Mintea Liviei

Discuţie cu Livia Alexandra Ilie, 17 ani, singura româncă medaliată cu aur la ultima ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Matematică. Nu e deloc timorată de etuva gălăgioasă a redacţiei. „Cum ţi se pare atenţia acordată ţie şi colegilor faţă de cea de care se bucură o gimnastă sau un fotbalist?”.

joi, 13 septembrie 2007, 10:40

Discuţie cu Livia Alexandra Ilie, 17 ani, singura româncă medaliată cu aur la ultima ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Matematică. Nu e deloc timorată de etuva gălăgioasă a redacţiei. „Cum ţi se pare atenţia acordată ţie şi colegilor faţă de cea de care se bucură o gimnastă sau un fotbalist?”.

Eleva răspunde din prima. Aveam nevoie de o replică dramatică, dăm peste una firească. „Păi, cred că e oarecum în regulă. Cînd cineva apare la televizor şi face un exerciţiu sau dă un gol, măiestria lui se vede foarte clar. Oamenii sînt mai greu de convins că noi facem lucruri importante”.

Livia zîmbeşte. Are dreptate. Exerciţiile creierului nu se văd. „Dar, într-un fel, seamănă cu cele ale sportivului. Ne antrenăm, muncim mult, avem trac în momentul concursului”. Şi, din cînd în cînd, e nevoie de validarea gîndirii de cristal a Liviei pentru ca ceea ce simţim să capete confirmare: România are mari şanse să meargă la Euro. Peste 90% şanse!

Sigur că asta e matematică, sigur că în fotbal s-au văzut miracole sau deziluzii, însă de ce să ni se întîmple asta tocmai nouă? De ce să nu ni se întîmple doar întîlnirea cu mintea frumoasă a Liviei?

lavinia.jpg


Comentarii (48)Adaugă comentariu

Ovidiu  •  13 septembrie 2007, 22:46

Frumos! 🙂

Paul  •  13 septembrie 2007, 22:52

Am o restantza la mate, poate ma ajuta! Acum serios vorbind pacat ca acesti „sportivi” sunt atat de neglijati de catre toata lumea si nu sunt bagati in seama asa cum ar trebui! 🙁 Sunteti si voi de vina fiindca mai degraba scrieti de n s ce fotbalist sau gagica ca o abordat un nou look in loc sa mai prezentati din cand un gand cel putin performantele acestor oameni, sa simta si ei putin recunostinta din partea altor oameni care nu sunt interesati doar de „vedetismele” promovate de voi (ptr bani)!

Razvan  •  13 septembrie 2007, 22:54

Am venit de 4 ani in Canada si m-a frapat ceva: aici NIMENI nu stie ca exista olimpiade la mate, fizica, etc.

lightsaber  •  13 septembrie 2007, 22:55

Nu sunt deloc ziaristii de vina. Noi, cetatenii, suntem de vina pentru situatia asta. Cati dintre voi preferati Gazeta Matematica sau Magazin Istoric in locul Playboy-ului ?

catalink  •  13 septembrie 2007, 22:55

Bravo, Livia. Nestavilite succese in continuare.

catalincocis  •  13 septembrie 2007, 22:57

Nu-i chiar cea mai grozava romanca la clasa ei. Premiul 1 la nationala l-au luat, la egalitate, cu maxim de puncte, doi clujeni: Rimovecz Daniel(Dej) si Dobriban Edgar(Cluj). Oricum, respect!

mirel  •  13 septembrie 2007, 22:57

Vorba lu’ Badea: „teama mi-e frica ca sunt 95% sanse sa se implineasca alea 10%”. Daca nu batem pe Olanda, meciul decisiv e la Sofia. Si daca ne bat bulgarii, adio euro!

ovi  •  13 septembrie 2007, 23:02

Pt toate mintile stralucite din romania va doresc numai succese si impliniri,tara are nevoie de oameni ca voi,aveti mai multi sustinatori decat credeti,
Un roman refugiat in mizerabila londra

ciprian  •  13 septembrie 2007, 23:03

Ani si ani olimpicii au fost un simbol al performantei unui sistem de educatie hipercentralizat si anacronic. Dupa evaluarile internationale in care am ocupat constant locuri din a doua parte a clasamentului (PISA, TIMSS) au fost voci care au demonizat olimpicii pentru aceste iluzii intretinute, pentru faptul ca in umbra stralucirii lor se ascunde un ocean de resurse care lipsesc. Cred ca a venit momentul sintezei, al aprecierii realiste a acestor tineri (nu ezit sa scriu, unii chiar copii): sunt talente iesite din comun, pregatite, de cele mai multe ori, de dascali de acelasi calibru. Post-ul dumneavoastra cred ca invita la reflectie pentru ca olimpicii sunt cu adevarat insule de performanta ce ar putea intr-un viitor apropiat sa schimbe geografia unui intreg sistem. Cu condita sa fim suficient de inspirati in decizii si sa gasim calea prin care, macar in parte, inteligenta sa se reintoarca in sistemul care a dezvoltat-o.

