Iluzia echipei care iese din nimic

Cătălin Tolontan vorbeşte despre felul de-a gîndi al boşilor dinamovişti

vineri, 31 august 2007, 9:35

Cătălin Tolontan vorbeşte despre felul de-a gîndi al boşilor dinamovişti

Dacă vă aduceţi aminte, totul a început în momentul venirii lui Gică Popescu în Ştefan cel Mare. „Vom face o echipă imbatabilă, de Champions League”, spunea Ioan Becali. S-a ales praful. Chiar şi Popescu regretă pasul de atunci, socotindu-l marea eroare a carierei. Imperiul de un secol a durat opt etape.

Nu e nimic rău să crezi în proiecte ambiţioase. Cu precizarea că ele nu ies dintr-un joben, aşa cum crede Dinamo. De peste cinci ani, clubul se amăgeşte. Şi, în loc să adune puncte, strînge vedete. Prezentul e mereu sacrificat, în favoarea unui viitor care întîrzie dintr-un motiv simplu. Toate timpurile sînt bune la Dinamo, mai puţin acela în care e de pus osul.
Acum, şefii „cîinilor” visează la Liga Campionilor. Ok, dar tocmai au ieşit! Le-a rămas UEFA. Care a fost paşaportul Stelei pentru Ligă, să nu uităm asta.

Drumul scurt nu duce direct în fotbal. Dacă, prin absurd, în „Ştefan cel Mare” ar ieşi acum un capăt al conductei kazahe tot nu s-ar rezolva nimic. Starea de performanţă nu se face peste noapte, indiferent cîţi bani bagi. Dacă această minciună a lui „mîine!” va fi încurajată în continuare, atunci jucătorii vor gîndi precum Niculescu, cel care zice că a aşteptat o viaţă meciul cu Lazio, dar atunci cînd a intrat n-a atins mingea decît o dată într-o jumătate de oră. Nu e metaforă, e cifră!


Comentarii (229)Adaugă comentariu

cris  •  1 septembrie 2007, 16:45

Campanie antiputurosi si hoti!
CAT TIMP VOR MAI FI PLATITI JUCATORII CARE MAI MULT SE VAIETA PE JOS DECAT SA JOACE FOTBAL???
ATENTIE!Mesajul este valabil pt.absolut toate echipele din Romania!!

mario  •  1 septembrie 2007, 18:05

Steaua a prins locul 2 anul trecut dupa ce a batut in ultimele etape pe celelalte contracandidate Rapid si CFR la ele acasa cu 3-2 resp. 2-1 daca imi aduc bine aminte. Astea nu pot fi blaturi. Deci pe meritul lor (si cu putin ajutor Dinamo, pentru care le multumumim, poate vor avea si ei nevoie si le intoarcem favorul ).
In Europa am confirmat ca meritam mai mult de locul 2. Deci „pisicutele spartane” s-o lase mai moale.

Din An MO(ca)  •  1 septembrie 2007, 18:12

CE jucatori sa mai vanda dinamo ??? daca reuseste sa dea 5 e ceva,iar cu cele intamplate pana acum….mai bine taceti si aplaudati pe cei care sunt in stare sa se ridice in lume

valeriu  •  1 septembrie 2007, 18:50

STEAUA JOACA IN GRUPELE CHAMPIONS LEAGUE, DINAMO IN LIGA LUI MITICA;STEAUA JUCA ANUL TRECUT IN GRUPELE CHANPIONS LEAGUE,DINAMO JUCA IN LIGA LUI MITICA;STEAUA JOACA PENTRU A 5 OARA IN GRUPELE CHAMPIONS LEAGUE,DINAMO NICIODATA ZERO PREZENTE, BAI CATELUSILOR SUNTETI MICI ,MARUNTI,NESEMNIFICATIVI,NEIMPORTANTI,MICI DE TOT , PITICI

Doru11  •  1 septembrie 2007, 21:54

Spiritul dinamovist =)) si-a facut prezenta inca o data asta-seara in Stefan cel Mare. Din toate punctele de vedere… jucatori, spectatori etc. Felicitari Bistrita !

