Cei care ne iau ani din viaţă

Cătălin Tolontan scrie despre afacerea distrugerii bazei de sport „Tineretului”

luni, 3 septembrie 2007, 7:47

Cătălin Tolontan scrie despre afacerea distrugerii bazei de sport „Tineretului”

Cît valorează o bază sportivă? Nimic, dacă funcţionează. O groază, dacă e neîntreţinută, demolată şi pasată către cineva care o transformă într-un business. Marca „Puiu” Popoviciu.

Această socoteală comodă a fost repetată de sute de ori, în toată România, pînă cînd am început să înţelegem că mai există un calcul silenţios şi distrugător. Fără spaţii verzi, fără sport şi fără investiţii în mediu, am ajuns colecţionarii următoarelor fapte.

Fapt: Bucureştiul a fost cea mai călduroasă capitală europeană în vara lui 2007, conform Organizaţiei Meteorologice Mondiale.

Fapt: Românii trăiesc, în medie, cu aproximativ un deceniu mai puţin decît restul europenilor, conform Institutului Naţional de Statistică.

Fapt: Cele mai multe decese din cauza bolilor de inimă de pe întregul continent sînt la noi, conform Asociaţiei Cardiologilor.
Creşterea economică presupune, e adevărat, riscuri pentru mediu şi pentru viaţa oamenilor. Dar, la noi, lucrurile au căpătat turnura unui genocid al profitului împotriva întregii populaţii.

Evenimentul Zilei a publicat ieri o anchetă despre baza „Tineretului”, pe care gsp o avea, de asemenea, în pregătire. Lansăm astăzi alte dezvăluiri, cu invidie colegială pentru că n-am fost primii, dar cu convingerea că indiferent cît s-ar scrie pe această temă, nu e prea mult. Pentru că miza, patetică şi de aceea insuficient apărată, e viaţa. Atît valorează o bază sportivă care funcţionează!


Comentarii (78)Adaugă comentariu

turbatu  •  4 septembrie 2007, 9:23

daca „domnul” popovici ar avea cat de cat bun simt si ar investi 10-15 mil de euro in aceasta baza sportiva fara sa-i schimbe destinatia prin :construirea unui bazin, a unor terenuri de tenis, fotbal, volei ,a unor bazine de inot pentru agrement ,a unor sali de gimnastica ,a unui centru de recuperare pentru persoanele care au nevoie de miscare pt diferite probleme medicale, sigur in 7-8 ani ar reusi sa-si acopere investitia.

Sorin-stelist  •  4 septembrie 2007, 9:39

Vreau sa vad cat va tine avantul asta revolutionar.Probabil ,pana se inteleg la bani aia de deasupra voastra.

Cretzu’  •  4 septembrie 2007, 10:26

Cataline,

Ai dreptate dar, din pacate, popoviciu & gaska sunt cam cei mai smekeri momentan….si intangibili…
Totusi vreau sa-ti semnalez un lucru – discuti despre rechinii imobiliari si chiar tu ai un banner publicitar…..se poate???

respect…

DECENEU  •  4 septembrie 2007, 10:45

La conducerea tarii sunt infractori sustinuti de grupuri de interese,…pe de-o parte Base cu Cocos, Udrea, Regele soselelor, Videanu, baietii destepti ai PLD si ARLO, pe de alta parte Tari cu Patriciu, Rosca-Stanescu….
Intre ei se afla celelalte grupuri ale PSD,PC, PD, PNL , precum si ministrii si sa nu uitam parlamentarii…
Toti fura, fura si fura, iubind in acelasi timp cu pasiune poporul in timpul campaniilor electorale si URANDU-I in restul timpului…
Fostii securisti, informatori si inalti functionari din aparatul de stat comunist au acaparat fabrici, paduri, terenuri, ferme, transformandu-le in terenuri de constructii pt vile si zone de constructii pt centre de afaceri…
Au devalizat banci, au oferit si isi ofera unul altuia contracte grase de la stat pe bani publici…

tazy  •  4 septembrie 2007, 10:57

Degeaba mai Cataline!prea pe care o injura toti si-a facut datoria in nenumarate cazuri cu „cartoane sau cartonari”!e timpul ca oamenii simpli sa faca ceva!Acei „iubitori ai sportului” care baga bere in ei pana pana le crapa burta si stau in fata televizorului toata ziua!

