si turu trecut de campionat,cu putin bulanel ,cu putinel mai mult arbitri,cu foarte mult corpodean,au avut in iarna 14 puncte,nu avem ce sa le cerem,echipa de 5 stele,nu a mai vazut romania asa echipa de 50 de ani…da ei saracii sunt praf

dinamovistul de mures  •  30 iulie 2007, 9:29

scrieti mai in toate numerele despre hotul de coltescu si banditul asta de jiji care strica de atatia ani fotbalul romanesc

chupac  •  30 iulie 2007, 9:31

app red_dog dinamo:acelasi tusier la semnalizat in offsaid eronat pe dica si scapase spre poarta singur cu portaru asa ca tacetzi draq din gura,ala a gresit ca a avut faza grea,era in miscare…da la voi la penaltyu ala …a cam fost clar fault,se vedea din avion

gherghiceanu ionel  •  30 iulie 2007, 9:40

Aparitia Mysport a fost o idee grozava, dar nu toti userii pot posta acolo sau pe blog-urile ziaristilor unde limbajul folosit de anumiti useri este unul de mahala.
Ideea lui Augustin Roman de a uni Mysport cu forumul „suporteri.ro” nu este buna pentru ca forumul acestui site este cel mai curat forum al unui site din Romania.
In numele userilor de pe forumul acestui „suporteri.ro” va rog explicati-i lui Gusty sa nu faca aceasta greseala.

Un dinamovist  •  30 iulie 2007, 10:06

Acei suporteri care au văzut penalty pentru Buzău în meciul cu Dinamo suferă de lipsă de obiectivitate (ca să fiu mai blând în exprimare). Că au fost unele intrări mai dure tratate cu indulgenţă de arbitru sunt de acord, însă la fel a procedat arbitru şi când au faultat cei de la Gloria deci se poate interpreta ca o manieră de arbitraj mai englezească. De acord că gestul lui Cristea trebuia sancţionat, dar nu s-a întâmplat aşa pentru că lovitura a fost atât de subtilă încât arbitru nu a avut cum s-o observe. Poate că s-ar impune o măsură disciplinară în acest caz (o suspendare de vreo 2 sau 3 etape), dar nu putem suspecta arbitrul de rea intenţie. De neînţeles a fost pentru mine şi atitudinea suporterilor dinamovişti care s-au deplasat la Buzău ca să se ia la bătaie între ei. Jandarmii ar fi trebuit să-i lase să se bată pentru că asemenea oameni nu merită protejaţi. Îl sfătuiesc pe acel suporter care a afirmat că noi dinamoviştii ştim numai să înjurăm să citească cu atenţie toate mesajele înainte de a cădea în păcatul generalizării.
În ce priveşte scuza rapidiştilor că lovitura liberă acordată lui Mioveni nu a fost justificată ; chiar dacă aveţi dreptate pot spune că nu se poate compara acordarea unei lovituri libere din afara careului, chiar dacă în mod nejustificat, cu un gol care trebuia anulat pe motiv de ofsaid (e ochestiune de bun simţ)

_ge  •  30 iulie 2007, 11:13

@Un dinamovist on 30 Iulie, 2007 10:06 am

Nu asculta toate scursurile de la National TV sau aiurea. Suprterii dinamovisti NU s-au luat la bataie intre ei. Au fost DOI spurkatzi (unul cu tricou de Germania) care au intrat in galerie la golul buzaului provocandu-ne. De aici a iesit scandal. A FOST O PROVOCARE INTENTIONATA IAR JANDARMII IN DOBITOCIA LOR AU INTRETINUTO

RMN  •  30 iulie 2007, 11:15

Salut

Eu as zice ca in 10 ani vom castiga o finala de cupa europeana..fie cu un club fie cu nationala.Asta daca o tinem tot asa.

Si as mai vrea sa propun un pariu : Hagi nu prinde returul al Steaua. Amatori?

soso  •  30 iulie 2007, 11:38

nu e normal ceea ce se intimpla in campionatul romanesc ! S-a ajuns ca inainte de 1989 , ca Steaua si Dinamo sa aiva steliti , ar trebui retrogradate toate 4 echipele , dinamo si steaua in B si Mioveniul si Buzaul in C , sa se sature de aranjamente! Atita timp cit vor continua asa nu vom avea echipe tari in europa! sutem tari numai cu cei mici …cind dam peste o echipa mai buna ne poticnim ! RUSINE STEAUA , DINAMO !!!!!!!!!!1

super tare pentru pariori!  •  30 iulie 2007, 12:11

viziteaza : http://www.gobet.ro – Simulator de Clasamente, Predictii, Stiri, Sfaturi si Analize Fotbalistice, Programul Competitional al Ligilor Europene, Insemnari Personale, Meciuri Utile, Blog

super tare pentru pariori!  •  30 iulie 2007, 12:11

viziteaza : http://www.gobet.ro – Simulator de Clasamente, Predictii, Stiri, Sfaturi si Analize Fotbalistice, Programul Competitional al Ligilor Europene, Insemnari Personale, Meciuri Utile, Blog!

