Victor Becali? Un fraier!

Impresarul e omul rău. Toţi ceilalţi, preşedinţi, investitori, oficiali vasăzică, sînt băieţii buni.

joi, 1 noiembrie 2007, 5:55

Impresarul e omul rău. Toţi ceilalţi, preşedinţi, investitori, oficiali vasăzică, sînt băieţii buni.

Ce se întîmplă atunci cînd băieţii buni îşi trag picioare în cap, ca la colţul străzii, şi procuratorul, Detestabilul prin definiţie, vine şi-i desparte?! Pentru că aşa s-au petrecut lucrurile la Urziceni.

Mihai Stoica a intrat, ca orice intelectual, în loja dinamoviştilor, a sărit la Borcea şi aceştia, ca orice oameni de afaceri respectabili, l-au luat la bătaie. Unii zic că l-ar fi ars şi cu ţigara, ca în filmele de serie B.

Cert e un lucru. Cum stătea MM aşa la pămînt, ghemuindu-se în aşteptarea următoarei botine fine, de 1500 de parai bucata, Victor Becali a năvălit şi l-a scos din malaxor şi din lojă. Acum să nu ne imaginăm că impresarul a vorbit frumos cu ceata de agresori sau cu agresorul iniţial, dar ceea ce contează e că n-a dat de lucru medicilor legişti. Pentru că, susţin martori oculari, într-acolo mergeau lucrurile.

Nu e prima oară cînd, în declaraţii sau în conduită, Victor Becali stinge focul din jur. Un scriitor israelian, Amos Oz, îi considera pe aceşti oameni parte a celei mai preţioase secte: Ordinul Linguriţei. Pentru că, în timp ce alţii aprind incendiile cu tancurile, ei încearcă să le potolească, picurînd apă cu linguriţa.

O fi inutil, dar Victor Becali nu s-a plictisit să fie normal. Dacă asta înseamnă să fii fraier, înseamnă că n-avem suficienţi fraţi mai mici sau veri mai calmi.


Comentarii (78)Adaugă comentariu

romanes  •  1 noiembrie 2007, 20:53

Sunt romanii o natie violenta? Aceasta e intrebarea. Sau sunt ca fratii nostrii, rromii, tari in gura si iuti de picior? Cred totusi ca numai gura e de noi, inclusiv cei certati cu legea care se tin numai de gainarii nu de lucruri „serioase”(cu mici exceptii). Ce natie spurcata suntem: lenesi, invidiosi, mincinosi, violenti; mai si credem ca suntem cei mai destepti de pe glob. Vai de „fundul” nostru!!!

val_de_val  •  1 noiembrie 2007, 21:56

Cat despre Giovani….
Are acea onoare deosebita a marilor capi ai lumii….
Care lume?

gicu  •  1 noiembrie 2007, 22:11

norocu lu meme a fost ca nu era cumva mititelu prin preajma!se lasa cu spitalizare!oricum meme ar trebui exclus din fotbal!e a doua oara cand se intampla!sa fie manager la un depozit de jucarii!asa poate sa bata si el pe cineva! pe copii!oricum e o paine de mancat pt ziaristi!stati pe langa el!

mihai  •  1 noiembrie 2007, 22:15

fotbalul din romania produce greata tot mai mult

Dan  •  1 noiembrie 2007, 22:47

putin as-kissing nu strica niciodata….esti inca „mic” Tolo…mai ai pina te faci „mare”…da-i inainte pina te faci „mare”…

un oarecare  •  1 noiembrie 2007, 22:53

Inca o data observ cu ‘mandrie’ ca sunt inculti 99% din cei ce citesc aceste articole (restul de 1% nu se obosesc sa scrie aici). Vad ca sunteti ca o ceata de oi, ce se lasa influentati de toate sursele media din tara noastra, si ma refer aici in primul rand la GSP, ProTV sau Antena1. Am citit aici multe, despre ‘jigodia de MM’, despre ‘suporterul’ batut de acesta, etc. Nu am de gand sa comentez articolul, vreau doar sa va comentez pe voi… mi-e rusine de mine cand citesc ale voastre comentarii!

Craziest  •  1 noiembrie 2007, 23:07

si noua ne e rushine de tine obositule !!!

un oarecare  •  1 noiembrie 2007, 23:18

Iti multumesc frumos Craziest… nici nu ma asteptam la mai mult.

