Articol interesant al lui Adrian Nastase

In general, rubricile saptaminale pe care politicienii le sustin in ziarele romanesti sint atacuri voit calofile impotriva adversarilor. Si au o lungime care le face de necitit!

miercuri, 12 septembrie 2007, 10:40

In general, rubricile saptaminale pe care politicienii le sustin in ziarele romanesti sint atacuri voit calofile impotriva adversarilor. Si au o lungime care le face de necitit!

Textul pe care Adrian Nastase il publica azi in Jurnalul National iese din logica revansei. Pe dimensiunile unei tablete, fostul premier aduce in discutie raportul dintre proiect politic si proiect de imagine. Si observa ca politicienii isi concep agenda dupa televiziuni, numai ca asta determina constructii fragile pe care „un accident de tren le va scoate de pe ordinea de zi a televiziunilor”.

E riscant sa gindesti in contrasens cu economia vizuala in care traim cu totii. Un jurnalist francez observa deunazi ca „marele pericol a devenit nu sa te vezi, ci sa nu te vezi!”. Altfel zis: te expui atunci cind nu te expui.

Dar Adrian Nastase are aici dreptate. Exista teme netelegenice care sint de mare interes comunitar. Un singur exemplu. Educatia. Scoala nu da, in general, bine pe televizor. Asta n-o face mai putin importanta. Dupa cum observa ieri un articol din Gandul: Irlanda, cel mai spectaculos model de succes ale continentului, este tara care a investit masiv in invatamint si educatie in ultimii 20 de ani.


Comentarii (8)Adaugă comentariu

Fulg  •  12 septembrie 2007, 11:48

Acum nu ca ma bag, dar cam asa e …

OCTAVIUS  •  12 septembrie 2007, 12:15

Ce anume l-a impiedicat pe Nastase sa suplimenteze bugetul invatamantului cand era prim-ministru si nimic nu misca in tara asta fara aprobare de la guvern? Daca ar raspunde la asta as fi interesat de ceea ce spune Nastase.Probabil.Dar ar trebui sa adauge si motivul pentru care cel care va ramane cunoscut in istorie ca strateg al PSD va fi „Hrebe”.Asa „strategii” a gandit PSD tot timpul cat s-a aflat la putere.

v2k  •  12 septembrie 2007, 14:47

toti o apa si un pamant….

Alex  •  12 septembrie 2007, 15:08

Mai, Tolo, dar tie iti sunt dragi toti homosexualii…

alexandra  •  12 septembrie 2007, 15:46

Si Cristian Pirvulescu vorbeste tot despre irelevanta substantei in politica romaneasca si despre cum partidele romanesti nu explima diferente, divizuni existente in societatea romaneasca. Foarte adevarat chair daca e hilar sa vina de la cineva care si-a dedicat atit de mult timp unui nou sistem electoral bazat pe persoane (si evident nu programe) ca solutie la problemele politicii romanesti (sau doar parte din ele)…
Dar ca si cu Nastase tot e bine ca o spune!
Si Boc ne spune senin ca ei se vor ocupa de modernizarea Romaniei si consolidarea partidului, evident prin descentralizare pt ca ei sint tartori la nivel local… plin de substanta ca si dra Basescu!

alexandra  •  12 septembrie 2007, 15:48

cum mesajul anterior inca „is awaiting moderation” il sparg in mai multe parti poate asa merge

Da si pe mine m-a surprins placut articolul, chiar daca personajul imi face greata. Insa la noi toate partidele investesc in consultanti de imagine nu in consultanti pt programe, substanta nu doar ca vine dupa imagine, dar nici nu intra in calcul (din pacate asta e o realitate observata si nu o parere!)
Nici in alte tari temele serioase nu dau bine la televizor si totusi nu sint inexistente precum in Romania. Tind sa cred ca nu doar majoritatea politicienilor sint de vina ci si majoritatea jurnalistilor pt ca mult mai simplu sa faci rating cu ceva senzational si superficial decit cu ceva complicat, interesant, important dar care cere multa pregatire ca sa poate fi facut digerabil de public si in plus entertaining… Insa ziarele, dar si tv-ul din alte tari arata ca nu e imposibil…

idanca  •  12 septembrie 2007, 16:58

Dar, cum poate el, tocmai Nastase, cel atat de mediatizat, sa spuna ca nu exista viata dincolo de stiri?! Exista, d-le Nastase. Si o stiti prea bine sau nu vreti sa credeti.

Sunteti cel mai bun exemplu, daca nu ma insel. Dar nu cred. Viata dvs politica nu va mai fi niciodata ce-a fost, dupa mediatizarea de inalt corupt al tarii. Nici nu mai conteaza daca e adevarat sau nu!

Si, in general, da, exista viata dupa stiri, chiar daca nu e tomami cea pe care ne-am dori-o!

Din Madrid  •  13 septembrie 2007, 23:24

Alex, genial!