Cătălin Tolontan  •  4 septembrie 2007, 10:59

cretzu: editoarialul si publicitatea nu interfereaza ca decizii. cine cumpara spatiu publicitar nu cumpara bunavointa in ziar. e un joc cu reguli clare. vindem audienta, nu opinii!

Cătălin Tolontan  •  4 septembrie 2007, 11:00

tazy: mai exista o categorie. cei mici sa care inca nu s-au nascut. aceia nu se pot apara singuri, nu pot protesta si, totusi, pe ei ii va afecta cel mai tare. de bine de rau, noi am mai prins un fotbal in curtea scolii sau intre blocuri, am mai alergat in parcuri, am ma facut un sport… dar ei?

Cretzu’  •  4 septembrie 2007, 11:12

OK, ai dreptate Cataline…si eu lucrez in marketing si cunosc regulile dar a fost hilara alaturarea articolului, s-a nimerit exact pe acel banner (care nu are totusi leg cu popoviciu & gaska)…
Oricum, cat ar tipa jurnalisti ca voi, oameni simpli, lideri de opinie…stii cum e – apa trece, cataroaiele cum sunt ei raman bine merci si nestigheriti…nu le pasa lor de parcuri/zone verzi (vezi proiectul baneasa unde se defriseaza de la DN 1 pana dupa intrarea in pipera)…

Respect.

X  •  4 septembrie 2007, 11:31

Toata lumea se plange… dar toti merg la vot si aleg tot aceleasi partide. Puneti stampila in alta parte, mai sunt variante. Este partid ecologist de ex.

Mishu  •  4 septembrie 2007, 11:51

Ceea ce se intimpla acum in Bucuresti s-a intimplat in 1990 in Brasov.
Strandul CIBO, aflat in oras, a fost retrocedat Bisericii Evanghelice (a etnicilor germani pe cale de disparitie din Romania) si este si in ziua de astazi un fel de talcioc din care cistiga „iubitorii de sport” care vind tenisi si tricouri chinezesti.
Cred ca Brasovul este singurul municipiu-resedinta de judet care nu are un strand in administrare (sau pentru uzul cetateanului de rind).

maria  •  4 septembrie 2007, 12:19

Am revenit pe fostul sport1.Daca Esti interesat de un forum cu totul special in domeniul sportului?Acum,gasesti unu pentru tine.Daca iubesti fotbalu,iti place Steaua,Dinamo sau Rapid,Vrei sa povestesti de meciurile lui John Cena,despre”Animalul Deslantuit”Batista sau Undertaker,ACUm ai ocazia!!Inregistreaza-te pe Forumul nostru http://sport1.super-forum.net/index.htm Aici,e tot ce iti trebuie,Noi le comentam la CALD,si u doar postezi.Fii printre cei mai buni useri.Poti s-o dovedesti!!Cheama-ti tot neamu de fanatici,si spune-le de SPORt1,sa vina alaturi de tine..Te asteptam!!Da mai departe..TE ROG

Alex  •  4 septembrie 2007, 12:19

crezi ca ii pasa cuiva de mediu? nu vezi ca lumea in care traiesti calca pe cadavre? crezi ca poti schimba ceva?

iotis  •  4 septembrie 2007, 12:41

si inca ceva . orice subiect tzine 1 zi sau doua . nimik nu se rezolva . de ce? pentru ca politic si mafiotic nu este nici un interes . maine? maine acest subiect va fi dat uitari asha cum a fost dat uitari interesul natiuni.
un lucru este sigur totzi murim nimeni nu traieshte veshnic diferentza este cum murim si mai ales ce facem bun in viatza si ce lasam in urma noastra .

papusik_rapidista  •  4 septembrie 2007, 13:19

Pacat de Bucuresti-ul asta si asa prafuit,murdar,inghesuit…sa ramana si fara cate un strand…pe ici pe colo…ca nici celelalte nu o sa mai reziste mult….fir`ar ai dracu de nenorociti cu jmecheriile lor…

vader  •  4 septembrie 2007, 13:38

ce ipocrit sunteti domnule ziarist,dumneavoastra l-ati sustinut pe Basescu,iar afacerea tineretului e facuta de Puiu Popovici in cardasie cu Videanu si Basescu,bine va fac astai bucurestenilor ca voi i-ati votat mereu pe base si sleata lui,acum suportati consecintele fraierilor…

DAN VOICULESCU  •  4 septembrie 2007, 15:03

CE BINE ITI FACI TEMELE PE CARE TI LE DAU CATA!