adi ilie  •  30 iulie 2007, 12:16

@RMN..pun pariu ca hagi va castiga campionatul cu steaua…

laur  •  30 iulie 2007, 12:22

din pacate, steaua si-a facut singura meciul greu … in loc de 4-1 sau 5-1 , a castigat meciul greu, cu un penalty inventat … MARE GRIJA cu ZAGLEBIE – poate fi deranj mare

nelu-dinamo  •  30 iulie 2007, 12:32

nu cred ca e normal ca steaua sa detina satelit in liga1.sclavi mereu spirit de turma.Asta inseamna sa fii caine-totdeauna in haita niciodata in turma

Campioni 23  •  30 iulie 2007, 12:33

Catalin, gresesti! Ivan a gresit mult si marunt in favoarea lui Dinamo. I-a impins permanent spre poarta Buzaului. Si tusierii lui au gresit de cateva ori, in aceeasi directie. A fost o tocanita marunta-marunta.

Florin  •  30 iulie 2007, 12:36

Bravo, Otelul!
Complexele fotbalului nostru cad unul cate unul si asta e SUPERB!

Tranzon scosese pe Dinamo si ar fi frumos ca Otelul sa pice acum cu Gorica, iar CFR-ul cu Omonia Nicosia (pt. Andone).

Pacat ca steaua a trebuit sa castige blatuind un adversar (Goian junior de la Ceahlaul), care la faza golului 2 a stat la 3 metri de Dica si nu s-a dus sa-l marcheze nici cand a vazut unde se duce centrarea…asta dupa ce il lasase pe Neaga sa preia si sa traga de la 8 metri…sau asta nu e subiect, dupa ce anul trecut au fost contactati 4 jucatori de la Cluj?

BigDicka4Steaua  •  30 iulie 2007, 12:38

Tineti cont ca blatistii nu prea ajung in Champions League si temeti-va!

adi ilie  •  30 iulie 2007, 12:50

@Florin…bai tu esti paranoic…vezi blaturi si jucatori cumparati peste tot…

Zapo6  •  30 iulie 2007, 13:00

Bravo Otelul !!! O echipa de respectat.

RMN  •  30 iulie 2007, 13:00

adi ilie :

Asa sa fie dar n-a trecut nicio etapa si deja au iesit mici scantei. Si avand in vedere ca in discutie sunt doi oameni nu tocmai diplomati, ingredientele de scandal si cearta sunt asigurate de la prima picatura pe fundul paharului.

doar eu  •  30 iulie 2007, 13:02

@adiilie aceeasi impresie mi a lasat si mie marcajul la golul cu capul a lui dica.marcaj ioc.asa e florin marcaj ioc se vedea de la o posta .eu nu inteleg cum mai se poate lua apararea uni om care recunoaste singur ca fenteaza fiscul la salarii .asta e tara in care traim in care uniicistiga mii de dolari scriind doar de fatada ca e jaf in fotbal iar altii iau bastoane pe coaja cind iau atitudine si sint facuti huligani .BAI TOLO DACVA TARA ASTA AR AVEA OAMENI CA ACESTI ASAZISI HULIGANI AM MERGE MULT MAI BINE .ei sint singurii care nu au de cistigat cind se manifesta la deranjul din fotbal .ei sint singurii care niciodata nu vor da mina cu becali la sfirstit de dialog .cu asa oameni precum becalii si altic a ei nu se discuta .se ignora iar cind devin nesimtiti se ia atitudine.voi l ati facut mare pe becali nu eu

ffineti  •  30 iulie 2007, 13:42

ca s-a calificat otelul nu stiu cat de bine este,pentru ca de acum punctele castigate de o echipa sau doua se vor imparti la cinci. zic o echipa sau doua pentru ca asa a fost si anii trecuti.altfel,se pare ca „granzii”au trecut la „butoane”din prima etapa. pacat!

romario  •  30 iulie 2007, 13:48

cine stie ce reprezinta cele 2 stele galbene de deasupra emblemei pe tricoul lui Steaua?

Cristi  •  30 iulie 2007, 14:06

Mare om acest Grigoras, mare antrenor , super echipa Otelul, facuta nu din VEDETE ca alte echipe , facuta cu jucatori medii, si ce rezultate au avut !

Felicitari Otelul , Felicitari Gloria (chiar daca nu s-a calificat, a facut 2 meciuri ffff bune cu Atletico) !

