Săptămîna supremă

Mai erau cîteva ore. Cîteva ore pînă la începerea celei mai importante săptămîni din istoria recentă a cluburilor româneşti.

duminică, 26 august 2007, 10:53

Mai erau cîteva ore. Cîteva ore pînă la începerea celei mai importante săptămîni din istoria recentă a cluburilor româneşti.

Şi a sosit. A sosit un mail de la ziaristul Dominique Antognoni, cel care pe vremuri semna Răzvan Milca, în România. Citise despre scandalul Becali – Hagi şi despre atacurile generalizate din campionat.

„Mă miră ceva la echipele voastre. Tot timpul se vorbesc de rău din interior. Cel mai elementar lucru într-un club e să vorbească toţi de bine pe toţi, să nu se creeze neplăceri.

Mă uitam la Milan. E exemplul absolut. Anul trecut în vară erau ca vai de mama lor! Cinci jucători cîştigaseră Mondialul şi nu avuseseră vacanţă, au jucat tur preliminar în Ligă, nu se ştia dacă vor fi în B sau în A. La un moment dat, făceau egal acasă şi pierdeau afară! Nici un cuvînt împotriva lui Ancelotti, împotriva jucătorilor. Mai mult, au prelungit tuturor contractele, începînd cu cei mai în vîrstă, ca o încredere infinită în fotbalişti precum Cafu, Dida, Maldini, Inzaghi, toţi mult peste 30. Orice s-ar întîmpla îi apără, îi protejează, îi ajută.

Rezultatul? Au cîştigat Champions League. Trei finale în cinci ani cu aceiaşi jucători, cu acelaşi antrenor. Sînt emoţionanţi”.

Aşa se termina mailul şi începea. Începea cea mai dificilă săptămînă din viaţa unor fotbalişti care n-au mai trăit aşa ceva şi din cea a unor suporteri care au uita să ierte.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

radu-ilarion munteanu  •  27 august 2007, 10:47

nu cred ca conteaza cum semna inainte corespondentul cu nume italian asumat. conteaza ca are dreptate… partial. el n-a dovedit totusi ca alte cluburi italiene ar fi menajat milanul, ci doar ca liderii acestuia au tact, rabdare si inteligentza. cine e liderul lui a c milan?

a propos, nu e relevant in sine, dar da o nuanta la ce spun: sunt interist inainte de a fi orice altceva. de aproximativ juma de veac.

tankistu  •  27 august 2007, 11:59

aloooooo OTV-ul?? gata mah…s-a terminat cazul Hagi-Becali…..hai sa mai vb si despre fotbal..

cmircea  •  27 august 2007, 12:00

Super tare. toti vor sa fie in fata blitzurilor.

sun  •  27 august 2007, 12:16

Fain.de aceea nu o sa ajunga „gigi” prim-ministru ca ala italianu’.Sa-l lase pe Hagi sa-si faca treaba ca .

Sa vina Robbie!  •  27 august 2007, 14:26

sa le tinem pumnii sa se califice in liga ambele echipe!

juve_MERDA  •  27 august 2007, 14:28

orice club din lume are de invatat de la un club precum MILAN, chiar si Madrid. seedorf spunea ca la Milan e cu totu altceva fata de Inter. din prima zi cica se vorbea numai despre cum sa castigi, cum sa fii numarul 1 incontinuu, mentalitatea de invingatori te inconjoara la Milanello. uitati-va cati jucatori care au activat la inter, au cunoscut marea performata la Milan (seedorf, pirlo, chiar si crespo). daca Berlusconi il aduce pe Adriano pariez ca in 2 ani maxim va fi balon de aur.

Daniels  •  27 august 2007, 15:13

s-a pus vreodata problema de comparare a Milanului cu tot ce inseamna el si Steaua ? nu cred … binenteles ca saptamana asta poate devini importanta in istoria fotbalului romanesc dar prin calificarea lu’ Dinamo pentru ca Lazio se poate chema un adversar adevarat si completata de calificarea obligatorie a Stelei pentru ca are un adversar modest !
plus de asta niciodata Berlusconi nu va gandi ca un becali (oier) …iar jucatorii pe care ii cumpara Berlusconi au valoare intradevar si la 40 de ani !!!! cei cumparati de becali nu vor fi decat niste nume efemere prin ziare in frunte cu finu’!!!

Class 1 Romanian Grand Prix  •  27 august 2007, 15:48

Afla ultimile informatii despre Class 1 Romanian Grand Prix : http://class-one-powerboat-grand-prix.blogspot.com

eu  •  27 august 2007, 18:24

probna

bj  •  27 august 2007, 20:24

http://www.bonjovi.ro ….impreuna in Romania!!!

Tibi  •  28 august 2007, 13:54

toti avem de invatat pana murim
http://www.cetateasuceava.ro/tibi-suceava/