Hagi are datoria…

Cătălin Tolontan comentează ameninţările sosite pe adresa lui Rădoi

vineri, 24 august 2007, 7:29

Cătălin Tolontan comentează ameninţările sosite pe adresa lui Rădoi

Să oprească tensiunea care pluteşte deasupra jucătorilor săi, în frunte cu Rădoi. În aceste zile, ei au avut mai multe discuţii. Fotbaliştii susţin că nu ei au mers la Becali, ci patronul i-a chemat la el. Asta i-au mărturisit antrenorului, care tinde să-i creadă.

Oricum ar fi stat însă lucrurile, Hagi are datoria să nu-i lase pe aceşti jucători în faţa plutonului de execuţie emoţional al publicului. Mai ales că, în ultimele zile, Rădoi şi alţi coechipieri au primit mesaje de ameninţare din partea fanilor. Inclusiv scrisori anonime!

Într-un fel, s-a ajuns prea departe. „Eu nu sînt ranchiunos, vă încurajez şi mergem mai departe împreună”, le-a spus el rebelilor. La fel s-a întîmplat cu Lovin, care continuă să fie titular, deşi a făcut ceva ce Hagi nu înghite. La meciul amical cu AEK Atena a refuzat să se încălzească pentru a intra pe teren. Cel mai mult l-a enervat pe Hagi faptul că, după acest episod, l-a găsit în sala de mese rîzînd ca şi cum nu s-ar fi întîmplat nimic. Pînă la urmă, l-a iertat.

La fel ar trebui să se întîmple acum cu Rădoi. Căpitanul Stelei e un jucător care n-a pus niciodată interesul sau riscul propriu deasupra celui al echipei. Hagi are datoria să-l susţină nu doar în vestiar, ci şi public. Au fost momente în cariera lui cînd i s-a întins o mînă şi a contat.


Comentarii (135)Adaugă comentariu

vlad  •  25 august 2007, 7:33

ce tot aveti ma cu Radoi? Vreti sa spuneti ca nu are dreptate? Hagi a fost jucator bun dar ca antrenor nu are treaba. Daca avea treaba ca antrenor mai ramanea la Galata nu pleca de la nationala …… lui ii trebuie prima data sa antreneze o echipa mica sa prinda experienta nu o echipa precum e steaua. Mai lasati acuzele la adresa lui Radoi

sezeis59  •  25 august 2007, 8:03

Radoi? Radoi? E jucator si de multe ori nu joaca, e ranchiunos. Nu numai el e de vina. E un nucleu care nu joaca la Steaua, contestatarii. Lor le e frica pentru s-ar putea sa-i sara randul. Aici este cauza si oierul care da cu bata in balta in public. Toata uropa stie ca terfeleste tot ce-i iese in cale. Mai lasati-l singur in palatul lui, fara tv. ziare radio etc. foloseste steaua pentru imagine si atata pe scandalagii. Atat

laurd  •  25 august 2007, 9:12

Cataline, asteptam si o alta abordare din partea ta, a comentatorilor Gazetei (cati mai sunt…) si anume , de ce crezi tu ca are parte Hagi de scandalul asta? Oare nu este si el un tip conflictual, nu este si el un ingamfat? Este un tip integru moral, este un antrenor cu prestanta , bine pregatit si „scolit”?… Ca jucator, pt mine cel putin, a fost mai mult decat un REGE, a fost un ZEU, cu riscul de a fi eu deplasat cand fac declaratia (aprecierea) asta, dar asa l-am simtit. Ca om , insa, a dovedit multe lacune comportamentale si de educatie, incepand cu limbajul si modul de exprimare precar si continuand cu iesirele-i tzafnoase si cu atitudinea sfidatoare. Trebuia sa se gandeasca bine atunci cand a intrat in „cloaca” lui Gigi ca asta este „pretul”: ciobanul jiji nu are respect nici pentru nashul lui, nici pentru „cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor” si dorinta de a-l umili costa 400.000 euro. Atunci cand a semnat trebuia sa stie asta, dar machidonul din el, disperarea dupa bani i-a intunecat mintile crezand ca „a pus-o”. Din pacate, nu a fost asa si, cred eu, asta e abia inceputul umilintei.

