Baronul Neumann şi nea Gigi

Cu 60 de ani înainte ca Gigi Becali să fie fluierat la Arad, baronul Neumann oferea jucătorilor săi cîte o bicicletă pentru că au cîştigat titlul. Oraşul primea în dar o echipă plus un stadion, ambele după chipul lui Arsenal Londra, clubul preferat al industriaşului.

luni, 24 septembrie 2007, 12:33

Cu 60 de ani înainte ca Gigi Becali să fie fluierat la Arad, baronul Neumann oferea jucătorilor săi cîte o bicicletă pentru că au cîştigat titlul. Oraşul primea în dar o echipă plus un stadion, ambele după chipul lui Arsenal Londra, clubul preferat al industriaşului.

Istoria s-a răsucit, baronul a fost împins să fugă din ţară. Vremea s-a scurs. Pînă şi Arsenal şi-a dărîmat vechea arenă, dar ovalul de beton la intrarea căruia scrie UTA a rămas în picioare, pentru a-i spune patronului politician sosit din Bucureşti că e prea mult.

Mai fusese un semn. Meciul de la Praga a făcut cu 7 puncte mai puţină audienţă decît cel de anul trecut, de la Kiev. După argumentele despre piaţa tv în scădere şi despre rezultat, rămîne încă ceva de spus. Se simte. E ca aerul care anunţă venirea metroului. Publicul a început să se plictisească de Becali. S-a format un curent subteran împotriva finanţatorului stelist şi nu e nevoie de tunelurile pe care şi le imaginează el sub Palat pentru ca această mişcare să unească Ghencea de Arad şi Buzăul de Cluj.

Nu nimic instrumentat. Dimpotrivă. El este silit să apeleze de toate stratagemele, puterea şi banii de care dispune pentru a încerca să oprească antipatia publică care s-a urnit natural împotrivă-i. Una dintre tactici e deja pusă la punct. Azi, de la ora 13, se va judeca „Dosarul şurubul”. Dinspre tribuna stelistă s-a aruncat un şurub care l-a lovit pe rapidistul Bozovici. Becali e prieten cu Dragomir, care are oameni numiţi de Ligă în comisie. Va urma, probabil, o suspendare a stadionului din Ghencea, pentru ca finanţatorul să nu fie pus faţă în faţă cu suflarea stelistă. Maximă exigenţă, veţi vedea!

Cu 59 de ani înainte ca reacţia tribunei din Arad să-l sperie pe Gigi Becali şi să-l facă să-şi dorească suspendarea propriului stadion, pe străzile oraşului transilvan un bărbat elegant se amesteca liniştit în mulţime. Era unul dintre cei mai respectaţi antreprenori ai timpului. Spre stupoarea generală, pedala agale, cu pantalonii prinşi cu agrafe, pe o bicicletă din acelea pe care le dăduse echipei cînd cîştigase titlul. Lovit de naţionalizare, pierduse totul într-o zi. Mai puţin bucuria de a umbla printre suporterii echipei sale.


Comentarii (118)Adaugă comentariu

vonbecali  •  24 septembrie 2007, 12:05

Latifundiarul din Pipera ar fi stat de vorba cu procurorii anti-coruptie in legatura cu dosarul in care este implicat fostul ministru al Apararii, Victor Babiuc.

Intrebat de motivul vizitei sale la DNA, Becali (invinuit in cazul schimburilor de terenuri) a raspuns arogant ca procurorii l-au chemat sa il intrebe despre meciul sustinut de Steaua la Arad.

Patronul echipei din Ghencea a fost somat de procurorii DNA sa revina la „vorbitor” si in aceasta dupa-amiaza, pe rol fiind un alt dosar al sau.

bignastyboy  •  24 septembrie 2007, 12:12

Cred ca ai sesizat bine incotro bate vantul .Se simte ?Voi,la Gazeta ,aveti aparate mai performante de determinat directia si puterea vantului decat noi,muritorii de rand.As dori sa iti pun o singura intrebare. Ce ar fi rau in faptul ca s-ar si instrumenta un astfel de „vanticel”,”briza”,ce-o fi el?Exact ca in timpul mitingului ultim al lui N.C. din fata C.C.Atunci, Nica Leon a inceput sa strige din multime,pentru ca il calcase pe picior un tovaras.Tipatul s-a transformat in urlet, iar urletul in Ravolutie.Cu sau fara instrumentatie,scopul a fost atins.In teoria incalzirii globale este cunoscut,de altfel,efectul „butterfly”.Fenomenele care determina clima pe glob sunt extrem de puternic legate intre ele. Astfel,o bataie de aripi a unui fluture la Beijing,poate determina un uragan in Caraibe.O scandare a 40000 de oameni,in picioare,la Arad,este infinit mai puternica decat aceasta suava miscare a aripilor unui fluture.Ideea este ca s-ar putea chiar instrumenta bataia aripilor fluturasului daca am sti sigur ca ar servi unor scopuri nobile.Aviz instrumentistilor.Atat cat au mai ramas.

vonbecali  •  24 septembrie 2007, 12:26

George Copos a venit in urma cu cateva minute la Directia Nationala Anticoruptie.

