Şeful arbitrilor umilit în direct

S-a întîmplat acum cîteva minute, înaintea tragerii la sorţi, dar a fost ca şi cum s-ar fi întîmplat înainte de orice. Pentru că dialogul a avut rolul unei revelaţii, unui moment care explică starea din fotbalul românesc.

vineri, 3 august 2007, 12:27

S-a întîmplat acum cîteva minute, înaintea tragerii la sorţi, dar a fost ca şi cum s-ar fi întîmplat înainte de orice. Pentru că dialogul a avut rolul unei revelaţii, unui moment care explică starea din fotbalul românesc.

Aflat pe ecranul sport.ro în direct de la Palat, genială denumire!, mai lipseşte Motanul |ncălţat în drum spre Palat, Gigi Becali l-a umilit pe Gheorghe Constantin. „A făcut un milion din arbitraj”, a spus patronul Stelei. A vorbit despre 500.000 ca sumă cuvenită şefului arbitrilor dacă ia campionatul cine trebuie!

Cînd Constantin a intervenit la telefon, Becali n-a dat un pas înapoi. Dimpotrivă. „Spune-i lui Borcea că nu mai poţi să faci combinaţiile pe care le-aţi făcut pînă acum. Că l-ai servit pentru ce ţi-a dat, dar că s-a terminat!”, a strigat el către preşedintele CCA.

Acuzat, umilit, descalificat, şeful arbitrilor a simţit momentul de cumpănă, a ezitat un pic, luîndu-şi răgazul unei armate de lăncieri gata să atace, şi-a strîns toată fibra în cuvintele care urmau să tune şi a zis: „Păi, domnule Becali, asta spuneţi-i dumneavoastră lui Borcea”. Poftim? Aloooo! Prăpădindu-se de rîs în faţa şoricelului, Becali a continuat să-l timoreze şi să-l facă hoţ, iar Constantin a continuat să se prefacă surd şi să mute discuţia.

Niciodată. Niciodată n-am văzut un şef al arbitrilor redus la condiţia de preş. Nici măcar vreun arbitru n-a fost terfelit integral în direct, fără să riposteze. De fapt, nu lipsa de reacţie, ci temeiul acestei atitudini laşe e ceea ce ne interesează. De ce un om s-ar lăsa insultat în asemenea hal?! Răspunsul e unul singur: pentru că nu are altă soluţie decît tăcerea. Orice altceva l-ar înfunda şi mai tare!


Comentarii (192)Adaugă comentariu

D.N>  •  3 august 2007, 19:05

ALO PROCURATURA
SE AUDE?
CE VRETI MAI MULT?
PE CAND ANCHETA?
HA HA HA HA
CHIAR CREDETI CA AM VORBIT SERIOS?
STATI LINISTITI (PROCURORILOR) DEOARECE SUNTEM SIGURI CU TOTII CA NU VE-TI MISCA UN DEGET!
SA VA FIE RUSINE SA VE FIE RUSINE

TheLord  •  3 august 2007, 19:09

Multi ratati pe blog, nu se oboseste nimeni sa cenzureze.

Locul unora dintre voi este comuna primitiva, iar pentru catei am un scurt mesaj : terminati-o cu diversiunea asta josnica ;Becali nu e Steaua, este aproape o blasfemie sa compari un … cu un club cu cele mai mari performante din fotbalul romanesc, cele mai mari performante ,sa va intre bine in cap.
Ati fost si ve-ti fi in UMBRA STELEI, mici copii ai lumii voastre imaginare, nu mai visati blaturi la Steaua (nu confundati declaratiile iresponsabile ale unui dobitoc cu realitatea), aveti probleme cu capatanele voastre patrate.

Sa nu imi spuneti ca prin minune CARACATITA Dinamo fosta FC Secu, s-a transformat intr-un miel neprihanit, pur , care aspira catre cele mai inalte piscuri ale fotbalului european.

In esenta cred ca este un sentiment frumos sa fii suporterul unei echipe fie ca este STEAUA sau Dinamo(sa fii caine nu cred ca este posibil cel putin la nivelul stiintei de azi) , dar sa nu cadem in mintea mica a conducatorilor.

Si nu in ultimul rand sa nu ne mai dam m… unii la altii, eu propun sa o dam Vestului.

george  •  3 august 2007, 19:24

„Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!”

marean  •  3 august 2007, 19:24

tolo pe voi va plateste jiji sa ii faceti pe alti hoti,adica DINAMO nu a beneficiat de nici o lovitura de la 11 metri in campionatul trecut ce musca pe caciula bai rahat sluga a lui jiji,pai cine umbla cu banii dupa jucatorii adversi,ce tot visati atata,din pacate cand DINAMO ia campionatul toti aveti ceva impotriva,faceti numai o liga cu steaua lui jiji si slugile lui

fazedure  •  3 august 2007, 20:23

Petkovic on 3 August, 2007 12:43 pm

Un singur cuvint: D-E-M-I-S-I-A

GRESIT!!!

