Trăiască matematica!

Calculele complicate sînt simptom de calificare. Ele trădează nu doar şanse, ci probabilităţi. Eheee, de cînd n-am avut noi probabilităţi în loc de vise!

vineri, 7 septembrie 2007, 8:52

Calculele complicate sînt simptom de calificare. Ele trădează nu doar şanse, ci probabilităţi. Eheee, de cînd n-am avut noi probabilităţi în loc de vise!

În precedentele campanii, România apela la trasee imaginare supraomeneşti, adevărate munci ale lui Hercule, pentru a se califica. În ultimele trei meciuri ne mai trebuiau 9 puncte, plus două înfrîngeri din două meciuri ale contracandidatelor, dintre care una cu Andorra. Era clar, nu-i aşa? Maximum de puncte la noi, nici un punct la adversari. Asta ca să mergem la baraj.

Acum, totul e mult mai greu de descifrat. Cînd fotbalul are nevoie de matematică e de bine! Aşadar. Dacă Olanda şi Bulgaria fac egal, avem nevoie de cel puţin o victorie cu una dintre ele. Dacă învinge oricare dintre ele, ne trebuie cel puţin două egaluri, la Constanţa cu batavii şi la Sofia. Complicat, aşa-i? Dar realist! Toate cele trei situaţii pleacă de la o ipoteză necesară: batem azi în Belarus. Altfel, calculele vor deveni extrem de simple, clare şi imposibil de atins.


Comentarii (91)Adaugă comentariu

arh. Gheorghe Petresciu  •  8 septembrie 2007, 3:20

TREBUIE SA BATEM,NU AVEM ALTA VARIANTA.
HAI ROMANIA!

visiniu  •  8 septembrie 2007, 10:20

. . . . . . . . M . . . . . . . .
. . . . . . . . U . . . . . . . .
. . . . . . . . I . . . . . . . .
. B . E . H .E . H . E . E .
. . . . . . . . s . . . . . . . .
. . . . . . . . t . . . . . . . .
. . . . . . . . e . . . . . . . .
. . . . . . . . O . . . . . . . .
. . . . . . . . A . . . . . . . .
. . . . . . . . I . . . . . . . . .
. . . . . . . . A . . . . . . . .

Catalin Tolomac  •  8 septembrie 2007, 10:26

esti tolomac…slab articol

pamir  •  8 septembrie 2007, 11:02

interesante calcule.
interesanta probabilistica in fotbal
mult mai interesanta decat medalia de argint la gimnastica sau cupa modiala la rugby. De atletism sau Turul Frantei nici nu mai borbim.
Astea sunt fleacuri. Pe noi nu ne intereseaza flecuri de genu mondialelor. Suntem prea importanti pentru asa ceva. Pe noi ne intereseaza lucrurile adevarate de genul: daca stranutat marica sau daca ce zice mutu. Doar suntem ziristi de sort nu ageamii. Las’ ca mondiale de gimnastica mai sunt si peste doi nai iar rugbyul e prea barbatesc. Important e sa vindem ziarul. La mai mare.

Cohut Ioan  •  8 septembrie 2007, 11:11

AR FI BUN UN EGAL!

McCow  •  8 septembrie 2007, 11:32

Salut Ctaline,
scuza-m aca nu fac referire la articol.
Poti sa faci ceva sa vedem totusi pe un program din romania campionatul mondial de rugby?

paul ns violetpower  •  8 septembrie 2007, 11:39

McCow, subscriu 😀

felix-gabriel lefter  •  8 septembrie 2007, 11:48

E bine sa batem tot cat nu vine finalul. Parca vad ca iar o sa tremuram la mal, cu Albania…
Daca plecam de la inceput ca ne sunt bune doua egaluri cu Bulgaria si Olanda, am si pierdut meciurile alea…
Uitati-va la ‘adevar’. Bulgaria pe 1, noi pe 2, si Olanda pe 3, dar cu un meci mai ptin jucat.