Cetateanu Turmentat  •  25 august 2007, 9:50

Tolontane, mai puneti ma mult gaz pe foc? Ce cronicar sportiv eti tu bai nenica daca in loc sa scrii despre meciuri scrii doar despre scandalurile dintre unii si altii? Muta-te bai baiatule la rubrica de mondenitati! 🙂

stelist-bz  •  25 august 2007, 10:59

Catalin Tolontan insista(normal, desigur) ca Hagi sa opreasca tensiunea care pluteste asupra jucatorilor sai, tensiune declansata si intretinuta de patronul-dictator…In ceea ce priveste relatia Becali-Hagi-Radoi, vad ca nimeni nu ia in calcul starea de asteptare a lui Becali de pana miercuri, momentul jocului cu Bate B. si imediat dupa joc, daca Mirel Radoi… NU VA FI FOLOSIT FUNDAS CENTRAL !!! Ce va fi, oare !!??

stelist-bz  •  25 august 2007, 11:06

Catalin Tolontan insista(normal, desigur) ca Hagi sa opreasca tensiunea care planeaza asupra jucatorilor, dupa scandalul generat si intretinut de patronul-dictator..In cadrul relatiei Becali-Hagi-Radoi, nimeni nu ia in calcul starea de asteptare a lui Becali de pana miercuri, momentul jocului si mai ales dupa joc, in cazul in care Hagi …NU-L VA FOLOSI PE RADOI FUNDAS CENTRAL !!! cE VA URMA, OARE???!

crosa  •  25 august 2007, 11:17

Radoi o jartea penala care acum a ajuns sa fie o „victima”,nu joaca nimic dar in schimb isi critica colegi din postura de capitanul p.li.
Daca ar fi sa urmarim filmul Stelei in cupele europene v-om vedea ca adevaratul capitan al STELEI este DICA si nu martafoiul slugoinic de radoi.
De ce cand apare la Steaua un jucator mare care este si idolatrizat de tribune,radoi si jiji il pun pe lista de transfer:
Iacob,Neaga,Dica,Nicolita,Goian,Thereau,Elton,si lista ar putea continua,dar….
Foraza Steaua mereu campioni

razvan  •  25 august 2007, 11:29

asa tolo , baga ! hagi e ala al dracu’ ca tipa la argaseala si la jucatori , datoria sa il ierte pe radoi ca-l sapa si pe gigi ca-i da picioare in dos !noi avem datoria sa cumparam gsp-ul ca sa mai ia si ziarul bani , nu numai tu de la beeeecali ! greata suprema !

mirel e atat de las incat nu are curajul sa iasa in fata sa spuna „da , domne’ nu-mi place ala” . e foooarte logic (becalian , as spune) sa-i cheme becali la palat pe jucatori si sa le ceara parerea despre antrenor ! hai tolo , ne crezi idioti ? radoi i-a luat pe aia si s-a dus sa se jeleasca ,iar acum cand vede ca l-a luat lumea la intrebari se ascunde ca o tarfa masculina si spune ca si-a rupt picioarele pt steaua !

sa ne scrii de la buzau mirele !

razvan  •  25 august 2007, 11:32

tolontan esti gretos !

Meme_Bucuresti_88  •  25 august 2007, 11:35

Radoi face legea la Steaua.Asta e clar si nu e bine.A fost jucator bun, k akuma nu mai e.Nu mai joaca nimic…Cum apare un jucator mai iubit decat el in Ghencea cum dispare din cauza lui si al lui Berbecali :Elton, Thereau…Ce vreti e invidia prea mare..Daca Radoi si Dica erau fotbalisti buni, geniali cum le zic astia, plecau demult…Asa ei raman slugile lui Gigi..Mi am luat bilete la meci si abia astept sa vad cum va fi fluierat finu..

