Flori in fata bisericii italiene

Compasiune de la o tara civilizata. Solidaritate fata de victime si delimitare fata de agresorii, asta este ideea Antenei 1, care ii invita pe romani sa depuna flori in fata bisericii italiene din centrul Bucurestiului. Lacasul este plasat pe Bd Magheru, intre Universitate si Pta Romana.

vineri, 2 noiembrie 2007, 2:01

Compasiune de la o tara civilizata. Solidaritate fata de victime si delimitare fata de agresorii, asta este ideea Antenei 1, care ii invita pe romani sa depuna flori in fata bisericii italiene din centrul Bucurestiului. Lacasul este plasat pe Bd Magheru, intre Universitate si Pta Romana.

Gestul vine dupa ce opinia publica din Italia si din Romania a fost socata de crima unui rrom de origine romana indreptata impotriva unui ofiter din Roma.

Ieri, Realitatea TV facea si ea un apel ca romanii sa lase flori si luminari la zidul de la Universitate.


Comentarii (48)Adaugă comentariu

tripongreti  •  2 noiembrie 2007, 14:23

si un buchet la gsp

iann  •  2 noiembrie 2007, 14:45

super tare ideea. o sa ajung si eu acolo

alexandra  •  2 noiembrie 2007, 14:51

de ce trebuia sa spui neaparat rrom de origine romana? e un cetatean al romaniei ca oricare altul… mentionind originea etnica (precum cu mare grija faceau comunistii cu originea sociala dar nu cind un burjui era meritoriu) sugerezi implicit ca doar rromii sint asa, ceea ce nu cred ca vrei sa spui

Roman Romanshi  •  2 noiembrie 2007, 15:15

Ba nu, Alexandra! Cetatean al Uniunii Europene este si mai corect.

calin  •  2 noiembrie 2007, 15:24

Da mah, ok. Toti criminalii si hotii plecati din Romania (ciori sau nu) aduc tarii grave prejudicii de imagine.
Dar ce dreaq cauta articolul asta intr-un ziar de sport?

calin  •  2 noiembrie 2007, 15:32

Iaka mi-ati cenzurat „postul” anterior ca v-am facut „diletanti”.
Ideea era sa scoateti programul si rezultatele din etapa 13 si bagati programul etapei 14, ca-s meciuri interesante, sa stim in ce zi, la ce ora se joaca, pe ce posturi se transmit.

Neghiobilor

calin  •  2 noiembrie 2007, 15:33

calin on 2 Noiembrie, 2007 3:28 pm Your comment is awaiting moderation.

….ce va ziceam :))….

dadu  •  2 noiembrie 2007, 15:52

SI ITALIA ERA INDURERATA CAND MAFIA RUPEA VIETI IN INTREAGA LUME!…DAR NU PREA ERAU EXPULZATI INAPOI IN CIZMA,MAFIOTII LOR!

REALITATEA TV INTR-ADEVAR A AVUT O IDEE SALUTARA!BRAVO LOR!

Mihajlovic11  •  2 noiembrie 2007, 15:54

AR FI BINE SA FIM SOLIDARI CU CEI DIN ITALIA, CHIAR DACA NU ESTE ROMAN SI ESTE RROM, AR TREBUI SA ARATAM INTREGII EUROPEI CA NE PASA, CA NE DAM SEAMA DE GRAVITATEA ACELUI EVENIMENT, CA NU SUNTEM DE ACORD CU OAMENII CARE FAC ASTFEL DE LUCURURI, CA SUNTEM „ROMENI” SI NU „RUMENI”, CA AVEM CAPACITATEA DE A FI ALATURI DE FAMILIA CARE IN MOMENTUL DE FATA SUFERA. DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE!

dadu  •  2 noiembrie 2007, 15:57

…SI STITI DE CE TIGANII DIN ROMANIA SUNT ATAT DE AGRESIVI,SI IN TARA SI IN AFARA EI?

PT.CA NOI AM FOST OBLIGATI SA LE SPUNEM RROMI SI NU TIGANI PT.CA II JIGNEAM!

LA GERMANI,SPANIOLI,ITALIENI,ENGLEZI,AMERICANI, RUSI,FRANCEZI NU-I DERANJEAZA CA LI SE SPUNE ASA!

NUMAI LA NOI AU DEVENIT MAI SENSIBILI SI NU SUPORTA SA LE SPUNEM TIGANI!