Nu roz, orice arata clasamentul.
Eu zic ca e bine orice la Olanda-Bulgaria. Dar daca bate Olanda, Bulgaria nu pierde nimic la ‘adevar’. In schimb, Olanda o sa vina croita rau pe noi, la Constanta. Toata cheia grupei e meciul nostru de la Sofia, pana la urma, cat sa jucam siguri macar de locul 2 in ultimul meci.

CIP  •  8 septembrie 2007, 12:21

Cum se poate vedea meciul de deseara online??Stie careva? Mersi!

Iololoi  •  8 septembrie 2007, 12:23

Cel mai simplu e sa batem Belarus, Olanda, Albania, Bulgaria si Luxemburg.

Daca vrem sa fim recunoscuti in lume ca o forta trebuie sa terminam pe primul loc pentru ca apoi in grupele de la Europene sa le tremure altora chilotii cand aud de noi .. nu noua de ei.

StefanD  •  8 septembrie 2007, 12:26

Pentru rugby, TVR2 si TV5. Programele le vedeti pe celelalt ziar de sport

StefanD  •  8 septembrie 2007, 12:27

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=57678

tandd  •  8 septembrie 2007, 13:03

un calcul realist arata ca olanda bate fara probleme bulgaria,iar alt calcul si mai realist spune ca daca noi batem olanda(si-o batem)suntem ca si calificati indiferent de meciul de la sofia unde eu cred ca …..o sa-i batem lejer pe bulgari

Gabriel Iosif  •  8 septembrie 2007, 14:08

Comentariul meu nu are legatura cu subiectul de mai sus ci cu fotbalul nostru in general.
Am vazut aseara meciul de deschidere a Cupei Mondiale la rugby, Franta – Argentina. Ei bine, Franta, tara organizatoare, gazda asadar, pretendenta la titlu, a fost dezavantajata de arbitru in citeva rinduri iar jucatorii francezi, prin capitanul de echipa, NU au protestat!!! Am vazut jucatori plini de singe care jucau in continuare fara sa se vaite sub nici o forma, desi, jocul este de contact dur! La sfirsitul meciului atmosfera era calma si nu s-au dat declaratii patimase. Oare vor invata vreodata jucatorii nostri de fotbal si mai marii cluburilor sa aiba un comportament similar? Am mari indoieli. Dupa parerea mea meciul de rugby de ieri ar trebui vizionat in cadru organizat de toate cluburile noastre de fotbal. Poate mai roseste de rusine cineva de pe acolo…

Victor_B  •  8 septembrie 2007, 14:13

Pericolul consta in aceea ca dupa egalul acasa cu Bulgaria,la meciul cu ei la Sofia,chiar daca venim cu 3 puncte avans,in cazul infrangerii ei ne egaleaza la puncte si trec peste noi in clasament si atunci adio calificare.

Adi stelistul  •  8 septembrie 2007, 14:15

@ Victor_B

Asta daca noi batem Olanda!

Ai dreptate, la Sofia e „cheia” calificarii.

pink pig  •  8 septembrie 2007, 14:45

La bulgari n-avem cum sa cistigam – doar daca Dumnezeu se razgindeste. Trebuie sa omorim batavii si rusii albi. Au vecinii de la sud de Dunare pile pe sus ca ne bat pe unde ne prind, cu mici exceptii.
Belarusii se simt in stare sa ne bata si tre sa folosim asta ca pe un atu, sa-i luam serios, la fel ca pe olandezi. Daca vom arunca caciulile crezind intr-o victorie usoara – e vai de capul nostru!

Catalin Ciurdea  •  8 septembrie 2007, 15:07

Nu-i asa, TOLO! Daca Olanda – Bulgaria se termina egal, noua ne sunt de ajuns 2 puncte in meciurile cu Olanda si Bulgaria, terminind, astfel, grupa cu 2 puncte inaintea bulgarilor (28 fata de 26). Ba, mai mult, ne e de ajuns chiar un punct, cu conditia ca acesta sa fie obtinut la Sofia, nu acasa cu Olanda. L-am sunat si pe Iordache si pare c-a inteles.
Catalin din Iasi.

