DTH-ul intra in masuratorile tv. Se ia decizia azi?

Sedinta de azi a ARMA s-ar putea sa aduca o modificare importanta si logica in masurarea audientei TV. In acest moment, telespectatorii care au sisteme de antene prin satelit (DTH) nu sint prinsi in audiente, lucru care deformeaza realitatea si aduce prejudicii posturilor.

joi, 20 septembrie 2007, 10:56

Sedinta de azi a ARMA s-ar putea sa aduca o modificare importanta si logica in masurarea audientei TV. In acest moment, telespectatorii care au sisteme de antene prin satelit (DTH) nu sint prinsi in audiente, lucru care deformeaza realitatea si aduce prejudicii posturilor.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Eu  •  20 septembrie 2007, 13:28

Asta arata inca o data calitatea contractului pe care ARMA l-a avut cu AGB TNS. Daca nu se face pe ultima suta de metri, o vor face cei care vin din 2008.

Pun pariu ca daca se face un audit al modului in care sunt masurate audientele acum se va descoperi un dezastru mai mare ca la precedentul.

Eu  •  20 septembrie 2007, 13:30

Si daca tot m-am bagat in seama… Cataline, imi poti spune si mie cum e cu masurarea audientei ziarelor. Tot incearca Ionete sa ironizeze rezultatele respective si vreau sa stiu daca are omul dreptate sau nu. Cum ajunge fiecare numar din Libertatea, Gazeta sau Prosportul sa fie citit de mai mult de 10-15-20 de oameni?

gabriel  •  20 septembrie 2007, 13:48

Ar fi f. important! Daca nu ma insel, platformele DTH au posibilitatea de a contoriza cu precizie ce canale sunt urmarite.

Lucian  •  20 septembrie 2007, 15:42

Pentru Eu: din pacate, cum stim, audientele de acum inseamna mai mult notorietate decat cititori efectivi. Dar, pentru acuratete, o corectie: Libertatea, prin cei 1,4 milioane cititori zilnic, se califica numai la putin peste 5 cititori pe copie, ceea ce este rezonabil.

ionete  •  20 septembrie 2007, 16:21

ARMA primeste astazi , din partea AGB TNS , un raport referitor la introducerea in panel a 70 de noi gospodarii care receptioneaza semnal tv in sistem DTH. E adevarat ca ar fi fost mai bine pt acuratetea masuratorii daca acest lucru s-ar fi intamplat mai demult ( ex in primavara )dar …..

ionete  •  20 septembrie 2007, 16:26

pt Eu : nu-l ironizam pe tolo ci ma intrebam , la fel ca tine, cum naiba procedeaza cei 15 cititori care citesc 1 pro sport sau o gazeta ? pe rand , sau toti deodata ?

Andy  •  20 septembrie 2007, 17:22

Excelenta intrebarea pusa de ionete, chiar sunt curios cum se intampla!

Lucian Mindruta  •  20 septembrie 2007, 18:09

Va propun un experiment: luati miine un ziar cu 15-20 de cititori pe exemplar si puneti-l in portbagaj, fara sa-l cititi. Va dati seama ca i-ati condamnat pe aia 15 sa mai gaseasca un cititor acum, ca sa pastreze media la cit zice statisticianul? :))

Acum, serios vorbind, eram in presa scrisa cind a aparut oficial distinctia intre readership si circulatie. Si-mi aduc aminte cat m-am bucurat…

Readershipul e de fapt o arma pe care presa scrisa o foloseste in lupta cu televiziunea, si e o notiune exclusiv metafizica. E ca sfintul duh: il accepti la biserica, pentru ca vine la pachet cu raiul. Dar nu poti sa ti-l imaginezi practic!

ionete  •  20 septembrie 2007, 18:46

lucian : scurta rectificare la experimentul propus de tine : daca un individ „ascunde” 1 ziar in portbagaj cei 15 cititori statitistic arondati in readership-ul acelui ziar vor fi obligati sa gaseasca 1 cetatean super altruist care sa le permita – pe deasupra celor 15 cititori deja prezenti – sa citeasca acel ziar . vor fi in total 30 ( ca-n bancul acela : daca 1 american mananca 2 hamburgeri si un somalez posteste, statistic fiecare a mancat , in medie, 1 hamburger ).

Lucian Mindruta  •  21 septembrie 2007, 8:37

ionete: complet de acord, iar pentru reusita experimentului, adaug ca toti il vor citi in portbagaj!!!

Nicu Laita  •  21 septembrie 2007, 14:05

Revenind la DTH: decizia s-a luat mai demult insa timpul de implementare a fost lung. Raportul de ieri a fost despre integrarea celor 70 de gospodarii ce receptioneaza DTH.

Despre Readership si Circulatie (Tiraj Vandut): Este normal ca Readership-ul sa fie mai mare decat Tirajul. La noi studiul d presa este bazat pe „awareness” si de aceea ajungem ca produsele „De Duminica” sa aibe un nr. de cititori pe copie mai mare decat „Titlul mama”.

Despre sistemele de masurare a audientelor: Acuratetea lor este direct proportionala cu suma pe care piata poate/este dispusa sa o plteasca.

Cătălin Tolontan  •  25 septembrie 2007, 15:27

ionete: laurentiu, tie statistica iti place numai cind se aplica la stabilirea panelului pentru audienta tv, nu si cind se calculeaza audienta pentru presa scrisa