DADU  •  4 septembrie 2007, 15:32

MAMA CE JUSTITZIAR ESTI!
DESPRE AFACERILE FETEI LUI FELIX LA BURSA ACUM CATIVA ANI AFACERE IN CARE CAMELUTZA A CASTIGAT MILIOANE IN 20 DE MINUTE,NIMIC?
SAU DESPRE CASA DE MODA VENUS?
SI ASTEA NE MANANCA ANI DIN VIATZA!

joe  •  4 septembrie 2007, 15:59

Ma rog de mai multi ani sa apara in bucuresti si de fapt ar trebui in toata tara , un personaj ca in filmele americane , unul care facea dreptate cu pusca cu luneta si nu il stia nici vantul nici pamantul.
Vreo zece , cincisprezece rechini din astia sa nu mai faca umbra pamantului, de la diverse niveluri si sa vezi cum s-ar mai potoli.

vBx  •  4 septembrie 2007, 16:59

ce naiba va tot mirati atata…parca nu stiti in ce tara traiti…nu va mai plangei atata…

BOIER KKREAZA  •  4 septembrie 2007, 17:35

Oitele joaca execrabil!

BOIER KKREAZA  •  4 septembrie 2007, 17:36

La URZICENI m-am urzicat la BEREGATA,

Unde AVEAM UNGHIA BAGATA!!!!

BOIER KKREAZA GIBE  •  4 septembrie 2007, 17:37

Sunt cioban ca tata si am angajat tot un cioban, unul Hagi, dar nici el nu stie sa antreneze! Ce ma fac cu SEVILLA???

BOIER KKREAZA GIBE  •  4 septembrie 2007, 17:38

Nu mai dorm, nu stiu ce sa fac! Sunt terminat, voi fi ciuca batailor!

777  •  4 septembrie 2007, 17:41

Si daca vorbim noi pe acest blog credeti ca acela care ar face afacerea de milioane de euro isi va spune”lasa ma,renunt la milioane,ca baietii astia imi spun ca nu e corect ce vreau sa fac!”???

dreptate  •  4 septembrie 2007, 17:56

Iesiti in strada fratilor si protestati, e legal si e singura cale de a rezolva problema. Nu stati si va uitati cum niste scursuri umane pun mana pe toate bunurile care va apartin.

Maresalul  •  4 septembrie 2007, 18:04

BOIER KKREAZA GIBE, se vede că eşti c.i.o.b.a.n.
Să fi c.i.o.b.a.n. nu este o problemă, dar să fi c.i.o.b.a.n. t.â.m.p.i.t. este.
Eşti preat c.r.e.t.i.n. ca să înţelegi că HAGI nu trebuie jignit.
Ca jucător, a adus prea multă bucurie în sufletele românilor în perioade nu prea roze.

BOIER KKREAZA GIBE  •  4 septembrie 2007, 18:28

MARESALU” eu sunt Gigi si jignesc pe cine vreau pe banii mei…Hagi a fost mare fotbalist, dar este un slab antrenor..Se poate spune insa ca a implementat tehnici noi la steaua mai ales in meciul cu URZICENI si anume VICTORIA PRIN INFRANGERE sau ALEARGA MAI INCET SI VEI CASIGA IN VITEZA…
Sunt de acord cu tine ca Hagi a adus o tactica noua inspirata din SUTRA DE DIAMANT , el fiind in antrenorat un maestru DAI-SHU!

Fraiere…pusti cordit, te-am avut si te voi avea! Potoleste-te ca te faci de ras molusca avortata! Sunt peste tine si s-ar putea sa te penetrez! Si asta n-ar fi nimic, dar ma gandesc ca-ti place si ma cauti ….

vader  •  4 septembrie 2007, 19:30

Rapid-Dinamo 1-1(meci pierdut la penalty-uri)
FC Vaslui-Dinamo 0-2
Dacia Mivoeni-Dinamo 1-1
Dinamo-Lazio 1-3
Dinamo-Gloria Bistrita 0-1
Meciuri transmise de alte televiziuni:
Dinamo-Lazio(in deplasare)1-1 transmis de Prima TV
Dinamo-Gloria Buzau 2-1 transmis de National TV
Dinamo-Ceahlaul 3-0 transmis de Kanal D

NU NE MAI DATI MECIURILE !!!!!!!!