LIVE, 11:15, Financial Times: „Media nu moare. Se schimba doar felul in care e consumata”

Peter Slaughter, Financial Times, a vorbit despre schimbarile din media. „Cu 10 ani in urma existam doar in editie tiparita. Una singura”. Azi, FT e tiparit in zeci de locuri din lume si in patru editii zonale. A descris cum arata o conversatie dintre o firma si un agent publicitar. Singura dilema? In ce pagina sa intre macheta.

joi, 27 septembrie 2007, 10:22

Peter Slaughter, Financial Times, a vorbit despre schimbarile din media. „Cu 10 ani in urma existam doar in editie tiparita. Una singura”. Azi, FT e tiparit in zeci de locuri din lume si in patru editii zonale. A descris cum arata o conversatie dintre o firma si un agent publicitar. Singura dilema? In ce pagina sa intre macheta.

Acestea au trecut. „Media nu moare. Doar se schimba felul in care se consuma”, a spus Slaughter. „Totul se accelereaza in ultimele 18 luni”. 60% dintre cei care acceseaza siteul FT nu citesc in mod obisnuit editia tiparita.

Costurile de tipar si pretul hirtiei, din motive de politici de mediu, vor continua sa creasca, crede seful de productie de publicitate de la FT.

El a mai vorbit despre nevoia transferului de credibilitate din editia tiparita catre Internet. Despre extinderea produselor video integrate siteurilor ziarelor. Despre nevoia de a crea stiri la optiunea cititorilor.

Ceva de genul „Fa-ti Gazeta!”, daca admiteti comparatia. Si daca n-o admiteti tot e valabila, pentru ca gsp a fost unul dintre primele ziare din lume care si-a conceput agenda zilnica si subiectele editorialelor impreuna cu cititorii, acestia votind pe Internet.


Comentarii (15)Adaugă comentariu

tripongreti  •  27 septembrie 2007, 10:33

cand nimeni nu te lauda,ca sa o faci singur…este si asta o strategie…

nastyboy  •  27 septembrie 2007, 10:41

Acesta este trendul.Ar trebui sa ne (va) puna serios pe ganduri.Tacticile,strategiile trebuie revazute si adaugite.Altfel,internetul va inghiti tot.Numai cei curajosi,numai cei pregatiti pentru noile aventuri ale viitorului,vor rezista.Altfel,vor fi inghititi de valurile concurentei.Un studiu facut in Franta,anul trecut,a facut ca politicile tuturor ziarelor de mare tiraj sa sufere drastice ajustari.Nimeni nu sta pe loc.

axxter  •  27 septembrie 2007, 11:37

Nici eu nu cumpar ziarul de la chiosc in mod normal. Intru pe site si citesc ce ma intereseaza.

Catalin  •  27 septembrie 2007, 11:46

in ritmul asta trebuie sa va rugati sa intre lumea pe internet, k altfel, nu va mai dau baietii banii pe reclame, si va semneaza plecarile pe alte domenii…

George  •  27 septembrie 2007, 12:09

Niciodata nu va muri media. Presa va trai si pe timp de razboi, e garantat. Presa nu moare niciodata

ION ION  •  27 septembrie 2007, 12:12

NU ESTE O PROBLEMA! PUBLICITATEA PE INTERNET VA ADUCE LA FEL DE MULTI BANI CA SI CEA TIPARITA PE HARTIE!DOAR CA E MAI AGASANTA! CEI CARE CITESC ZIARELE IN VARIANTA ELECTRONICA TREBUIE SA ISI ASUME ACEASTA NEPLACERE!

uncas  •  27 septembrie 2007, 13:31

sa-mi spui si mie la ce concluzie o sa ajungi cu becali. iti respect luarile de pozitie dar iti pierzi vremea incercand sa faci audienta?? sau s-o scoti la capat cu orice argumente ai veni.

