Evenimentul Zilei l-a transferat pe Cartarescu

Lovitura pe piata vedetelor de pe piata ziarelor din Romania! Mircea Cartarescu, cel mai bine vindut scriitor al momentului, a trecut de la Jurnalul National la Evenimentul Zilei, unde va avea o rubrica in fiecare zi de vineri.

miercuri, 1 august 2007, 1:18

Lovitura pe piata vedetelor de pe piata ziarelor din Romania! Mircea Cartarescu, cel mai bine vindut scriitor al momentului, a trecut de la Jurnalul National la Evenimentul Zilei, unde va avea o rubrica in fiecare zi de vineri.

In mai multe rinduri, Cartarescu a admis public ca nu a fost in nici un fel conditionat politic la Jurnalul, dar a preferat sa inceteze aparitia in ziar in perioada referendumului de suspendare a presedintelui, pentru a reaparea acum in Evenimentul.


Comentarii (7)Adaugă comentariu

Dacian  •  1 august 2007, 16:01

Mie mi se pare mai interesant asa, pentru ca, in ceea ce evenimentul zilei numeste „Senatul EVZ”, chiar isi gaseste loc o asemenea valoare. Aparitia in ziua de vineri nu mi se pare insa tot pe atat de norocoasa.

varabiescu  •  1 august 2007, 16:57

crezi ca va afecta audienta celor 2 publicatii? imi aduc aminte de o discutie la o masa rotunda legat de oameni vs brand-uri, pe de o parte a mesei (rotunde) erai tu, huidu – dupa skimbarile pro sport, radio 21, iar pe cealalta parte era Aneta Bogdan si Lucian Georgescu.
care este pronosticul? om sau brand?

Cătălin Tolontan  •  1 august 2007, 17:29

varabiescu: cred ca mircea cartarescu a transferat din credibilitatea lui jurnalului. asta nu inseamna ca ziarul va ramine fara sau ca va pierde cititori. Cred ca putem spune asa: va fi mai mare cistigul Evenimentului decit panta de suferinta a Jurnalului.

Cătălin Tolontan  •  1 august 2007, 17:29

dacian: ziua de vineri e cea cu tiraj maximal pt evenimentul, pt care suplimentul tv

depe  •  1 august 2007, 18:42

este discutabil in ce masura cartarescu poate face comentarii sociale si politice pertinente. desi e unul dintre scriitorii mei preferati, parerile lui mi se par lipsite de nuante si oarecum diletante.

mi se pare ciudat ca toata lumea vorbeste despre puterea lui ca brand, dar nimeni nu ii pune in discutie capacitatea de a scrie editoriale pe teme politice.

poate ca ar fi potrivit pentru alt gen de productie publicistica, ceva in genul povestirilor lui tudor octavian din jurnalul.

Andrei  •  2 august 2007, 0:58

mi-a trecut asa prin cap sa fac topul Ligii I la transmisii TV, pentru ca se tot lauda Mitica de la Liga ca la anu vinde drepturile pe 20 de milioane de euro. Ca o comparatie va spun ca anul asta au costat doar 8 milioane. Dar Mitica este genul de om care vinde gogosi la coltul strazi, la pret dublu. Se crede mai negustor decta Tache, Ianche sau Cadar.
Totusi… ce am observat eu cel mai tare este calitatea proasta a transmisiilor. Chiar daca lumea televiziunii evolueaza, in prima etapa am vazut transmisii mai proaste ca anul trecut. Sa-si fi iesit oare din mana, regizorii si cameramanii?!.. sa fi luat Liga lui Mitica televiziunile pe nepregatite?! sunt intrebari la care sigur, cu greu voi gasi raspuns!

ANTENA 1 – de la ei astept cel mai mult, pentru ca sunt a doua televiziune din tara ca audienta pe urban, dupa PRO TV. La transmisii TV, insa, sunt mult mai jos decat PRO-ul antrenat inca din sezonul trecut pentru transmii de Champions League. Am vazut la Antena 1 reluari ratate si mult intarziate, cadre nepregatite si taieturi anormale. Culmea, mai multe decat ma asteptam. Comentariul lasa si el de dorit. Unii oameni (Andrei Vochin de exemplu!) trebuie sa inteleaga ca presa scrisa nu e tot una cu televiziunea, unde mai ai nevoie de voce si de cuvinte, unele pe care nu le poti sterge cu Backspace, ca la presa scrisa, unde le poti inlocui cat ai clipi.

KANAL D – este shaormaria mea preferata. Trebuie sa spun, insa, ca la transmisiuni se mai pricep turcii. Au si o responsabilitate mare, pentru ca ei sunt cei care transmit cel mai important meci al etapei – optiunea numarul 1. Am vazut lucuri bune si foarte bune, dar si lucruri rele la transmisia lor. Nu stau acum sa va plictisesc, pentru ca sunt prea tehnice. Lasa de dorit comentariul lui Cosmin Baleanu, care are in gura aceleasi 3 cuvinte pe care le-am auzit si la Mondialul din 98, parca… la TVR.

NATIONAL TV – transmisie bunicica. Putine reluari, cred ca nu se folosesc mai mult de 5-6 camere, din ce mi-a sarit mie in ochi. La comentarii pot spune ca stau mai bine ca Antena si Kanal D, chiar daca nu exceleaza.

TVR 1 – saracii bogati au ramas abia cu a 6-a optiune la meciurile din prima liga… Azi l-au transmis pe primul, un meci frumos – Otelul cu CFR. Comentariu bun – doar le stie Emil Gradinescu si o transmisie OK. TVR-ul se mai respecta, chiar daca si acum imaginea ei pare una comunista… Poate ca asa si e!!!

TELESPORT – fara cuvinte! Transmisie nici de Divizia B, cu 4 camere… de zici ca sunt WEBCAM… In rest, No Comment… A, si uitasem, mult zgomot la goluri, cand comenteaza Dragos Borchina.

tifosu_calcistic  •  2 august 2007, 8:35

„Mircea Cartarescu, cel mai bine vindut scriitor al momentului”… Oare?! Probabil, cel mai bine vandut scriitor ROMAN al momentului. asa are sens