toma  •  25 august 2007, 11:37

hagi are doar datoria de a califica steaua in champions league, jucand fara radoi returul cu bate borisov. si mai are datoria morala de a-i spune la revedere imediat boului de becali, plecand invingator. fata de radoi gica hagi are datoria de a arata lumii cat de prost este capitanul stelei!

pink pig  •  25 august 2007, 11:44

Ho, turma! Va luati ca oile dupa toate provocarile presei si a GSP-ului in spreta. Ei au explicatie ca e piinea lor, dar voi, suporterii Stelei? In fiecare zi vad aici noi teorii, toate dupa media. Intr-o zi Becali e magar, in alta Hagi e rau antrenor, in a 3-ea Becali s-a luat dupa jucatori si e curat ca lacrima, apoi Mirel e prins la mijloc de jocul patronului. Terminati odata povestea asta umflata mai tare decit exista – Gigi a facut un truc de care le cunoastem de cind il stim – asa e el. Acum spune ca totul e OK iar voi il linsati pe Mirel. Hai ca e ridicol. Pina la urma, viata e un joc dar singurul care o stie, se pare, e chiar Gigi…

Marian  •  25 august 2007, 12:22

NU va mai luati de Radoi de Hagi si de Becali ca nu aveti voie. Acesti ziaristi nu stiu sa bage decat raza in sanul unei echipe si sa distruga munca multor generatii de oameni.
Tare mult as dori sa nu mai aveti ce scrie si sa faca acest nebun de Becali numai conferinte de presa o data pe saptamana. Poate face exact ca la Juventus unde nici un alt ziar nu poate sa scrie decat dupa ce cumpara de la ziarul lor drepturile de a publica articolele pe care ei le doresc.
Sa nu mai puteti intra pe stadion decat atunci cand veti fi mai „buni”.
Din cate stiu la Juventus exista un fotograf care vinde pozele echipe de la antrenamente si de unde se duc ei pentru multi bani iar daca sci ceva gresit nu mai primesti asa ar trebuie sa se face si la noi.
Aveti ceva in voi o rautate foarte mare care ar trebuie sa nu existe dar o sa aiba grija de voi cineva mai mare decat toti si anume DUMNEZEU.

stelistul gigi constanta  •  25 august 2007, 12:25

Sa fie clar, mirel[scriu intentionat cu litere mici] are o singura „calitate”, este finul makedonului sef[nu-i scriu numele intentionat].
Ca valoare este departe de Costica Stefanescu, Gica Popescu si multi alti aparatori.
Eu il cred pe makedonul sef.
mirel si banda lui s-au dus la palat cu jalba in protap. Halal caractere, halal jucatori!. Acestia sunt jucatori cu suflet de STELISTI? Eu cred ca nu.
mirel, banda si makedonul sef au creat o criza artificiala inaintea unui meci foarte important. Este aceasta o intamplare?
makedonul sef sustine ca STEAUA este un BUN NATIONAL. ASA ESTE. PROPUN SA SE NATIONALIZEZE ECHIPA STEAUA, SA DEVINA DIN NOU A NOASTRA, NU MIJLOCUL DE ASCENSIUNE POLITICA A makedonului sef.

bourne  •  25 august 2007, 12:30

cine il pune la punct pe radoi ? niste fraieri ? niste obositi.. care merg la meciuri sa faca scandal..? daca hagi s-a impacat cu ei.. ar trebui sa facem si noi la fel.. si sa sustinem steaua..

tankistu  •  25 august 2007, 13:19

Tolo….scuza-ma dar cred ca ziarul vostru incepe sa devina un fel de OTV..chestia asta cu Hagi, Mirel si Gigi….incepe sa semene cu cazul ¨crima din Primaverii¨…..in fiacare zi, fiecare ziarist scrie despre asta. sorry da mie asa incepe sa-mi semene, de unde trag si concluzia ca nu e mare diferenta intre voi si Dan Diaconescu. ce parere ai ??? e vreo diferenta ??

