Cu Anatomia lui Grey ce aveti?!!!

Doua interviuri de ultima ora ale lui Alxandru Sassu, presedintele TVR. Primul, chiar aseara la TVR1. Al doilea, azi in Evenimentul Zilei. Si o tendinta clara. „Taiem costurile!”.  

vineri, 14 septembrie 2007, 11:41

Doua interviuri de ultima ora ale lui Alxandru Sassu, presedintele TVR. Primul, chiar aseara la TVR1. Al doilea, azi in Evenimentul Zilei. Si o tendinta clara. „Taiem costurile!”.  

E un cliseu. Nici una dintre gestiunile austere ale postului public n-a produs insanatosirea economica. In schimb, au accentuat senzatia de televiziune vetusta.

Sassu se intreaba daca TVR isi permite sa dea pe „Anatomia lui Grey”, serialul de luni marti seara, atitia bani. Daca discutam strict economic, TVR nu-si permite sa difuzeze nici mira 🙂 La nivelul sau de personal, la dezorganizarea de acolo, chiar si asta ar fi nerentabil.

Dar lucrurile nu se gindesc doar asa. Fara sa fi fost ideal, mandatul lui Tudor Giurgiu a readus TVR in atentia publicului bun. Da, prin productii premium, cumparate sau realizate in house! Da, prin achizitii scumpe, care n-au fost dublate mereu de un management atent! Dar macar Giurgiu s-a zbatut pentru reputatia postului, incercind sa obtina un atribut diferentiator: calitatea anumitor segmente orare.

Cei care-l sfatuiesc acum pe Sassu il sfatuiesc prost! TVR nu va deveni mai sanatoasa din punct de vedere economic si isi va afecta si mostenirea calitatii, atita cita e. Ce rost are sa promovezi calitatea? Sigur, nici unul! Vorba lui Meredith Grey: „Ma tot gindesc si nu gasesc nici un singur motiv pentru care ar trebui sa fiu chirurg, dar gasesc mii de motive pentru care ar trebui sa abandonez. Insa, totusi, aici e terenul unde se joaca viata”.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

666  •  14 septembrie 2007, 11:52

sa inteleg ca esti fan „grey`s anatomy”?
nu doar giurgiu a crescut calit. la tvr,ci si nicolau…scaderea costurilor va aduce si scaderea calit. si implicit scaderea incasarilor! nu asta e solutia! si ma intreb,ce exp. de managment are sassu?
ma tem ca vor reveni in prin plan,moartea audientei marina almasan,m. bisericanu etc.

robbycutz  •  14 septembrie 2007, 12:02

serialul e marti seara :)…in alta ordine de idei cred ca era cel mai frumos serial dintre cele care sunt acum pe la televiziuni din toate punctele de vedere. o bila neagra pentru sasu….

Habakkuk  •  14 septembrie 2007, 12:11

Cred ca era printe putinele lucruri bune de la TVR. Cel putin pe sotia mea nu o miscai din fata TV-ului nici cu Mastercardul si un bilet de avion pana in Viena in perioada de reduceri de la SCS :)…

Petre  •  14 septembrie 2007, 13:06

Decat sa taie Grey, mai bine si ar taia din salariu sau ar taia-o din TVR..Ce simplu e sa tai si sa nu te gandesti la sutele de mii de pers care deja isi formasera un obicei in a vedea Grey marti seara..si EXTRAS luni seara..Niste dobitoci!

G.S.  •  14 septembrie 2007, 13:31

hehe.. am acelasi feeling privind activitatea lui Gurgiu la TVR! am in memorie insa parerea lui Catalin despre pierderea drepturilor de televizare ale Ligii I (pt. Kanal D) – o parare transanta, argumentata si partial, zic eu, justificata. As fi curios sa stiu Catalin daca ti’ai schimbat parerea (la cald) de atunci?

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 13:42

robbycutz: ai dreptate, am rectificat, marti seara. sa speram ca tvr va decide si achizitionarea seriei urmatoare

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 13:44

G.S: nu mi-am schimbat parerea. pierderea drepturilor a fost o eroare manageriala majora a lui giurgiu, ca sef al institutiei. ca a fost lucrat de citiva oameni, bine mersi si azi in TVR!, asta e partea a doua.
Pe de alta parte, este incorect sa nu remarcam lucrurile ok facute de giurgiu. dintre care cel mai important mi se pare aceasta deschidere catre calitate

G.S.  •  14 septembrie 2007, 13:51

@Catalin. multumesc de raspuns. apreciez consecventa ta in opinii si faptul ca tintesti toate laturile problemelor.
Stii, la tine pe blog au mai fost lansate dezbateri pe tema TVR. sunt multe de spus: de ex. CUM se evalueaza performanta PDG al TVR?? se doreste calitate in dauna costurilor ori invers??? k dk le vrei pe’amandoua este gresit! mie imi placea serialul La urgenta de pe vremea lui Giurgiu… a fost skos pe motiv de kosturi:(
ei si? TVR tb sa faca profit sau sa ne educe??