Mitzu Cangur  •  24 septembrie 2007, 12:28

TOLERANTZA 0 PENTRU ACEST GUNOI AL SOCIETATII ROAMNESTI

Cristi Alexandru  •  24 septembrie 2007, 12:58

Nu obosesti Cataline sa pedalezi pe subiectul Becali???
Parca vad ca la alegeri va veti minuna de procentele sale,aranjandu-va discret nimbul de „ingeri”,fara vreo vina in ascensiunea personajului….succes,macar se vinde marfa de pe tejghea bine..

Cristi

Hitman  •  24 septembrie 2007, 13:08

Stupefiant!!! Am scris un mesaj mai devreme, a fost postat, iar acum a disparut! Nu am injurat nu am facut nici o remarca rasista sau xenofoba, nu vad nici un motiv pentru care sa-mi stergeti mesajul. Este ultima data cand mai intru pe site-ul GSP. Rusine!!!

racheta147  •  24 septembrie 2007, 13:08

Ai dreptate…..sa scapam si de jiji si o sa ajungem departe….:) HAGI HAGI HAGI

Un stelist din Canada  •  24 septembrie 2007, 13:20

D- le Tolontan,
Sant un cetatean roman venit in vizita la rude in Romania dupa mult timp, din Canada. Sant fan Steaua. Ce am putut sa aud de cand am venit aici aproape pe toate posturile TV, este ceva ce depaseste orice imaginatie. Va rog din suflet scrieti incontinuu despre acest accident genetic al natiei romane BECALI, pana dispare. Starpiti-l!
Nu mi-a placut dar l-am simpatizat pe „boschetarul” din „celalalt rand” al invitatiilor lui Horia Ivanovici de aseara. Acesta este limbajul care trebuie folosit cu specii de teapa lui Becali. Evitati gazetarii duplicitari din ” celalalt rand” Voichin si Paunescu. Neutralitatea si duplicitatea n-au ce cauta in lupta cu peste noapte ivitul miliardar din Pipera.
Sau lasati-l. Atata timp cat deja a inceput sa dea lectii de filizofie „interpretativa”?! dupa afirmatiile lui Liceeanu si Plesu, atata timp cat o angajeaza pe Esca in direct ca purtatoare de cuvant, inseamna ca paranoia da in clocot. Starpiti-l, amintindu-i ca a inceput sa cheleasca, ca daca nu-si plateste atarnatorii nu stie ce sa spuna, ca este penal, ca nu se pricepe la nimic, ca are liceul neinceput, ca are ras isteric ca toti oamenii fara replica, etc. etc. Faceti-l sa se simpta mic, mic de tot, neinsemnat, ganganie, tarator, scursura, paranoic adica exact ce crede majoritatea tarii ca este. Spunet-i ca „neica nimeni” ar fi o favoare pentru el. Aveti puterea si sant incredintat ca o veti face. De la voi, comentatorii sportivi, se asteapta primul pas penru ca voi la-ti ridicat unde este, sigur prin brandul Steaua. Poporul roman, alegatorii, vor face al doilea pas la alegeri. Nici Hitler pentru Germania sau Mussolini pentru Italia nu au fost asa nocivi pentru propriul popor ca acest individ. O generatie crescuta in spiritul becalian ar trimite Romania nu in feudalism( despre care se pare ca a fost informat ca a existat) ci chiar direct la originea omul inainte de epoca de piatra. Daca nu , nu ne mai ramane decat sa ne rugam pentru un cataclism , sa distruga tot pamantul si sa ramana numai el, Becali. Felicitari pentru articol. Felicitari lui Cartianu si altor ” boschetari ca el” chiar daca sant de la alte publicatii.
Stima,

