Martiş şi nu numai

Nu spun că Martiş a greşit intenţionat. Asta e imposibil de probat. Totuşi e tînăr, a reuşit şi meciuri bune, „mă simt în formă”, mărturisea el unui apropiat în seara dinaintea jocului. Ce s-a întîmplat? Să intre momentul din minutul 90 în marja statistică a erorilor umane? Poate, însă maniera lui a fost destul de ciudată, fără a o putea numi compromiţătoare.

luni, 24 septembrie 2007, 4:49

Nu spun că Martiş a greşit intenţionat. Asta e imposibil de probat. Totuşi e tînăr, a reuşit şi meciuri bune, „mă simt în formă”, mărturisea el unui apropiat în seara dinaintea jocului. Ce s-a întîmplat? Să intre momentul din minutul 90 în marja statistică a erorilor umane? Poate, însă maniera lui a fost destul de ciudată, fără a o putea numi compromiţătoare.

A înclinat imperceptibil spre oaspeţi, nimic fraudulos, dar cu o măsură pe care un ochi antrenat o decelează. Mai degrabă cuplarea dintre discretul stil anti-Rapid şi eroarea majoră a neacordării penaltyului la Mazilu ne duce cu gîndul spre premeditare.

În fine. Rapid a şi fost avantajată în prima etapă la Mioveni, nu se poate vorbi de un complot. Întîmplarea din Giuleşti conţine un avertisment. Ramura proaspătă a Federaţiei e datoare să preseze în continuare pentru un campionat curat. Nu doar pentru Rapid, ci pentru orice echipă!

Iată, de pildă CFR Cluj a ieşit din zodia promisiunii. E o certitudine. Are mai multe ocazii pe meci decît au strîns granzii de la începutul sezonului. În timp ce Steaua şi Dinamo joacă deseori la fel de interesant precum revistele din sălile de aşteptare ale clinicilor, trupa lui Andone respiră bucuria jocului. Sigur, titlul e departe şi caracterul unei formaţii se vede în derbyurile directe, nu cu cei mici.

La un nivel al campionatului mai scăzut decît campionatul trecut, cu echipe care fac mai puţin în Europa, trebuie să ne legăm de corectitudine ca de poarta care dă spre progresul jocului. Am mai fost pe drumul acesta, ştim că duce spre ceea ce ne dorim. Să nu-l abandonăm!


Comentarii (128)Adaugă comentariu

Irina  •  25 septembrie 2007, 11:25

Draga mihaibujie….Vicierea unui rezultat consta si in neacordarea unui penalty clar si asta pt ca,dupa cum ai spus si tu,se putea rata dar cel mai probabil se putea si inscrie,ceea ce ducea la castigarea partidei in cazul asta.Ca raspuns pt ceilalti suporteri care continua sa sustina faptul ca Rapid putea inscrie 3 goluri daca era o echipa buna,tin sa le amintesc cate ceva:Steaua dc nu a marcat 3 goluri la UTA?Era obosita,aaa?!Venea dupa un meci cu o campioana numita Slavia Praga,nu-i asa?!…Dinamo dc a batut atat de greu in groapa cu o echipa mai jos in clasament decat Gloria Buza?aaa?Era si ea obosita dupa meciul exceptional cu Elfsbor,nu-i asa?Sigur va veti disculpa gasind tot felul de motive!Va spun clar…Rapid este dezavantajata incepand de la cel mai mic conducator de fotbal la cel mai mare…Noi,vom vorbi dupa returul cu NURENBERG.Ati auzit?NERENBERG!Echipa din Bundesliga care s-a clasat pe locul 6 la finalul campionatului trecut!Vom vedea cine va merge mai departe dintre echipele romanesti si care se va impiedica intentionat sau nu,pt a prinde locul 1 si banii din Liga!

AlbAlbastru  •  25 septembrie 2007, 11:25

Sorine, BA ESTE viciere de rezultat. Asta cu „poate fi
ratat” este o gaselnita a unuia ca Mircea Sandu. Astea sunt smecherii de Bucuresti, de doi lei. Rapidul ar fi avut doua puncte in plus acum, dar deh, probabil ca cei de la cimitir vor merge „pentru a patra oara consecutiv” in LC, pentru ca… asa trebuie. Dragomir cu Becali si cu Sandu stiu de ce.