VLADMILOS  •  25 august 2007, 14:05

repet ceea ce am spus, mai bine zis scris mereu in ultimele zile.stelistii mei dragi, jucatorii nu au nicio vina in acest scandal. acest scandal a fost creat, inflamat si scapat de sub control de bruta primitiva care este permanent slugarita de ziaristi. pentru mine dupa dobitocul suprem, cea mai mare vina o poart slugile din media, mai ales cei de la sport.ro. repet ceea ce am spus si in ultiele zile:domnule tolontan boicotati imbecilul. daca imbecilul va fi ignorat de presa vom scapa de acest dictator brutal in devenire. singura arma impotriva acestei creaturi a iadului este ignorarea. va rog domnule tolontan declansati o initiativa de boicotare a bestiei. daca n-o faceti acum cand idiotul a luat-o rau razna si a provocat furia suporterilor, altadata s-ar putea sa fie prea tarziu.

dirica  •  25 august 2007, 14:36

DESPRE UN OM DATOR.
Cu toata stima pe care o am fata de dv dl C.Tolontan, cred ca gresiti cand spune-ti ca Hagi „are datoria”, de ce va contrazic?
Pentru ca de 35 de ani Hagi tot are datoria sa:sa fie cel mai tanar fotbalist roman la un campionat european(1984), sa ajute steaua sa castige supercupa europei cu cea mai titrata echipa a momentului(dinamo kiev 1987), sa duca steaua intr-o finala a CCE (1989), Sa califice nationala la campionate mondiale si europene(1990.1994. 1996. 1998. 2000)si altele.
Cred ca era corect sa spune-ti ca Hagi trebuie sa incerce sa gestioneze cat mai bine acest conflict,spun asta pentru ca sti-ti bine cine se afla in spatele tuturor relelor din cadrul gestiunii umane, nu-i pronunt numele mie jena(el confunda gestiunea umana cu,o gestiune zootehnica).

succes, si sa primesca fiecare ce merita.

Jack  •  25 august 2007, 15:48

Tankistule ai pus punctul pe i .Imi vine sa rad si in acelasi timp sa plang.Ziarele cu profil sportiv s-au tranformat in presa de scandal.Informatia sportiva aproape ca nu exista.
Oricum ei motiveaza ca scandalurile vand ziarul si din cauza asta gasim foarte putine informatii sportive si cat mai multe scandaluri cu „shakira,Don Corleone si razboinicul lumini”.Nu are sens sa mai aduc in discutie ce dezastru se intampla in buletine de stiri ale principalelor canale unde kitsch-ul a indepartat si ultima urma de informatie.Ma scot din minti formularile de genul :”Figo a marcat in Banie …..nu,nu Figo de la Barcelona, ci Figo din Carpati alias Romulus Buia ” sau cum il chema pe jucatorul ala de la Rocar de acum cativa ani.Sigur asta este doar un exemplu insa si acum mai aud formulari din astea care ma dezgusta si ma fac sa renunt la a mai privi aceste asa zise stiri sportive.

andrei dumitru  •  25 august 2007, 16:10

Eu imi aduc aminte de meciuri pe care le-a jucat Radoi mai mult accidentat, imi amintesc de meciuri in care juca bandajat, dar juca.Poate sa fi fost vorba de o suparare a lor, a jucatorilor mai vechi, dar nu cred ca Radoi pune propriul interes inaintea echipei.Tot stadionul ii striga numele pt daruirea de care dadea dovada pe teren, toate greselile i-au fost iertate, de ce nu am putea trece si peste aceasta.In plus de atat nu stiu pe cine sa cred, dar parca nu l-as crede pe Gigi.Noi nu am fost niciodata suparati pe seful direct?Poate unii s-au dus sa-i spuna patronului, poate altii nu, dar o familie are si lucruri bune si rele.
Sa sustinem Steaua indiferent de ce se intampla, nu sa sustinem persoanele, sa sustinem echipa, ca ea ne-a facut fericiti de atatea si atatea ori.

