Topul ziarelor pe primul semestru 2007

Din datele publicate de catre BRAT, topul cotidienelor pe primele 6 luni ale anului, conform tirajului vindut, este urmatorul:

marți, 25 septembrie 2007, 3:33

Din datele publicate de catre BRAT, topul cotidienelor pe primele 6 luni ale anului, conform tirajului vindut, este urmatorul:


Comentarii (14)Adaugă comentariu

rare62  •  25 septembrie 2007, 16:14

hm.

un_rapidist  •  25 septembrie 2007, 16:59

de ce restul nu au publicat?

Denisa Lala  •  25 septembrie 2007, 17:41

Trăim, deci, în ţara cititorilor de Libertatea 😀
Bună treabă!

Sean  •  25 septembrie 2007, 19:25

CanCan se pare ca e pe 15, dar la cat de lata e banda rulanta pe care ies vedetele la noi… o sa fie pe 1 cat de curand

eftimie  •  25 septembrie 2007, 20:35

Doar o parere.

Acu aproape un an EvZ si JN erau destul de apropiate, la doar vreo 5.000 de ziare vandute medie diferenta. Intre timp EvZ s-a inregimentat vizibil in slujba presedintelui si a partidului sau in timp ce JN a fost, in mare parte a timpului, de cealalta parte a baricadei. JN a castigat inca 10.000 de cumparatori (or fi avut si promotiile cu CD-uri si DVD-uri ceva aport la asta) in timp ce EvZ a scazut cu 10.000.
Adevarul si gandul aveau tendinte de scadere pentru ca, in ciuda rebranduirii si-au pierdut din identitate. RL Pare constant daca ma gandesc bine, desi este un ziar care respira un aer vechi si amatoristic.

Victor  •  25 septembrie 2007, 23:17

Observ că „Adevărul” a ajuns sub un ziar de „super-nişă” precum ZF. Şi când te gândeşti că acum 4-5 ani era constant între primele 3.

cata  •  26 septembrie 2007, 2:13

Mda….trist, din pacate trist. Libertatea pe primul loc – si inca detasat. Ma suprinde lipsa SAPTAMANII FINANCIARE, un ziar de calitate ce si-ar merita locul intre primele 15.

zmagoo  •  26 septembrie 2007, 9:50

Apoi ..da victore.. apa trece, broastele raman.

georgescul  •  26 septembrie 2007, 13:05

Mai Tolo, tu chiar crezi in cifrele acestui studiu BRAT? Cum poate Romania Libera sa atinga asemenea valori medii? Care este parerea ta? De ce traim in minciuna?
Care ar fi solutia acolo,cu un Hurezeanu pe picior de plecare, un Turturica dominant in redactie cu printesele lui, strategie pe termin lung inexistenta de castigare de noi cititori, probleme in distributie, buget marketing extrem de mic…
management defectuos, intr-un cuvant…

iann  •  26 septembrie 2007, 14:14

hai sa ne vedem care e comparatia si cu semestrul 1 al lui 2006:

Libertatea -0.25%
Jurnalul National -7.38%
Evenimentul zilei -12.29%
Romania Libera -4.63%

Gazeta -1.42%
Prosport -14.15%

Eu  •  26 septembrie 2007, 14:31

E crestere sau scadere ce dai tu, Iann?

iann  •  26 septembrie 2007, 14:47

daca e minus in fata, ce ar putea fi? e scadere, adica cat au pierdut ziarele in medie pe editie fata de aceeasi perioada a anului trecut.

Eu  •  26 septembrie 2007, 15:54

putea fi o simpla liniuta indicativa. Se practica 🙂

Victor  •  26 septembrie 2007, 19:31

cata, Săptămâna financiară e săptămânal, nu cotidian!