Mihajlovic11  •  2 noiembrie 2007, 15:58

AR FI BINE SA FIM SOLIDARI CU CEI DIN ITALIA, CHIAR DACA NU ESTE ROMAN SI ESTE RROM, AR TREBUI SA ARATAM INTREGII EUROPEI CA NE PASA, CA NE DAM SEAMA DE GRAVITATEA ACELUI EVENIMENT, CA NU SUNTEM DE ACORD CU OAMENII CARE FAC ASTFEL DE LUCURURI, CA SUNTEM “ROMENI” SI NU “RUMENI”, CA AVEM CAPACITATEA DE A FI ALATURI DE FAMILIA CARE IN MOMENTUL DE FATA SUFERA. DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE!!!

Mihajlovic11  •  2 noiembrie 2007, 15:59

SA MERGEM SA PUNEM SI NOI O FLOARE, O LUMANARE, LA BISERICA ITALIANA DIN BUCURESTI, AR FI BINE SA FIM SOLIDARI CU CEI DIN ITALIA, CHIAR DACA NU ESTE ROMAN SI ESTE RROM, AR TREBUI SA ARATAM INTREGII EUROPEI CA NE PASA, CA NE DAM SEAMA DE GRAVITATEA ACELUI EVENIMENT, CA NU SUNTEM DE ACORD CU OAMENII CARE FAC ASTFEL DE LUCURURI, CA SUNTEM “ROMENI” SI NU “RUMENI”, CA AVEM CAPACITATEA DE A FI ALATURI DE FAMILIA CARE IN MOMENTUL DE FATA SUFERA. DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE!!!

toxic  •  2 noiembrie 2007, 16:11

Bai maimutzoiule-sef ipocrit,tu devii din ce in ce mai slugoi in fata lui Felix!Ai ajuns scatofag!Ai ajuns sa stai drepti si sa scrii dupa dictare!Esti si boarfa si strecori un randulet despre Realitatea tv la sfarsit!M-am saturat de vomele tale infecte!

toxic  •  2 noiembrie 2007, 16:22

Uite ca ai produs si urmari maimutoiule-sef!
Domnul Mihajlovic11 ne scrie sa facem si sa dregem in primul articol,dar vede ca a uitat sa specifice si locul:Biserica Italiana!

Apoi se corecteaza si-l scrie si pe al doilea in care e mai explicit:NU CUMVA SA VA DUCE-TI DIN GRESEALA LA UNIVERSITATE!ACOLO E REALITATEA TV!

La locul ales de Antena1 e mai bine!Ei au legaturi directe cu raiul!

ASTIA DE LA INTACT SUNTETI SCURSORILE PRESEI ROMANESTI!

POATE VADIM TUDOR VA MAI INTRECE!

dadu  •  2 noiembrie 2007, 16:30

BRAVOS MAESTRE!

CU ARTICOLUL TAU AI REUSIT SA MURDARESTI INCA O ACTIUNE CRESTINEASCA!

AI DUS-O IN DERIZORIU ASA CUM AI FACUT SI CU GESTUL CARITABIL AL LUI HAGI!

ATUNCI POATE CA AI GRESIT,DAR ACUM VAD CA PERSEVEREZI IN NESIMTIRE!

AI TRANSFORMAT ASTA INTR-UN FEL DE RAZBOI PENIBIL LA FEL CUM A FOST SI CEL DINTRE CELE DOUA TZATZE PARVENITE:ANDREEA MARIN SI MIHAELA RADULESCU!

FELICITARI „INTELIGENTULE”!

bobo  •  2 noiembrie 2007, 16:37

„delimitare fata de agresorii”??

virgil  •  2 noiembrie 2007, 17:00

natie de rahat. astia suntem… idee nasoala, ca toate ideile antenei care oricum e copiata. antena mai bine se numea televiziunea RANK XEROX (MEREU COPIEM) 🙂

Razvan  •  2 noiembrie 2007, 17:59

Ca tot se bat Raduleasca si Marin s-au batut in actiuni umanitare, hai sa se bata si Antena cu Realitatea!E penibil si n-are legatura cu drama din Italia !

yjh  •  2 noiembrie 2007, 18:22

noi nu meritam sa intram in u.e,nu acum! dar daca tot ne-au primit,acum au de a face cu tiganii nostrii!