RUSINE.

Kap  •  25 septembrie 2007, 11:26

Rapidistilor, n-am nimic cu voi, dar nu stiti sa pierdeti!Poate faceti memoriu si ca dati 0 goluri in trei etape, si ca nu ati mai luat titlul din 2003 si ca nu i se concesioneaza terenul lui Utecila.Cautati in urma si vedeti daca a facut vreodata Dinamo atita scandal impotriva arbitrilor.Se vor gasi destepti ce vor aminti de butoane.Aceia sa spuna de cite ori a cistigat Rapidul clar campionatul – poate in 1999, atit.de exemplu, Dinamo a maturat tot in 2000, 2004 si 2007.Si nu a tipat nimeni ca voi in 2005(1 punct diferenta de Steaua) sau in alti ani.
Pina si la Steaua exista o tendinta spre normalitatea unor declaratii decente, reprezentata de Adrian Ilie (pe cioban si pe argat nu ii pun la socotela).
Asa ca lasati-o mai moale cu urlatul, ca Utecila face circ pentru a va avea de partea lui si atit.Singuri impotriva noastra.

EDI  •  25 septembrie 2007, 11:28

daca as tine cu steaua as face un imn: MULTUMESC RUSILOR CA AU VENIT IN TARA CU TANCURILE MI-AU VIOLLAT MAMA SI AM IESIT EU, MULTUMESC CA MI-AU FACUT ECHIPA SI STADION, MULTUMESC LUI VALENTIN CEAUSESCU CA AM AVUT TERENURI DE JUNIORI JUCATORI LUATI CU JAPCA, ZECI DE SATELITI , SUTE DE ARBITRII CU SHORT ROS ALBASTRU, MULTUMESC EREI CEAUSISTE CA A DAT LEGEA CU DECRETEII SA AVEM GALERIE, MULTUMESC LUI JIJI CA VB DEZACORDAT SA INTELEGEM SI NOI CEVA, SI SPER SA FUGA TOATA LUMEA NORMALA DIN TARA SA IASA EL PRESEDINTE, MULTUMESC LUI MM CA NE I-A LA PUMNI SI NE DAMM, MULTUMESC STEAUA CA SE FACE DE RAS IN EUROPA CA E SINGURA ECHIPA DIN LUME INTR-UN SEZON CARE UMIL;ITA TUR RETUR DE TREI ECHIPE , din 5 participari nu a realizat nimic, MULTZUMES LUI NASU, CA NU-NE SUSPENDA TERENU, NE LASA SA ALERGAM CU SACII DE BANI, SI CA FACEM CE VREA MUSHIUL NOSTRU SI CU HAGII SI CU RAPIDU , CU SURUBURILE SI CU POPORU ROMAN
PENTRU TOATE ASTEA MULTUMESC.
SI EU CA RAPIDIST CA NU AVEAM DE CINE SA RAD CU LACRIMI NU INTELEGEAM CE E PROSTIA PANA LA VOI..DAR ACUM M-AM LUMINAT

XYZ  •  25 septembrie 2007, 11:29

MihaiBujie, se intimpla si la case mai mari sa „clachezi”, care este problema?
Si la Real sau Manchester sau AC Milan…
De cite ori nu au stat aceste echipe intr-un penalty (acordat sau nu)!!! Si cu echipe din subsolul clasamentului.
Nu este asa.
A fost penalty si trebuia acordat si Rapidul ar fi fost pe locul doi acuma.
Acest campionat al lui Mitica este unul trucasi pentru Dinamo din cind in cind, dar MAI ALES pentru stelutza comunista, fu_tu-i Dumnezeii m_a_si_i.

EDI  •  25 septembrie 2007, 11:29

STELISTILOR SUNTETI PENIBILI… AI UTAT DE MM KAP? cele mai mari aberatzi sunt la steaua..