Rigidu  •  1 septembrie 2007, 23:48

@googly…k nu ma obosesc sa-ti tastez numele de schizofrenic…bah baiatule , u de coeficient ai auzit ? acolo e de fapt valoarea unei echipe in europa…asa k ciocu mic.si sa nu uitam cum era este si va fi primita dinamo oriunde in tara…si dc plecati mereu cu duba de la meciuri…pt k voi sunteti adevaratii blatisti ai campionatului.dak ar exista un barem de pct pt accederea in UCL voi v-ati pregati vreo 100 de ani de acum incolo;)hai sictireanu!

gogu  •  1 septembrie 2007, 23:48

Alo, dinamovisti din toate unghiurile, treziti-va frate. Ca sa bata Steaua acum pe Bate, a jucat cativa anisori in UEFA. Ce facea Dinamo atunci? Juca amicale cu Braila.
Acum se plange Dinamo ca a eliminat-o Lazio. Dar cand a eliminat-o Partizan Belgrad? Da cand n-a fost in stare sa bata pe Levski?
Vorbeste un ratacit de blaturi. Probabil ca in mintea lui creata Steaua a ajuns prin blaturi in semifinalele Cupei Uefa
Voi nu vedeti ce diferenta zdrobitoare e intre rezultatele Stelei si ale lui Dinamo pe plan international? Ba vedeti…sunt sigur…si plesneste fierea in voi. Va kakati pe voi ca ne-ati umilit. Daca nu era Andrei, portarul meserias adus de Mm, care lua gol din orice pozitie, vedeati voi si-atunci…Da lasa ca mai bine asa….de-abia vi s-a prelungit agonia. V-ati hranit cu iluzii ca sa ajungeti de rasul curcilor. Si ca sa citez un clasic in viata, „lasati-ne sa nepregatim de Liga Campionilor” si nu mai maraiti atat

suportera DINAMO pana la moarte  •  2 septembrie 2007, 2:12

PS SA VA ADUC AMINTE SI DE MECIUL DIN SUPERCUPA ROMANIEI CAND V-AM BATUT CU 3-2
NU CONTEAZA CE SPUNETI…ADEVARATII SUPORTERI VOR FI MEREU ALATURI DE DINAMO.
VOI VORBITI…CARE NU STITI SA PIERDETI…MAI STITI CAND radoi S-A TAIAT LA MANA CAND A DAT CU PUMNUL IN GEAM… MAI LASATI-NE CU CRITICILE VOASTRE.VOI ATI MAI FI IN STARE SA VORBITI LA FEL DACA VA ELIMINA ANONIMII DE LA BATE BORISOV,care la ei acasa v-au dat gol in min90+3?sau daca ati fi pe un loc mai jos de 13???EEE…uite ca noi am putut sa va dam replica inapoi.DREPT EXEMPLU CITITI MESAJUL MEU DE MAI SUS….FORZZA DINAMO PANA LA MOARTE ALATURI DE VOI…

arh. Gheorghe Petresciu  •  2 septembrie 2007, 5:14

Steaua este in LC. Dinamo a gresit flagrant,
asa ca, nu am ce comenta. Era bine cu doua
echipe Romanesti in LC. Asta este. Acum, sa
uram STELEI, MULT SUCCES IN UEFA-CL.
HAI STEAUA! HAI ROMANIA!

redsox  •  2 septembrie 2007, 5:43

Singura deosebire intre dinamo si steaua e de noroc, ca de fotbal e evident in favoarea dinamovistilor care au batut steaua si acasa si-n deplasare.
Fortza Fc Arges!!!

jon  •  2 septembrie 2007, 8:57

Aoleu ce-ai nimerit-o cu articolul asta! La doar cateva ore dupa ce l-ai scris si a inceput iar hei-rupul! Intai il dam repede pe Rednic afara dupa care incepem sa ne gandim pe cine punem. In stilul asta nu o sa se faca nimic vreodata la Dinamo. 🙁

terente  •  2 septembrie 2007, 9:04

Corect, Tolo !
Dar , asa cum am mai spus, la ce te poti astepta de la o echipa condusa de militieni, educati in spirit militienesc? Cand ii vezi pe conducatorii echipei Dinamo la tv, cauti repede in buzunar sa vezi daca ai buletinul la tine…
Nu ca ceilalti, ai altor echipe de top, ar fi mai breji…

ceapa  •  2 septembrie 2007, 9:15

Ce mai inseamna echipa Dinamo acum? …O echipa fara orizonturi, o echipa care cauta si nu stie ce. Oare „iluzia echipei care iese din nimic ” este o iluzie? Nu, este o realitate izvorata din latura psihica a omului. Asta este dinamo acum: o echipa distrusa psihic. Au nevoie de antrenor? Nu. Au nevoie de jucatori? Nu!? Dar de ce au nevoie? Au nevoie de conducatori care nu alearga dupa iluzii si de un psiholog care sa le alunge iluziile.