Cristian  •  25 august 2007, 16:12

Domnule Tolontan,

mai dati-le niste apa minerala rece la subalternii dumneavoastra ca e caldura mare si afecteaza la capusor.la rezultatele din seria a 2 a : dunarea galati 0-2 cs botosani (goluri Stefoi 30′ si Ursu 80′).la voi apare dunarea galati 0-1 cs botosani.

La „ailalti” scorul si clasamentul apare corect plus ca e mai bine prezentata liga a 2 a .Pacat,pentru ca cititorii nostri sunt mai inteligenti decit ai lor

animalutul20  •  25 august 2007, 16:55

laurd , cum adica a pus-o ???
pai hagi are bani destui………………….ca a pus-o sa antreneze steaua e alta mancare de peste sau de kkt de la oierul sef…………
hagi trebuia sa aiba koae si sa-i spuna in fatza oierului” baaa………….da-te koiele mele si taci, ca pana acum merge, castigam si cand jucam prost…………….tipa si tu cand pierdem…….”
iar despre mirel-a , sa nu uitam ca suntem in 2007 si de vreo 2 anisori e-A(L) nu mai joaca fotbal, ci se pregateste pt K1 ( are determinare …………….dar in cupele europene determinarea asta e rosie sigura…………)ar fi cazul sa nu-si dea cu parerea la antrenorat, ca nu are inca licenta……………oricat de prost antrenor ar fi hagi, nu radoi e omul care trebuie sa se pronunte……..

www.dreamshoes.eu  •  25 august 2007, 20:48

Hagi stia dinainte la ce se inhama.A vrut cu tot dinadinsul si cu orice risc sa antreneze Steaua.E greu pt el sa-l controleze pe Radoi si mai ales pe Gigi, dar in viata avem slava Domnului sansa de a putea alege.Oricum pâna acum a rezistat bine.In orice caz îi doresc sa se califice in grupe.In curand magazin on-line (www.dreamshoes.eu) de adidasi Adidas,Nike,Puma,Asics,Reebok…Orice informatie,sugestie solicitari de modele preferate la adresa dreamshoes2@yahoo.com
Nu ezitati sa ne contactati.

dadu  •  26 august 2007, 1:24

HAGI TREBUIA SA FACA O SINGURA CHESTIE DUPA ATACUL LUI BECALI!

…DIN PACATE PT.EL SI PT.NOI SUPORTERII N-A AVUT DEMNITATE SA O FACA!

IN REST NUMAI TREBUIE SA FACA NIMC.ORICE GEST DE-AL LUI NUMAI ARE NICI O VALOARE!

Joao  •  26 august 2007, 11:36

Hagi sta bine acolo unde este. Radoi tb sa joace la marcaj si nu vor fi probleme.

Joao  •  26 august 2007, 11:38

cu Valencia l-am saltat in slavi pe Zenga, dar am uitat cine l-a impus pe Andrei Cristea in echipa !

caesar  •  26 august 2007, 12:41

Eu cred ca JIJI o vrea pe mirela la marcaj ca sa o faca golgetera ( in propria poarta).
Numai asa poate cere 20 de milioane pe el.
Va dati seama cum va arata Steaua dupa ce isi vinde golgeterul din aparare?

Sa vina Robbie  •  26 august 2007, 16:50

toate astea se intempla din vina lui becalli. el le da apa la moara. steaua se va duce de rapa in ritmul asta 🙁

Machedonul  •  26 august 2007, 18:57

Stire de ultima ora!
Morrati l-a chemat pe Mancini sa-i dea ultimul advertisment: Daca nu il foloseste pe Chivu la marcaj si il mai baga inchizator il da afara. Din cauza asta a dat Cordoba autogol si Inter a pierdut doua puncte, ce daca a jucat in zece din minutul 12!
Morrati a auzit ca asa face si becali care nu baga decit 1% bani la Steaua din cit investeste el la Inter!
Sau poate a fost o gluma…

fanae  •  26 august 2007, 20:07

Hagi pateste ceea ce nu trebuia sa faca el cand era jucator.Va aduceti aminte cum a fost data afara de la nationala Piturca?

pga1982  •  26 august 2007, 21:44

Domnule Tolontan,

Chiar nu aveti de gand sa nu luati nici o masura impotriva celor care

injura pe aceste bloguri, si a celor care posteaza tot felul de link-uri

care nu au nici o legatura cu subectul ?

