Naşu’ şi cluburile

Mircea Sandu are ceva din Traian Băsescu. Partea rea. Ambii păstoresc o lume pe care o conduc uneori revanşard. Nu văd evoluţia nezgomotoasă a normalităţii. Un preşedinte de ţară s-ar cuveni să simtă bucurie pentru că întreprinderile fac profit. Să le încurajeze. Un şef de Federaţie ar trebui să fie fericit că oamenii cu bani au ambiţii fotbalistice şi că noi nume de firme se adaugă comunităţii sportive.

marți, 25 septembrie 2007, 5:37

Mircea Sandu are ceva din Traian Băsescu. Partea rea. Ambii păstoresc o lume pe care o conduc uneori revanşard. Nu văd evoluţia nezgomotoasă a normalităţii. Un preşedinte de ţară s-ar cuveni să simtă bucurie pentru că întreprinderile fac profit. Să le încurajeze. Un şef de Federaţie ar trebui să fie fericit că oamenii cu bani au ambiţii fotbalistice şi că noi nume de firme se adaugă comunităţii sportive.

Sandu l-a pus la punct pe Copos. „Dacă nu-i convine să plece! Vor veni alţii!”. Mddaaa. Nicu Gheară, de exemplu. I-o fi zis acesta şi lui Sandu „copilu’ lu’ tata”, pe iahtul ancorat la Ibiza? L-o fi mîngîiat şi pe el pe obraji? S-o simţi Naşu’ protejat de Gheară de se apucă să bagatelizeze o investiţie precum cea a lui Copos de la Rapid?

Sigur că patronul rapidist are o înclinaţie naturală spre stilul cabotin. Că a depăşit măsura cu lamentaţiile de după eroarea lui Martiş. Dar nu e normal ceea ce se întîmplă! Fără cluburi, FRF ar asocia vidul cu fumurile boşilor. Şi ar ieşi un pîrţ economic. Aşa cum sînt, cu problemele lor legale, cu stilul extrafiscal de a opera bugetul, cluburile sînt totuşi companiile fără de care fotbalul nu poate exista.

Naşu’ cere respect şi, furnizează, periodic, fraze ultimative, aruncate printre dinţi. Spre deosebire de el, măcar Băsescu se luptă cu marii profitori. Ceea ce nu e deloc cazul preşedintelui FRF. Dacă nu luăm în calcul jocul de table ca pe o luptă pe viaţă, pe moarte şi pe spriţ.


Comentarii (81)Adaugă comentariu

ornitologu`  •  26 septembrie 2007, 8:47

esti greu de cap.pasari,zburatoare,ciori,…
toate acestea sunt reprezentate de o echipa care se numeste…..?

domnu_vali  •  26 septembrie 2007, 8:48

Virgula intre subiect si predicar: „Naşu’ cere respect şi, furnizează, periodic, fraze ultimative, aruncate printre dinţi.””:D

ornitologu`  •  26 septembrie 2007, 8:49

si virgula dupa si?

emil mihai 1923  •  26 septembrie 2007, 8:50

banel, petre marin, etc in teren..toti suedezi inalti, blonzi, cu ochi albastri…si membrii ai academiei romane..
in galerie 75 % rromi..+ tweety…
toate acestea vis a vis de cimitirul ghencea…

ornitologu`  •  26 septembrie 2007, 8:55

aici e vb de echipa care reprezinta aceasta etnie.si de caracter.vezi cazul banel vs sapun

gogu  •  26 septembrie 2007, 8:55

Atitudinea lui Copos e una lamentabila !Nu face alceva decit sa atace atit Steaua cit si Dinamo ! Se plinge tot timpul ca nu i-au modernizat stadionul ,ba de arbitraj ,ba de atitudinea federatiilor, Ba de jucatori ca NU Muncesc gratis pt Rapid ,conducatorii se schimba si ei „ca Ciorapii” la Rapid .Acuma amenninta cu gesturi care ar putea afecta intreg fotbalul romanesc si munca tuturor cluburilor!
E normal ca Nasu sa-i mai dea peste nas ,mai ales ca e si Copos din Fenomen ,a gresit de multe ori si a „lucrat cu arbitrii”.In plus Copos a cistigat bani multi din fenomen si a cistigat multa notorietate ! E perceput ca un personaj negativ-dpmd vedere! Cred ca ar fi un CISTIG-sa scapam de el decit o pierdere-iesirea lui din fenomen!