Joao  •  2 septembrie 2007, 9:41

DINAMO E DEPARTE DE SACUL CU BANI DIN CHAMPIONS LEAGUE PT E DEPARTE DE FOTBALUL DE CLASA CARE SE JOACA ACOLO. IN PLUS CONDUCATORII ASTA ISI DORESC: SACUL CU BANI NU PERFORMANTA FOTBALISTICA ! NU POTI CU O ECHIPA RECICLATA SA EMITI PRETENTII ! DINAMO MAI MEREU A JUCAT LA ALIBI ! FOTBALUL DACA NU IL RESPECTI TE PEDEPSESTE. MARE GRESEALA SA ZICI CA LIGA 1 ESTE MAI IMPORTANTA DECAT CUPA UEFA. EU DIN CATE STIU IN LIGA 1 NU SE PUNCTEAZA LA COEFICINTII UEFA DE CLUB SAU DE TARA ! NICI BLATURI NU POTI SA FACI IN CUPA UEFA ! ACOLO SE JOACA FOTBAL CURAT SI CRED CA ASTA II SPERIE PE CONDUCATORII DINAMOVISTI !

mefisto  •  2 septembrie 2007, 10:36

Amn_Googly87 on 31 August, 2007 10:43 pm @marius de fapt au ajuns in cl pe 8 blaturi + spinarea noastra + noroc porcesc numit bate borisov, echipa care si in cupa uefa a avut cel mai mic coeficient …. si s-au chinuit si cu aia…

Tu ai citit ce ai scris aici?
Ia si informeaza-te si nu mai bate campii. Voi aveti tupeul sa jucati in LC dupa ce 17 ANI nu ati vazut cum arata primavara in Europa?
http://www.gsp.ro/Liga-I/Pericol.html?a=2370/74966

Arhiva  •  2 septembrie 2007, 11:01

Management de securisti si/sau militieni. Rezultatele se vad deabia acum.

dinamovistuhd  •  2 septembrie 2007, 11:37

atata timp,cat nu se investeste serios in fotbal,nu o sa avem nici performante internationale.eu ma refer la antrenori adevarati,jucatori adevarati.la noi sant adusi jucatori care nu joaca nici unde,sant rezerve si care valoreaza 100.000 $,pe cand alti aduc jucatori cu 15-20 milioane,ba chiar 100 milioane.asta este diferenta de gandire in fotbalul romanesc si cel din fotbalul adevarat.

dinamovistuhd  •  2 septembrie 2007, 11:42

din pacate acesti investitori,au pus mana pe bazele sportive,pentru imagine,fara sa bage bani cu adevarat.nici Becali,nici Borcea,Copos,Iancu si altii.este pacat pentru toti suporteri din tara,indiferent de echipa,fiindca ei sant cei care sufera cu adevarat si merg pe stadion si platesc bilete.banii depe bilete,intra tot la actionari si ei asta uita.

Popeye Marinarul  •  2 septembrie 2007, 12:13

„Imbatabila echipa” alcatuita sub influenta directa a „genialului” Bek Ali cel Batran si „condamnata sa cistige toate meciurile din campionatul intern” dupa cum delira pina alaltaieri Borcea, a ajuns sa fie huiduita de proprii suporteri, iar conducerea si-a „aruncat antrenorul peste bord”, urmind sfaturile unui celebru om politic.

Disperat, armatorul Turcu, impreuna cu parsivul negustor bizantin Netoiu, ambii dirijati de un alt geniu in ale managementului, Bek Ali cel Tanar, se duc sa-l convinga pe comandantul Sabau sa le preia conducerea corabiei intrate in deriva. Comandantul Sabau, cu bun simt, refuza politicos in spiritul respectului fata de vechiul comandant.

Sabau trebuie sa fi inteles ca la asa armatori cu pretentii mari, dar cu marinari de Olt, Jiu. Herestrau si Sahara adusi de bizantinul parsiv si samsarul Bek Ali, naufragiezi inainte de a ajunge la Bosfor si exista si riscul permanent de „a fi aruncat peste bord”.

Ce e de facut ?…. Se intreaba Popeye marinarul… Un fel de alegeri anticipate ?

ANDRE  •  2 septembrie 2007, 12:17

Sincer,poate fi si mai rau 🙂 Remember acele 7meciuri de infrangeri consecutive dintr-un campionat nu prea indepartat semnate DINAMO? Zic asa…GURA CAINI AJUNSI PISICI! S-A ALES PRAFUL DE JAFUL VOSTRU DE ECHIPA! ASTA E RAZBUNAREA CA ATI FURAT ACEA VICTORIE DIN CAMP TRECUT CU STEAUA(1-0) CU 2ELIMINATI LA STEAUA DOAR SA DA-TI GOL! IAR CAMPIONATUL TRECUT A FOST CASTIGAT LA 6P DIFERENTA! MECIURILE DIRECTE! ATAT! ACUM LA COLT CU VOI! VOI JUCATI CU ELFBORG IAR NOI CU ARSENAL! ASTA E DIFERENTA DINTRE STEAUA SI DINAMO! ACUM SI MEREU!

