Piţurcă şi Generalul armatei moarte

România e pe cai mari. A bătut deja Olanda. Cu condiţia ca meciul să înceapă în minutul 88 sau să se termine în minutul 45. Pentru că, în restul timpului, „tricolorii” nu sînt obişnuiţi cu prezenţa.

luni, 17 septembrie 2007, 5:14

România e pe cai mari. A bătut deja Olanda. Cu condiţia ca meciul să înceapă în minutul 88 sau să se termine în minutul 45. Pentru că, în restul timpului, „tricolorii” nu sînt obişnuiţi cu prezenţa.

Ultimul week-end a fost de coşmar pentru stranieri. Tamaş, Chivu, Contra, Roşu şi Sergiu Radu n-au jucat deloc. Raţ, Codrea şi Daniel Niculae au strîns împreună 18 minute de joc. Presa e rea, n-am numărat prelungirile.

Cît despre Marica, Mutu, Florentin Petre şi Ogăraru, ei n-au prins minutul 60 în teren. Nici un integralist. 7 jucători şi un singur gol.

În aceste condiţii, speranţa e în selecţioner. El s-a dovedit un excelent gestionar al situaţiilor dificile. Pe unele şi le-a generat din proprie voinţă. Conflictual şi resentimentar, are însă o mare calitate. Nu-i place să piardă. Îl frămîntă atît de tare gîndul eşecului încît găseşte soluţii.

Se apropie de a treia calificare, două cu echipa mare şi una cu „tineretul”, performanţă remarcabilă. Dar care nu reduce din gustul de chinină. În spatele reproşurilor lui Becali la adresa lui Hagi stau observaţiile tactice ale lui Piţurcă. Poate că unele sînt justificate, însă oricît de legitimă ar fi muniţia, puşca cu care trage Becali stă îndreptată spre propria armată. Asta că tot îşi spune singur Generalul.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

termopile  •  18 septembrie 2007, 10:19

NASTI-BOY ??

FII SIGUR CA E CU OCHIUL SI TIMPANUL PE NOI !!!

nastiboi  •  18 septembrie 2007, 10:26

@termopil
Nici nu am citit articolul,sa vad ce fitile mai baga colo,colo.Aha.Adica,bai Hagi,ai grija ca Piturca e pe cai morti la nationala si vrea sa se retraga in Ghencea dupa ce face prima pomana.Incep sa il regret pe ovy,creatorul unei intregi generatii,cu condeiul lui de brad.

termopile  •  18 septembrie 2007, 10:28

COLONELUL LOTONTAN
GENERALU LU PESHTE TATA PUIU
REJELE HAJI

ETC…ETC

nastiboi  •  18 septembrie 2007, 10:28

@termopil
Nici nu am citit articolul,sa vad ce fitile mai baga colo,colo.Aha.Adica,bai Hagi,ai grija ca Piturca e pe cai mortzi la nationala si vrea sa se retraga in Ghencea dupa ce face prima slujba de 40 de zile.Incep sa il regret pe ovy,creatorul unei intregi generatii,cu condeiul lui de brad.

termopile  •  18 septembrie 2007, 10:38

OVI-KGB : CREATORUL UNEI NOI GENERATII DE
PUI SECURISTI…
HAHAHAHAAA…CU CONDEIUL DE BRAD ZICI ?

nastiboi  •  18 septembrie 2007, 10:43

@termopil
Da,de brad.Ca de lemn,nu e voie.Se cenzureaza.De fapt,creatorul unei generatii de „sa fiti si cu aia dar si cu aia,daca vreti sa traiti bine,cu vile la Cornu si in Baneasa,langa scoala noastra draga…”

nastiboi  •  18 septembrie 2007, 10:56

@termopil
Gata,v-a sters pe toti?Inseamna ca ii sunt drag lui colo.Atentie,insa!Beau bere si cand beau,vorbesc mult.Nu pot fi de prea multa incredere.

termopile  •  18 septembrie 2007, 11:25

lotontane !!!

du-te si te culca !
ne mutam pe blogul Mariei !

adi fost stelist  •  18 septembrie 2007, 12:37

De ce mi-ati sters comentariul? Stiam ca sunteti impotriva deciziilor abuzive si aberante ale ciobanului! dar cred ca banii lui au ajuns in cele din urma si la gsp. VA adresez o intrebare: „Cunostintele fotbalistice” ale oierului nu sunt rezultatul cugetarilor partenerului de poker Piturca?Cum de un fotbalist de talia lui Golanski(titular incontestabil in nationala Poloniei) nu are loc dupa ultima strigare in primul 11 al Stelei la concurenta cu unul din piticii favoriti ai lui Piti(Petre Marin) si cu Vali Badoi(care nu a jucat niciodata intr-un sistem cu 4 fundasi si pe deasupra e fost varf de atac)?Nu ar fi interesant sa abordati mai in amanunt aceasta problema?Este grav ca selectionerul dicteaza si echipa stelei!!!!!!!

sorin  •  18 septembrie 2007, 12:53

Pai daca ne gandim bine sunt din ce mai putini jucatori adusi din campionatele straine pentru nationala. Se pare ca Becali s-a hotarat sa schimbe tactica si sa mai schimbe jucatorii, asta pentru ca numai cu jucatori romani nu poti face performanta in liga campionilor. Au inceput sa nu mai fie jucatori netransferabili. La rabufnirea lui becali inspre hagi se vede clar influienta lui piturca si o oarecare intelegere intre ei: ” ovidiu petre e de nationala dar daca nu joaca….”, asa ca in curand o sa-l revedem la nationala pe badoi, ovidiu petre, petre marin, dica, nicolita, goian, etc. Asta ar fii solutia de back-up pentru piturca. Va putea si Becali sa-si mai vanda jucatorii, pentru ca in momentul de fata nu mai face nici unul dintre ei doua parale. Chiar si Radoi i-a iesit din gratii.

thoru  •  18 septembrie 2007, 13:55

Credeam ca e un articol despre nationala, dar se pare ca steaua si becali intra in orice subiect… in curand, o sa inceapa cineva de la gsp un articol despre pensiile private si o sa il continue cu becali, steaua, hagi, becali si hagi, steaua si hagi si alte asocieri inutile.
Se vede, inca de pe acum, cat de mult e protejat hagi de presa. Toata lumea stie ca, desi a fost un mare jucator, nu e chiar cel mai bun tactician (ca sa ma exprim frumos). Intre hagi si piturca, il aleg pe piturca antrenorul oricarei formatii. Haideti sa il lasam pe hagi, ca nu il apuca returul la steaua, si sa ne concentram si asupra altor oameni care merita: bergodi la rapid, zenga la dinamo, sa vedem ce poate sa faca, munteanu la vaslui care vor sa spuna ceva ca antrenori…
Despre nationala se vorbeste nici un sfert cat se vorbeste despre steaua… si sincer, pe care ai paria intre calificarea stelei din grupe si calificarea nationalei la turneul final?

yoyo  •  18 septembrie 2007, 14:24

il simpatizam pe becali, ii alocam votu pentru primul tur, asa a fost acum 4 ani, dar daca il mai umileste pe hagi pe nedrept il va pierde, si pe al meu si pe al altora.
Continua sa iti bati joc de simbolul unei tari si vezi ce se va intampla, un presedinte trebuie sa le respecte si sa le mentina pe piedestralul unde le e locul. Stiti ca m-am aberat la faza cu presedinte becali, dar va pierde foarte mult daca nu se va comporta elegant cu o glorie a Romaniei