Unul din nepoti  •  1 noiembrie 2007, 23:23

Bai Manfred infractoare e tarfa de m a t a fmm de sclav.

octa  •  1 noiembrie 2007, 23:31

nu mai credeti ce scriu in ziare 90% sunt minciuni , pe bune , pe mine ma dat la ziare de multe ori aja ca pot spune ca vb din experienta , oricum borcea si mm doi needucati, dar daca nu ati vost acolo eu zic sa nu va luati dupa astia ca nu se stie ce sa intamplat acolo

mihai  •  1 noiembrie 2007, 23:37

cati nu a batut si victor….jalnic articol

un „cinefil”  •  2 noiembrie 2007, 0:17

Tolo,nu crezi ca ai ramas impresionat prea repede the acest „Pacemaker” Becali?Parca tot gazeta a scris acum ceva vreme cum cei doi „Frati Karamazov” bateau un amarat care inceracase sa le ia banii la poker?!Deabia astept sa citesc un viitor articol al tau cum MM „Terminator” de buzunar s-a bagat sa-i desparta pe ,stiu eu, „Gladiator” Becali care ii va da cu ciomagu` in cap lui Muresan sau poate se va interpune intre butelia aruncata de catre „Skipy” Borcea spre „Don” Mititelu…campiOnatul e deabia la inceput,se pot intampla multe,deabEa astept sa vad cine cu cine s-a mai batut si cine cui ia luat apararea?…Oricum,FOTBALUL,il vedem in alte campionate,nu Tolo?

tacalin securontan  •  2 noiembrie 2007, 6:42

pentru cinefil

fotbalul putem sa-l vedem oriunde, intrebarea e unde vede toolomakul fotbal, ca de inteles, intelege numai ce vede printre sapca si ochelarii de cal. sau cind mai miroase avantaje, in rest nimic nu vede :))

urangutan la colontan  •  2 noiembrie 2007, 7:02

inca o limba baloasa data de un fermecat unui minunat. unde sint premiile de sfirsit de an sa premiem cea mai preacurvitoare limba a cuvintatoarelor necunoascatoare?
amos oz si tacimurile numitului sint doar praf in ochi in contextul de mai sus. sint adresate celor mai slabi de inger, care trebuie sa cada in zona dorsala, entuziasmati de cultura fermecatului. poate tine la elevii de gimnaziu, cine te stie, te cunoaste!

bula  •  2 noiembrie 2007, 9:15

mm un fraier care ar trebui sa stea departe de terenurile de fotbal. El este instabil psihic e un nenorocit

cvaporu  •  2 noiembrie 2007, 9:52

Eu zic ca si asta e tot un fel de marketing.Cata vreme se vorbeste despre tine esti important.Are si mmm trucurile lui.Ieftine.

Christian Iceberg  •  2 noiembrie 2007, 10:37

Ce s-a intamplat la Urziceni,atat pe teren cat si prin loja,nu ne face cinste deloc.Cand oare ajungem si noi(romanii)sa fim mai civilizati asta indiferent de miza?Dan Petrescu a devenit paranoic si maniac,ca toata lumea-l fura si este exact opusul fotbalistului care ne incanta pe partea dreapta atat la Steaua cat si la nationala.

Poze  •  2 noiembrie 2007, 11:43

cele mai tari poze masini femei wallpaper download http://poze.pe-internet.ro

nebunul vesel  •  2 noiembrie 2007, 11:49

si meme si borcica sint la fel de instabili psihic, ce ne facem insa cu autorul povestirii?! daca si aia care ne spun povesti sint instabili psihic, si dusi raaaau cu capul, ce ne facem atunci?!? la balaceanca sau sapoca cu toti tolooomaciii!!!!!!

ovidiu fripturitoa  •  2 noiembrie 2007, 11:55

te data asta, te-ai ars pe bot! victor si givanni sint ai mei! asa a fost de cind lumea si pamintul! nu vii tu acuma sa imi schimbi ploile, sa te duci si tu unde si-a intarcat mutu iapa, si nu vorbesc acuma de „geniala”, nici de ce s-a ales de sirbu si sirba lui. sa pleci! ca esti prea pe fata cu aia de unde imi iau simbria!!!!!

corneliu popa  •  2 noiembrie 2007, 13:04

mai fratilor, stati ca numai inteleg! Adicatelea cei ce sustin ca a gresit MM-ul sunt deoparte iar cei care spun ca asa cum a procedat Borcea este corect? Daca era intekigent ii punea de bodiguarzi sa-l dea afra in pumni, iar el, ca un lord, isi tragea trabucul, fara sa mai intervina Victor Becali!! Opinia publica ar trebui sa ia atitudine fata de acesti asa zisi finantatori atunci cand se comporta ca niste badarani!!

O.Ioanitoaia  •  2 noiembrie 2007, 14:16

aida ba, ai zis ca dai o bere azi dupa serviciu. Te faci c-ai uitat?

O.Ioanitoaia  •  2 noiembrie 2007, 14:18

Daca vine Andries eu nu viu, ba tolo, iti zic de pe-acu! Baietii cu baietii, fetele cu fetele, la gherghina.

M.Andries  •  2 noiembrie 2007, 14:21

*plinge* da io cu te ti-am gresit de nu ma iei la bere? *plinge*

Naratorul  •  2 noiembrie 2007, 14:25

Si au trait fericiti pina la adinci batraneti, mai putin Andries, care a trait putin mai nefericita decit ceilalti, pentru ca nu a baut si ea bere.

dangel  •  2 noiembrie 2007, 15:08

ei na, sa fim seriosi, nu avea nici o urma de lovitura ce drq..insa cert e ca s-au imbrancit putin ( asta si dupa frizura lui memeu la iesirea din loja) 😀