XYZ  •  25 septembrie 2007, 11:31

Kap, acelasi lucru: nu are nimic SU_LA cu prefectura.
Acolo a fost 11m. Iar arbitru p_u_lii NU trebuia sa arbitreze, pentru ca se stia ca este prieten cu steaua lui Becali, arbitru de casa adica. este totul FALS dupa cum mai spuneau si altii… totu-i o minciuna… si pot sa spun ca nu s-a schimbat mare lucru de pe vremea cind
comunistii impingeau de la spate stim noi pe cine.

iri  •  25 septembrie 2007, 11:44

Mare harmalaie in ograda lui Bucur.N-au primit graunte dai cu cotcodacul,latra cainii,behaie oitele si Vasile Roaita trage in draci semnalul ca de cum se poate sa fie batatura aleasa „jecmanita”.

Tartarin  •  25 septembrie 2007, 11:49

Iar tu Iri, esti dus cu pluta.

yo  •  25 septembrie 2007, 11:57

adi ilie nu stie nimic de plasa aia(cusca) .el asa a vazut afara?
sa puna si rapid sapte plase in retur sa vedem ii suspenda pe stelisti sapte etape
pisat de stelist

AlbAlbastru  •  25 septembrie 2007, 12:00

@Maresalu:

Bai vere, sondajele alea dinainte sunt la fel de „adevarate” ca si asta de care te plingi tu.
Nu este nimic adevarat.
Voi (Steaua) nu aveti suporteri. Aveti bunicutze, cetatzeni, copilasi, tzarani… care nu stiu nici un sfert din echipa Stelei dar spun ca „tzin cu Steaua” pentru ca ei aud de Steaua toata ziulica la TV si pentru ca Becali, „salvatorul” maninca mult ra$hat pe toate posturile… in realitate ei nu au nimic de a face cu fotbalul.
Mai aveti suporteri DE COMPLEZENTZA,
pentru „cupe si flori” cum bine va spun rapizii… si va mai ramin si voua cam
POATE, 3-4% din cei „50% dintre romini” suporteri ADEVARATI.

Baitu’!!! daca nu stiai, cele mai IUBITE echipe din Rominia sunt Craiova si Rapid. Dupa aceea vine Timisoara… Dinamo… si de’abia dupa aceea probabil voi.

Sorin  •  25 septembrie 2007, 12:15

Fratilor. Neacordarea unui 11m NU e viciere de rezultat! pt ca un 11 m se pate rata. Vicierea e doar in cazul acordarii unui gol nevalabil sau anularii unuia valabil. asa zice UEFA nu Nasu’!

aaxel  •  25 septembrie 2007, 12:25

poate imi amintesc eu gresit,dar martis asta e arbitrul de casa al stelei? 🙂

Nicuşor  •  25 septembrie 2007, 12:37

Uite o părere…Eu spun că a făcut bine că n-a acordat 11 m…Şi aşa să facă orice arbitru…De ce? Simplu…Cei care se uită la meciurile din Liga lui Mitică au observat cum se face? Spre finalul meciurilor, adică al tuturor meciurilor din Liga lui Mitică jucătorii care au nevoie de rezultat se aruncă în 16 m pentru a ciupi un penalty…Ordinărisme balcanice…Atîta timp cît jucătorul nu este faultat EVIDENT (picioare rupte, braţe dislocate…etc.) restul nu reprezintă decît o tentativă puerilă de a obţine un rezultat favorabil. Regulamentar nu este corect…dar regulamentul nu este făcut ca să poată fi şi încălcat?

obiectiv  •  25 septembrie 2007, 12:41

Cind TU , echipa momentului, cersesti un 11m intr-un joc cu ultima clasata, nu ar trebui sa comentam nimic. Bine ca nu a dat, ca poate se rata si strica cariera unui jucator. Daca era 1,2,5 – 0 nu se supara nimic. Daca Rapid s-a pastrat pentru UEFA, sau pt meciurile cu spectatori. Va dati seama ce scandal iesea daca bateau la scor. Erau goluri nevazute si negustate de marea galerie. Sa treaca ei in grupele UEFA si apoi sa emita pretentii, dar ma tem ca asta este Anul plingerii Europene

observator  •  25 septembrie 2007, 13:20

nu pot sa cred ca nu scrieti nimic despre jaful pe care il face federatia, cand vine vorba de suspendarea stadioanelor.asta cu fortul prin arbitri e nimic! la steaua suporteri care intra pe teren si ataca fotbalisti oaspeti ( nu conteaza ca era meci amical- asta e pentru prosti!), dinamo rupe tot pe stadioanele adverse si pe rapid ii suspenda si cand se bate adversarii intre ei. cred ca ati stat prea mult in prejma lui ioanitoaia: sunteti sclavul tirajului. nu atacati pe steaua si dinamo echipele comunistilor, de frica publicului pe care tot voi l-ati crescut. pacat….