lightsaber  •  13 septembrie 2007, 23:05

Cipriane, in loc sa incurajam implanturile de acest gen in sistem, noi nu mai stim cum sa le facem viata grea. Si stii de ce ? Oamenii inteligenti sunt greu de manevrat !

Razvan Prepelita  •  13 septembrie 2007, 23:07

Desenul

Adresandu-se artistului: “Am scris ultimele schite! Mai finiseaza un pic decorul!
Pune mai multe lumini, inalta un pic tribuna sa fie mai multi suporteri.
Creioneaza cele două bănci, unde ii asezam pe antrenori! Temporar, dupa care vedem noi ce facem cu ei!
Ii mai plimbam, ii mai agitam. Chiar aici de o parte si de alta. Si pune-i mai la margine, asa, sa se vada!
Si acuma pe restul, aseaza-i. Si ce daca par inghesuiti? Asa trebuie sa arate. Doar sunt o echipa, nu?
Calimara cu cerneala verde vreau sa o versi in dreptunghiul asta.
Iarba sa fie vie, adierea sa o simti numai din priviri. Si lasa-ma sa adulmec macar un pic!
Cat am sa o iubesc! Cat astept sa ma intalnesc cu ea.Cele 3 puncte negre de care iti vorbeam vreau sa
fie neinsemnate, doar sa rasara, obscur pe langa ei. Puncte simple si echidistante. Si ei sa fie perfecti.
Ei sa fie actorii. Mai retuseaza-le un pic stralucirea. Si la public intrebuinteaza toate culorile.
Doar pentru ei am desenat totul. Ce frumusete, la cata lume am sa povestesc acest desen. Mersi, Maestre!”
Artistul: “Dar tine unde te pictez, nea Vanea?”
“Eu raman aici, la masina de scris…”

littlegabri  •  13 septembrie 2007, 23:08

ireal de frumos,foarte realist si adevarat ce a raspuns.bravo ei,bafta multa in continuare si O SUPER BURSA AFARA!!!

goldbach  •  13 septembrie 2007, 23:15

in primul rand sa remarcam nr. foarte redus al comentariilor in comparatie cu alte posturi…

si selectionerului i-a placut matematica,toata ziua se juca cu 2 cubulete numerotate de la 1 pana la 6

romania face egal cu olanda…rezultat bun…
poate sa mi spuna mie cineva ca in meciul decisiv cu bulgaria nu se poate intampla orice?

@catalincocis:un lucru mai cretin zau ca nu puteai sa spui…cred ca ti-a luat ceva timp sa scoti o asa elucubratie

Livia….respect!

Alin  •  13 septembrie 2007, 23:19

Mult respect si sanatate.Frumos articol.Asteptam in continuare informatii despre oameni care au ce zice intradevar.Multumim pentru imaginea pozitiva creata Romaniei

Cristi  •  13 septembrie 2007, 23:33

Tolo , bravo !

cor  •  13 septembrie 2007, 23:35

Oricum, ea e un motiv de mândrie, si cu un minim de investitie va fi un profesionist desavârsit în viata. Si viitorul ei, în conditii normale, e deja mai mult decât asigurat… Daca Becali (si scuze pentru eternul OFF-TOPIC) a reusit în viata, ea de ce nu ar putea?

Acum, sincer… Câti dintre noi ar sta sa vada jumatate de ora de reportaj despre aceasta Olimpiada de Matematica?

Dinny  •  13 septembrie 2007, 23:36

Cam putine randuri dedicate unei minti deosebite…ciobanului acefal ii dedicati zeci de articole si fotografii….Rusine !!!

