Zenga. Varianta moderată, adică performantă

17 minute a durat prezentarea lui Zenga. Şi timpul, şi masa prezidiului au fost mai scurte ca de obicei. „Din şirul de numiri din ultimii 5 ani, aceasta a fost parcă cea mai puţin entuziastă”, descriu reporterii gsp Apostol şi Gheorghiu.

joi, 6 septembrie 2007, 8:10

17 minute a durat prezentarea lui Zenga. Şi timpul, şi masa prezidiului au fost mai scurte ca de obicei. „Din şirul de numiri din ultimii 5 ani, aceasta a fost parcă cea mai puţin entuziastă”, descriu reporterii gsp Apostol şi Gheorghiu.

Dinamo e un club civilizat, atent la mesaje. A pus pe ecranele sălii imagini cu victoriile „cîinilor” şi cu meciurile legendare ale lui Zenga. Şefii s-au străduit să zîmbească, dar nici Borcea nu mai avea aplombul de altădată. „Parcă au obosit de atîtea încercări”, au povestit jurnaliştii.

Păcat! Dinamo tocmai şi-a pus un antrenor excelent. Într-un fel, se repetă istoria de la Rapid. Şi Bergodi a fost prezentat, subconştient, drept Cel-Pus-Pentru-Că-Nu-Am-Găsit-Altul. Tocmai acest handicap iniţial i-a oferit linişte şi au venit rezultatele. Italienii lucrează bine cînd au ceva de înfruntat. Prejudecăţile, neîncrederea, climatul ostil. Aşa sînt şi pe teren. Cu cît adversarul sau situaţia sînt mai dure, cu atît mai mult se mobilizează.

Zenga va construi la Dinamo o echipă pasionată de ceea ce face. Pasionată inclusiv în îndîrjire. Poate că este exact ceea ce i-a lipsit.


Comentarii (121)Adaugă comentariu

termopile  •  7 septembrie 2007, 12:12

ASA-I CA TE OFTICI FOARTE TARE SI DE ACEEA STERGI BLOGUL ???

savetheforrest  •  7 septembrie 2007, 12:38

super faza cu zenga http://anotherone.clicksospadurea.com

Luca  •  7 septembrie 2007, 12:56

blog de tipograf

mujotutun  •  7 septembrie 2007, 13:16

Cu tot respectul necesar, Lupu, fost jucator nemaipomenit (pacat ca nu si-a exploatat la maximum talentul), vorbeste ca sa se afle in treaba. In ce masura stie Lupu ce inseamna „principial”? Va spun eu: in nici o masura. Daca am oftat cand a venit Ganea la Dinamo, daca m-am facut mic cand a fost adus Oprita, trebuie sa afirm cu toata hotararea ca sosirea lui Bostina (individ cu totul nesuferit) e un lucru de luat in seama. Bostina este un jucator cu posibilitati extraordinare; ramane ca abilitatea antrenorului sa le puna in valoare. Care antrenor e Zenga! Macar il cunoaste.

ioan plischi  •  7 septembrie 2007, 13:24

va depinde si de partea nevazuta a antrenorilor, recte caracterul, pentru ca acesta iese la iveala la necaz, insa la rednic stia toata lumea ca la succese este number one in vreme ce la esecuri se transforma in omul fara numar, adica ceilalti sunt vinovati.

mujotutun  •  7 septembrie 2007, 13:25

Daca vreti parerea mea (ceea ce este indoielnic), Zenga de acum este mai putin prezentabil decat omul paianjan care venea la Steaua. Mai imbatranit, mai cocarjat, mai chel, mai edematiat (de ce oare?) etc. Toate astea nu-i scad capacitatile manageriale, ba dimpotriva. Sa nadajduim ca va avea mana buna si va face performanta la Dinamo, desi sindromul fratelui lui Onan ramane (intarit si de Oprita, Bostina, Kp Dezmeu, DenisS).

neaga dopat iertat  •  7 septembrie 2007, 13:28

Andreea on 7 Septembrie, 2007 5:13 am m-am intors sperind o reactie, dar cred ca nu-i cazul, lasitatea e cu mult mai mare decit orgoliul sau viteza de reactie! asta e presa de la noi! si au trecut atitia ani de la decembrie ‘89 si nu se intimpla nimic! mi-e scirba!