ko  •  27 septembrie 2007, 14:31

Forma gsp a fost ok mai mereu… Ati tinut pasul cu schimbarile…
Fondul insa… cel putin in ultima vreme lasa mult de dorit. Vremea in care Becali facea audiente si crestea tirajele a apus… Eu, de exemplu nu mai citesc articolele despre el. Nu ma mai intereseaza. Nu mai vreau sa aud/citesc nimic despre el. Si nu sint singurul. Toti cei cu care aum vorbit au aceeasi reactie. Unul dintre prietenii mei deja nu mai cumpara Gazeta. Din punctul meu de vedere, pot exista SI articole despre Becali. Insa cand dumneavoastra , spre exemplu, scrieti 5 editoriale din 6 pe acest subiect… eu spun NU!! Nu ma intereseaza, nu citesc. Ajunge! S-a mers prea departe.
Inteleg ca e un subiect, un personaj care face audienta. Insa in momentele in care se fac sondaje despre presa scrisa, Gazeta se lauda ca are cititori educati, cu studii medii/superioare… Cred ca ar trebui sa acordati din ce in ce mai multa atentie implicatiilor acestui fapt…

ko  •  27 septembrie 2007, 14:35

o intrebare: linkul „Criticati Gazeta” mai exista sau a fost desfiintat?

nastyboy  •  27 septembrie 2007, 14:45

Off-topic.Imi cer scuze.Nu am alta cale.Nu il albiti pe G.B.!Orice incercare de a aparea pe posturi Tv cu larga audienta este o tentativa disperata a sa,prin intermediul prietenilor Vantu sau Sarbu,de a-si curati imaginea.Sa nu dai la pace si tara iti va fi datoare.Sa nu ii admiti nici o jignire.Poti parasi emisiunea,intr-un gest rar,in acest caz.Numai sa nu ai nicio obligatie fata de acest post.Ai o sansa de a demonstra ca nu toti ziaristii sunt carpe in mainile unui om fara caracter.Si asa ,in opinia mea,te-ai coborat la un nivel de dialog sub categoria ta.Gandeste-te ,este si imaginea ta in joc.Acest personaj,in disperarea lui dupa recuperarea imaginii,este in stare de orice.Vin si alegerile europarlamentare,in urma carora va castiga imunitate.Va avea nevoie de ea,vei vedea.Nu face jocuri straine intereselor tarii pentru niste avantaje personale.Scuza-ma.Nu am vrut sa te jignesc.Sunt foarte vehement si deziluzionat,poate.

DinamoEtImpera  •  27 septembrie 2007, 14:50

Nu este doar trendul, nastyboy, este viitorul. E normal. Un ziar tiparit devine depasit, si unde mai pui ca e si ineficient. Costa mult si foloseste resurse degeaba. Suportul electronic nu costa mai nimic. Lumea va deveni tot mai interconectata. Viata se va derula tot mai repede, si fiecare minut va fi programat. Si poate nu e un lucru rau. Totul e sa nu ne pierdem umanitatea.

nastyboy  •  27 septembrie 2007, 14:57

Corect.

caine-rosu  •  27 septembrie 2007, 14:59

O sa urmaresc emisiunea de la Realitatea, doar pentru a-mi demonstra ca nu m-am inselat cand te-am reconsiderat ca om cu principii si coloana vertebrala.

Machedonul  •  27 septembrie 2007, 15:36

Am sa-mi fac timp sa vad emisiunea de diseara la Realitatea. Sint curios sa vad si sa aud daca vei avea curajul sa-l pui la perete pe atotstiutorul care crede ca poate face ce vrea si cum vrea (vezi Hagi). Noi machedonii i-am aratat de mult ca nu o poate face in rindul nostru!
Vreau sa vad daca la presiune i se va face cald din nou si daca incepe cu tremuratul miinilor ca data trecuta la 100%! Vreau sa vad si cum ii raspunzi atunci cind incepe cu limbajul de genul mai baiatule!

Definitia de om nu este data de citi bani ai!
A respecta oamenii cu care lucrezi nu se poate cumpara!
Gloria Stelei apartine in primul rind celor care au cistigat meciurile si trofeele pe teren!

Razvan  •  26 noiembrie 2007, 14:26

Istoria fotbalului romanesc – analize meciuri – pronosticuri — http://www.pronosticsportiv.ro