Yan  •  13 septembrie 2007, 23:49

Catalin, revin aici ca vad ca la postul anterior nu te mai uiti. Uite niste noutati,daca se verifica si sunt bune, poate ma angajezi colaborator la blogul tau… Nu cer mult, acolo, maruntis.
Revista pe care o aduce Attica nu poate fi Vogue, ca aia e la Liberis deja, poate fi doar Grazia, sau In Style.
Doi, Vogue si GQ vor fi aduse peste 2 luni de Liberis Publications Romania. La Vogue, va fi luata una dintre sefele de la Elle sau Unica, iar la GQ (daca nu sti, e cea mai tare si mai reputata revista pt barbati din lume!), adica UP,UP, UP MARKET, se poarta negocieri intense cu 3 ziaristi,Horia Ghibutiu de la Compact, Andrei Nourescu de la voi de la GS si Istvan Lorincs de la Attica. Cica ultimii 2 ar fi refuzat deja, nu stiu sigur…
Astept cinstea, e stire calda!

OCTAVIUS  •  14 septembrie 2007, 0:31

Asta nu e stire,frate,e turnatorie.Vezi,exact asa te „lucrau” si inainte.Care o fi satisfactia lui? Incerc sa-mi imaginez,dar fac mari eforturi 🙂 .Cat despre Livia,ia zi-le tu alora care mai nou asculta manele „live” (e un curent nou acum,”live” insemnand inregistrate la nunti,pe bune) despre concursuri de matematica sau despre moduri in care iti poti folosi mintea in general.

%???  •  14 septembrie 2007, 0:53

Tolo, roag-o sa calculeze sansele ca Olanda sa faca un 0-0 la Constanta si Bulgaria 1-0 la Sofia. Dar nu cu probabilitati, ci tinand cont ca Olanda e cu doua clase peste noi si bulgarii au scos un 2-2 in Romania. Succes!

viktor  •  14 septembrie 2007, 1:00

Plecand de la o premisa falsa nu puteati ajunge decat la un rezultat fals. 91,3% e o exagerare care nu face bine nimanui.
Premisa falsa: in fiecare meci ati acordat sanse egale fiecarui pronostic de 1, X sau 2 cand in realitate nici vorba de asa ceva.
Nu era nevoie de un olimpic la matematica pentru niste calcule atat de simple (si simplist aplicate), cred ca o buna parte dintre colegii ei s-ar fi descurcat la fel de bine. O bila neagra pentru redactia dvs. in care nu s-a gasit nici un om capabil sa faca niste calcule de nivelul clasei a 10-a.

Sa facem un mic exercitiu de logica:
Bulgarii nu pot face mai mult de 27p; olandezii fac 26p fara emotii cu cele doua meciuri acasa si cred ca nici o casa de pariuri nu ar plati mai mult de 2% pentru sansa ei de a lua cel putin 1p in celelalte doua meciuri din deplasare.

Bulgarii ca joc sunt cam la nivelul nostru dar au avantajul terenului propriu; cred ca sansele lor sa ne bata sunt de minimum 50%. Noi insa suntem inferiori olandezilor si avem un palmares dezastruos cu acestia. Nu ne-as da mai mult de 25% sanse.
Bulgarii au doua meciuri doar aparent grele in deplasare, cu doua echipe lipsite de motivatie. Cred ca sansele lor la victorie sunt de cel putin 80% in ambele meciuri.
Hai sa punem si un 95% sanse sa batem acasa Albania in ultimul meci. Luxemburgul nu conteaza.
Tragind linie, descoperim ca sansa noastra de calificare e sub 73%, adica avem 1 sansa din 4 sa ratam europenele, fata de 1 sansa din 11 cit acordati voi.

Adrian  •  14 septembrie 2007, 2:11

Cu tot respectul pt performanta ei, exista o diferenta clara intre olimpiadele scolare si concursurile sportive.

La concursurile scolare, o medalie o iei daca ai atins un anumit barem. toti cei care trec de el iau medalia respectiva.

Ori, in competittia sprotva, doar la maratonul neolimpic (gen city maraton), fiecare participant care ajunge la linia de sosire primeste o medalie onorifica.

Cocardel  •  14 septembrie 2007, 5:16

Un calcul de doi lei, care oricum nu are nici o valoare, si nu cred ca e vina tipei, pentru ca nu i s-au dat datele problemei.

Ca sa ajungi mai aproape de un procentaj apropiat, ar trebui sa estimezi sansele de a castiga de a pierde si de a face egal la fiecare meci individual.

Eg: Romania are o sansa de 75% sa bata albania, 15% sa faca egal si 10% sa piarda.

Cum se alocheaza aceste procentaje? Nu exista un proces exact dar iei palmaresul echipei, te uiti la forma in care este, accidentari, unde se joaca, si faci o aproximare semi-inteligenta.