silviu pana  •  24 septembrie 2007, 13:24

SI CA SA VEDETI CAT DE APROAPE E DE PARANOIA ,AM SA VA DAU UN EXEMPLU CLAR SI SUGESTIV:
STITI, CA IN PNG(PARTIDUL NOULUI GOGOMAN) ORGANELE DE CONDUCERE NU SE ALEG ,CA PESTE TOT IN LUME, CI SE NUMESC DE BECALI PERSONAL.NU ESTE O GLUMA ,NUMAI CA PRESA CENTRALA ,ORI ,NU STIE, ORI, SE FACE CA NU VEDE.DE EXEMPLU,UNELE ZIARE DIN CALARASI,DUPA ALEGERILE ,LA NIVEL JUDETEAN,AU TITRAT:’BECALI SI-A NUMIT SLUGA SEFA SI CELELALTE SLUGI.INSIST ,NU E O GLUMA,CI PURUL ADEVAR IAR CEI CE NU CRED POT VERIFICA.PANA SI COMUNISTII ,HULITI ATAT DE ANTRENORUL-MULGATOR(A RECUNOSCUT CA SE PRICEPE MAI BINE LA MULS OI DECAT LA FOOTBAL),ORGANIZAU UN SIMULACRU DE ALEGERI PENTU CONDUCERE,NUMAI LA GIGI B NU, SE NUMESC DIRECT PE FUNCTII .SE MAI POATE VORBI DE DEMOCRATIE ? CRED CA NICI IN AFRICA NU MAI EXISTA ASA CEVA.

tevezbd  •  24 septembrie 2007, 13:28

foarte frumos articolul!

stef  •  24 septembrie 2007, 13:29

domnule catalin, asa e, lumea a inceput sa se sature de becali. Peste tot, in orice ziar apare gogomanul. Te rugam pe tine, asemenea altor ziaristi, sa incetezi a mai scrie despre cioban. Intreb copii pe strada despre visele lor … „sa ajung becali”.
Lumea in jur ii copiaza gesturile, replicile … Va rugam, ignorati-l!
Sau poate ca vrei doar sa vinzi un ziar … atunci e de inteles. 😉
Numai bine!

corneliu popa  •  24 septembrie 2007, 13:44

Tot ce s-a scris in favoarea obiectivitatii a fost sters de pe blog!! Am inteles cam tarziu cum se „face” la acest ziar!! Un gand bun pentru voi, dar nu o sa MAI SCRIU NICI O DATA!!

val  •  24 septembrie 2007, 13:47

sper din tot sufletul meu stelist sa se intample ceva cu becali sa lase steaua in pace

steli  •  24 septembrie 2007, 14:31

bai dadule, esti un imb mana in mana cu tolo..ti-am dat o replica pe masura, dar cenzuristii astia de la gsp…
oricum, mucane sa sugerezi pixu si tu si popuru tau de ciorecsi

Mitea  •  24 septembrie 2007, 14:43

Dupa ce comunistii i-au confiscat toata averea, inclusiv o superba limuzina Aston,baronul Neumann despre care vorbeai tu, a continuat sa isi vada de fabrbica lui si de echipa de fotbal chiar daca a fost nevoit sa mearga cu bicilceta.Oare marele George Becali ce ar face daca ar ramane peste noapte fara palat, limuzina, fara garzi de corp? niciodata sa nu mai compari omul care a pus bazele fotbalului modern in Romania cu omul care isi bate joc de fotbal in Romania.

behali  •  24 septembrie 2007, 14:44

RUSINE becali!

Radu Cioiu  •  24 septembrie 2007, 19:07

Nu am avut rabdare sa citesc toate posturile, asa ca poate repet ceva scris si de altii: cele 7 puncte mai putin la audienta la meciul de la Praga se datoresc, cred eu, in primul rand, faptului ca, pe alt canal, era Barca-Lyon (eu la acest meci m-am uitat cam 80 minute, la Steaua dadeam din cand in cand sa vad scorul) asa ca sa nu ne imbatam cu apa rece: oierul are inca destula audienta, vorb-aia, pro’ da’ multzi!
Trebuie facut ceva pentru a scapa de oier si numai voi, ziaristii, puteti face ceva. Dar oare puteti/vreti???!!!

SIR.FLANDER  •  6 octombrie 2010, 6:05

CRE CA AI SPUS TOT AICI:Cu 59 de ani înainte ca reacţia tribunei din Arad să-l sperie pe Gigi Becali şi să-l facă să-şi dorească suspendarea propriului stadion, pe străzile oraşului transilvan un bărbat elegant se amesteca liniştit în mulţime. Era unul dintre cei mai respectaţi antreprenori ai timpului. Spre stupoarea generală, pedala agale, cu pantalonii prinşi cu agrafe, pe o bicicletă din acelea pe care le dăduse echipei cînd cîştigase titlul. Lovit de naţionalizare, pierduse totul într-o zi. Mai puţin bucuria de a umbla printre suporterii echipei sale.