Reddog  •  8 septembrie 2007, 15:11

Daca si cu parca….
Singurul calcul pe care trebuie sa il facem este 17+3 =20. Asta pentru diseara. Nu avem ce cauta la un turneu final daca ne gandim tot timpul la contracandidate…si la rezultate indirecte favorabile. Atletii fac performanta, nu schiopii. E clar?

danutzbv  •  8 septembrie 2007, 15:16

N-avem nevoie de calcule daca ne socotim echipa de top din Europa!

mioveanu  •  8 septembrie 2007, 18:19

ma indoiesc ca o sa scoatem mai mult de un egal in seara asta sa fim realisti si sa raminem cu picioarele pe pamint

gig  •  8 septembrie 2007, 18:42

Mai dar sunteti de rasul curcilor … cine a scris articolul despre Minca si Bucur? citez:
„Un întîmplare inedită aseară …” si Becali rade de voi hahahhaha

Ciprian  •  8 septembrie 2007, 19:09

matematica complicata : Andone 90% la Dinamo !

Robbie Williams in Romania  •  8 septembrie 2007, 20:18

am batut. acum?…

cred ca ar fi mai bine sa fie egal, sa le batem pe amandoua si sa ne calificam primii. de ce sa spunem precum pitzi ca olandezii sunt cei mai buni? pana acum nu au fost mai buni decat noi in calificarile astea.

BRAVO ROMANIA!

iulyan  •  8 septembrie 2007, 22:46

mi se pare mie sau e gresit calculul acum ca am batut si noi si olanda cred ca un egal cu olanda la noi ne ar fi de ajuns daca batem tot si luam bataie la bulgari!!!!!!!!! nu e asa ???

Maresalul  •  9 septembrie 2007, 0:09

De vreo 7 ani tot facem calcule şi tot acasă stăm.
Toată lumea spune că trebuie să batem una din contracandidate şi gata, mergem la Euro.
Dar ce facem cu Albania? Bulgarii nu iau luat în serios pe albanezi şi acum le-a cam fugit pământul de sub picioare.
Eu zic că meciul cu Olanda trebuia să se joace în Ghencea pentru că în „cazanul” de acolo puţine echipe au plecat cu blazonul neştirbit.
Mă refer strict la meciurile „naţionalei”…

lupu  •  9 septembrie 2007, 2:43

Calculele sunt cam asa: avem sansa a doua in meciurile cu Olanda (care este net superioara) si cu Bulgaria (echipe valoric egale doar ca ei joaca acasa). Deci, sanse sub 50% dar nici nu am merita sa ne calificam daca nu scoatem cel putin 2 pct in astea doua meciuri. In astea doua meciuri echipa noastra va sustine examenele adevarate. Pana acum au fost doar quizuri. 🙁

ziiiii  •  9 septembrie 2007, 5:21

Catalin
te rog sa bagi video cu golurile de la meciul,
Peru-Columbia 2-2 de ieri, trebui sa vada si oile ce portar au.
Carloss ere copil pe linga Zapata Rufay, a primit doua din gresalile lui, il face pe ce-l ma-i slab portar de la noi zeu.

nicu  •  9 septembrie 2007, 6:49

pt ziii,

nu e nevoie de alte imagini. l-am vazut azi pe uriasul portar lobont in meciul nostru. uriasa valoare!! hahahahaha

hool.lx.ro  •  9 septembrie 2007, 7:40

http://hool.lx.ro cea mai noua comunitate online. Vino sa iti sustii echipa favorita, sau sa discuti despre subiectele tale preferate.Sau poate vrei sa ne povestesti ceva din orasul tau.Nu uita sa te inscrii pe forum.

cornel  •  9 septembrie 2007, 7:41

to lo nt ane!