uite aici reactie: esti nf?

mujotutun  •  7 septembrie 2007, 13:35

As mai scrie eu multe but I have to go. Libya’s on my mind.

doru  •  7 septembrie 2007, 13:40

http://penteleu.clicksospadurea.com/

mujotutun  •  7 septembrie 2007, 13:48

Care va sa zica: Steaua si Dinamo sunt (doi) gemeni iesiti din incestuoasa acuplare a comunismului cu fortele de represiune. Steaua este primul nascut, un Esau al RPR. Dinamo, prin siretlicuri, cauta sa-i uzurpe aceasta pozitie; si nu de putine ori a reusit. Dar aici intervine contradictia veterotestamentara, caci primogenitura este „rosul”, Edom. Ori Dinamo incearca nu numai sa ia locul primului nascut intru binecuvantare, dar chiar trupul sau (ceea ce vedem cu D. Serban, Ct. Munteanu, Oprita, Bostina, Zenga). Este indoielnic daca acest canibalism ritualic ii va aduce foloasele scontate. Pana la urma, in mersul mitului, Dinamo se va procopsi cu o Lie puielnica si nici mare vanator nu va deveni. Iar de murit (y compris transfigurarea), nici vorba. Si spun asta de pe cornisa unui dinamovism demicentenar!

Adeyan  •  7 septembrie 2007, 13:57

Andreea ce cauti pe blog-ul asta ? Esti paralela cu fotbalul , lasa barbatii sa-si dea cu parerea . Succes Zenga . Diferenta dintre Zenga si Hagi : Zenga a eliminat Valencia , Hagi pe Zaglebie , cealalta nici nu trebuie amintita e super necunoscuta .

visiniu  •  7 septembrie 2007, 14:05

. . . . . . . . M . . . . . . . .
. . . . . . . . U . . . . . . . .
. . . . . . . . I . . . . . . . .
. B . E . H .E . H . E . E .
. . . . . . . . s . . . . . . . .
. . . . . . . . t . . . . . . . .
. . . . . . . . e . . . . . . . .
. . . . . . . . O . . . . . . . .
. . . . . . . . A . . . . . . . .
. . . . . . . . I . . . . . . . . .
. . . . . . . . A . . . . . . . .

nicu  •  7 septembrie 2007, 14:32

nu inteleg de ce mai tineti blogul asta, daca nu avem voie sa scriem adevarul. trebuie numai sa te laudam aici cataline, criticile nu au voie sa apara?!?

rosso_blu  •  7 septembrie 2007, 14:47

Cataline, sunteti din ce in ce mai „obositi”… La o stire despre stavrositu, pe stelisti.ro, otopeanu pune poza unui rugbyst, la materialul cu uhrin romania e scris cu i din i… faza e ca nimicurile astea, adunate, ma fac sa ma gandesc daca sa mai intru pe site-ul vostru. in caz ca te intereseaza

maroz  •  7 septembrie 2007, 15:05

Domnu’ Dan Voiculescu si-a dat demisia din Senatul Romaniei. In exact acelasi moment, in comuna Bidilestii Mari, satul Cucuruza Mica, o capra bej de constitutie medie a behait lung si jalnic de doua ori, a mai behait o data scurt si s-a infipt c-un corn in gard!!!

bj  •  7 septembrie 2007, 16:35

ZENGA ajuta!

romaniansport  •  7 septembrie 2007, 20:02

Zenga va reusi pentru ca pe el nu il pot atinge scandalurile intre actionari. Pare genul „miserupist” si sunt convins ca daca se va intampla cu el ce se intampla cu Hagi la Steaua, isi va face bagajele si va pleca.
http://www.romaniansport.wordpress.com

DECENEU  •  8 septembrie 2007, 16:10

PANICA IN SOBOLANIMEA stelista!

DECENEU  •  8 septembrie 2007, 16:11

ANDEREEA EU SUNT NF! Ma ajuti ??? NE CUPLAM///??????

snoopDog  •  10 septembrie 2007, 9:57

http://www.mygadget.ro