Posturile de nisa, audienta sporita in noua masurare TV

De la 1 ianuarie 2008, masurarea audientei pe TV va fi facuta de GfK, care preia astfel operatiunea derulata pina acum de TNS AGB.

joi, 13 septembrie 2007, 9:45

De la 1 ianuarie 2008, masurarea audientei pe TV va fi facuta de GfK, care preia astfel operatiunea derulata pina acum de TNS AGB.

Surse din piata sustin ca noile date indica o mai buna evidentiere a posturilor de nisa. De fapt, acestea au fost cele care au contestat in culise actualul panel, considerind ca el nu reflecta cu acuratete fragmentarea pietei din ultimii ani si ca, inertial, canalele mari ar fi favorizate.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

666  •  13 septembrie 2007, 11:56

VIITORUL APARTINE TV DE NISA,SI PRESEI ZIARELOR PE NET!
AZI DE CE N-AI MAI SCRIS DESPRE FOTBAL?

666  •  13 septembrie 2007, 11:58

vroiam sa spun ziarelor de pe net! scuze pt. incoerenta!

Visitor948  •  15 septembrie 2007, 9:12

I have visited your site 165-times

Visitor027  •  15 septembrie 2007, 9:12

Your site found in Google: position636

Visitor609  •  15 septembrie 2007, 9:13

Your site found in Google: http://google.com/search?q=mei

cristi parvan  •  15 septembrie 2007, 21:27

No ofense, Catalin dar … speculezi. Si tinzi sa comiti celebra eroare cu „judecarea” mesagerului.

Asa blamat si la capat de drum TNS-ul are azi peste 30 de statii masurate, si da cifre semnificative pentru canalele astea mici, cifre care la randul lor au permis finantarea, aparitia si crestera de noi canale.

Nu stiu sa apreciez cata influenta au avut aceste lucruri in fragmentare dar cu siguranta tendinta este un fapt social (dealtfel evident si indatele TNS). Si cum asta e trendul e firesc ca o masuratoare mai „accurate” (fie ca asta inseamna tip de receptie, marimea esantionului sau doar refreshul panelului) sa tinda sa micsoreze presupusa inertie.

Dar de aici si pana la TNS canale mari,GFK canale mici mi se pare o simplificare exagerata chiar si pt o abordare … jurnalistica.

PS: „sursele” de care vorbesti se pot baza cel mult pe rationamente logice pentru ca … noile date inca nu exista si deci nu pot „indica” nimic.

BUmjiuon  •  16 noiembrie 2007, 12:47

BbIaGza35k
.