(iti impart numele in grupuri de litere pentru ca sigur ai impus cen zura pe propriul blog), semn indiscutabil al libertatii presei, nu?

te sfatuiesc sa citesti prosportul de azi. banuiesc ca ziarul unde ai cartea de munca iti este cunoscut.

citeste, compara, uita-te in oglinda si declara-te multumit, daca poti! eventual autopropune-te prin terte persoane la alte premii ziaristice!

a venit momentul sa decizi daca vrei sa fii cu adevarat ziarist, ori doar un om care profita de un sistem bolnav.

uita-te in oglinda si decide! si apropo, nu te gindi prea departe. in niciun caz nu vei gasi aici un suporter al ziarului prosport. realitatea e insa ca ei cresc, iar voi mai supraviatuiti prin 3-4 semnaturi. mereu aceleasi.

catalin5500  •  9 septembrie 2007, 9:07

presupunand ca olanda, romania si bulgaria vor castiga meciurile cu outsiderele, romania face egal cu olanda si pierde cu bulgaria…… pierdem calificarea datorita meciurilor directe.
rezulta ca avem nevoie de cel putin 2 puncte in meciurile cu olanda si bulgaria.
cum nu cred ca batem olanda ….. greul va fi la sofia.

Maresalul  •  9 septembrie 2007, 9:26

Ce ziceţi de asta: România 22 pct, Bulgaria 13 pct. Ăsta era clasamentul, dacă nu pierdeam 2 puncte cu Bulgarii. Adică eram deja calificaţi.
Trebuie neapărat să-i batem pe bulgari. Prea s-au rupt în figuri. Îi batem şi suntem calificaţi!
Pe de altă parte, trebuie tratat meciul cu Olanda şi din perspectiva unui egal…

termopile  •  9 septembrie 2007, 9:58

ASA-I CA TAICA-TU A FOST SECURIST LA AEROPORT ???

T.O.LON.TA.NEEE ???

PUI DE SECURIST CE ESTI TU…, DE ACEEA LUCREZI TU PENTRU NEA OVI-KGB…!!!

ASA-I CA TE OFTICI SI STERGI BLOGUL ???

dracula  •  9 septembrie 2007, 10:16

in Balcani la ora asta nu ar trebui sa avem probleme cu nici o echipa….hm, poate doar cu Croatia…in rest sunt varza… asa ca pe bulgari daca nu-i batem acolo – si doar sa ne razbunam pentru nedreptatea strigatoare la cer de la C-ta – suntem noi cei mai varza din Balcani… dar cum o sa batem la Sofia, meciul de dinainte, cu Olanda va fi doar asa, intre cele mai bune echipe din grupa… HAI ROMANIA… iar MUTU ce sa mai… E FENOMENAL!!!

dracula  •  9 septembrie 2007, 10:20

…si sa nu uitam, croatii sunt si ei balcanici, asa ca…

ReBeL  •  9 septembrie 2007, 10:37

Romania o sa bata si Olanda si Bulgaria.

nu conteaza  •  9 septembrie 2007, 14:10

Nu stiu ce ziarist a facut calculul care spune ca daca Olanda si Bulgaria faceau egal, Romania trebuia sa bata una din ele pentru a se califica. E O MARE TAMPENIE. Daca Olanda si Bulgaria faceau egal, iar Romania va face egal cu Olanda la Constanta si cu Bulgaria la Sofia, ne calificam de pe primul loc, la egalitate de puncte cu olandezii, dar cu golaveraj mai bun (cel putin pana acum avem golaverajul mai bun). Si la capitolul matematica imi place sa cred ca sunt mai bun decat un ziarist, meseria mea fiind de inginer.

savetheforrest  •  9 septembrie 2007, 19:19

cea mai buna faza cu mutu http://anotherone.clicksospadurea.com

Bethelper  •  9 septembrie 2007, 19:28

Pariaza cu noi si castiga singur!
http://www.bethelper.lx.ro

snoopDog  •  10 septembrie 2007, 9:57

http://www.mygadget.ro