Am citit multe multe topicuri pe multe forumuri, dar pe nici unul, si

subliniez PE NICI UNUL nu am gasit injuraturi, in halul asta, cum puteti

suporta toate aceste mizerii care se spun pe aceste bloguri ??

Dupa ce publicati articolul chiar nu va mai intereseaza ce se scrie aici

? Sub numele dvs, si a altor redactori curg injuriile fara nici o

problema…pe orice forum cat de cat serios exista moderatori care nu

permit aceste lucruri.

Copii dvs citesc aceste bloguri ? Sunteti deacord sa le citeasca ?

RUSINE SA VA FIE!!!

caroly  •  26 august 2007, 22:30

PLACOFIX …MGA IN CASA TA

Adeziv pentru polistiren – PLACOFIX MGA – este un adeziv polistiren utilizat la lipirea si spacluirea placilor termoizolante de polistiren expandat cat si pentru realizarea stratului de protectie cu insertie de plasa de fibra de sticla. Poate fi folosit atat la lucrarile din exterior cat si la lucrarile din interior.
MOD DE PREPARARE
Adezivul PLACOFIX se combina cu apa curata in raportul 20 kg placofix/ 4,5-5 l de apa, dupa care se amesteca pana la omogenizare. Dupa 5 minute operatia de amestec se repeta.
MOD DE APLICARE
Cu ajutorul unei spatule dintate se aplica Adezivul pentru polistiren PLACOFIX ca pasta adeziva pe intreaga suprafata a placii de polistiren expandat. Dupa lipirea mai multor placi de polistiren acestea se preseaza cu ajutorul unui dreptar pentru aducerea suprafetei la acelasi nivel. Se asteapta aproximativ 24 de ore pentru intarirea adezivului dupa care placile se vor prinde si cu ajutorul diblurilor din plastic.
APLICAREA PLASEI
Dupa ce operatiunea de fixare a placilor a fost terminata se trece la aplicarea plasei de fibra de sticla. Adezivul se intinde cu ajutorul unei spatule dintate pe suprafata exterioara a placilor de polistiren. Aplicarea plasei de fibra de sticla se va face imediat fara e se lasa pasta adeziva sa se intareasca iar cu ajutorul unui dreptar plasa se va presa in adeziv.
FINISAREA SUPRAFETEI
Se poate face la un interval de 72 de ore de la gletuirea peretelui.

radu-ilarion munteanu  •  27 august 2007, 10:52

nici o obiectie la concluzia dv, d-le tolontan! de fapt se pare ca intre timp cam asa s-a si intamplat, fie si formal, fie si din varful buzelor. la cat inteleg eu insa din hagi nu cred ca dioscutia cu radoi s-a rezumat la gestul public.

numai hagi sa nu fii zilelel astea! e miza majora a carierei lui. o a treia ratare ca antrenor in romania l-ar compromite definitiv, livrandu-l exclusiv unei cariere internationale. ar fi pacat. mai ales ca ieri dobrin a implinit 60 de ani!

ionut  •  29 august 2007, 1:12

CEL MAI A DRACU BLOG DIN TARA !!!
http://www.cetateasuceava.ro/tibi-suceava/

Radoi_e_looser  •  30 august 2007, 20:55

Parerea mea este ca Radoi este un looser care nu joaca nimic in schimb umbla cu „fitile ” pe la patron; nu face nici macar cat negrul de sub unghiile lui Hagi (chiar daca pentru inceput Hagi nu este cine stie ce antrenor; alta chestie este ca Radoi ar trebui sa plece de la Steaua si sa joace in alta parte pentru cat merita el si nu pentru fitilele pe care le baga