Dacă Olăroiu juca aşa…

Dacă Steaua lui Olăroiu ar fi jucat ezitant precum Steaua lui Hagi, publicul şi media ar fi criticat-o din răsputeri. Ce la Olăroiu era noroc la Hagi capătă înţeles de destin.

joi, 9 august 2007, 5:18

Dacă Steaua lui Olăroiu ar fi jucat ezitant precum Steaua lui Hagi, publicul şi media ar fi criticat-o din răsputeri. Ce la Olăroiu era noroc la Hagi capătă înţeles de destin.

Nu e drept, dar cine a spus că viaţa e dreaptă?! Pînă la urmă, nimeni nu l-a oprit pe Olăroiu să se facă iubit de tribune şi să-şi deschidă canale de comunicare cu presa. Strict fotbalistic însă, echipa sa respira mai multă organizare, dovadă că a trecut de Standard Liege. Iar Standard = Zaglebie + Bate.

Din acest punct de vedere, Hagi ştie că e dator. Dacă nu ştie, uuups! Are patru victorii la activ, excelent!, obţinute însă în urma unui „luptă şi dă-i neicuşorule!” care se poate întoarce oricînd împotriva băftosului de circumstanţă. E un afront? Păi de ce? Să joci modest şi să cîştigi face parte din legile sportului.

Hagi a adus spirit de luptă în teren, încredere în victorie în vestiar şi concordie în tribună. Bravo! Mai trebuie să meargă şi pasele, acţiunile periculoase pe poartă şi, în general, fotbalul de calitate. Steaua e temporar învingătoare, dar meciul abia a început şi e nevoie să crească.


Comentarii (294)Adaugă comentariu

Cata  •  10 august 2007, 1:00

Olaroiu a demonstrat multe in ciuda unor greseli si a unor esecuri… Hagi inca nu a demonstrat nimic… Nicaieri… Nu trebuie acuzat, injurat sau hulit, dar nici tratat altfel decat oricare alt antrenor doar pt ceea ce a facut el ca si jucator… HAI STEAUA!!

serir  •  10 august 2007, 1:22

dadule,
Vad ca-ti place sa-mi astepti comentariile…
Parca ziceai ca te-ai saturat de mine,ca m-ai bagat destul in seama… Pai dovedeste-o V.I.T.A. !

RXT  •  10 august 2007, 1:26

dadule , dar chiar ca esti penibil ma!
Cum poate rabda Pamantul o lighioana ca tine?
Atat de analfabet si handicapat?

dadu  •  10 august 2007, 1:37

pt.rxt:asa sunt:eu o lighioana analfabet si handicapat!NICI TIE NU TI-A PLACUT CARTEA PASAROI!

yon  •  10 august 2007, 2:03

Steaua – Poli este si pe C+EVENTOS pentru capsunari !

Liga lui Mitica ajunge in Europa !!!

calin  •  10 august 2007, 6:50

Felicitari,STEAUA!Bafta HAGI!AI fost unul dintre cei MARI!,dar deja ai inceput sa stai CAPRA!Pacat!
GIGI angajeazal pe SABAU!Asta e MARE antrenor!
Hagi mare jucator?DA!Dar in 1981 GABOR ROMULUS a fost cel mai bun din LUME!Si asta la un CM!

Bwana  •  10 august 2007, 7:55

Astept momentul celei de-a doua infrangeri consecutive. Ca prima va fi considerata un accident regretabil!
Steaua nu joaca nimic din pacate chiar daca rezultatele exista.Insa nu este suficient atat.
Ma surprinde usurarea de pe chipul lui Hagi la sfarsitul fiecarei partide. Cred ca se consuma cumplit. Cred ca stie cel mai bine cat bambilici este in conceptia de joc.
Doamne fereste sa ajungem in ziua in care si Steaua, singura care n-a servit 17 nentori,valerenga sau riga ne va ajuta sa descoperim mare revelatie bielorusa care ne BATE.

