Ordinea din teren

Andrei Vochin a sesizat la un moment dat, astăzi după-amiază. Redacţia clocotea, se mutase retroactiv canicula de afară în hală. Pe plasme curgeau patru, cinci competiţii. Abia a început sezonul şi parcă juca toată planeta. Van der Sar, Giggs, Dănălache, Martin Tudor, Rooney, Roddick, Mazilu, Şarapova, Chibulcutean, scuzaţi amestecul, dar lumea e într-adevăr plată.

duminică, 5 august 2007, 7:50

Andrei Vochin a sesizat la un moment dat, astăzi după-amiază. Redacţia clocotea, se mutase retroactiv canicula de afară în hală. Pe plasme curgeau patru, cinci competiţii. Abia a început sezonul şi parcă juca toată planeta. Van der Sar, Giggs, Dănălache, Martin Tudor, Rooney, Roddick, Mazilu, Şarapova, Chibulcutean, scuzaţi amestecul, dar lumea e într-adevăr plată.

Şi, în această nebunie, Andrei a avut o observaţie de microbist care zăreşte în spatele fiecărui meci încă o sută. Ştiţi despre ce vorbesc. Vi se întîmplă. Cînd vă uitaţi la un joc suprapuneţi involuntar imagini, comparaţi goluri, rememoraţi execuţii, fotbalişti, stări.

„Ştiţi cine sînt în acest moment pe primele trei locuri în campionat?”, a întrebat ziaristul, tot el oferind răspunsul: „Hagi, Dorinel Munteanu şi Dan Petrescu. În această ordine. Ordinea în care intrau pe teren”.

Multă vreme i-am subestimat. Aproape că ne era teamă să ne gîndim că vor eşua. Teza era: „Mari fotbalişti, mici antrenori”. Şi uite că vine o duminică, frumoasele noastre duminici cum scria Nea Vanea, în care ei se întorc, alergînd în şir, cu aerul acela teribil, înfumurat şi admirabil. Şi nici măcar nu se supără cînd Buga înscrie, stricîndu-le simetria şi socoteala. E brazilian, îşi merită locul!


Comentarii (68)Adaugă comentariu

squiddy  •  6 august 2007, 8:37

Superba replica lui Andrei dar , desi le urez multa bafta si sper sa confirme si ca antrenori creditez si imi pare mai realist articolul „Mari jucatori, mici antrenori”.

Andrew  •  6 august 2007, 9:03

ce ordine!!!! Hagi – Munteanu – Petrescu. cand o sa inteleaga si saracii astia de la Dinamo, Steaua sau Rapid, drogatul de Mutu sau fitosul de Chivu (care a aratat cat de panarama e la Inter!) ca performanta se face prin munca. Il vedeti pe Mutu mare antrenor? Never! Huaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Dinamooooooooooooooooooooooooooooooo! Ne faceti tara de ras!

squiddy  •  6 august 2007, 9:13

Andrew -> n-am inteles nimic…esti cam suprat de dimineatza si asta nu e bine

kalink  •  6 august 2007, 9:16

Dl Tolontan imi place modul in care te exprimi,original.Din pacate unii nu pot intelege remarcile tale si mai ales subtilitatile si „o dau in balarii”!Ar trebui specificat la blogul tau ca unele comentarii nu sunt pe intelesul tuturora!Bafta si la mai mare!

kalink  •  6 august 2007, 9:21

wlm shkspr ti-ai ales f bine numele!!e trunchiat si copiat prost dupa o personalitate la care nici macar cu gandul nu poti tinde!generatia de aur la care se refera Dl Tolontan e nationala din 94 pe care probabil nu ai pututo vedea decat acum reluare pt ca pe atunci erai prea preocupat cu tactici de amestecare a tarnei cu lopatica!

giubz  •  6 august 2007, 9:30

Mie imi displaci total..
Cred că eşti antistelist…..dar acest articol mă face SA+MI DAU JOS PĂLĂRIA ,chiar şi copiat cum e….

monads  •  6 august 2007, 9:58

Desi esti acelasi Tolo, sau cel putzin asa te consideri tu, din ce se vede nu mai ai trafic. Nu mai e interesata lumea de sport? Care ar fi explicatia ta?

monads  •  6 august 2007, 10:03

din 56 de comentarii ..sunetm doar 10 persoane aicea ..nu e cam putin pentru un articol scris de redactorul sef? Sa intzeleg ca de aia te inspiri si din alta parte…nu sunteti nici voi cu nimik mai presus de ceea ce se intampla in fotbalul romanesc. Diferenta e ca articulati mai bine in rest aceeasi defilare. Catzi useri din cei 10 itzi scriu un raspuns pertinent? Ma rog tu ai sa spui ca e duminica, e vacanta, vorba antrenorilor cand pierd…vant din fatza, terenul greu etc

ku2pu  •  6 august 2007, 10:05

nu ma asteptam la tine… nimik despre marele OM FLORIAN PITTIS….

Nsa Dakilla  •  6 august 2007, 10:49

O gramada de nerds frustrati ce vad meciul de la televizor si scriu articole si posturi pe forumuri si bloguri de tip bomba sau senzatie …
Lasati drq prostiile si mai iesiti din casa sa vedeti ce se intampla cu adevarat…
Cum ar fi faptul ca oierul obosit nu ne-a lasat la Constanta sa intram la meci desi eram 1000 … Bosanceanu la pus pe speaker pe Argaseala care face comentarii ce nu isi au rostul cum ca Steaua nare galerie si nu semneaza pt bilete… problema finnd ca daca nam fi noi cui ati mai vinde si cine var mai sustine prin deplasarii mai bine TOLO te-ai baga sa scrii despre asta … decat prostii despre mici antrenori luate cu copy paste din arhiva gsp…

Andrei25  •  6 august 2007, 11:11

Intr-adevar.. ingeniioasa remarca.. Generatia de Aur iese la rampa; sa speram ca vor confirma pe deplin, nu numai dupa 2 etape..

methos  •  6 august 2007, 12:22

Salut Catalin,
Crezi ca poti sa-i convingi pe cei de la marketing sa scoata reclama aia din articolul tau? Este penibil sa vezi un ziar asa mare (cum va place voua sa va laudati) sa bucura la o reclama intr-un articol. Chiar e asa de mare nevoia de bani?
Bafta!

George  •  6 august 2007, 12:23

Ti-e foame Catalin. Scoate recalama aia!!

George  •  6 august 2007, 12:23

Scoate reclamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Nu mai pottttttttttttttt!

highlander  •  6 august 2007, 12:54

Dl Tolontan administreaza reclamele de pe blogul LUI, nu ziarul.
In alta ordine de idei,articol bun

Sickboy  •  6 august 2007, 15:18

Cam multe comentarii pe dinafara dar oricum frumos articol. Felicitari

graeme  •  6 august 2007, 15:58

Mi s-a parut foarte tare combinatia de la inceputul articolului.
Cat despre cei trei,par sa aiba un viitor mare in antrenorat dar eu zic sa-i mai urmarim si sa vedem daca vor confirma!

Sorin  •  6 august 2007, 19:58

Deci ai citit „The world is flat” ?!? Ar cam trebui sa ne dea la toti de gandit si nu numai pentru domeniul sportiv!