Un singur cuvint: Inchisoarea!

Mishu  •  3 august 2007, 20:27

Despre care sef al arbitrilor este vorba in articol? De la Craciunescu incoace nu mai exista sef al arbitrilor, e doar o marioneta.

vali  •  3 august 2007, 21:04

Hotul striga „hotii”…bai ,dar fraieri santeti , gigi se pune la adapost pt ca e sigur ca v-a lua campionatul cu ajutorul lui Ghe. Constantin.Voi aveti impresia ca zgarciobul de Borcea da atat pentru campionat , comparativ cu cat e dispus sa dea Becali. Dar tot nu va lua Steaua campionatul,cu toti banii pe care-i va da JIJI pentru ca il vor ” traduce in amor” nasul Hagi si ” razboinicii” lui de paie. AM ZIS !

maryo  •  3 august 2007, 21:36

ma pis pe toat steaua…fortaaa dinamooo siempre!!!!!!!!!

musy  •  3 august 2007, 21:53

tot felul de nebuni pe aici. bitza ala ar trebui inchis la balaceanca sa-si revina.

musy  •  3 august 2007, 21:57

ne pisham pe dinamo si pe mama ta

tiganii lui JJ  •  3 august 2007, 22:06

stiti de ce? ca a pus botu la banii lui becali anu trecut la sfirsit de campionat, iar clujului i s-a suflat cupa… il are la mina pe cacacios, si nu inteleg cum dreacu de federatia il tine inca pe acest ticalos imputit sa isi faca avere pe furt!

jigodie  •  3 august 2007, 22:09

Am uitat…De haldan era vorba..
M>U>I>E>

MC2  •  3 august 2007, 22:20

Cine naiba crede in seful asta de arbitrii? Il mai tine si pe fi-sau departe de suspendari, etc… Chiar ca e un nenorocit..

Super Tare  •  3 august 2007, 22:22

vai de capu` vostru de jigodii
http://www.tribalwars.net/751113.html

DAN  •  4 august 2007, 0:44

TOLO,CATE ZILE AI TU SA DAI IN NESIMTITUL DE BECALI,CAND A AVUT NEVOIE DE DINAMO ISI PUNEA FULARUL LA GAT,L-AU AJUTAT ARBITRII PRIMA ETATA SI ACUMA DA VINA PE DINAMO CA O SA I-A CAMPIONATUL CU ARBITRII SI MAI ARE SI TUPEUL SI NESIMTIREA OIERUL SA TINA CU LAZIO,DUMNEZEU NU DOARME O SA O INCASEZE DE LA ZAGLEBIE.

Ghost  •  4 august 2007, 1:26

A fost un circ

CL  •  4 august 2007, 8:01

Gigi stie ce vorbeste, de fapt stiu toti, da’ tac. Asta e crescut la stana si cand nu-i convine varsa tot.
Marele sef de trib Borcea se va vedea nevoit sa inghita in sec anu’ asta, exact cum a facut-o aseara nesimtitu’ de Costica-Valcea.
Pe de alta parte, la Liga rotitele inca se invart: amicu’ Mitica are inca din start grija de Dom’ Pinalti sa nu mai pateasca rusinea de anu’ trecut si in acelasi timp ii mangaie pe crestet pe mascaricii din galeria lui Dinamo, dupa ce tot el s-a batut zi de vara pana-n seara cu pumnii-n piept ca „sa vedeti ce le fac eu huliganilor astora”. Le faci o laba, nea’ Mitica, atata tot. Asta pana cand o sa te puna si-n genunchi…

buba  •  4 august 2007, 8:27

cereti demisia nenorocitului, dvs presa, ca daca urlam toti, si noi, si cluburile si dvs, il vor da afa pe nenorocit;

de – mi – si – a !!!!!!!!!!!!!!!

pus – ca – ri – a !

dosar penal si pa !

no_shame  •  4 august 2007, 9:08

Trist este ca nu doar Gheorghe Stefan este in situatia asta…mai sunt multi alti din fotbal.Cine sa faca ordine cand se stie bine ca o mana spala pe alta.Si ei se spala tare bine unii pe altii.Pacat…

CiPCiRiP  •  4 august 2007, 9:20

pai daca te iei dupa becali oilor lear trebui semafor sa treaca strada la pascut dintre pipera si ghencea….sa fim seriosi 1 penalty tot campionatul….steau 15 mii de penaltyuri…ca au fost si grselei…la cum a jucat steaua…FC Vantul Prabusirea lear fi dat 3 goluri din off-side…Becali=0 dute la biserica si vezi ca se fac blaturi la slujbe nu la liga…CIOBANULE

Adi  •  4 august 2007, 10:00

cum dreaq’ se face ca lui dinamo i sa anulat supendarea terenului ? alorlaltzi doi jucatori suspendarile …. STELEI’ nu i sa anulat nimic !!!! chiar ca ceva e putred .. si vorba aluia de la rapid … pai in PM nu scrietzi si voi despre asta !! nu vedetzi sau nu atzi observat cum castiga lesinaturile de la dinamo campionate ????