Machedonul  •  10 august 2007, 7:56

A face o comparatie intre Hagi si olaroiu este prea devreme. Materialul pe care il avea oli la calificare nu il are Hagi acum (vezi accidentari si mijlocul terenului).
Sa avem rabdare cu toti inca o luna si apoi sa ne pronuntam daca se vede o idee de joc sau nu. Asta ne-a promis Hagi iar rezultatele sint foarte importante! O echipa indrazneste mai mult atunci cind are rezultate bune in spate. Combinatiile rapide nu au nevoie numai de tehnica dar si de jucatori care se cunosc foarte bine si asta este prea devreme acum la Steaua.

kum  •  10 august 2007, 8:20

dadule, esti comic rau mai baiests!
Auzi tu te pregatesti sa pleci intr-un alt Sistem Solar…
Si nu ai habar ce e un „serir”! Pai si un copil de gradinita stie ca serirul e un om cult si inteligent, ceva ce tu niciodata nu vei fii!

kum  •  10 august 2007, 8:21

erata: baietas

marius  •  10 august 2007, 8:29

Pana in prezent, noroc, noroc, noroc……..sa vedem continuarea !

sorin  •  10 august 2007, 8:54

Difernta dintre ei este ca Hagi pare un luptator dar nu este. O sa plece singur cand se imput lucrurile.

micky  •  10 august 2007, 9:12

Salut Catalin…Daca Steaua lui Olaroiu juca asa… iti dai seama ca nu mai prindeau nici Ch League nici UEFA. Exact cum ai spus si tu standard = … Ceea ce joaca Steaua acum nu mi se pare decat un efort mult prea mare pt un rezultat mult prea mic!!
Cand va juca cu echipe bune…oare ce va fi???
Nu inteleg stilul lui Hagi, dar se pare ori ca nu e bun de nimic(stilul) ori jucatorii nu inteleg nimic!!! Am stat de multe ori sa vad jocul si sincer (nu e o parere de profesionist) mi se pare haotic…Se chiunie sa ajunga la poarta, se vede chinul pe fata lor!! Mi se pare amuzant intr`un fel dar si tragic!
Una peste alta, ca Steaua sa mearga, lui Hagi ii tb multe meciuri ca sa se puna totul la punct; din pacate timpul nu prea ii permite. Sansa lui ar fi sa il ajute jucatorii si sa fie mai cerebrali in joc.
O zi buna Catalin…

Georgero  •  10 august 2007, 9:51

Eu nu cred ca Standard e mai buna decat Zaglebie.

d3vil  •  10 august 2007, 9:59

Cu Ceahlaul a jucat frumos, multe faze de poarta… ceea ce inseamna ca ceva ceva are Hagi in cap numai ca e fricos in meciurile importante… plus ca era sa se arda si cu Ceahlaul. Oricum echipa nu joaca nimik cu 6 jucatori defensivi, plus ca fara varf autentic nici nu prea are cine sa dea gol, noroc cu sclipirea lui zaharia ca a stat la panda… Se omogenizeaza echipa in curand, vib baietzii accidentatzi, se pune un pic de ordine si nici nu o sa trebuiasca sa fie Hagi mare antrenor sa faca performantza!

Marius  •  10 august 2007, 10:01

Hagi e Hagi si cu asta basta!HAI STEAUA!

alybaba  •  10 august 2007, 10:38

in meciul cu zaglebie park as fi vazut steaua meciul de la middlesborough. am vazut o stea incoltita, oricand pe punctul de a primi gol si a fi eliminata.suspans, suspans, nesiguranta, lipsa de disciplina, o echipa total dezorganizata.pase lungi, aiurea, mijlocul nimik=0 barat.am vazut pe teren niscaiva disperare in jocul stelistilor si raman la convingerea k steau are nevoie la echipa si de un psihlog (becali zica k el e cel mai bun psiholog). steaua cedeaza psihic in momentele grele (psihicul echipei), incepand cu radoi si pana la ultimu’ jucator,ma intreb cum va pleca hagi de la steau: cu scandal din partea lui becali sau cu demisia antrenorului?

Gaby  •  10 august 2007, 10:38

bai baiatule lasa ma echipa in pace sa joace si sa aduca rezultate.. nici nu zici k esti roman.. ce il condamni atat pe Hagi?? nici nu vreau sa ma gandesc daca din astea 4 meciuri nu avea 4 victorii…sunteti pleava societatii !! nici romani numai sunteti,mi-e scarba de voi!(pt tolo)

Daniel Dragan  •  10 august 2007, 10:59

norocul lui este ca merge echipa si are cate un jucator care il scoate din belea, cand Dica, cand Nicolita.

