200 de felicitări plus încă pe atît

Pe Internet, ceea ce este bun este foarte, foarte, foarte bun. Iar ceea ce este rău este pur şi simplu odios.

marți, 11 septembrie 2007, 5:37

Pe Internet, ceea ce este bun este foarte, foarte, foarte bun. Iar ceea ce este rău este pur şi simplu odios.

A spus-o un jurnalist de la The Guardian, justificînd astfel cum de cea mai avansată on-line publicaţie din Marea Britanie este extrem de conservatoare cînd vine vorba să ofere libertate tuturor să devieze pe blogurile ziarului.

Pentru deviaţiile sale, Olăroiu este mîndru. În ediţia de ieri a ProSport, antrenorul spune că l-au sunat „200 de oameni şi toţi m-au felicitat”. Uauuu! Asta da unanimitate. Meritată, dar nu foarte surprinzătoare. Peste tot în lume, e comod să-i deteşti pe homosexuali şi să-i consideri complexaţi.

La palmaresul mesajelor care-l confirmă, Olăroiu poate să-şi adauge o bună parte a celor aproape 200 de comentarii de pe blogul meu. Articolul de ieri, în care am scris că e nedemn să judeci oamenii după preferinţele sexuale, a fost întîmpinat cu reacţii majoritar negative. Conform unor descoperiri recente, sînt „un poponar care îl apără pe poponarul Balint”, parte mai largă a „cuibului de poponari de la Steaua”.

Mda. Ştiam. Există cauze care te fac din prima suspect şi antipatic. Nu-i nimic! În acest caz, prefer să fiu „poponar ca Balint” decît „bărbat adevărat ca Olăroiu”.

Nu putem lăsa agenda publică pur şi simplu la dispoziţia prejudecăţilor şi a celor care cîştigă popularitate pe seama instinctelor împotriva libertăţii, indiferent cît de riscantă este această libertate. Azi sînt detestaţi homosexualii, mîine, vine rîndul schiorilor, al celor cu dioptrii, al bătrînilor lipsiţi de putere sau al oamenilor care ies din criteriul greutăţii optime. Nu mă interesează o astfel de lume, în ciuda popularităţii şi perfecţiunii bicepşilor ei!


Comentarii (161)Adaugă comentariu

patryk  •  13 septembrie 2007, 10:59

Cataline nu cred ca e bine sa trecem de la o disputa dintre doi oameni, importanti, ce-i drept, la homosexualitate. Sau, o stire o poti folosi, dar daca ajungi sa o storci pana la ultima picatura, cred ca dam in derizoriu.
Acum ce sa facem? Sa ne dam cu parerea daca e bine sa fii homosexual sau barbat adevarat?
Olaroiu era normal sa raspunda la declaratiile lui Hagi si ale celorlalti, dar e jenant sa vii si sa spui ca, celalalt si-a inselat nevasta si mai stiu eu ce. Si de aici sa ajungem la cine e homosexual, care orientare sexuala e mai buna…

red baron  •  13 septembrie 2007, 11:01

cred ca pe-aia cu schiorii ai zis-o la misto,da stii cre e adevaru?ca in Poiana Brasov schiorii sunt de mult descriminati,astia cu placa vin strica toata zapada cu snowboardul lor, raman doar pietre pe partie si venim noi cu schiurile si ni le distrugem,dak le zici la aia cu placa sa mearga mai cu grija sau sa mearga doar pe laterale incep sa te injure ca ei sunt tineri si rebeli,am schiat si in Austria,acolo sunt partii separate pt snowboard si pt schi,asa ar trebui si la noi,nu de alta,da simt ca dak si anu asta imi mai taie calea un rebel de-asa cu freza afro cu placa,s-ar putea sa gasesc o intrebuintare utila betelor de schi,nu stiu de ce dar imaginea lui Vlad Tepes imi vine in minte:)

Ricky  •  13 septembrie 2007, 11:09

Intr-adevar echipa noastra de rugby e pe locul 7 in Europa (la fotbal pe ce loc suntem, mai departe de 7 sigur) si joaca cu echipa Italiei care a batut Scotia si Tara Galilor.

Fac un meci bun, pierd la limita, dar gsp tot despre jiji oli gica

aciduzzu  •  13 septembrie 2007, 11:54

am spus „cuibul de poponari de la Steaua” in sensul ca daca Balint e poponar atunci si Hagi e poponar ca doar sunt foarte buni prieteni si au stat amandoi in camera atatia ani in cantonamente 🙂

termopile  •  13 septembrie 2007, 12:46

CORECT ACIDUZZULE !!!

romanu’  •  13 septembrie 2007, 13:05

Cataline, cind ii vei apara si pe pedofili?

shady  •  13 septembrie 2007, 13:44

paote ca nu te simti complexat daca esti homosexual,dar daca te prinde nevasta cu un barbat in pat…hmmmm.ce zici?e ca si cum te-ar prinde ca bei cafea de exemplu?:))))

nastase  •  13 septembrie 2007, 14:11

Pana la urma OLI s-a saturat sa tot fie muscat de c.. de martafoi ca hagi si balint.I-a plesnit odata si bine. Ca sa ia aminte.Si in fond a fost baiat de treaba ,ca nu a spus si cu cine l-a prins nevasta in pat pe balint.Dar i-a transmis un mesaj indirect si lui „BUBULINA”-adica hagi-sa ia aminte ,ca ar putea-o face si atunci sa vezi show.Ar fi bine sa inchizi subiectul, fiindca ii faci de rahat de tot.

Catalin Tolomac  •  13 septembrie 2007, 14:15

romanu’
Felicitari! Ai surprins esenta! Homosexualii nu sunt departe de pedofili dar sunt departe de schiori si batrani!
Poate Tolomacul este un adept al pedofiliei, cine stie? 🙂

ana maria  •  13 septembrie 2007, 14:39

Am 52 de ani, sunt femeie si va dati seama ca nu sunt de acord cu homosexualitatea prezentata pe la tv., dar nu am a le reprosa homosexualilor decat ca ies in vazul lumii si se scalambaie.
Ce a facut Olaroiu este josnic si chiar fara putinta de a fi incadrata undeva aceasta iesire a lui.
La cat il stiu pe Balint nu cred ca i se pot reprosa multe. Daca l-a aparat pe Hagi a facut-o pt. ca este prietenul lui, insa nu cred ca a jignit pe cineva.
Pe Balint l-am simpatizat si il voi simpatiza indiferent ce va spune Olaroiu.
Tot ce trece pe la Becali se strica, sa nu ne mai miram.
Stau si ma intreb cat o sa mai dureze mediatizarea nebuneasca a lui Becali, cat o sa ne mai streseze?

nbreaz  •  14 septembrie 2007, 13:06

Olaroiu a gresit asta ii clar ca buna ziua.
Dar a compara homosexualismul cu niste handicapuri mi se pare cea mai potrivita comparatie.
Iar ce zice ana maria mai sus e un adevar.. [ai ce oamenii cu sexualitate hetero de ce nu au parade pentru ca nu sunt complexati si pentru ca nu incearca sa isi scuze boala sau handicapul