jokes  •  2 septembrie 2007, 12:21

bine spus ANDRE sunt praf si pulbere, varza si musaca sper sa nu-i scoata suedezii totusi sa mai oboseasca si ei prin uefa putin 😀

benjamin  •  2 septembrie 2007, 12:49

corect!
in toata istoria ei, Dinamo nu a avut sentimentul ca trebuie sa munceasca an de an pentru viitor…
Steaua ajucat cu BATE pentru ca muncit in anii trecuti!
Uitati-va la ce jucatori a adus Dinamo in campanii de transferuri anterioare… Jucatori adusi pe bani putini, la sfarsit de cariera, la primele incercari la echipe mari…
Jucatorii lor tineri se de valoare au fost transferati la alte echipe pe bani buni pentru actionari…
Stefan o mare valoare va fi lasat sa plece la o echipa anonima din Italia… Cand urmeaza Ropotan si Moti?
De ce nu pastreaza acesti jucatori foarte valorosi!
Verificati de cand sunt unii jucatori la Steaua sau durata lor medie de activitate la acest club… Ganditi-va la Paraschiv, care dupa atatia ani la Steaua abia-abia a fost lasat sa plece!
Analizati apoi ceea ce e la Dinamo! Cati jucatori au mai mult de patru ani, perioada continua la Dinamo!
Cam asta e!
becali e un imbecil1 asta e cert… dar steaua nu e bacali si nu va fi niciodata… jucatorii, antrenorii, stafful si suporterii si mai alest spiritul traditiei asta e STEAUA!Dinamo ar trebui sa se intoarca la traditia si spiritul lui dinamo din era
Lucescu!
Eu Stelist convins, am fost in acea perioada admiratorul jocului de echipa al lui Dinamo cu Gerstenmaier, Mihaescu Cheregi etc.!
De acolo trebuie inceput….Iar Borcea si ceilalti ar trebui sa faca 2 lucruri: sa deschida punga cu bani si sa vorbeasca mai putin… Si inca ceva: Ei trebuiau sa il sprijine pe Rednic si sa trimita la echipa a II mai multi jucatori…. Si sa ia mai multi tineri si sa joace cu ei… Nu pentru campionatul asta ci pentru VIITOR!

andy  •  2 septembrie 2007, 12:58

ma bucur pentru dinamo, ma bucur pentru dinamovisti, ma bucur pentru echipa de 5 stelesi de 24 karate, ma bucur de performantele pe care le tot promitea mircea rednic.
Rednic zicea ca el vrea performanta, uite ca o are.
A crezut ca va castiga campionatul ca si anul trecut, uite ca nu mai merge cu manevre tip borcea, si s-a terminat si cu performanta.
bravo dinamo, ma bucur enorm pentru situatia actuala.

florin  •  2 septembrie 2007, 13:45

Pt insuccesele de acum plateste Rednic, dar in primul rand ar trebui sa plateasaca javrele de fotbalisti care au uitat de ce sunt platiti cand intra pe teren… Apoi, actionarii, care au adus in vara numai trompete si jucatori resapati. Poate sa vina orice antrenor, daca jucatorii nu vor munci serios nu se va face nimic… Ar trebui sa li se reduca contractele si sa fie amendati pt ratarea calificarii si punctele pierdute in campionat. Acum este foarte greu sa se mai schimbe lucrurile din mers, dar din iarna ar trebui alti jucatori…. mai bine zis FOTBALISTI !!

eBu  •  2 septembrie 2007, 13:50

Dinamo s-a drogat puternic….Cu prima ocazie cand nu a mai avut “resurse” sa-shi procure doza de arogantza si narcisism a intrat in sevráj. Acum tremura din toate incheieturile…Urmeaza, daca se sfarsheshte cu bine cura, sa avem un Dinamo mai “curat”, cu creierii limpezi, cu preocuparea de a avea rezultate in domeniu fotbalistic. Cu munca shi umilintza vor reintra in joc. Avem nevoie de un Dinamo “curat” pentru fobalul romanesc.

Abia atunci vom avea placerea sa-i umilim…
HAI STEAUA!!!!

aduceti-ne echipe :)))  •  2 septembrie 2007, 15:23

sper sa-si revina dinamo, ca altfel fara concurenta e relaxare
Hai steaua!!!

suportera DINAMO pana la moarte  •  2 septembrie 2007, 18:19

HAHAHA! Voi vorbeati!!! Na ca va batut URZICENI. si cine a marcat….GALAMAZ…care a fost la…DINAMO!!!ASA CA NU MAI NE CRITICATI SI UITATI-VA IN CURTEA VOSTA!!BLESTEMELE DINAMOVISTILOR ISI FAC EFECTUL!!!
Bravo URZICENI…FORZZA DINAMO!!ALATURI DE VOI PANA LA MOARTE

bj  •  2 septembrie 2007, 18:47

Corect