MA K(a)K PE MINE DE MENDRIE CA SUNT STELIST  •  10 august 2007, 11:15

d3vil

Tu vorbesti in somn amice! Cu CEAHLAUL a fost spaga la arbitrii pe fata!
Steaua a executat PENALTY de la 23 de METRI…
Buna dimineata fraier cordit!

viorel  •  10 august 2007, 11:16

Daca va face placere sa-l revedeti pe Hagi si pe Steaua in 1986…

http://www.viorelarion.ro/viorel/sblog/index.php

Nu trebuie sa facem un secret din faptul ca si in 1996,Steaua a fost o echipa norocoasa,si a avut un traseu norocos.Dar pana la urma,norocul tine cu cei puternici.Sa speram ca si acum,norocul va fi alturi de echipa si de Hagi,pentru ca fara un dram de noroc,e aproape imposibil sa reusesti

MA K(a)K PE MINE DE MENDRIE CA SUNT STELIST  •  10 august 2007, 11:20

Vrem sa-i vedem pe Hagi si steaua in MECIURILE CU PAPUASII, CU BURII, CU AZTECII si cu oamenii de CROMAGNON, pt ca daca joaca cu selectionata batranilor de peste 100 de ani s-ar putea sa piarda si faceti infarct , in frunte cu ciobanu , care era rosu ca racu si tremura ca varga, cu ZAGLEBIE…hahahaha

MA K(a)K PE MINE DE MENDRIE CA SUNT STELIST  •  10 august 2007, 11:21

Gagy,
De unde sa aduca rezultate, caci iata echipele slabe precum Zaglebie si Bate sunt pe cale sa se epuizeze…asa ca …o sa o cam soooogeti!

DEX  •  10 august 2007, 11:23

„v-a aduce” se scrie „va aduce”.

Cajalon  •  10 august 2007, 11:35

Sa spui ca Steaua arata ca o echipa mare, cand tremura chilotii pe tine ntr-un meci cu o echipa de provincie di Polonia, mi se pare ca Hagi ne ia peste picior! El a mostenit o echipa deja pusa-n teren, spunet-mi si mie ce mari schimbari a facut? Sistemul e acelasi, jocul n schimb e vraiste, nicio logica, niciun traseu de circulare a mingii, nimic; uitati-va la indicatiile lui pe parcursul meciului, sunt absolut ridicole, niste gesturi obscure, nloc sa repozitioneze asezarea jucatorilor! N fine, i-a reusit, de patru ori pana acum, dar ce se va face cand vin granzii?????

la steaua balonul e oval  •  10 august 2007, 11:54

steaua e echipa de GIGEI:gigel becali,gigica hagi,gigel coman.

john bird  •  10 august 2007, 12:00

http://www.richardrock.trei.ro

anti-steaua  •  10 august 2007, 12:38

test

lucica  •  10 august 2007, 13:09

Hagi nu poate suplini lipsa de tehnica a jucatorilor. Pasele nu merg pentru ca nu stiu sa joace modern. In primul rand trebuie intarit mijlocul cu un jucator playmaker. Plesan va fi 90% acel jucator. Plecarea lui Paraschiv se vede in randamentul liniei de mijloc. Radoi e un jucator de acoperire la mijloc, nu un creator. Banel e vitezist, iar Lovin si Ovidiu Petre nu sunt asi ai paselor. Jocul va merge cand vor intra si varfurile autentice care s-o bage-n ate. Deocamdata Hagi se decurca bine cu ce are. Vanzarea lui Thereau a fost cred cea mai mare greseala manageriala a acestei veri la Steaua. Era solutia ideala de varf, iar accidentarile foarte dese din ultimul timp trebuiau sa fie un semnal de alarma a.i. sa se tina in lot cel putin 4 atacanti de gura portii. Deci, in concluzie Steaua schioapata la mijloc si ii lipsesc varfurile de meserie. Randamentul maxim il va da la revenirea varfurilor si la intrarea lui Plesan.