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2007, 13:59

G.S: Generic vorbind, TVR ar trebui sa aduca servicii comunitatii care o plateste in regim de eficienta economica moderata

G.S.  •  14 septembrie 2007, 14:07

@catalin corect! pe acest rationament: aduce TVR servicii dk transmite CM fotbal si Liga I? Eu zic ca da! apoi ne uitam in costuri: CM te rupe la bani si iti provoaca pierdere in anul in care se desfasoara (2006 ultimul). Si lumea vede TVR pe minus si urla : s’a falimentat TVR!! conducere dezastruoasa si etc.. deci unde este adevarul?? in cifre sau in ce se vede pe sticla.. definitia maximului in manageriat spune sa obtii efecte maxime cu eforturi minime dar negocieri pe costul transmiterii CM fotbal nu cred ca se pot face

G.S.  •  14 septembrie 2007, 14:08

.. eventual sa te dai peste cap sa obtii maximum de venituri din publicitatea pe timp pe parcursul campionatului

Cristi Roman  •  14 septembrie 2007, 15:15

Anatomia lui Grey a devenit un mic fenomen, care e in crestere, si cred ca ar fi una dintre cele mai imbecile decizii ca TVR sa-l scoata din grila.
Alaturi de „Studio 60” de pe HBO, care tocmai s-a incheiat, AG era unul dintre cele mai tari seriale ale momentului.

Zippo  •  14 septembrie 2007, 15:28

mi se pare penibila si periculoasa ideea de a taia „drepturile de autor”. ma intreb, ca si televiziune publica „cultura” cum va fi promovata? se semneaza cedari ale drepturilor de autor ca apari pe sticla?

substitute  •  14 septembrie 2007, 15:35

Dar cu comentariu meu ce ati avut? Ca nu am injurat pe nimeni, am zis numai ca Sassu a trecut de la PD la PSD. Sau nu e voie cu comentarii care contin nume de partide?

Masi  •  18 septembrie 2007, 2:00

Din nefericire, Gray’s Anatomy va fi inlocuit din toamna cu Kojak.

Noroc ca mi-am tras toate seriile de pe net. Bleah TVR1.

bogdi_vlad  •  18 septembrie 2007, 21:03

Sincer mie mi se pare cea mai mare prostie sa scoti din grila un program care iti aduce audienta…..
Anatomia lui Grey este printre singurele(ca sa nu zic singuru)programe bune din tvr…
Cand vine vorba de „reduceri” de audienta conducerea tvr o face cel mai bine….ca sa nu mai zic ca pe langa faptul ca serialul are succes nu i s-a facut mare reclama p tvr(cum s-a intamplat cu alte programe nu la fel de bune ca si anatomia lui grey)….sau poate lui sassu nu ii place serialu? :-))

florin  •  20 septembrie 2007, 16:08

tot marti, tvr1 a pus in loc de anatomia lui grey, Dr House, serial cu un singur doctor. :))
a genial, am vazut cateva episoade si nu-ti mai vine sa-l lasi. e cu totul altceva decat grey,mie mi se pare mult mai cool.

simona  •  25 septembrie 2007, 16:08

mi se pare culmea ca tvr-ul strang cureaua cand e vorba de un serial atat de placut si de educativ..ai ce invata daca nu stii ce sa faci in situatii urgente..plus ca era serialul meu preferat de marti seara..il urmaream chiar daca a doua zi avusesem licenta..e cel mai bun serial in comparatie cu alte seriale de la alte posturi..pacat de anatomia lui grey.tare bun e..sa nu mai zic ca au primit premiu..

mihaela  •  14 decembrie 2007, 19:16

este singurul mod de ati multumi, Cataline deoarece nu prea ai fost ,,un dulce,, pana acum . din acest punct de vedere insa sunt pentru acel film care ma facea sa deschid cu drag TVR1 martea seara

simona  •  31 decembrie 2007, 9:01

sper sa nu mai renuntati niciodata la ideea de a cumpara un serial atat de bun ca „Anatomia lui Gray”

mariana  •  1 ianuarie 2008, 22:13

cind incepe la tvr1 din nou anatomia lui grey?

alex  •  22 septembrie 2011, 22:32

dak ar face trv un teledon fac pariu k sar stringe bani de la fani pentru a cumpara filmul ce mai stati tvr va ajutam noi sa cumparati filmul voi inventati o metoda de a stringe bani rusine trv