adevaratii_turbati  •  2 noiembrie 2007, 20:54

eu nu vreau sa ma numesc roman alaturi de aceste………vietuitoare, tziganii

adevaratii_turbati  •  2 noiembrie 2007, 20:55

sa nu se mai ascunda sub mantia discriminarii si a faptului ca sunt mereu respinsi de societate. asta e imaginea reala a tiganilor de peste tot. sunt imposibil de integrat

adevaratii_turbati  •  2 noiembrie 2007, 20:56

acest tiogan va trebui judecat super aspru, pentru a se invata minte toti cei care vor face nereguli

adevaratii_turbati  •  2 noiembrie 2007, 20:57

din cauza astuia vor suferi o gramada de romani

chris  •  2 noiembrie 2007, 21:27

eu sunt un cetatean care muncesc afara imi platesc taxele si toate obligatiile fata de statul in care lucrez,dar ceea ce s-a intamplat si se intampla este dea dreptu revoltator si nu pot accepta ca pt anumiti indivizi lipsiti de orice urma de civilizatie si bun simt care nu fac altceva decat sa aduca in ochii lumi pe toata lumea in aceeasi oala,in speta din cauza tiganilor care fura si cersec si ucid si dau tzepe si DUMNEZEU stie mai ce fac noi o natiune sa fim condamnati si pusi la zid.
autoritatile trebuie sa faca ceva,nu stiu ce,si nu este treaba mea pt ca nu sunt politician ,sa opreasca aceasta stare de fapt deoarece presimt ca lucrurile nu se vor oprii aicea si vor degenera.
SI PT TOTI CEI CARE IL CONSIDERA PE ACEL INDIVID ROMAN TIN SA LE AMINTESC CA ROMAN TE NUMEST ATUNCI CAND ITI PASA DE IMAGINEA TARII TALE SI INCERCI SA O REPREZINTI CU CINSTE IN REST DUPA MINE,ESTI DOAR UN PARIA

hrubeus  •  2 noiembrie 2007, 21:53

Sa-i fie tarana usoara. Indiferent de natie, rasa, culoare, etc, gestul este incalificabil. Inca odata suntem tarati in noroi de catre scursurile lumii.

Dar…revenind la fotbal….ce va face Lacatus cand se va intoarce „finutul” ?

Poze  •  2 noiembrie 2007, 23:23

cele mai tari poze masini femei wallpaper download http://poze.pe-internet.ro

bitontz  •  2 noiembrie 2007, 23:30

informeazate cati bani intra in romania de la infractori pe an si pe urma mai vorbim si de alte lucruri

Duminica, ora 16, plimbare in fata TVR  •  3 noiembrie 2007, 0:02

Cand are dovezi ca un demnitar a primit spaga, palinca si caltabos, Televiziunea Publica – platita din banii mei si ai tai – ar trebui sa nu le difuzeze si sa taca… corect? Iar cand se linistesc lucrurile sa desfiinteze Departamentul Stiri… corect? Hai, taci din gura si ochii in tastatura!
Ne intalnim duminica, ora 16, la intrarea TVR de pe strada Pangratti sa le aratam sefilor TVR ca nu ne place libertatea de exprimare. Vom face o plimbare tacuta de 15 minute in fata intrarii TVR.
Va fi momentul sa ne punem scoci pe gura si sa le dam liber la cenzura!

Nu veni cu:
– propaganda
– idei politice
– sabii ninja, grenade sau rachete nucleare
Cine intarzie, pierde toata distractia.
Transmite acest mesaj catre 5 prieteni si vei avea noroc toata viata la emisiunile culturale ale TVR.

koma  •  3 noiembrie 2007, 10:03

tre sa fii rauintentionat sa adaugi „de origine romana”. tiganii sunt aceeasi peste tot. originea lor e india. sunt sigur ca nici scoala romaneasca, nici biserica romaneasca nu a influentat comportamentul acestui neterminat genetic.
acu hai sa plangem si sa aruncam cu ghiocei peste gestul incalificabil… cand aici pensionarii se calca in picioare pentru un medicament sau copiii de la sate nu mai stiu ce-i aia scoala… cand o sa acuzam gesturile incalificabile facute zilnic cetatenilor romani?

interlopul  •  3 noiembrie 2007, 13:30

tigani atat .si ink ceva dak un dobitoc facve ceva tre sa suferim cu totii? nu mi-e rusine ca sunt roman.nu mi-e ar trebui sa-mi fie rusine ci celor din fruntea tarii pentru ca nu au reusit in 17 ani de zile sa faca ceva pentru tara asta.

suparatu  •  3 noiembrie 2007, 13:59

Ma lasi cu nazisti tai,e vina lor ,din cauza lor s-a creat aceasta stare pentru ca au permis sa se creeze acele colonii de rromi si de infractori .

suparatu  •  3 noiembrie 2007, 14:01

pariuri sportive

Matei DONEA  •  3 noiembrie 2007, 14:24

Bravo baieti ! Am postat aici un mesaj, onest, cinstit si in care aratam ca nu este asa cum spuneti voi. Sunteti demni de mila, incercati prin mesaje sa creati o atmosfera prin care sa intretineti ura, sa dovediti ca romanul nu este decat o jigodie. Stergand mesajul meu, pe care il postez din nou la finalul acestui comentariu, vreau sa arat ca eu am demnitate iar voi nu aveti decat interese.

