BRD – GSP dupa model occidental

Lansarea fondurilor de pensii a determinat o operatiune spectaculoasa din partea BRD FOND DE PENSII. Banca a cumparat exclusivitate pentru publicitate in editia de 24 de pagini de astazi a Gazetei, asa cum se intimpla in cazul marilor evenimente din presa occidentala. Machetele au forme diverse, unele neobisnuite pentru presa din Romania, si sint raspindite pe tot parcursul ziarului.

luni, 17 septembrie 2007, 11:58

Lansarea fondurilor de pensii a determinat o operatiune spectaculoasa din partea BRD FOND DE PENSII. Banca a cumparat exclusivitate pentru publicitate in editia de 24 de pagini de astazi a Gazetei, asa cum se intimpla in cazul marilor evenimente din presa occidentala. Machetele au forme diverse, unele neobisnuite pentru presa din Romania, si sint raspindite pe tot parcursul ziarului.

1.gif

12-13.gif

 

20-21.gif

24.gif 


Comentarii (17)Adaugă comentariu

badday  •  18 septembrie 2007, 5:31

ce nu face un ziar pentru bani…

meplusmyself  •  18 septembrie 2007, 6:41

@badday
Eu cred ca e un pas inainte. Pentru publicitar pentru ca demonstreaza forta financiara alaturandu-se unei publicatii din top. Plus ca target-ul fondurilor de pensii , 18 – 35 de ani, se pliaza exact pe publicul Gazetei.

Iar pentru Gazeta este o recunoastere a pozitiei de pe piata. Contentul editorial nu are de suferit , iar forma grafica are de castigat prin chenare inedite.

Deci eu spun sa nu ne suparam, ci sa admiram pasul 🙂

Mihai  •  18 septembrie 2007, 7:46

Daca imi aduc bine aminte, Gazeta a mai avut o astfel de publicitate, tot cu BRD, in momentul cand au aparut cardurile cu Hagi, Comanesci si Nastase. Dupa cum se vede, Gazeta si BRD sunt doi parteneri care ofera cele mai bune servicii. O idee geniala de publicitate!

George  •  18 septembrie 2007, 7:52

Cat a platit BRD pentru reclamele din ziarul de astazi?

Alexandru Popescu  •  18 septembrie 2007, 7:53

Super ideea, bravo 😉

adibo55  •  18 septembrie 2007, 8:52

tare da tot baiatul ala care parca ii ofera un toiag lu Neaga pe prima pagina…:))))

Razbet  •  18 septembrie 2007, 10:49

Asta i viata .. ce i asa mare mirare … ?

Manfred  •  18 septembrie 2007, 11:36

Da, super. BRD, marele fond de investii… Vom vedem ce e si cu pensiile astea administrate de romani. Presimt o mare teapa, sper sa ma insel.
Catalin, sa inteleg ca prin ceea ce faci pe blog, prin prezentarea acestei stiri, ai luat si tu niste bani. Sau nu?

Cătălin Tolontan  •  18 septembrie 2007, 12:16

manfred: nu am luat nici un ban. am precizat lucrul acesta. posturile de pe blog nu sint platite in nici un fel. am refuzat, de altfel, sa particip la campanii care platesc posturile. cit despre fondurile de pensii, cred ca niste institutii private vor fi gestionari mai buni ai viitorului decit statul

Manfred  •  18 septembrie 2007, 12:25

Multumesc pentru raspuns.
Si eu cred ca si tine – niste institutii private vor fi gestionari mai buni ai viitorului decit statul. Insa lipsa informatiilor privind comisioanele, investiile, intr-un cuvant lipsa transparentei, cat si usurinta cu care au fost acreditate (ma refer aici la unele fonduri, nu la cele care au dovedit pe plan extern ca pot) ma fac sa fiu circumspect.

eL eM  •  18 septembrie 2007, 12:26

Manfred: Da, asa e. Eu, unul, cred ca si si cei care citesc pe-aici, pe bloguri, sint platiti sa faca trafic, din aceleasi surse obscure 🙂 … Si in general, exista asa, o conspiratie mondiala, ca daca ceva functioneaza, e suspect de banuiala, nu-i asa?

Mike  •  18 septembrie 2007, 14:27

daaa…si bannerele publicitare de pe blog sunt tot de design si pentru cititori nu ? :)))
marmota inca invelea ciocolata…

pymm  •  18 septembrie 2007, 14:36

o idee excelenta. intrebarea mea, nu doar din curiozitate: ei ti-au solicitat schema asta, sau le-ai propus-o tu?

GabiKoreanu  •  18 septembrie 2007, 15:40

Dar despre suplimentul rugbystic de azi? Ala nu e sustinut de „Stejar”? Si in cazul asta, nu era corect sa-i amintesti si pe ei?

Habakkuk  •  19 septembrie 2007, 13:48

Ideea e buna, pacat ca brd i-au ales pe cei de la gsp :), cel putin eu nu prea vreau sa am de a face cu brd, insa cumpar ziarul in fiecare zi. Cel putin cu mine si-au arunkat banii pe freastra … oh sweet revenge

kristian  •  19 septembrie 2007, 15:24

Da articolele alea de pe gsp.ro cu X a semnat cu BRD fond de pensii nu sunt platite? Si daca nu de ce apar? Nu cred ca am vazut pana acum stiri de genul Nadia Comaneci si-a facut card la ING.

Iskander  •  19 septembrie 2007, 15:30

daca tot te-ai referit la publicitatea nemarcata de pe bloguri, poate ne spui si unde e „P”-ul din articolul „Amalia Năstase a semnat cu BRD Fond de Pensii”. In editia online eu nu-l vad…sau era un articol care ne interesa, deci nu ttrebuia marcat?