Parerea mea proprie e ca cele mai bune procentaje s-ar obtine la casele de pariuri.

Deci luati procentajele alea si de-abia dupa aia calculati sa vedeti sansele.

arh. Gheorghe Petresciu  •  14 septembrie 2007, 5:33

Matematica este o Stiinta exacta,
Fotbalul mai are si famtezie, deci,
felicitari marei campioane la Mate,
si,succes Nationalei de Fotbal cu
Olanda la Constanta. HAI ROMANIA!

arh. Gheorghe Petresciu  •  14 septembrie 2007, 5:35

Matematica este o Stiinta exacta,
Fotbalul mai are si fantezie, deci,
felicitari marei campioane la Mate,
si,succes Nationalei de Fotbal a Romaniei
cu Olanda la, Constanta. HAI ROMANIA!

zuzu  •  14 septembrie 2007, 8:03

Daca nu era mentionat si fotbalul in acest blog, nu ar fi primit nici atatea atentie si comentarii. Pacat. Ca doar acesti tineri talentati ar merita mai mult respect din partea societatii ca sa nu fie tentati sa plece din tara pentru a fi respectati. Astfel Romania va fi mai saraca, inteligenta lor va servi la dezvoltarea altor tari.

XX  •  14 septembrie 2007, 8:34

LIVIA……EXPLICALE FOTBALISTILOR ROMANI…..CA UN MECI ARE…90 DE MINUTE…..
EXPLICALE CA NUMARUL 90 ESTE STRICT ….MAI MARE….DECAT 45 (NUMARUL DE MINUTE…PE CARE LE JOACA…EI…..SE ZICE…CONCENMTRATI)…
IN REST ..TINE-O TOT ASA…BV

vali  •  14 septembrie 2007, 9:35

de la un cunoscut al Liviei si un rival de competitie,felicitari si respect,insa ca microbist inflacarat,parerea mea e k acest calcul are mari lacune,stim cu totii k cele 3 pronosticuri 1 x 2 or sa aiba loc intocmai in favoarea celor puternici, adik olandezilor, bulgarii sa zica merci daca ciupesc 3 pct la tyrana,cat despre noi,fara chivu,cu mutu din nou infatuat si fara o linie mediana consistenta cred k riscam o umilinta cu batavii dar putem spera la un pct in bulgaria!
concluzie:sanse(reale) semnificativ mai reduse de 93% si o minte sclipitoare(cea a Liviei) insuficient rasplatita si inadecvat exploatata

Vlad  •  14 septembrie 2007, 9:38

O fi geniala fetita dar asta e fotbal.
Un egal cu Olanda si ne bate Bulgaria si iata ca 9% se intampla fara mari probleme, si mai mult suntem neinvinsi in fata Olandei…
Fotbalul nu e matematica,nici probabilitati.

momo  •  14 septembrie 2007, 10:20

Bravo, Livia! Jos palaria.

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 10:44

ciprian: corect, inclusiv livia spunea ca dc vrea sa ajunga la o universitate mare din sua calitatea de cistigatoare de olimpiada e doar un ajutor, nu o garantie. tb sa se adapteze altor standarde si criterii

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 10:44

vlad: si dc bulgaria nu bate in albania?

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 10:45

viktor: ai dreptate, dar am spus ca e o varianta pur matematica…

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 10:46

zuzu: asa e, incercam sa aducem in atentia oamenilor domenii si personalitati diferite, insa specificul ziarului ne indeamna sa le legam de sport

DORIAN  •  14 septembrie 2007, 10:56

BRAVOS !!! LIVIA !!!! LA MAI MARE………
sunt atatea discutii si procente in jurul calificarii la euro dar in aceste „ecuatii” nimeni nu isi pune problema BATE BULGARIA SI PE SLOVENIA SI PE ALBANIA ??????????????

Cky  •  14 septembrie 2007, 11:09

Mi se par penibile aceste procente de reusita, pe ce algoritm s-au facut?

buba  •  14 septembrie 2007, 11:16

frumos ! bravo Tolo pt articol si pt ca te-ai gandit sa scrii despre fata asta !