Hai Romania , sa speram ca si Steaua si Dinamo vor reusi sa se califice in CL !

doar eu  •  30 iulie 2007, 14:16

ma bucur ca exista oameni inimosi dar gloria la madrid a fost jalnica .complet pe dinafara cu cea ce se numeste fotbal NORMAL .cea ce jucam noi nu e fotbal e o imitatie ieftina a fotbalului .daca steaua si rapid au avut rezultate tot cu acest joc imitatie au avut .CEA CE JUCAM NOI SI MULTI ALTII E O MARE IMITATIE.NOROCUL NOSTRU E CA GASIM CITE O ECHIPA DOUA DE TOP PE CARE O PRINDEM INTR O ZI MAI SLABA SAUfara chef de joc si mai avem rezultate cu care sa ne pacalim singuri .STEAUA CA SA FIE CLAR LA SEVILLIA A MIMAT CA JOACA FOTBAL A FOST JALNICA DE LA UN CAP LA ALTUL NUMAI NOROCUL A FACUT SA CISTIGAM CUPA.

doar eu  •  30 iulie 2007, 14:30

si in legatura cu generatia de aur : mare pacaleala . ce echipa mare pierde cu 4 1 ? adevarul e domnule hagi ca eu dormeam cind dumneata cistigai 2 campionate mondiale si unul european . in sport meritoriu e sa te mentii nu sa cistigi o data ceva.BRAVO ELIZABETA LIPA EA E REGINA ROMANIEI SI PE EA YTREBUIE SA O INTREBAM DACA VREA UN REGE CA HAGI .

Liga1  •  30 iulie 2007, 14:44

http://www.rezulateliga1.blogspot.com
aici poti vedea rezumatul fiecarui meci al fecarei etape!

LFC Bucharest  •  30 iulie 2007, 14:51

MUST SEE

http://www.youtube.com/watch?v=SKVho044R-E

criticul  •  30 iulie 2007, 15:05

Da,Otelul merita toate felicitarile noastre pentru excelentul joc facut la Trabzon,eliminand o formatie,Trabzonspor,a carei conducatori sa si vedeau de la tragerea la sorti,deja calificati in turul 3 preliminara al Cupei U.E.F.A.!
Acum vom avea 5 echipe in cupele europene,sper ca toate sa aduca puncte pentru coeficientul pe tara in aceasta editie a cupelor europene.
Referitor la arbitrajele din campionatul Romaniei,e clar ca Steaua si Dinamo vor fi avantajate cat va fi lumea lume,si cat vor fi mafiotii astia de la Liga si F.R.F.la conducerea fotbaluljui romanesc.
Doar daca s-ar da cu ei de pamant,iar cu arbitrii astia care fura sa-i excluda din arbitraj,iar ulterior,daca se dovedeste ca au luat mita(ca sa faca asa-zisele,,greseli”)atunci puscaria s-o infunde,pe ani grei de puscarie!
Abia atunci vom avea o Liga credibila,nu ca pana acuma: 2(Steaua+Dinamo)+16!Asta nu e Liga,e bataie de joc!
Cele doua echipe trebuie sa joace si cu restul de 16 echipe din prima Liga ca sa-si ,,legitimeze”titlurile castigate(se stie cum!).
Asta va fi campionatul Romaniei inca multi ani de aici ininte,deh,ce sa-i faci,daca asta e cultura microbistica pe care vor ,,multiubitii”nostrii conducatori s-o impuna iubitorilor de fotbal,si anume ca exista doar 2 echipe care ne reprezinta cu cinste in cupele europene,Steaua si Dinamo.
Daca e asa,primul esalon fotbalistic al Romaniei ar trebui sa se numeasca nu Liga1,nici Liga lui Mitica,ci Liga Steaua-Dinamo,asa ar fi mai corect sa i se spuna!
Din fericire,Otelul a aratat ca si o echipa din provincie poate sa mearga bine in cupele europene,nu doar echipele din Bucuresti!

Marius K.  •  30 iulie 2007, 19:06

Am si eu o intrebare.Sunt din Petrosani si aici nu apare revista „Campionii” din ce am inteles de la cei 3 distrubuitori de presa din orasul meu.As dori sa intru si eu in posesia ei.Cine ma poate ajuta? ABBAMARIUSDANIEL@YAHOO.COM
Va multumesc.

billyboy  •  31 iulie 2007, 5:03

T O L O N T A N E E E E E,

AICI VAD CA SE ADUC CRITICI GRAVE LA ADRESA ZIARULUI TAU SI A TA PERSONALA.

AI DE GIND SA SI RASPUNZI, ORI SINGURA POZITIE PE CARE O CUNOSTI ESTE CE A STUTULUI CU CAPUL IN NISIP ?!?

CARAVANA TRECE, CIINI LATRA, NOI CU DRAG MUNCIM, NU?

CRED CA PRIN DECEMBRIE VOM AUZI IAR CA AI LUAT OSCARUL PENTRU PRESA SPORTIVA ROMANEASCA SAU UN PULITZAR VARIANTA DIMBOVITZEANA!

BRAVOS NATIUNE, AI CEEA CE MERITI!

simion  •  31 iulie 2007, 8:34

pentru amatorii de jocuri online, ceva ca diablo
http://s6.gladiatus.com/game/c.php?uid=58840

adi  •  31 iulie 2007, 9:16

NU-MI VINE NICI ACUM SA CRED CA NICI O TELEVIZIUNE NU A FOST IN STARE SA TELEVIZEZE MECIUL OTELULUI!!!!!! ASTIA SUNT IN STARE SA NU TELEVIZEZE NICI DACA SE CALIFICA IN GRUPE!!!NISTE TEMBEI!