emil mihai 1923  •  26 septembrie 2007, 8:59

exact acest lucru il spuneam !!
echipa care reprezinta etnia rroma este cea din ghencea..
cu cei mai multi reprezentanti ai etniei in lot si majoritari in galerie…

emil mihai 1923  •  26 septembrie 2007, 9:00

si caracterul echipei din ghencea este dat de patron..
becali badaranul..

emil mihai 1923  •  26 septembrie 2007, 9:02

becali badaranul este un tip educat, cult, inteligent, cu maniere…SIC !!!
toate aceste calitati s-au rasfint asupra jucatorilor si galeriei..
gest de mare noblete sa lipesti bancnota de 100 de dolari pe fruntea jucatorului favorit si sa alergi cu punga de un leu dupa jucatorii altei echipe..

arh. Gheorghe Petresciu  •  26 septembrie 2007, 9:03

Inca mai este Nasu la FRF?
Hai Steaua! Hai Romania!

ornitologu`  •  26 septembrie 2007, 9:08

hai ca esti dus cu pluta.toata lume stie ce echipa reprezinta etnia rroma,inafara de tine.pa

red baron  •  26 septembrie 2007, 9:49

Domnule Tolotnan va rog frumos ati facut acest mysport iar la pagina despre Dinamo articolul incepe intr-un mod absolut tendentios,este incredibila bataia de joc la care sunt supusi suporterii dinamovisti prin inceputul acelui articol,chiar vreti sa fiti ziarul Stelei si sa ne izolati complet pe noi de acest ziar?poate ar fi cazul sa-mi si raspundeti pt ca niciodata nu m-am simtit atat de jignit de un articol al gazetei ca cel de pe mysport referitor la Dinamo adik articolul ce apare atunci cand de pe site apesi cuvantul Dinamo

giurgiu  •  26 septembrie 2007, 10:04

„Spre deosebire de el, măcar Băsescu se luptă cu marii profitori.” – carevasazica votul exprimat liber.
Domnule ziarist va astept parerile in viitoarea campanie electorala. Faceti eventual si un video clip de sustinere a candidatilor. Dar inainte incetati sa mai scrieti articole despre SPORT.

costin  •  26 septembrie 2007, 10:59

mie personal mi-a placut replica lui Mircea Sandu.
acum vreo luna,cand voia Becali arbitri straini,la meciul cu rapid,nu spuneau cei de la rapid ca au incredere in arbitrii romani.
aaa…am inteles,doar cand ne convine,in functie de moment,vrem sau nu vrem.
raul cel mare in fotbal nu sunt arbitrii ci presedintii de club.
atitudinea lor,comportamentul suburban,aranjamentele sunt cele care dau tonul.
jucatori,antrenori sau arbitri nu si-ar permite sa faca,comentarii,daca nu ar urma exemplul patronilor,patroni pe care ii ridica in slavi acest „guru”,”fara de care nu putem respira”si care se numeste mitica dragomir(intentionat am scris fara majuscule.
nu spun ca Mircea Sandu e un inger,dar este mult,ca valoare,peste acaesta haita de finantatori.
se bat cu pumnii in piept ca au investit.
oricand se vor gasi altii,mai cinstiti,mai onesti,mai educati,care sa le ia locul….eu abia astept sa plece,majoritatea dintre ei si daca s-ar putea sa si emigreze pana nu le da DNA-ul interdictie.
in rest numai de bine

catalin  •  26 septembrie 2007, 11:06

Bravo Tolo!!! Dar se poate si mai bine! Mai pune putin acid in penita, cat sa-l arzi pe Nasul Nasilor!

DinamoEtImpera  •  26 septembrie 2007, 11:11

Desi sunt de acord cu tine, Tolo, comparatia cu Basescu nu e binevenita. Sa lasam politica pentru alte subiecte decat cele legate de fotbal.

www.horiamihai.blogspot.com/  •  26 septembrie 2007, 11:16

slab articol, copos e un pacalici ipocrit si libidinos

hg  •  26 septembrie 2007, 12:01

@ emil mihai 1923

las-o balta emile, postezi intr-o veselie peste tot de parac nu te stim ca tigan. Stim ca Rapidul conduce detasabil la acest segmen. Sunteti tigani si asa veti ramane si daca va spalati cu var.

hg  •  26 septembrie 2007, 12:03

Rapid este echipaa cea mai miloaga echipa din campionat. Normal ca sunteti singuri impotriva tuturor, tiganii sunt alungati de peste tot in lume.

hg  •  26 septembrie 2007, 12:05

Fraiere, sti de ce s-a plus plasa la meciul de pe Ghencea….ca sa nu va luati zborul

FIRENTZE  •  26 septembrie 2007, 12:07

Bravo inca un articol pertinent si la obiect,dupa cel de ieri.Tine-o tot asa!Mircea Sandu acest PENAL al fotbalului romanesc ar trebui sa-si dea demisia iar mister Copos sa faca un apel sau o uniune la nivelul conducatorilor de club in care sa ia pozitie fiecare si sa promita ca nu vor mai exista presiuni coruptie,mita in fotbal de acum incolo.Cine nu respecta aceste reguli sa fie exclus din fotbal iar echpia retrogradata sau chiar desfiintata.

hg  •  26 septembrie 2007, 12:23

@ emil mihai 1923

Asta spune tot.