ioan plischi  •  10 august 2007, 13:23

hagi nu si-a aruncat ochii catre borisov. oli ar fi citit pina acum vreo zece casete cu echipa care bate, nu bate, se numeste BATE.

la steaua balonul e oval  •  10 august 2007, 15:07

your comment is awaiting bla bla blaba…

dd  •  10 august 2007, 15:22

1. hagi nu a fost niciodata si nu va reusi sa fie un adevarat antrenor. in primul rand ii lipseste inteligenta – si asta spune tot
2. hagi a fost si va ramane unul dintre cei mai mari fotbalisti ai lumii
3. ce atata tam-tam cu plesan asta? hagi la carat si la timisoara, dand lovitura – acum si la steaua si din nou o mare lovitura…cat credeti ca va dura pana cand va pleca scuipat in ochi de catre nea gigi?
4. noroc – noroc pe steaua..dar pana cand? – pana cand va fi calcata in picioare si se va tara prin ghencea cu coada intre picioare.

CA CICA CA…  •  10 august 2007, 15:42

Bravo.Asa e.daca Olaroiu juca asa…era dat desfintat de aproape toti.Merita critice Hagi pentru ca el tot lauda si crede ca presteaza un joc bun sau doar face sa credemm asta.Si cred ca prima infrangere va veni curand si atunci sa vedem…

lo5T  •  10 august 2007, 15:58

FORZZA STEAUA !!! formalitate q bate…!!!

Prince Ton  •  10 august 2007, 16:01

Sa comentam nitel declaratia lui Hagi cum ca in prima repriza polacii au avut un om in plus la mijloc, dar ca la pauza el a indreptat lucrurile si rezultatul a fost succesul. Sa o comentam fiindca este ilustrativa pentru cum este Hagi ca antrenor acum. Prima: ca antrenor al Stelei ( dar nu numai – si la Dinamo si la Rapid si la alte echipe cu pretentii de la noi) nu iti este permis sa fii atit de surprins tactic de antrenorul unei echipe mai mici. Hagi ar fi trebuit sa fie cel care sa-l surprinda si sa-l surclaseze tactic pe polonez. A doua: daca polonezii au avut toata prima repriza un om in plus la mijoc, inseamna ca Steaua a avut si ea un om in plus in alta zona, din moment ce se joaca 11 la 11. Hagi nu a binevoit sa ne zica unde a avut el acel om in plus. Omul in plus al lui Hagi nu s-a vazut nici pentru Steaua nici pentru polaci, un minus pentru Hagi. Trei: la echipele serioase, daca ai facut totusi o eroare ca antrenor si ai fost surprins, nu stai pina la pauza ca sa o corectezi, fiindca pina la pauza poti lua 2-3 goluri datorita respectivei surprinderi tactice. Incerci sa corectezi din mers, imediat cind iti dai seama ce se petrece. Ori Hagi nu si-a dat seama pina la pauza ce se petrece si i-o fi spus cineva de surpriza tactica a polacilor? Patru: Steaua nu joaca nimic deocamdata, sub Hagi: exprimarile elegante de tip „asteptam sa vedem Steaua lui Hagi” spun diplomatic exact acest lucru. Golurile Stelei nu au venit ca urmare a unei conceptii de joc, ci ca urmare a oportunismului jucatorilor, oportunism invatat sub alti antrenori. In fapt, Hagi nu a preluat un lot complet nou: este o buna parte din lotul de sub Olaroiu, iar cei adusi sunt in cea mai mare parte jucatori de nationala, inclusiv Zapata de la nationala Columbiei. Acestia sunt jucatori care, sub presiunea jocurilor nationalelor, sunt capabili sa inchege in joc in trei-cinci zile, daca antrenorul are ce sa le spuna; cu ei nu ai de ce sa astepti luni intregi ca sa vezi un joc inchegat, ei nu sunt incepatori si nici juniori. Mie mi se pare ca Hagi inca invata antrenoratul la Steaua, in loc sa fi plecat cu modestie de la o echipa cu mai putine pretentii, cum au facut colegii sai de nationala. Mi se mai pare ca Hagi nu antreneaza cum ar trebui sa antreneze un antrenor la Steaua, ci cum ar fi dorit el sa fie antrenorii lui pe cind era jucator. mai cred ca el ar dori ca jucatorii sai sa faca pe teren ceea ce facea el, ceea ce nu este posibil; si Iordanescu a facut aceeasi eroare la Rapid. Steaua lui Olaroiu parea nult mai solida, in ciuda momentelor din semifinala UEFA, tocmai pentru ca Olaroiu tinea cont de ceea ce poate fiecare jucator. Hagi este cam singurul antrenor de la Steaua lui Becali caruia i s-au facut mai toate transferurile dorite: nici Protasov nici Zenga nici Olaroiu nu au avut parte de transferuri atit de bogate. Zenga nu se tine degeaba pe aproape, simte ca ar cam fi cazul sa fie prin preajma. Pe planul imaginii, sa observam ca Hagi nu se prezinta ca un antrenor care preia o echipa mare si care a avut parte de transferuri unul si unul, ci ca un antrenor care ar cam lua totul de la zero; vorbeste prea mult despre viitor si prea putin despre prezent. Are si chestia asta schepsisul ei, Hagi a mai invatat sa manevreze cuvintele. Hagi ar putea deveni un antrenor valoros , dar Steaua ar putea suferi in acest proces de invatare, iar norocul ar putea reintra in limte normale intr-o zi.