…………….

MESAJUL PE CARE L-ATI STERS ESTE URMATORUL :

S-a petrecut o crima oribila si ma simt atat de rusinat de parca intraga fapta a fost facuta de catre cineva din familia mea. Imi pare rau, foarte rau de cele petrecute dar eu nu am nici o vina pentru acest lucru. Nu am nici o vina si datorita acestui lucru nu trebuie ca eu sa fiu ingradit in drepturile mele ! Locuiesc intr-un oras (Otelu Rosu) in care mai multe firme italiene au dus la faliment, au ruinat un intreg oras de 10 mii de locuitori. Pentru acest lucru, pentru faptul ca mai multi ani oamenii de aici nu au avut bani nici sa-si asigure cele necesare traiului zilnic, nu a platit nimeni si nici un italian nu s-a simtit rusinat. Nu putem compara cele doua evenimente si nici nu ar fi corect sa le comparam. Real este doar faptul ca un „monstru” si-a gasit un loc unde sa-si refuleze nebunia. Pentru acest lucru, italienii, trebuie sa il pedepseasca in cel mai drastic mod. In cel mai drastic mod, da, dar acest lucru nu trebuie sa limiteze drepturile mele, nu trebuie sa le limiteze pe ale vecinilor mei si nici chiar pe cele ale Rrom-ilor. In alte parti au fost fapte si mai grave, s-au intamplat si se vor intampla din nou, fara ca cetatenii romani sa aiba vreun amestec. Iar daca acestea s-au intamplat, se intampla sau se vor intampla nu trebuie ca tara mea sa aiba de suferit.

Se spune ca etnici Rromi sunt violenti. Nu stiu, nu prea am contact cu ei, stiu insa ca cetatenii Romaniei au ce-l mai mic nivel de cultura si educatie. Nu avem bani sa ne trimitem copii la scoala si chiar daca o facem cumva acestia se duc acolo doar pentru a-si indeplini o sarcina. Scoala romaneasca nu ne invata sa fim educati. Ne explica doar ca 1+1 inseamna 2, atata, nu ne invata cum sa ne purtam si in nici un caz nu ne deschide un orizont. Degeaba acuzam guvernul ca nu face nimic, as vrea sa vad si eu politistul care sa ma intrebe de ce ma duc candva, undeva, cu siguranta, acel politist si-ar incheia viitorul in respectiva meserie. Atata timp, cat eu sunt cinstit NIMENI NU-MI POATE INGRADI DREPTURILE. Degeaba se vorbeste ca politia noastra nu face nimic pentru a colabora cu alte politii pentru a-i urmarii pe cei periculosi. Cum ar putea Politia sa ii urmareasca ? Daca un ticalos pleaca din tara, trebuie ca un politist sa il urmeze sau unul din tara de destinatie sa il urmareasca si in somn ? Aceste persoane, romani, rromi, arabi sau orice alta natie, se afla pe teritoriul uniu alt stat. Este treaba italienilor sa nu permita aparitia „taberelor” in care se aduna scursurile societatilor, este treaba lor sa isi apere cetatenii. Nu este responsabilitatea mea sa ma simt rusinat !

Toata mass-media noastra bate campii intr-un mod injositor, aproape obscen. Eu nu am facut nimic si faptul ca vreti sa ma faceti sa ma simt injosit este un lucru lipsit de demnitate, romanul nu are demnitate. Uite, acestea sunt MOTIVE PENTRU CARE IMI ESTE RUSINE CA SUNT ROMAN !

Poze  •  3 noiembrie 2007, 14:54

cel mai tare site de download poze, vedete masini wallpaper calendare 2008 cu femei

http://poze.pe-internet.ro

ghessa  •  3 noiembrie 2007, 17:45

Nu-mi vine sa cred ce se intampla.Italieni care fac probleme in Romania primesc acelasi tratament?
Cele mai bune pronosticuri :http://professional-pronostic.blogspot.com/

dadu  •  3 noiembrie 2007, 18:01

IN CE TZARA A APARUT MAFIA?

CATI OAMENI AU FOST MACELARITI DE MAFIE IN TOATA LUMEA?