plouat  •  25 septembrie 2007, 13:29

Eu cred ca CFR a iesit voit din Cupa UEFA sa se poata concentra pe campionat.
Daca Doamne fereste castiga campionatul, se duce pe munca altora in Liga.
E frumos asa? Cate puncte a strans CFR pentru Romania in UEFA?
Si-au vazut interesul si fac ca Dinamo anul trecut, trag tare la inceput cand celelalte contracandidate la titlu joaca in toate competitiile si iau puncte cu carul.
Nu mi se pare corect.

zmagoo  •  25 septembrie 2007, 13:32

A gresit si omu`.. da` nu e singuru` http://www.zmagoo.ro/

Catalin  •  25 septembrie 2007, 14:01

Sondajul vostru e masluit. Vedeti ca va ataca cineva site-ul!!!!!!!!!!!!!!

salut  •  25 septembrie 2007, 14:07

ce idee stupida, sa nu poti merge in LC pentru ca doar steaua si rapid au facut puncte, atunci echipele alea nu au facut puncte pentru romania ci au facut puncte pentru cluburile lor. Hai sa fim obiectivi si sa vedem ca CFR joaca cel ma ifrumos fotbal , alaturi de Vaslui s ide Rapid, desi sunt stelist, nu imi permit sa nu fiu obiectiv, steaua are lot ma ivaloros, dar nu are tactica, si o echipa depinde in aceeasi masura si de tactica si de valoare. fiti obiectivi, lasati orgoliile si va castiga fotbalul

andrei_75  •  25 septembrie 2007, 14:13

Rabdare cu Andone…Desi a inceput bine,pun pariu ca va termina prost ca si la Dinamo dealtfel…

Lute  •  25 septembrie 2007, 14:26

SONDAJ GSP.RO
ACEST SONDAJ E ‘MANARIT’ DE GSP (SLUGA LUI FELIX).

Ce echipa are mai multi suporteri? (sondajul va fi inchis in momentul atingerii 1,5 milioane de voturi)
124081 Steaua
123201 Dinamo
22466 Rapid
20581 Timisoara
13432 Craiova
5860 Alta
4263 UTA
313885 Total

SA VA FIE RUSHINE !!!! A CATA OARA????

AlbAlbastru  •  25 septembrie 2007, 15:03

Nicusor, Obiectiv… vai cit de p*rosti puteti fi fratilor daca sunteti in stare sa faceti asemenea comentarii!!!
Sunteti cumva din turma lui Becali? Sunt sigur ca da.

cristian alexandru  •  25 septembrie 2007, 15:38

Cica la biroul lui Einstein apar trei tipi la un interviu.Einstein il intreaba pe primul:
– Ce IQ ai?
Ala zice: – 400!
Einstein: Bunicel, poti studia fizica nucleara.
Al doilea zicea:- Eu am IQ 240.
Einstein: -Bunicel, puteam studia teoria relativitatii.
Al treilea zice: – Eu am IQ 19.
Einstein: – Forza steaua!

XYZ  •  25 septembrie 2007, 16:10

Buna de tot Cristiane. Am ris in hohote.

dan  •  25 septembrie 2007, 16:12

– de ce nu se sesizeaza nimeni , de ce nu ia nimeni atitudine atunci cand scarba aia de corsicanu isi permite sa afirme in direct ca Dinamo a facut blat la Iasi . A devenit si asta vreo persoana importanta peste noapte , ca vad ca pe la loja pe la Steaua a fost vazut ( e drept ca inainte de meci ,pentru ca nu are mai mult bun simt decat patronl din Ghencea )? Prea se simte bagat in seamain ultimele zile si incepe sa mananca c……