guru  •  10 august 2007, 19:08

aqm cred si eu ca ne asculta sri telefoanele apoi le vand ponturi ziaristilor pt ca eu am vorbitla telefon cu prieten exact aceiasi problema dar asta sa intamplat inainte de returul cu zaglebie.diferenta e ca mie numi da nimeni satiu la ziar sa castig si eu un ban asa ca ramn tot muncitor

guru  •  10 august 2007, 19:10

adevarul este ca toti ii cauta scuza lui hagi pt ca e hagi.dar o va ei

emilian  •  13 august 2007, 17:20

domnilor l-am vazut la timisoara(pe hagi).1.a fost un mare fotbalist.2.oare nu-si da seama ca e slabist?si nici nu-l prea ajuta educatia(are?)da”are?

emilian  •  13 august 2007, 17:24

prevad etapa 7:gigi says:HAGI AUT!e rabdator bossu.

CCA  •  15 august 2007, 12:11

MMCT

CCA  •  15 august 2007, 12:26

Felicitari Cataline, esti cel mai mare ziarist al tuturor timpurilor! In tine sta remanierea presei din Romania si nu numai. 😉 Tu esti Mecca. Tu esti miezul. Daca ma uit mai atent aduci un pic si cu Obi-wan-Kenobi (nu stiu dc am scris corect).

CCA  •  15 august 2007, 12:29

De ce ati sters dle. Tontoman mesajele mele anterioare? Nu suportati criticile? Nu va place cand nu sunteti gadilat si cand nu vi se sufla spre funte? Accepta realitate si scrie ce trebuie. Nu te mai da Brucan cand esti doar Bula.

Becaborcea  •  16 august 2007, 12:11

Hagi e antrenor la steaua zilele astea cum a fost si Olaroiu dupa plecarea lui Meme, cand Becali il „iubea” mult si aveau „viitorul” in fata. Dom’le, retineti ce va spun (recunoasteti cred, personajul), nici nu va canta cocosu’ de trei ori si Becali se va lepada de Hagi. Venirea regelui a fost de la inceput fortata si chinuita si in presa. Eu zic ca problema lui Hagi nu este ca nu e un mare antrenor, este ca nu vrea sa fie un mare antrenor. Nu poti sa mergi direct la facultate, cand nu ai facut scoala primara, gimnaziul etc. Uitati-va la Basescu: ca sa ajunga mult mai departe decat a sperat chiar el la inceputuri, a luat-o metodic, capitan de nava, ministrul transporturilor, inghetata, primaria capitalei si abia cand a devenit presedinte a putut sa fure mobilul ziaristei, perfect imun la lege. Dar ca sa faci asta ai nevoie de rabdare si pricepere… Meseria se invata!

Hagi  •  21 septembrie 2007, 7:36

Amin!