CATI PROCURORI SI POLITISTI IMPREUNA CU FAMILIILE LOR AU FOST UCISI?

CATI COPII CONSUMA DROGURI TRAFICATE DE MAFIE?

UNDE ESTE INDIGNAREA ITALIENILOR IN CAZUL MAFIEI?

ASTA NU E O JUSTIFICARE A NENOROCIRILOR COMISE DE ROMANI SAU DE TIGANI,DAR TOTUSI AR TREBUI SA REACTIONEZE MACAR LA FEL!

JURNALISTII ITALIENI FAC CIOCU MITITEL CAND AUD DE MAFIE!MAJORITATEA LOR!DESIGUR SUNT SI VREO DOI-TREI CARE IAU ATITUDINE IMPOTRIVA EI!

CAM PUTINI CURAJOSI SI MULTI LATRAI IN PRESA LOR!

Matei DONEA  •  3 noiembrie 2007, 19:42

Italienii care fac greseli, in Romania sau aiurea, in lume, nu suporta nici o repercursiune. Noi veneram occidentul si ne inchinam lor asa cum faceau „Pieile Rosii” in fata spaniolilor veniti sa-i jefuiasca. Avem si noi oameni care au murit din cauza occidentalilor, in primul rand a fost Teo Peter si in urma lui au pierit si altii. Dar nu, justitia noastra si mass-media romaneasca nu ridica glasul. Televiziunile romanesti ne transforma in marionete pentru interesele lor, asa cum face Realitatea TV. De astea imi este rusine si in nici un caz nu cred in cei care fac Romania la televiziuni ca acestea.

Matei DONEA
http://www.ohabaferdinand.ro

nastyboy  •  3 noiembrie 2007, 22:44

Deh, ce sa zic ….Aveti dreptate…

valerica74  •  4 noiembrie 2007, 0:29

si scrisoarea lu`Iancu,unde e a,unde e??

arh. Gheorghe Petresciu  •  4 noiembrie 2007, 6:27

Problema este alta.
1.Acestor hoti si banditi,cine le-a dat viza de iesire din ROMANIA?
2.Daca nu au nici o meserie cu certificat,cum iti permiti tu minister de externe sa le semnezi viza de lucru in EUROPA?
3.Din cauza lor sufera oameni harnici si muncitori care respecta conditiile de viata ale tarii noi de adoptiune.
4.ROMANIA, nu are PROGRAME SOCIALE pentru toate categoriile de oameni ai muncii,si asta a dus ROMANIA in pragul unui COLAPS, in, inteligenta si pespicacitate fata de, MUNCA.
5.Nu sa facut NIMIC pentru tiganii(rromii)din
Romania,din partea Statului si a Guvernului.
6.RUSINE ROMANIEI DE AZI.
7.Nu imi este rusine ca sant ROMAN, dar imi este rusine de noua ROMANIE zisa, EUROPEANA.
8.DESTEAPTA-TE ROMANE DIN ROMANIA.

nastyboy  •  4 noiembrie 2007, 12:36

Si tu ai dreptate…
Si ei sunt ai nostri…Vorba aceea :
„Ai nostri tineri,spunea poetul nepereche, la Paris invata…
Al nostru rrom Mailat,spun ziarele de azi,
la Roma a curmat o viata… „

Dan Cristinel  •  4 noiembrie 2007, 17:49

De ce italian poti sa spui, roman poti sa spui, neamt poti sa spui, american poti sa spui, dar tigan nu poti sa spui?

Nicolescu  •  4 noiembrie 2007, 17:50

Aparent numai suntem o tara civilizata. Altfel suntem o natie de nesimtiti. Sincer

sf  •  4 noiembrie 2007, 20:52

http://www.music-top.weblog.ro cel mai tare site cu videoclipuri !!! si cateva m el de download

ghiuri  •  4 noiembrie 2007, 21:25

http://www.tengura.ro
site de opinie publica

Dorin  •  5 noiembrie 2007, 0:16

Pana cand oamenii nu vor invata adevarata dragoste, nu se vor rezolva sau nu se vor imputina problemele de genul asta. Despre ADEVARATA DRAGOSTE la http://www.ortodox.srv.ro/dragoste.html ( http://www.ortodox.srv.ro ).

cristi  •  5 noiembrie 2007, 2:34

Datorita celor intamplate mutul a fost facut tigan de catre fanii lui Latio
http://sportnews365.blogspot.com/2007/11/mutu-suffers-racial-abuse.html

Theo M.  •  6 noiembrie 2007, 0:09

Genial. Felicitari Antena 1.