„Ne-am săturat să ne bucurăm doar atunci cînd Steaua pierde în cupele europene, în loc să sărbătorim victoriile Rapidului. Am ajuns să ţinem cu Real Madrid şi Lyon, adversarele steliştilor. Nu mai jucaţi nimic! ” – Suporterii celor de „SUB PODUL GRANT” dupa RAPID – PSG 0-0 (19.10.2006)

red baron  •  26 septembrie 2007, 13:26

concret articolul DESPRE CLUBUL SI ISTORIA LUI DINAMO incepe cu urmatoarea fraza:

„Dinamo Bucureşti nu este cel mai important club de fotbal din România, acest club fiind cu mult sub echipa fanion al fotbalului romanesc, Steaua Bucuresti”

cum poti incepe un articol despre orice club,oricare ar fi el asa?jignindu-l,atacandu-l si vorbind despre clubul rival in deschidere?asa se face un articol?unde e deontologia si impartialitatea gspului?puneti stelisti sa scrie despre Dinamo?inteleg ca e de pe mysport dar articolului i se ofera link DIRECT de pe gsp?este posibila o asemenea bataie de joc,domnule T?

Gheorghe  •  26 septembrie 2007, 15:02

Ma uratule, de ce nu lasi si post-il meu? Ce, daca zic ca esti cam Tolomac e musai sa-mi porti pica…? Ca si daca nu stiu altii ca eu cred despre articolul asta ca e de 2 ROL, tu tot Tolomac ramai…. Zau.

Parex  •  26 septembrie 2007, 15:14

Nu exista asemuire intr-e Basescu si Sandu Mircea !
Ultimul, este o ramasita a sistemului comunist… mai nou ,un continuator a-l mafiei sindicale care a cuprins Romania dupa 1989.
A organizat alegeri pentru a le castiga , nu se poate compara cu Basescu …!!!

Kiu  •  26 septembrie 2007, 15:40

citat de pe site-ul http://www.frf.ro:
„Cotidianul Gazeta Sporturilor continuă să publice articole care nu au nici o legătura cu adevărul şi cu realitatea. În articolul de astăzi, marţi, 25 septembrie 2007, din pagina 2, semnat de Marius Chiţu şi Justin Gafiuc şi intitulat ” Naşu’ + Gheară „, cei doi jurnalişti încearcă din nou să manipuleze opinia publică, speculând ca preşedintele Federaţiei Române de Fotbal ar avea vreo legaturã cu menţinerea în lotul de elită a arbitrului Marius Martiş, dezimformarea mergând până la poveşti legate de viaţa privată a domnului Mircea Sandu. Toate aceste aberaţii si mizerii nu fac decât să sporească impresia de lipsă de credibilitate pe care o emană multe dintre articolele ziarului menţionat.”

Va rog frumos, transmiteti-i dumneavoastra domnului care se ocupa de acest mesaj ca se scrie corect dezinformare, nu dezimformare… Teoretic atenti ar trebui concentrata la mesaj si nu la mesager… dar cand faci o asemenea eroare gramaticala, lasi loc de banuit… aceeasi impresie pentru intreg articolul… cam rasuflat, gresit „imformat”…

Hop  •  26 septembrie 2007, 16:09

bastiii

DADU  •  26 septembrie 2007, 18:11

MUTZUNACHE,TIE ITI PLAC DOAR AIA CARE TE LAUDA!

Nicu Laita  •  27 septembrie 2007, 8:21

„Dacă nu luăm în calcul jocul de table ca pe o luptă pe viaţă, pe moarte şi pe spriţ.” – si gratarul, gratarul, unde e gratarul!!!???

pop  •  27 septembrie 2007, 9:14

articol excelent,dar incomplet(nu ar fi ajuns timpul sa-i pomeneasca pe toti derbedeii)

mithras  •  29 septembrie 2007, 13:25

Interesant subiect!