Petre  •  4 august 2007, 14:33

Cu becali nu poti discuta in mod civilizat pentru ca sfideaza orice regula de dialog. Doar cine se coboara la nivelul lui poate lătra impotriva lui. Nu stiu de ce voi, cei din mass media, îi dati atâta importantă. Ignorati-l ca si cum n-ar exista. Mass media l-a inventat pe acest individ suburban. Multi lingăi mai are presa.

Alex  •  4 august 2007, 16:56

Cataline, din numele domeniului tolo.ro, inteleg ca este blogul personal. Daca pui publicitate si iei bani, ai declarat veniturile realizate? Am sa ma interesez. Altfel scoate reclama… cat nu e prea tarziu.

nimeni  •  4 august 2007, 17:16

adica daca un om are bunul simt de a nu se mascari in public cu altcineva care are acest tupeu… e pres! Ce putea sa interpreteze unu’ ca tine?

nimeni  •  4 august 2007, 17:21

„Cataline, din numele domeniului tolo.ro, inteleg ca este blogul personal. Daca pui publicitate si iei bani, ai declarat veniturile realizate? Am sa ma interesez. Altfel scoate reclama… cat nu e prea tarziu.”

Asa, asa! Ca e curios numai de cat castiga unul si altul. Eu l-am intrebat odata ce face de fapt pentru salariul pe care-l primeste dar n-a stiut sa raspunda…

hadrian  •  4 august 2007, 17:29

d-e-m-i-s-i-a

s1dur  •  4 august 2007, 22:15

nr1 Cătăline !! iar pt baietii de mai sus….sa inteleg ca sunte-ti dinamovisti de va atacati….uite ce e dinamo fara arbitri 0-2 cu vaslui….logic ca nu era nebun sa zica ca nu a facut nimic…si s-a facut ca nu aude….doar shtie ca becali e nebun…si zicea tot ce shtie…dupa cum a zis si Catalin „Răspunsul e unul singur: pentru că nu are altă soluţie decît tăcerea. Orice altceva l-ar înfunda şi mai tare!

geo 76  •  4 august 2007, 22:46

tre sa intelegeti ca dinamo este o nimeni fara arbitri in seara asta nu a jucat nimic si ii mai trebuie vreo 10 aani sa se pregateasca de UCL… BRAVO VASLUI

geo 76  •  4 august 2007, 22:51

AAAAAAAAAAA
DE SUSPENDAR!!!!!!!!!
PAI CUM ASA ???
daca era rapid sau steaua imediat luau vero 6 etape ca s recidivisti dar dinamo scuze(suporteri care se bucura la un gol primit)comisi de ………….

cucuiatu  •  4 august 2007, 22:54

bravo VASLUI,
si PORUMBOIU STIE CEVA….

RipensiaVenus  •  5 august 2007, 0:16

Marusia Talantanina, pacemu ti „cenzuraes menja” ?

RipensiaVenus  •  5 august 2007, 0:19

Traiasca Cenzura GSP, ziar maro !

777  •  5 august 2007, 0:19

De ce „moderation”?! Pacat,nu scrisesem nimic vulgar…

777  •  5 august 2007, 0:20

Se pare ca nu avem voie sa pomenim de alti ziaristi…chiar daca e de bine si apartin aceluiasi ziar

RipensiaVenus  •  5 august 2007, 0:24

Marusia daragaia, of course „my comment is awaiting moderation” because it does not comply with the blowjob regulations effective as of Stone-Age in your office.

RipensiaVenus  •  5 august 2007, 0:29

@777:
A lucky number that is destined to make us lick our genitals (no relation whatsoever to the red dogs !)

catalin  •  5 august 2007, 10:20

Ca o continuare la acest lucru azi in direct la o emisiune de profil Cristi Borcea a luat legatura telefonic si l-a acuzat pe Lajos ca nu a pus zidul regulamentar la 3 lovituri libere din care Niculescu ar fi dat cel putin un gol; in acest ritm o sa vedem conducatorii acuzand arbitrajul datorita unui aut neacordat sau datorita fluierului care era mai strident decat ar fi trebuit sa fie; daca Costica Suceava este expus datorita trecutului presupus dubios atunci cred ca alte persoane abilitate, si ma gandesc in primul rand la Lupescu, ar trebui sa ia pozitie si sa raspunda la astfel de comentarii pentru ca altfel nu se va mai putea arbitra. In alta ordine de idei Borcea la primul esec al echipei a dat vina in ordine pe problemele de lot, ghinion si arbitraj, adica exact problemele Stelei de anul trecut de care radeau toti actionarii lui Dinamo cand erau mentionate si spuneau ca de fapt valoarea echipei este indoielnica; este amuzant cateodata cum se intoarce roata, nu-i asa ?