Mihail Dionis  •  14 septembrie 2007, 11:42

Domnule Tolontan,

In urma cu cateva luni, ati afirmat ca va veti bate pentru ca oricine sa poata sa va judece in mod critic, inclusiv atunci cand judecata respectiva s-ar fi exprimat plastic printr-un epitet insultator. Am salutat initiativa pe forum, considerand ca reprezinta un pas catre normalitate. Ieri am postat un mesaj pe acest blog in care criticam argumentat presupusa mare realizare a Liviei Ilie, transformata in stire-bomba de ziarul dumneavoastra [in calitate de fost olimpic si actual cercetator in stiinte exacte, am pretentia ca stiu exact despre ceea ce vorbesc]. Am aratat de ce schita de calcul prezentata de ziaristii GSP ca fiind nemaipomenit de precisa [fiindca o participanta de succes la OIM a facut o numaratoare banala] este cam la fel de justificata precum o diagrama astrologica pe care ocultistul modern a obtinut-o cu ajutorul computerului. Si intr-un caz si in celalalt, esenta erorii se gaseste nu in modul de calcul ci in ipotezele initiale: degeaba faci calculele corect daca modelul este gresit. Desi mesajul nu continea remarci insultatoare, am observat ca a fost sters de pe blog. Evident, nu am primit nici un mesaj pe adresa e-mail personala in care sa mi se explice motivele eliminarii (de exemplu: nu ar fi fost legat de subiect — dar alte mesaje stupide si fara legatura cu subiectul exista in continuare pe blog –, sau ar fi fost prea tehnic — dar exista si alte mesaje tehnice mai putin precise cu privire la articol –, sau prea lung — dar spatiul aici nu este o problema, iar daca ar fi fost totusi o problema ar fi trebuit sa incepeti prin a sterge unul dintre cele doua mesaje succesive perfect identice ale arh. Gheorghe Petresciu). Nu imi ramane decat sa concluzionez ca va deranjeaza critica bine argumentata ale care concluzii sunt irefutabile si nu se scalda in ambiguul interpretarilor. Insa aceasta este in contradictie cu crezul pe care il expuneati public in urma cu cateva luni. Si atunci care este adevarul? Pe baza caror criterii ati sters mesajul si ce parere reala aveti despre mesajele care va critica?

ns  •  14 septembrie 2007, 12:18

bravo livia felicitari!!

comabi  •  14 septembrie 2007, 12:20

Cataline, nu sunt un admirator al tau, insa apreciez un editorial bine facut. Cel de fata nu este formidabil, dar impresioneaza prin ineditul subiectului. La mai multe asemenea materiale, chiar daca nu vor mai fi inedite. Ma bucur sa vad interes pentru mandria ascunsa a tarii. Cat despre Livia… in ignoranta mea nu pot sa-i dau vreun sfat, ci doar, cel mult, sa-i transmit ca mi-a facut ziua mai frumoasa, lucru pentru care-i multumesc.

Ilina Aalin Stefan  •  14 septembrie 2007, 12:47

ce naspa fata bine ca a dus aurul nu e deloc frumosa.

Ilina Aalin Stefan  •  14 septembrie 2007, 12:57

ce ma

Ilina Aalin Stefan  •  14 septembrie 2007, 12:58

ok imi pare rau numai vb urat

George  •  14 septembrie 2007, 14:17

Va felicit pentru acest articol! Sunt extrem de rare cele de genul acesta in ziarele de sport. E un pas inainte, fata de obisnuitele poze si articole cu nuduri anonime pe care le postati pe-aici. Acesta atrage atentia intr-un mod discret si elegant.
Cat despre procentaj, nu avem decat sa speram ca se va indeplini! Felicitari si nu va opriti doar aici.

fiul_gorjului  •  14 septembrie 2007, 14:59

tu vorbesti tolo .. cel care te ai mandrit cu un citat din dragomir un an intreg ?

cel care te face praf si gigi si dragomir de fiecare data cand te prind intr o emisiune ?

tipa e cea care a facut procentele de reusita ale romaniei ?
ea a zis 91 .. voi ati pus 90 .. 🙂
si inca ceva la un meci olanda – luxemburg probabilitatea la 1 x 2 e tot de 33% .. 🙂

bafta

Adrian  •  14 septembrie 2007, 17:16

lol…am luat nota 10 la bac la mate…am diploma de bacalaureat, in caz ca nu ma credeti

steaua si SPAGA ,LEGAMANT PE VIATA  •  15 septembrie 2007, 15:40

VAX ALBINA!!

steaua si SPAGA ,LEGAMANT PE VIATA  •  15 septembrie 2007, 15:41

Poti sa iei si 10 plus, daca esti stelist…..tot INOCENTA E NUMELE TAU!!