sorin  •  5 august 2007, 11:39

cataline felicitari pentru ideeile tale
Insistati fratilor pentru curatirea fotbalului nostru din care traiti si voi si pe care il iubim cu bune cu rele…
acum o ora zicea maestrul in fotbal (si in afaceri,) Porumboiu ,un om in fata caruia trebuie sa ne scoatem palaria , ca solutia pentru un fotbal curat ar fi curatirea arbitrajului…
zicea maestrul ca daca pe vremuri venea vre-un conducator de club sa-l ,,ajute” inainte de meci il scuipa in fata ,si de aceea el nu are curajul sa agate vre-un arbitru.
Mai zicea ca arbitrul de aseara de la dinamo-vaslui a fost arbitru de curte (al cui ? )si ieri a incercat sa fie corect , dar dupa ce te-ai tavalit ani de zile in paturile mai multor gealati e greu sa mai pozezi in fata mare…. aviz celor tineri…si nu numai

CML 553  •  5 august 2007, 12:21

Raspuns pentru domnul gogu !
Spunea-i de niste meciuri si arbitrii ai Stelei dincampionatul trecut : ok.
Acum hai sa-ti „amintesc” si eu de nisate arbitraje de care a „beneficiat” Dinamo : deci :
Sezonul 2005/2006 :
Dinamo -CFR Cluj 5-0 – la 0-0 nu s-a dar 11 m lui CFR Cluj.
Gloria Bistrita – Dinamo 1-2 (va condus Bistrita cu 1-0 a „intervenit” Corpodean.
Farul – Dinamo 0-1 – tot arbitrii.
La Vaslui tot ce a-ti jucat numai cu arbitrii a-ti castigat.
Campionatul 2006/2007 :
Dinamo -Steau 1-0 – Corpodean si tusierul Nagy.
Jiul – Dinamo 0-1 „impinsi” la greu din spate.
Pe la Pnadurii parca la fel …. „impinsi” din spate.
Si sa-ti mai spun ceva : AM URMARIT IN MOD SPECIAL ACEASTA TREABA :
ASCULTA : IN SEZONUL 2005/2006 CEL PUTIN 18 PUNCTE VI LE-AU BAGAT ARBITRII IN BUZUNAR. REPET : LE-AM SOCOTIT LA VREMEA ACEEA PE MECIURI SI SCORURI. Imi pare rau ca nu mi le-am notat pe ceva.
Deci…. mai usor cu arbitrajele.
Despre ceea ce zici de Steaua, nu sunt de acord :
Steaua – Vaslui 3-1 si doua 11m. Ambele au fost corect acordate…REVEZI IMAGINILE.
FC Arges – Steau 0-1 (te referi la penaltiul care zici tu, nu s-a acordat impotriva Stelei). Nu a fost.
Cu Bistrita si Poli Iasi, ai dreptate. La bucuresti s-au acordat gratuit penaltiurile ptr Steaua.
Hai, las-o moarta ca nu-i chiar asa. Dinamo e mai hoata ca Steaua. Clar.

pinaltyc  •  5 august 2007, 12:40

Adevarul este ca Provincia este si va fi mereu defavorizata. Asta inseamna ca „marile puteri” capitaliste nu sunt in stare sa castige decat cu fanioane si fluierase. Mi-e sila si de astea „mari” si de tot ce inseamna arbitraj in Romania. Cand s-a impartit bunul simt arbitrii erau plecati in concedii. RUSINEEEE!!!!!!

robertinho  •  5 august 2007, 12:48

masura aranjamentelor cu arbitrii e data de rezultatele din europa;eu zic ca ele vorbesc de la sine;chiar rog gazeta sa scrie un articol documentat cu cine a jucat steaua in ultimii 20 de ani cate puncte a facut si cu cine a jucat dinamo si rapid;spre exemplu ateaua a jucat cu vreo 10 echipe din spania cu palmares favorabil in timp ce dinamo era eliminat de 17 nentori tirana sau K.R.Reykjavik;ca sa nu se mai spuna ca steaua a vut noroc la tragerea la sorti iar dinamo ghinion;totusi eo munca a unor generatii lasteaua care au obtinut rezultate astfel incat steaua sa beneficieze de statutul de cap de serie